BMW M5 2022: specifikace, cena, datum vydání

V srpnu sedmnáctého roku proběhlo oficiální představení nové generace „nabitého“ sedanu BMW M5 s karoserií F90. Nový model má oproti normální M5 řadu optických a technických odlišností.

Vůz byl živě představen na autosalonu ve Frankfurtu 17. září. V Německu byly objednávky na vůz přijímány ihned po veletrhu.

BMW M5 2022: specifikace, cena, datum vydání

vnější

„Přeplňované“ BMW M5 2022 lze snadno odlišit od běžného sedanu řady 5 G30. Vpředu má novinka agresivnější nárazník s masivními otvory pro přívod vzduchu a mírně upravenou masku chladiče se dvěma vertikálními lamelami. Kapota dostala tradiční hrb a přední blatníky dostaly přívody vzduchu.

Víko kufru nového BMW M5 F90 je vybaveno spoilerem, přičemž Němci vyměnili i zadní nárazník a difuzor. „Přeplňovaný“ sedan má navíc jiný výfukový systém se čtyřmi kulatými trubkami. Připomínáme, že běžná „Pětka“ má dva kužely, které jsou lichoběžníkového tvaru.

BMW M5 2022: specifikace, cena, datum vydání

Dalšími prvky nového BMW M5 2022 jsou odlišné kryty zpětných zrcátek a černá střecha z uhlíkových vláken. Aby byl model lehčí, použili Bavoři také hodně hliníku. Kapota, přední blatníky, dveře a víko kufru jsou vyrobeny z „okřídleného kovu“.

Čtyřdveřový přichází s 19palcovými koly s pneumatikami 275/40 a 285/40 na přední i zadní nápravě. Kola o průměru 20″ jsou však k dispozici za příplatek. A nový E-M5 je k dispozici také ve verzi First Edition, která je omezena na 400 kusů. Tato verze se jako jediná vyznačuje matným povrchem s černými lesklými prvky.

interiér vozu

V porovnání s exteriérem se interiér nového BMW M5 (F90) liší od běžného sedanu řady 5 jen nepatrně. Sedadla jsou čalouněná pravou kůží Merino a standardně se dodávají s poněkud omezenou nastavitelností výkonu, což by mohlo zákazníky přimět k objednání sportovních sedadel s integrovanými opěrkami hlavy a plně elektrickým pohonem.

V interiéru je charakteristický M tříramenný volant, který je rovněž potažen kůží. Na volantu je přes tucet různých tlačítek, z nichž dvě jsou označena jasně červenou barvou M1 a M2 a slouží k uložení přednastavených jízdních režimů.

BMW M5 2022: specifikace, cena, datum vydání

Nová generace BMW M5 F90 2022 má digitální přístrojovou desku s různými režimy zobrazení a velký displej ve tvaru tabletu pro multimediální systém.

Ten je umístěn v horní části středové konzoly, pod níž jsou výdechy ventilace a ovládání klimatizace. V seznamu vybavení je také projekční plátno. Mezi další vlastnosti nového M5 F90 patří přepracovaná řadicí páka s logem „M“.

Charakteristika

Rozměry BMW M5 Sedan s karoserií F90 jsou 4 965 mm, 1 903 mm a 1 473 mm na délku, šířku a výšku. Rozvor modelu narostl na 2 982 mm (+ 18). Pohotovostní hmotnost BMW je 1 855 kg, což je o 15 kg méně než u předchůdce.

Nový sedan M5 dostane přepracovaný podvozek. Vpředu je použita konstrukce s dvojitým příčným ramenem a vzadu víceprvková konstrukce. Adaptivní tlumiče jsou již na svém místě a světlá výška se zvýšila na 132 mm (+15).

BMW M5 2022: specifikace, cena, datum vydání

Vůz je vybaven litinovými brzdami se šestipístkovými třmeny vpředu a jednopístkovými plovoucími třmeny vzadu. Vozidlo je za výrazný příplatek k dispozici s lehčími (-23 kg) karbon-keramickými brzdami se zlatými třmeny.

BMW M5 2022 je poháněno modernizovaným 4,4litrovým motorem V8 s dvojitým turbodmychadlem s výkonem posíleným z 560 koní na 600 koní. Maximální točivý moment je 750 Nm a je dostupný od 1 800 do 5 600 ot./min. Motor pracuje v tandemu s 8pásmovým automatem ZF, zatímco M5 F10 je poháněna robotem (na americkém trhu existovaly verze s manuální převodovkou).

Nové M5 F90 trvá na stovku 3,4 sekundy, což je o 0,9 sekundy rychleji než předchozí generace a dělá z ní nejrychlejší sedan v historii bavorské značky. Další zrychlení nezeslábne a zrychlení na 200 km/h autu trvá 11,1 sekundy (- 1,9).

✓ Můžete také zkontrolovat:

Nejvyšší rychlost je tradičně elektronicky omezena na 250 km/h, ale s volitelným M Driver’s Package bavoráci povolí „límec“, aby vůz mohl zrychlit na 305 km/h.

BMW M5 (F90) je také prvním vozem s pohonem všech kol. Sedan má standardně pohon zadních kol, přičemž přední náprava se v případě potřeby aktivuje prostřednictvím elektronicky řízené lamelové spojky.

Pohon všech kol s názvem M xDrive má tři provozní režimy, z nichž za pozornost stojí především tzv. driftovací režim. Ta se aktivuje pouze tehdy, když je kontrola stability zcela deaktivována.

Cena

Jak vysoké jsou náklady? Podle oficiálních stránek prodejce je cena BMW M5 2022 v nové karoserii 163 850 eur.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Auto Březík Servis