Apple iCar: specifikace, cena, datum vydání

Hodně medializovaný elektromobil Apple iCar 2025 byl široce medializován, ale nikdy nebyl ve zprávách jako oficiální oznámení, natož únik od tipérů. Elektrická mobilita a trh EV jsou však příliš lákavé na to, aby je značka jako Apple dlouho ignorovala. Zatímco se občas zdálo, že se Apple zaměří na software pro autonomní řízení, plány na auto se neustále objevovaly.

Po deseti letech úspěšného dominování odvětví špičkové spotřební elektroniky se oči společnosti Apple upírají na automobilový průmysl. Všechny důkazy ukazují na cupertinskou společnost, která pracuje na elektromobilu Apple, a zde je to, co o projektu zatím víme.

Apple iCar: specifikace, cena, datum vydání

Apple údajně vyvíjí „iCar“ ve vlastní režii

Zpráva Maeil Business News Korea zveřejněná 10. září 2021 naznačila, že se společnost rozhodla nevyvíjet Apple Car společně s automobilkou, ale vyvíjet jej interně. Apple obnovil provoz ve své EV laboratoři v Cupertinu a rozeslal žádost o cenovou nabídku (RFQ) na autodíly, uvedl. Tato zpráva přišla několik dní poté, co tchajwanská média uvedla, že někteří zaměstnanci Applu navštívili LG Electronics a SK Innovation, podle Pulse, korejské anglické zpravodajské služby Maeil Business News.

12. ledna 2022 bylo hlášeno intenzivní soupeření mezi jihokorejskými výrobci součástek, aby vstoupili do dodavatelského řetězce společnosti Apple a stali se dodavatelem pro Apple Car. Apple by mohl identifikovat dodavatele později v tomto roce a zahájit plnohodnotný vývoj. Společnost projevila velký zájem v jihokorejských společnostech o základní části svých elektrických vozidel.

Podle místních zpráv zaměstnanci společnosti Apple navštívili Jižní Koreu v prosinci 2021 a setkali se s několika místními výrobci dílů. Jednalo se o druhou návštěvu země zaměstnanci Applu za poslední rok. O bateriích pro elektromobily hovořila se dvěma největšími společnostmi v zemi – LG a SK. Společnost chce investovat do jednoho z jihokorejských výrobců elektronických dílů, aby zdvojnásobila svou výrobní kapacitu. Všechny konverzace jsou vedeny v nejpřísnější důvěrnosti, jak je tradicí společnosti Apple. Jihokorejské společnosti se obávají, že úniky by mohly zničit jejich šanci stát se dodavateli.

Nebylo to nic nového, protože zpráva podaná v Korea Times 9. srpna 2021 uvádí, že Apple jedná s několika výrobci komponent. Vedoucí průmyslový lídr přímo zapojený do této záležitosti uvedl, že Apple jedná s dodavateli v průmyslu polovodičů a displejů a bude hledat obchodní partnery pro elektromobily v Jižní Koreji, stejně jako to dělá v byznysu se smartphony. Apple již hovořil se společnostmi jako LG, SK a Hanwha, uvedl zdroj.

Schéma elektrického vozu Apple

Tým Apple Electric Car Team má připravena schémata elektrických vozidel, která je mohou ukázat výrobcům dílů, zatímco pracují na finalizaci dodavatelů elektrických vozidel. Nikkei Asia ve zprávě z 10. ledna 2022 uvádí, že zaměstnanec Applu navštívil texaskou kancelář japonského výrobce autodílů Sanden a představil schémata elektrického vozidla a střídavých dílů.

Apple Electric Car Team (APG) se mění

Apple najímá softwarového šéfa pro Tesla Autopilot

Apple podle zprávy agentury Bloomberg zveřejněné v listopadu 2021 úspěšně nalodil Christophera Moorea (CJ Moore), softwarového ředitele společnosti Tesla Autopilot. Moore pracoval v Tesle sedm let a po celou dobu svého působení byl zapojen do Tesla Autopilot. V Applu pracuje na softwaru pro autonomní řízení a je podřízen Stuartu Bowersovi, který v minulosti také pracoval na Tesla Autopilot.

Moore vtrhl do centra pozornosti na začátku roku 2021, když učinil kontroverzní odpověď na DMV, což naznačuje, že spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk zveličil schopnosti Tesla Autopilot. Když se ho představitelé DMV zeptali, zda budou elektrická vozidla Tesla v roce 2021 plně autonomní, jak tvrdil Musk, jeho odpověď naznačovala jasné popření. Miguel Acosta, vedoucí divize autonomních vozidel DMV, napsal v poznámce z 9. března 2021, že „CJ říká, že Elonův tweet neodpovídá technické realitě,“ uvedl Los Angeles Times.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Apple ztrácí lídra Douga Fielda ve prospěch Forda

Zprávy z médií naznačovaly, že Apple v posledních letech ztratil některé klíčové rekruty, včetně Jaimeho Wayda, Benjamina Lyona a Davea Scotta. Tito lidé pracovali v oborech, jako jsou bezpečnostní systémy, strojírenství a robotika. Zdaleka největší rána ale přišla v září 2021, kdy Ford potvrdil, že Doug Field, pověstný vůdce projektu Apple Car, se znovu připojil ke společnosti. Field nastoupil ve Fordu jako vrchní ředitel pro pokročilé technologie a vestavěné systémy. Mark Gurman na Twitteru upozornil na to, že Field opustil Apple jako čtvrtý člověk, který má na starosti projekt elektromobilu.

Dne 24. ledna 2022 Gurman v článku na Bloomberg uvedl, že odešel další vedoucí týmu Apple auto. Byl to Joe Bass, vedoucí inženýrského programu pro autonomní systémy. Bass zastával tuto pozici téměř sedm let (leden 2015 až prosinec 2021) a od tohoto měsíce se připojuje k Meta, dříve The Facebook. V roce 2021 společnost také opustili špičkoví inženýři a Michael Schwekutsch, Senior Director of Engineering, Special Projects Group, který údajně pracuje na projektu Apple Car.

Zpráva agentury Bloomberg zveřejněná v červnu 2021 uvádí, že Ulrich Kranz se připojil k projektu Apple Car. Kranz byl dříve držitelem titulu „Senior Vice President Product Line i“ v BMW Group. Během svého působení v německé společnosti byly dva z jeho nejpozoruhodnějších úspěchů uvedení BMW i3, prvního sériového elektromobilu německé automobilky, a BMW i8, hybridního sportovního vozu.

Po 30 letech u BMW Group Kranz krátce působil jako CTO společnosti ve Faraday Future mezi červencem 2017 a říjnem 2017. Do Canoo nastoupil v prosinci 2017 jako CTO a později se stal generálním ředitelem v září 2019. Kranz má solidní zázemí v automobilovém průmyslu a určité zkušenosti s prací se startupy EV.

Apple iCar: specifikace, cena, datum vydání

Apple si nechal patentovat Car Access Sharing

Dalším vývojem, který Apple zplodil v loňském roce, byl patent, který majitelům umožňuje sdílet svá auta bez uvolnění klíče. Zpráva ze 17. srpna 2021 na Gizmochina.com uvádí, že americký gigant smartphonů podal patent na novou funkci sdílení klíčů. Podobně jako u jednorázového hesla majitel umožňuje jiné osobě použít sdílený klíč k jednorázovému ovládání vozu, poté se vozidlo opět uzamkne.

Podle zprávy nebude mít elektromobil od Applu fyzický klíč a místo toho bude provozován přes iPhone. Patent naznačuje, že majitel nemůže sdílet přístupové kódy nebo klíčové pověření, místo toho se spoléhá na výše zmíněný rámec jednorázových hesel založený na tokenech pro sdílení přístupu k vozu po omezenou dobu.

Elon Musk (Tesla) a Herbert Diess (VW) komentují Apple Electric Car

Odložený projekt Apple Car EV, který se vrací zpět do vývoje, byl pravděpodobně největší technologickou novinkou prázdninové sezóny 2020. Elektromobil Apple tehdy upoutal pozornost Elona Muska a Herberta Diesse, generálního ředitele koncernu Volkswagen. sociální média.

Když byl Diess požádán, aby se vyjádřil k údajnému elektromobilu Applu na linkedin.com, Diess řekl, že Volkswagen Group se těší na nové konkurenty, přičemž uvedl jejich potenciál urychlit transformaci automobilového průmyslu. Zopakoval svůj názor, že nejhodnotnější společností světa bude i nadále společnost zabývající se mobilitou, ať už to bude Tesla, Apple nebo koncern Volkswagen.

Musk vyjádřil svůj názor na zprávu o Apple Electric Car společnosti Reuters a tweetoval se stručným vysvětlením, že monočlánek je „elektrochemicky nemožný“. Vzpomněl si také na „nejtemnější dny“ během vývoje Tesla Model 3 když kontaktoval generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka, aby nabídl Teslu za 1/10 její současné hodnoty, ale nabídka mu ani nebyla nabídnuta.

Vnitřní informace od Reuters o Apple Electric Car

Podle zprávy agentury Reuters z 21. prosince 2020 by se elektromobil mohl zformovat v přísně tajných podzemních designových a vývojových místnostech společnosti Apple v Apple Parku, jejím novém kampusu „vesmírné lodi“ v Cupertinu. Společnost funguje od roku 2014 v rámci projektu „Project titan “ v automobilovém průmyslu, ale ještě neukázal koncept nebo dokonce skicu, jak to Apple nedělá.

Technologie baterií pro elektromobil Apple – „Monocell“ nebo LFP?

Agentura Reuters dodala, že Apple Car bude EV s technologií bateriových článků nové generace, která je levnější než dnešní lithium-iontové baterie a nabízí větší dojezd. Tento bateriový článek, nazývaný „monočlánek“, sestává z větších jednotlivých článků, takže není potřeba používat sáčky a moduly pro uložení materiálů baterií. Jeden člověk ve vývoji při popisu technologie mono buněk společnosti Apple řekl: „Toto je další úroveň. Jako když jsi poprvé viděl iPhone.“

Podle Korea Times Apple zvažuje také chemii článků baterie LFP (lithium-železo fosfát), která není tak náchylná k přehřívání jako lithium-iontová a je výrazně levnější. Zatímco čínští výrobci baterií se ujali vedení v chemii LFP, automobilky včetně Tesly nabízejí dvoučlánkovou chemii ve vozidlech v závislosti na ceně a segmentu.

Autonomní a propojené

Elektromobil od Applu bude obsahovat technologii autonomního řízení, což by pravděpodobně byl jedinečný prodejní návrh. Apple plánuje odebírat potřebné komponenty, včetně lidarových senzorů, od externích partnerů. Společnost mohla vůz vybavit několika lidarovými senzory, včetně některých pocházejících z interně vyvinutých jednotek. Od roku 2020 mají Apple iPhone a Apple iPad Pro interně vyvinuté jednotky lidar, které společnosti Apple poskytují znalosti o tomto důležitém živel technologie autonomního řízení. Elektromobil od Applu by měl být ohodnocen pro autonomní řízení SAE Level 4, i když předpisy nemusí zpočátku tuto funkci povolit.

Projekt automobilu bude mnohem odlišný a komplikovanější než jakýkoli předchozí program vývoje produktů v Applu. Na rozdíl od spotřební elektroniky je potřeba ji otestovat v otevřeném světě. Produkty Applu obvykle zůstávají tajemstvím až do dne D, ale v případě vozu doufejme, že prototypy budeme moci vidět na veřejných komunikacích dlouho před oficiálním odhalením.

„Pokud na světě existuje jedna společnost, která na to má prostředky, je to pravděpodobně Apple. Ale zároveň to není mobil,“ řekl agentuře Reuters zaměstnanec Applu, který pracoval na projektu Titan. Stavba auta je velmi odlišná, mnohem složitější. Jedna osoba, která je obeznámena s vývojem v Applu, uvedla, že společnost může skončit pouze vývojem systému autonomního řízení pro auto od hlavního výrobce automobilů.

Očekává se, že bude odhalen kolem roku 2025

Apple se zaměřoval na rok 2024, aby viděl zahájení výroby Apple Electric Car, ale zpoždění související s pandemií COVID-19 by mohla posunout časovou osu do roku 2025, podle zprávy o systému autonomního řízení agentury Reuters vydané v prosinci 2020 by mohlo ovlivnit plán vydání a poslat to dobře do druhé poloviny dekády.

Pokud by světlo světa spatřil elektromobil Apple, všeobecně se očekává, že jej bude vyrábět smluvní výrobce. Apple v minulosti oslovil Magna International, aby vyrobila svůj vůz, ale věci nefungovaly, když se směr stal nejasným.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Auto Březík Servis