Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání

Stellantis hostil evropskou premiéru v červenci 2021 Citroen C5X 2022 PHEV , jak ukazuje obrázek výše z italské publikace Motoronlinene. První dodávky zákazníkům začnou koncem jara 2022 a další informace o vydání máme na konci příběhu.

Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Verze EV není v přípravě

Jako euro-orientované a aerodynamické SUV kupé vypadá C5X jako moderní elektrické vozidlo. Citroen neoznámil C5X Electric nebo e-C5X, ale média jsou zvědavá, jestli existuje tajný plán na uvedení takového modelu.

V rozhovoru s generálním ředitelem Citroenu Vincentem Cobeem řekl: „Na plně elektrický (C5X) myslíme, ale ne na naše plány,“ odložil spekulace stranou. Vzhledem k tomu, že Stellantis se do roku 2025 zaměřuje na plně elektrické pohonné ústrojí ve více než 75 % modelů v Evropě, velkoobjemové vozy jako C5X by měly mít v nadcházejících letech šanci získat pohonné ústrojí s nulovými emisemi, ale to se nedaří. Zdá se, že je tomu tak v případě současné generace. Časopis Auto Express s odvoláním na Cobee také uvedl, že varianta větší baterie je možná pro C5X PHEV, ale ne pro elektromobil.

Citroën C5X na první pohled

Citroen C5X je vůz segmentu D, který kombinuje „eleganci sedanu, dynamiku kombi a sofistikovaný postoj SUV“. Zde jsou hlavní body nové vlajkové lodi Citroen, která má tvar karoserie hatchback:

  • Design inspirovaný konceptem CXperience; Světelné podpisy ve tvaru V a LED světlomety pomáhají vůz okamžitě identifikovat.
  • Program Citroën Advanced Comfort s aktivním odpružením, progresivními hydraulickými polštáři a sedadly Advanced Comfort.
  • Vylepšený head-up displej, semi-autonomní řízení L2 (Highway Driver Assist) a nový 12palcový HD dotykový infotainment systém (s přizpůsobitelnými widgety a zrcadlovou obrazovkou) s přirozeným rozpoznáváním řeči.
  • 4 zásuvky USB Type-C a bezdrátové nabíjení smartphonu.
  • Detekce mrtvého úhlu na velké vzdálenosti, varování o příčném provozu zezadu, 360° vidění a blízkost handsfree vstup a spuštění.
  • „Bezkonkurenční“ komfort a prostornost ve druhé řadě a oblast „360 stupňů skla“.
  • Akusticky vrstvená přední a zadní okna.
  • Objem kufru 545 litrů (rozšiřitelný na 1 640 litrů) s nízkou nakládací hranou a širokým otevíráním kufru s funkcí handsfree.
  • 19 palcové pneumatiky
  • Dodává se v benzínových a plug-in hybridních verzích a je zaměřen na zákazníky v segmentu velkých vozů a SUV.
Specifikace Citroen C5X hodnota
délka 4 805 mm
široký 1 859 mm
výška 1 485 mm
Rozvor 2 785 mm
kmen 485/600 litrů

návrh

Citroen C5X má podle očekávání tvar SUV kupé a v některých ohledech větší verzi nejnovějšího Citroenu C4. Fanoušci Citroenu by okamžitě poznali odkazy na 4,85 m dlouhý Citroen Cxperience Concept v radikálním designu C5X.

Linda Jackson, která se v lednu 2021 stala generální ředitelkou Peugeotu a členkou nejvyššího výkonného týmu Stellantis, naznačila, že Citroën C5 – nástupcem by nebyl tradiční sedan. „Co to nebude, je nová C5,“ řekl Jackson v roce 2018. PSA plánovala tento model s ostrým designem, který se většinou stane tématem konverzace.

Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik
Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

V rozhovoru s designovým ředitelem Citroenu Pierre Leclercq krátce promluvil o designu C5X. „Přední architektura SUV kupé má vzrušení a dynamiku,“ řekl, a to je atraktivní kombinace. Zadní část také „má skvělý tvar,“ dodal.

Vpředu se nástupce Citroenu C5 vyznačuje zvýšenou horizontální kapotou se dvěma rýhami na bocích, dělenými světlomety a lištami mřížky ve tvaru X, které zasahují až k okraji světlometů. Celkově je to velmi poutavý a výkonný přední vzhled.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Na bocích zůstává pas do značné míry rovný, což umožňuje velký – přesto štíhlý – skleník. Linie střechy se mírně svažuje a inspiraci kupé vidíme především za C-sloupkem. Čelní sklo se agresivně svažuje dozadu, což mu dodává sportovní a aerodynamický styl, a spoiler na zadních dveřích přidává na atributech. Dvojitá optika v horizontálně dělených sdružených světlech komunikuje technický a sofistikovaný design, stejně jako dvojitá LED světla pro denní svícení v hlavním světlometu.

Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Vnitřní

Interiér Citroenu C5X má elegantní design s přehlednou palubní deskou v prémiovém designu – nic neobvyklého, ale přesto elegantní a stylové. Mezi další vizuální přednosti patří tenký panel ovládání klimatizace, široký 12palcový dotykový displej, virtuální sdružený přístroj, kompaktní řízení a dřevěné obložení. C5X si vypůjčil prvky z konceptu 19_19, jako je velkoplošný, plně barevný head-up displej a přirozené rozpoznávání hlasu. C5X má také schopnost autonomního řízení úrovně 2.

Čtvrťová prosklená okna a velké skleněné střešní okno zajišťují, že do kabiny proniká dostatek přirozeného světla, aby byli cestující svěží. Důraz Citroenu na pohodlí sezení je nezaměnitelný a říká se, že sedadla Advanced Comfort u C5X v tomto ohledu nastavují měřítko.

Citroen říká, že kupé střední velikosti nabízí „vynikající prostor na zadních sedadlech“. Leclercq také zdůraznil prostor na zadních sedadlech, když hovořil pro wallpaper.com, a řekl, že je „úžasný“. Čína je celosvětově jedním z hlavních trhů pro C5X a tam je prostor na zadních sedadlech „velmi důležitý“. K dispozici je 545 litrů nákladového prostoru, který lze sklopením zadních sedadel rozšířit až na 1 640 litrů.

Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Citroen C5X plug-in hybrid

Citroen C5X jezdí na stejné platformě jako Citroen C5X Peugeot 508 a DS 9 – EMP2. Hned od debutu je k dispozici plug-in hybridní varianta. Pro britský trh je Citroen C5X plug-in hybrid vybaven 12,4 kWh Li-Ion baterií. Motor 1,6 l PureTech 180 a elektromotor o výkonu 81,2 kW poskytují kombinovaný výkon 225 koní a točivý moment 360 Nm.

Hybridní pohon umožňuje čistě elektrický dojezd 34 mil (55 km). Emise CO2 30 g/km umožňují 11procentní bezhotovostní daňovou sazbu. Verze PHEV je standardně vybavena jednofázovou palubní nabíječkou 7,4 kW a nabíjecím kabelem režimu 3 s konektorem typu 2.

Cobee informoval Auto Express, že je možné později zvětšit velikost baterie. Takže když model projde aktualizací uprostřed cyklu za tři až čtyři roky, dosah WLTP může dosáhnout téměř 80 km (50 mil).

Čínský začátek

Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik
Citroen C5X 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Sériová výroba Citroenu C5X byla zahájena 6. června 2021 v závodě Dongfeng Peugeot Citroen v Chengdu, provincie Sichuan, Čína. Jedná se o jediný výrobní závod pro C5X na světě, přičemž Evropa a Spojené království získávají jednotky z Číny. V době, kdy i BMW ( iX3 ) a Volva (S90) z čínských výrobních závodů připlouvají do evropských přístavů, kvalita by pro zákazníky Citroenu neměla být problémem. Cobee v rozhovoru pro Bloomberg Television řekl, že „kvalita výroby v Číně je jedna z nejlepších na (světě),“ oznámil Bloomberg 12. dubna 2021.

Dongfeng-Citroen dodal první várku C5X čínským prodejcům 28. července 2021 a předprodej zahájil 9. srpna 2021. Společnost nacenila nové SUV kupé mezi 143 700 a 186 700 CNY.