Mazda 2 2022: specifikace, cena, datum vydání

Mazda 2 Hybrid 2022 je přejmenován na Toyota Yaris. Hybridní malý vůz o výkonu 116 koní má bezestupňovou automatickou převodovku, ale zatím bez ceny.

Mazda 2 Hybrid přijde na trh v roce 2022, ale nenahradí současný model, který je na trhu od roku 2014. Předchůdce byl nedávno aktualizován a vybaven technologií mild hybrid. To ale z dlouhodobého hlediska stačit nebude: Ještě přísnější emisní limity pravděpodobně učiní další elektrifikaci nezbytnou. Hybridní průkopník Toyota přichází právě včas, jak již Suzuki prokázalo.

Mazda 2 2022: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

S modely Swatch a Across začala automobilka nově nabízet pod svým logem osvědčené hybridní modely Toyota. Nejnovější malý vůz Mazdy přichází také jako přejmenovaná Toyota, pouze jsou prohozeny emblémy značky a loga modelů. Jinak jsou oba japonské malé vozy vizuálně i technicky totožné. Mazda je poměrně malý výrobce, o kterém se říká, že vyvinul zcela novou platformu s hybridním pohonem pro Mazdu 2 Hybrid (2022). Náklady, které lze ušetřit pomocí takzvaného „badge engineeringu“.

Mazda 2 2022: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Mazda 2 Hybrid (2022) bude vybavena plně hybridním pohonem Yarisu. To znamená: O pohon se stará 1,5litrový tříválec o výkonu 98 HP ve spojení s elektromotorem o výkonu 79 HP, systémový výkon je 116 HP. Pod zadním sedadlem je lithium-iontová baterie, která poskytuje pouze malý elektrický dojezd, ale poskytuje dostatek výkonu pro odlehčení benzínovému motoru.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Mazda 2 2022: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Nabíjení probíhá rekuperací a přebytečnou energií z hořáku. Podle měření WLTP spotřebuje pohon v Toyotě jen kolem čtyř litrů na 100 kilometrů. Podobné hodnoty lze očekávat u konstrukčně identické Mazdy. Vzhledem k tomu, že Mazda 2 Hybrid je zpočátku určena pouze pro Evropu, Yaris Twin také sjede z montážní linky ve Valenciennes v severní Francii.

Mazda 2 2022: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Spalovací motory 1.0 a 1.5 jsou vyhrazeny pro Yaris. Že si Toyota a Mazda v malých vozech rády důvěřují, se ukázalo v USA: Tam – tady naopak – se současná Mazda 2 nedávno také jmenovala Toyota Yaris – tam už ale obě nejsou v obchodech. Cena Mazdy 2 Hybrid (2022) na bázi Yarisu zůstává otevřená. Yaris Hybrid má cenu minimálně 20 390 eur (od prosince 2021).