Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Kia Niro 2023 debutovala na výstavě mobility v Soulu 2021, než se otočila na mezinárodním autosalonu v New Yorku v roce 2022. Jde o druhou generaci elektrifikovaného crossoveru Kia, který byl poprvé představen v roce 2016.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Nejdůležitější změna v novém Niru nemá nic společného s možnostmi pohonu. Stále je k dispozici jako hybrid, plug-in hybrid (PHEV) nebo jako elektrické vozidlo s dojezdem až 253 mil. Místo toho nyní Kia Niro vyrostla a nápadně se podobá nápadnému konceptu HabaNiro, který byl poprvé představen v roce 2019.

Kia Niro 2023: Dobrý vzhled v rodině

Pochopili jsme to. Kia Niro 2023 si klade za cíl zaujmout svým koncepčním designem vozu a ve srovnání s homologovanými formami moderních crossoverů, ať už elektrifikovaných nebo ne, je to osvěžující pohled. Kia tvrdí, že odvážný design „Opposites United“ nového Nira je inspirován „přírodou a aerodynamickou rafinovaností“.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Má elegantní mřížku chladiče s tygřím nosem a masivní spodní chladič vzduchu lemovaný „srdcovými“ světly pro denní svícení a novými skupinovými světlomety. Zadní LED světla jsou ve tvaru bumerangu a signální a couvací světla jsou umístěna v malých schránkách v zadním nárazníku.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

„Kia Niro 2023 byla navržena pro potřeby dneška a udržitelnou mobilitu budoucnosti,“ řekl Steven Center, COO & EVP, Kia America. „Zcela nové Niro nabízí více propracovanosti, všestrannosti, konektivity a technologií než kdykoli předtím.

Je těžké mluvit o Kia Niro, aniž bychom zmínili Aero Blade vozidla. Tento barevný nebo černěný rám se táhne od zadních blatníků až pod linii střechy a je stylovým prvkem zděděným z konceptu HabaNiro. Kia tvrdí, že tvar aerodynamické lopatky dává modelu Niro diferenciátor a zároveň zlepšuje proudění vzduchu, o čemž svědčí působivý koeficient aerodynamického odporu crossoveru 0,29.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Změna designu také přispěla k mírnému nárůstu růstu. Podle Kia je Niro druhé generace větší vozidlo než předchozí model, s delším rozvorem 107,1 palce, celkovou délkou 174 palců a světlou výškou 6,3 palce. Nyní nabízí 22,8 kubických stop nákladového prostoru za zadními sedadly, což je podle Kia o 50 procent větší nákladový prostor než u Tesly Model 3.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Tři elektrifikované pohonné jednotky

Báseň Williama Cowpera The Task z roku 1785 by to nemohla vyjádřit lépe: Rozmanitost je kořením života, které mu dodává jeho chuť. Kia Niro 2023 nabízí na výběr mezi hybridním, plug-in hybridním (PHEV) nebo čistě elektrickým pohonným ústrojím, což mu dává jedinečnou prodejní nabídku. Niro HEV má 1,6litrový čtyřválcový motor a 32kW elektromotor, který produkuje 139 koní a 195 lb-ft. generovaného točivého momentu. Kia uvádí, že Niro Hybrid má kombinovanou spotřebu 53 mpg a celkový dojezd 588 mil.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Niro PHEV má zážehový motor o objemu 1,6 litru a výkonnější elektromotor o výkonu 62 kW s výkonem 180 koní a 195 lb-ft. točivého momentu. Je také vybaven 11,1 kWh lithium-iontovou polymerovou baterií, která se nabije za méně než tři hodiny (s nabíječkou úrovně 2) a má odhadovaný dojezd 33 mil na čistě elektrický pohon (se standardními 16palcovými koly). Hybridní a PHEV varianty Nira mají šestistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovku.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Niro EV má větší 64,8kWh baterii a jediný elektromotor vpředu, který produkuje 201 koní a nabízí dojezd až 253 mil. Volitelné tepelné čerpadlo a ohřívač baterie by mohly zvýšit dojezd v mrazivém počasí, ale Kia neuvedla, o kolik. Niro EV je kompatibilní s rychlonabíječkou 85 kW DC, která nabije baterii z 10 na 80 procent za méně než 45 minut. Standardní 11kW palubní nabíječka navíc dokáže plně nabít baterii za méně než sedm hodin s nabíjením úrovně 2, zatímco funkce Vehicle-to-Load (V2L) EV6 je k dispozici také v Niro EV.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Všechny varianty modelu Kia Niro 2023 jsou vybaveny regenerativním brzděním, zatímco HEV a PHEV dostávají vedle standardních režimů Sport a Eco nový jízdní režim Green Zone. Zelená zóna umožňuje Niro HEV a Niro PHEV automaticky jet pouze v elektrickém režimu při projíždění obytnými oblastmi, nemocnicemi a školami.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Luxusní a přitom udržitelný interiér

Kia Niro 2023 má zcela nový interiér inspirovaný EV6. Palubní deska je decentralizovaná a mírně se zakřivuje kolem předních cestujících. Kromě toho dvě 10,25palcové obrazovky pod jedinou skleněnou tabulí lemují linii pohledu řidiče. Standardní výbava zahrnuje ambientní osvětlení interiéru, bezdrátové Apple CarPlay/kabelové Android Auto, USB nabíjecí porty a umělé zvuky motoru. Na přání jsou k dispozici další prvky, jako je prémiový audiosystém Harman Kardon s osmi reproduktory, elektricky vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla a bezdrátové nabíjení smartphonu.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik
Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Avantgardní interiér Kia Niro je vyroben z na dotek měkkých materiálů pocházejících z udržitelných zdrojů bez zvířat. Na čalounění stropu najdete například recyklovanou tapetu, zatímco sedadla jsou čalouněna biopolyuretanem a materiálem Tencel vyrobeným z eukalyptových listů. Na dveřní panely Kia Niro jsou navíc použity pouze barvy bez BTX, které neobsahují žádné škodlivé izomery benzenu, toluenu a xylenu.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Nejmodernější bezpečnostní prvky

Nová Kia Niro je vzorem aktivní bezpečnosti. Všechny varianty jsou standardně dodávány s komplexními bezpečnostními funkcemi, jako je předcházení kolizím, varování před opuštěním jízdního pruhu, sledování mrtvého úhlu, varování před křížením vzadu a varování cestujících vzadu, abychom jmenovali alespoň některé. Volitelně jsou k dispozici další bezpečnostní prvky, jako je inteligentní tempomat, asistent jízdy na dálnici a head-up displej.

Kia Niro 2023: Specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Kia Niro 2023: Ceny a dostupnost

Kia Niro 2023 se začne prodávat ve všech 50 státech USA letos na podzim. Cena zatím nebyla oznámena, ale Kia slibuje podobné základní ceny jako předchozí Niro. To znamená kolem 25 000 eur za Niro HEV, 31 000 eur za Niro PHEV a kolem 40 000 eur za Niro EV.