Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Všichni známe někoho, kdo je trochu chladnější a v případě tříprsého Audi Q7 SUV, to je Q8 – stylovější dvouřadé dvojče, které sdílí stejný základ. Proporce Q8 jsou širší, kratší a nižší, ale dramatický styl Q7 obětuje prostor pro hlavu na zadních sedadlech, kapacitu pro cestující a nákladový prostor, protože Q8 je nabízen pouze jako pětimístný se dvěma řadami sedadel.

Výkon pochází z přeplňovaného motoru V6 o výkonu 335 k, který je spárován s osmistupňovou automatickou převodovkou a pohonem všech kol, tedy stejným pohonným ústrojím, jaké se nachází v horních úrovních výbavy Q7. Samostatně se představí 500koňový SQ8 a ještě šílenější 591koňový RS Q8.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Radost z jízdy s Q8 je výhodou sdílení platformy s SUV Bentley Bentayga a Porsche cayenne Podvozek Q8 vytváří rovnováhu mezi ostrým, uklidňujícím ovládáním a hladkou jízdou. I když není tak sportovní jako jiná podobná „SUV kupé“. BMW X6 nebo to Mercedes Benz GLE Coupé se stále příjemně řídí – a rozhodně nevypadá divně. Jde také o alternativu k velkému luxusnímu sedanu A8, který je o více než 15 000 eur levnější.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Co je nového pro rok 2023?

The Audi Q8 2023 je standardně dodáván s doplňkovou výbavou, jako jsou maticové LED světlomety, systémy ostřikovačů světlometů a světelná animace při přibližování nebo odjíždění – to znamená, že vnější prvky osvětlení pro vás předvedou tanec radosti. Komfortní balíček Q8 Premium nyní zahrnuje adaptivní tempomat s varováním před opuštěním jízdního pruhu. Paket Executive pro Q8 Premium Plus zajišťuje více klidu a pohody v interiéru s dvojitým zasklením. Nové pakety vnitřního obložení přidávají koženku na palubní desku modelů Premium, stejně jako na loketní opěrky a středovou konzolu u obložení Premium Plus. Parkovací asistent od Audi je nyní standardní součástí modelů Prestige. Nové barvy nahrazují loňskou barevnou paletu: modrá metalíza Waitomo nahrazuje modrou Galaxy, hnědá metalíza Tamarind nahrazuje metalízu Barrel Brown a metalíza Satellite Silver nahrazuje metalízu Florett Silver.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Rozhodli bychom se pro prémiovou výbavu Audi Q8 a vylepšili ji o vybrané možnosti. Mezi vynikající standardní prvky patří již plně digitální přístrojový štít, integrovaná navigace, kožený interiér, vyhřívaná přední sedadla, panoramatické střešní okno a elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru. Přestože jsou 21palcové ráfky standardem, pro sportovnější vzhled bychom sáhli po paketu Black Optic. Dále bychom přidali Convenience Pack (detektor mrtvého úhlu, Cross Traffic Alert, bezdrátové nabíjení a další) a Tažné paket. Ten odblokuje maximální tažnou kapacitu Q8 7700 liber.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

motoru, převodovky a výkonu

Audi vybavuje každou Q8 přeplňovaným 3,0litrovým motorem V6, který produkuje 335 koní a 369 liber za minutu točivého momentu. Spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou a pohonem všech kol Quattro. 48voltový hybridní asistenční systém podporuje start-stop provoz, který v našem testu běžel hladce a tiše. Zatímco Audi mělo dostatek výkonu pro předjíždění na dálnici, ve městě bylo váhavé, pokud jsme nesešlápli plyn. Převodovka reagovala většinou poslušně, ale nejlépe ona i motor fungovaly v režimu Dynamic, který vyvolával rychlejší odezvu.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Přáli bychom si, aby motor a výfuk měly silnější zvuk. Zatímco rychle mění směr a poslušně se řítí zatáčkami, je méně poutavý než sedany Audi, jako je elegantní A7. Řízení Q8 je lehké a má lineární zpětnou vazbu, což bylo příjemné na dlouhé jízdy, ale nudné na klikatých silnicích.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Naše testovací vozidlo mělo volitelné vzduchové odpružení a mělo 22palcová kola – 21palcová jsou standardem. Tyto velké válce byly většinou tiché i na hrbolatém terénu. Díky nastavitelné světlé výšce a řízení všech čtyř kol (které je dodáváno s paketem adaptivního podvozku) byla naše Q8 agilní ve stísněných prostorech a dokázala si poradit i s nerovným terénem. Brzdový pedál se dal v dálničních rychlostech snadno dávkovat, ale v provozu reagoval trochu nevyrovnaně. Při naší nouzové zastávce zrychlil mohutný crossover ze 70 mph na nulu v konkurenčních 170 stopách.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva a MPG v praxi

Q8 má průměrné skóre EPA, které je nižší než u ostatních konkurentů s pohonem všech čtyř kol. Vláda odhaduje Q8 na 18 mpg ve městě a 23 mpg na dálnici. Nicméně Q8, kterou jsme jeli na naší úsporné trase po dálnici, snadno překonala své hodnoty EPA na dálnici a dosáhla rychlosti 28 mpg na 200 mil. Podobně vybavený bmw X6 přišel na 29mpg. Pro více informací o spotřebě paliva Q8 navštivte webové stránky EPA.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Interiér, pohodlí a náklad

Typickým způsobem Audi vytvořilo v Q8 náročné a robustní prostředí. Materiály jsou vysoce kvalitní a panely jsou dovedně sladěny. Zatímco základní model se obejde bez nadstandardních prvků výbavy, jako je čtyřzónová automatická klimatizace a kožená palubní deska s kontrastním prošíváním, standardně má vyhřívaná přední sedadla a panoramatické střešní okno. Pouze nejvyšší verze nabízí masážní přední sedadla, vylepšené kožené povrchy a tišší dvojitá skla.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

To vše naše testovací vozidlo mělo, navíc s head-up displejem a přizpůsobitelným osvětlením interiéru. Q8 je nejen vizuálně působivá, ale také nabízí více než dostatek prostoru pro cestující. Jízdní pozice zůstává i přes zvýšenou výšku sportovní a vzadu se pohodlně protáhnou dva dospělí. Přestože má dvouřadá Q8 menší objem nákladu než třířadá Q7, dokázali jsme za zadní sedadlo vtěsnat osm příručních tašek. Toto číslo se zvýší na 23 (o dva méně než u Q7), když se dělené sklopné zadní sedadlo sklopí téměř naplocho.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Naše testovací vozidlo mělo volitelné vzduchové odpružení, které může snížit zadní část pro snadnější nakládání a vykládání zavazadel. Uvnitř nabízí Q8 málo úložného prostoru. Plochá odkládací přihrádka ve středové konzole a úzké kapsy ve dveřích nám nechávaly jen málo možností pro uložení drobností.

infotainment a konektivita

Se dvěma živými dotykovými obrazovkami integrovanými do palubní desky a středové konzoly je každý Q8 vybaven nejmodernějším informačním a zábavním systémem. Namísto intuitivního otočného voliče, který se vyskytuje u jiných modelů Audi, reagují displeje na dotykové vstupy s haptickou zpětnou vazbou. Na logická menu a velké ikony jsme si rychle zvykli, ale rušení bylo nevyhnutelné. Naštěstí je k dispozici vnímavé hlasové ovládání a praktické ovládání na volantu pro alternativní ovládání. Mezi standardní funkce patří Wi-Fi hotspot a také Apple CarPlay a Android automobil . Volitelně je k dispozici bezdrátové nabíjení a dva různé audiosystémy Bang & Olufsen. Obzvláště se nám líbí standardní digitální přístrojový štít (nazývaný Virtual Cockpit) s konfigurovatelným nastavením a vynikající navigací.

Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Bezpečnostní a asistenční funkce řidiče

Zatímco základní model je k dispozici s řadou asistentů řidiče, pokročilejší možnosti, jako je adaptivní tempomat s technologií stop-and-go a noční vidění s detekcí chodců, jsou vyhrazeny pro vyšší úrovně výbavy. Naše testovací vozidlo bylo vybaveno volitelným 360stupňovým kamerovým systémem, který nám pomohl překonat úzké průjezdy a vyhnout se poškrábání masivních ráfků.

Pro více informací o výsledcích nárazových testů Q8 navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní funkce patří:

  • Standardní varování před kolizí a automatické nouzové brzdění
  • Standardní hlídání mrtvého úhlu a upozornění na křížový provoz vzadu
  • K dispozici je varování před opuštěním jízdního pruhu a varování před opuštěním jízdního pruhu
Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q8 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Záruka a krytí údržby

Audi nabízí stejnou omezenou záruku a záruku na pohonné ústrojí jako BMW a Mercedes-Benz.

  • Omezená čtyřletá záruka nebo 50 000 mil
  • Záruka na pohonnou jednotku je čtyři roky nebo 50 000 mil
  • Žádná bezplatná plánovaná údržba

Doporučená maloobchodní cena je Audi Q8 2023 – 79 340 eur.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik