Dodge Challenger 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Zatímco konkurenční muscle cars se v poslední době posunuly směrem k ostřejšímu ovládání, the uhýbá Challenger 2023 s paketem zaměřeným na zábavnější a přímočarější pony car ze staré školy s retro stylem. Motor V-6 je standardem u těchto Challengerů jiných než SRT, ale skutečná zábava přichází s volitelnými atmosféricky plněnými Hemi V-8, které se dodávají v různých zdvihových objemech a výkonech od 375 k, 5,7 litru až po 485 k, 6,4 litrů jsou nabízeny. Pro ještě větší výkon nabízí Dodge Challenger SRT Hellcat, který recenzujeme samostatně.

Dodge Challenger 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Běžný Challenger není tak intenzivní jako pobuřující Hellcat, ale jeho zvuk V8 a relativně pohodlná jízda v některých vyvolává nostalgii po starých Dodge Pony Cars, se kterými sdílí jméno. Dychtiví řidiči ocení moderní verze Chevy Camaro a des brod Mustang by si mohl myslet, že je schopnější na klikatých silnicích a závodních tratích, ale kouzlo oldschoolového Challengeru je nepopiratelné.

Co je nového pro rok 2023?

Éra kupé Challenger letos končí, protože Dodge připravuje model nové generace, který by měl mít elektrické pohonné jednotky. Challenger 2023 bude mít pod kapotou speciální pamětní plakety označující poslední modelový rok současné generace a Dodge nabídne oblíbené barvy z minulosti vozu, včetně Plum Crazy, B5 Blue a Sublime Green. Všechny modely R/T dostávají nový odznak „345“ na předním blatníku jako poctu motoru Hemi V8 pod dlouhou, odvětrávanou kapotou. První ze sedmi speciálních edic se jmenuje Dodge Shakedown. Bude vyrobeno pouze 1000 kopií. Shakedown edice bude rozdělena mezi 485hp R/T Scat Pack a jeho širokoúhlé dvojče a očekává se, že bude stát mezi 55 000 a 65 000 EUR.

Dodge Challenger 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Šli bychom pro R/T Scat Pack s jeho 6,4litrovým motorem V8 o výkonu 485 k. Věřte tomu nebo ne, ale zvolili bychom osmistupňovou automatickou převodovku před standardní manuální převodovkou, protože je mnohem citlivější než manuální převodovka s kašovitým pocitem. Vybrali bychom také adaptivní tlumiče pro laditelnější jízdu a balíček Dynamics pro široká 20palcová kola, šestipístkové brzdy Brembo vpředu a volant potažený kůží. Paket Plus vylepšuje interiér o ambientní osvětlení, potahy sedadel v semišovém vzhledu a kvalitnější materiály na palubní desce a dveřích. Patří sem také Driver Convenience Group s varováním v mrtvém úhlu, varováním před příčným provozem, elektricky nastavitelnými vnějšími zpětnými zrcátky a jasnými světlomety.

motoru, převodovky a výkonu

Základní motor V6 Challenger o výkonu 305 k neuspokojí milovníky vzrušení. Skromný motor je spojen výhradně s osmistupňovou automatickou převodovkou, ale postrádá zrychlení a vzrušení jako konkurence v těžkém Challengeru. Motory Hemi V-8 Dodge jsou jiný příběh. Námi testovaný 5,7litrový motor o výkonu 375 koní měl dostatek šťávy na to, aby se v případě potřeby prosouval do síly, a jeho hrdelní vrčení bylo příjemné. Pokud chcete využít plný potenciál Challengeru, měli byste se rozhodnout pro 6,4litrový motor V8, který poskytuje výkon 485 koní a točivý moment 475 Nm. Jezdili jsme i s T/A 392 s automatickou převodovkou a obdivovali kanónový zvuk při startování a barytonální dunění výfuku při roztáčení motoru. Milujeme manuální převodovku, ale automat neuvěřitelně reaguje na pohyby plynového pedálu a podřazování je svižné.

Dodge Challenger 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Jako zuřící býk, který vidí rudě, agresivně funí a hrozivě se kolébá, Challenger uhání zatáčkami. Masivní Dodge je svalnatý vůz v pravém slova smyslu: na ulici a v brzdovém pruhu se cítí více jako doma než na dvouproudých silnicích a závodních okruzích. Od přepracování sestavy v roce 2015 nabízejí modely, které jsme řídili, plynulou, pohodlnou, ale poněkud nekulturní jízdu. V porovnání s ostřejším, přilnavějším ovládáním Camara a Mustangu je Challenger v utažených zatáčkách příliš měkký a řízení příliš umrtvené. Citlivé řízení funguje dobře pro plynulou jízdu a snadno ovladatelné, výkonem řízené výkyvy ocasu.

Spotřeba paliva a MPG v praxi

Odhadovaná spotřeba paliva V6 Challenger s pohonem zadních kol je 19 mpg při jízdě ve městě a 30 mpg při jízdě po dálnici. S pohonem všech kol tato čísla klesnou o 1 a 3 mpg. Challengery s 5,7litrovým motorem V-8 dosahují odhadované spotřeby paliva 16 mpg ve městě a 25 mpg na dálnici. Verze s 6,4litrovým motorem V8 dosahují až 15 mpg v městském provozu a 24 mpg na dálnici. Testovali jsme V6 Challenger s pohonem všech kol a 485 k V8 Challenger s automatickou převodovkou na naší skutečné trati 75 km/h, která je součástí našeho rozsáhlého testovacího programu. Oba překvapivě zvládli na dálnici 26 mpg.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Interiér, pohodlí a nakládka

Challenger nabízí klasický interiér svalového vozu s elegantním designem připomínajícím jeho předchůdce ze 70. let a pohodlnými sedadly. V porovnání s konkurencí pony car je interiér Dodge mnohem prostornější a zadní sedadlo mohou využít i dospělí. Bohužel pogumované materiály připomínají spíše vintage vinyl než špičkový plast a výhled dozadu je propastný.

Široká přední sedadla Challengeru jsou pohodlná pro jízdu, ale ani volitelná extra čalouněná sedadla nejsou tak pohodlná jako ta v Camaru nebo Mustangu. Dodge Pony Car má ve srovnání s Camarem o sedm krychlových stop více nákladového prostoru v kufru. Challenger tak spolyká o dvě zavazadla více než Camaro. Po sklopení zadních sedadel se tato výhoda zvýší na šest. Challenger má velký úložný prostor ve středové konzole a užitečné místo pro chytrý telefon. Žádný z testovaných vozů této třídy však nebyl zvlášť dobrý v ukládání malých dílů.

infotainment a konektivita

Každý Challenger je vybaven verzí uživatelsky přívětivého systému infotainmentu Uconnect společnosti Dodge. Tento systém bohatý na funkce je standardně dodáván s Apple CarPlay a Androidem automobil vybavené. Chcete dostat led ven? Poslechněte si strhující kytarové riffy Jimmyho Page s jedním ze dvou volitelných audio systémů Alpine nebo prémiovým systémem Harman/Kardon s 900 watty a 18 reproduktory.

Dodge Challenger 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Dodge Challenger 2023: Specifikace, cena, datum vydání

bezpečnost a asistenci řidiče

Toto kupé ze staré školy je k dispozici s některými asistenčními systémy pro řidiče, ale kupující, kteří chtějí pokročilejší technologie, se budou muset poohlédnout jinde. Další informace o výsledcích nárazových testů Challenger naleznete na webových stránkách Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Sledování mrtvého úhlu a varování před průjezdem na vyžádání
  • K dispozici adaptivní tempomat
  • K dispozici automatická dálková světla

záruka a údržba

Challenger je dodáván s průměrnou omezenou zárukou a zárukou na hnací ústrojí. Na rozdíl od bmw a Chevrolet nenabízí Dodge bezplatnou plánovanou údržbu.

  • Omezená tříletá záruka nebo 36 000 mil
  • Záruka na pohonné ústrojí je pět let nebo 60 000 mil
  • Žádná bezplatná plánovaná údržba

Doporučená maloobchodní cena pro Dodge Challenger 2023 je 53 995 eur.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik