Cupra Born 2022: specifikace, cena, datum vydání

Začalo to jako Seat a jmenovalo se el-Born (název čtvrti v Barceloně), ale stalo se Cupra a zjednodušilo svůj název, aby bylo snazší jej identifikovat na jiných trzích. Protože to je nárok   Cupry Born  : dobývat, dobývat a dobývat. Ten odsud a dokonce i ten od Antipodů (v Austrálii přistane v roce 2022).

Tento 4,32 metru dlouhý elektrický kompaktní vůz proslaví Cupru na mnoha dalších trzích po celém světě. A ten, kdo uvede elektromobilitu k jejímu vzniku, Španělsko (ačkoliv se u nás nevyrábí).  Cupra Born 2022   bude prvním dět scale Španělská auto na elektrický pohon … a to udeří na trhu (v posledním čtvrtletí tohoto roku) s více ambicí, než kdy předtím.

Začalo to jako Seat a jmenovalo se el-Born (název čtvrti v Barceloně), ale stalo se Cupra a zjednodušilo svůj název, aby bylo snazší jej identifikovat na jiných trzích. Protože to je nárok Cupry Born: dobývat, dobývat a dobývat. Ten odsud a dokonce i ten od Antipodů (v Austrálii přistane v roce 2022).

Tento 4,32 metru dlouhý elektrický kompaktní vůz proslaví Cupru na mnoha dalších trzích po celém světě. A ten, kdo uvede elektromobilitu k jejímu vzniku, Španělsko (ačkoliv se u nás nevyrábí). Cupra Born bude prvním velkosériově vyráběným elektromobilem ve Španělsku… a na trh přichází (v posledním čtvrtletí roku) s většími ambicemi než kdy předtím.

Nad Volkswagen ID.3

Logicky jde o „španělskou verzi“ Volkswagen ID.3 … ale když se podíváte na fotografie, zjistíte, že se mnohé změnilo. Esteticky to dává jeho bratrovi důležitou „roli“. Nová předek, mnohem ostřejší, bez zaoblení a agresivnější, mu dodává mnohem více charakteru.

Když se na to podíváme z boku,   Cupra Born   boduje velkými 20″ koly (18″ standard) a velmi výraznými prahovými nástavci … a když se podíváme dozadu, najdeme u všech verzí velký zadní difuzor. . Navíc povrchová úprava vozu s vodorovně namontovanými zadními světly, podpis rodiny Seat, zanechává v ústech velmi dobrý estetický vkus.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Sportovní vnitřní klima

Pokud to, co se zrodí uvnitř, již označuje charakter, totéž se děje znovu uvnitř. První věc, které si všimnete, když otevřete dveře, jsou sedadla kbelíků (která obsahují recyklovaný plast, který se sbírá přímo z oceánů).

U Volkswagenu zde také vidíme, že Cupra se svou verzí naložila opatrněji. Kromě barevných akcentů (měděná pro detaily a modrá pro panely palubní desky, střechy a dveřní panely) najdeme středovou lištu v šedé barvě s ozdobnými prvky, středovou konzolu s krytem – mnohem lepší než u Volkswagenu – a také potažené stejným materiálem jako sedadla nebo sportovním volantem identickým jako u Combustion Cupra.

Samozřejmě jsou zachovány „strukturální“ prvky, jako je ovládací tyč v pravé části digitálního přístrojového panelu pro výběr režimů D nebo B – druhý pro zvýšení retence – který zůstane pozadu, když chceme „ pohrajte si s tímto faktorem, abyste mohli znovu získat energii.

Sortiment s mnoha variantami

Jak se dalo očekávat, v technické oblasti není mnoho rozdílů od ID.3. Řada Born se rozšíří o tři elektromotory (150, 204 a 231 k) a tři kapacity baterií (45 kWh, 58 kWh a 77 kWh). A jako referenční z hlediska výkonu jeho zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy.

Nejdostupnější verze (s 150 HP a 45 kWh baterií) nabídne počáteční dojezd 350 km (údaje v této sekci jsou zatím předběžné), přičemž kombinace motoru 204 HP a 58 kWh baterie je již na 420.

Odtud vstupujeme na nové území s ID.3 a výhradně pro Born. Lze přidat paket e-Boost, který nabízí dalších 20 kW výkonu (a vyskočí tak na 231 koní), 58 kWh baterie zachovává (dostaneme lepší výkon a autonomie se prakticky nemění) a navíc má vylepšené brzdy a pneumatiky 19″. Pokud k této konfiguraci přidáme paket e-Boost s paketem Range (který zvyšuje kapacitu baterie na 77 kWh), přeskočíme dojezd 500 kilometrů (545).

Verze Cupra Born

  1. Motor 150 HP – 45 kWh baterie – 350 km autonomie
  2. Motor 204 HP – 58 kWh baterie – 425 km autonomie
  3. Motor 231 HP – baterie 58 kWh – autonomie 420 km
  4. Motor 231 HP – baterie 77 kw/h – autonomie 545 km

Cupra v tuto chvíli neuvedla přesné časy nabíjení pro svůj Born, ale oznamuje, že umožní výkon až 125 kW, takže díky rychlému nabíjení získáme dostatek energie na to, abychom jej mohli používat za pouhých sedm minut. a 35. ujet sto kilometrů Mohli bychom jít z 5 % na 80 % kapacity naší baterie.

podvozek

Nemohli jsme to ověřit – na důkaz si budeme muset ještě chvíli počkat – ale kluci z Cupry nám dali jasně najevo, že Born svůj agresivní pohled zachytí i na ulici.

Cupra Born 2022   bude mít Dynamic Chassis Control (DCC) se specifickým nastavením pro model španělské značky. Jeho výška byla navíc oproti Volkswagenu ID.3 snížena jak na přední nápravě (-20 mm), tak na zadní (-15 mm).

Chybět nebude ani funkce ESC Sport pro kontrolu stability, která umožňuje pilotovi „víc si hrát“ (lze i oddělit), který si může postavu Borna nakonfigurovat podle čtyř předdefinovaných jízdních režimů: dojezd, komfort, individuální … a také Cupra, nejsportovnější (která uvolňuje dalších 20 kW v nejvýkonnějších verzích, což dává dohromady 231 koní).

Vybavení Cupra Born

Konektivita bude jedním z nejdůležitějších prvků při dodání Bornu. Digitální hodiny kombinované s centrální 12palcovou obrazovkou (standardně u všech verzí a podobně jako u Formentoru) jsme již vyfotili.

Mezi nejzajímavější detaily, které najdeme, patří head-up displej s rozšířenou realitou (který promítá informace na větší plochu čelního skla), bezdrátový systém mobilního připojení (buď Apple nebo Android) (půjde také o Be platforma, která se nabíjí bez kabelů) nebo hlasový asistent, který nám umožňuje ovládat funkce verbálně a který se aktivuje velmi španělským „Hello, Hello“.

Z asistenčních systémů je třeba zmínit aktivní tempomat, který nám v kombinaci s asistentem zabraňujícím nechtěnému opuštění jízdního pruhu a bočním asistentem umožňuje užít si částečně automatizovanou jízdu i ve vysoké rychlosti.

Cupra Born dále nabízí čtečku semaforů, alarm při výjezdu – pokud přijede vozidlo, chodec nebo cyklista při otevření dveří – předkolizní systém …

Celkově a stále staticky v nás Born zanechali příjemný pocit. Je to auto se spoustou obalů. Velká kola, reinterpretace předku a velmi agresivní záď mu dodávají vzhled, který by mohl být perfektní pro spalovací motor.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Auto Březík Servis