Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

The Mazda CX-30 2023 je malé SUV, které si můžete koupit, pokud máte vkus a jemnost. Má téměř stejné vlastnosti jako vynikající Mazda 3 s hatchbackem, ale je o něco praktičtější. Je dobrým příkladem nejnovějšího designového jazyka Mazdy a vyznačuje se interiérem vyrobeným z vysoce kvalitních materiálů, které budí dojem, že bylo vynaloženo více peněz, než ve skutečnosti bylo.

Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Dalo by se dokonce říci, že vyšší modely s konkurenty mají rády Audi Q3 a BMW X1 konkurovat, i když cenově blíže s podobně vybavenými verzemi Hyundai Kona a des Volkswagen Taos jsou srovnatelná. Přestože je CX-30 vyšší než Mazda 3, není terénní vozidlo a jeho základní motor nabízí pouze průměrný výkon. S volitelným přeplňovaným motorem se však CX-30 tím stává automobil pro který byl vyvinut.

Co je nového pro rok 2023?

CX-30 má letos pouze jednu změnu, a to zvýšení výkonu a spotřeby paliva u modelů se základním 2,5litrovým čtyřválcovým motorem. Změny jsou však malé: výkon tohoto motoru se zvýší ze 186 na 191 k a odhadovaná spotřeba paliva se zvýší z 24 mpg město, 31 mpg na dálnici a 26 mpg dohromady na 26 mpg město, 33 mpg na dálnici a 29 mpg dohromady.

Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Volitelný přeplňovaný motor o výkonu 250 k je sice lákavý, ale bohužel je k dispozici pouze ve dvou nejdražších úrovních výbavy. Věříme, že většina zákazníků bude se standardní výbavou spokojena, a proto doporučujeme zůstat u výplně Select. Vybraná výbava zahrnuje hlídač mrtvého úhlu s upozorněním na příčnou dopravu, kožený volant a hlavici řadicí páky a bezklíčový přístup. Všechny verze bez turbodmychadla jsou dodávány se stejným 2,5litrovým motorem o výkonu 191 koní a pohon všech kol je standardem u všech úrovní výbavy. Pokud jste vášnivý motorista a máte volné peníze, Turbo Premium by mohlo stát za to, abyste odemkli extra koňskou sílu.

motoru, převodovky a výkonu

CX-30 je standardně poháněn 2,5litrovým čtyřválcovým motorem o výkonu 191 koní. Motor je spřažen s 6stupňovou automatickou převodovkou, která moudře mění rychlostní stupně v závislosti na jízdních podmínkách. Volitelně je k dispozici 2,5litrový přeplňovaný motor s výkonem 250 k. Pokud jste fanouškem Mazdy 3 hatchback jako my, shledáte CX-30 stejně agilní, sportovní a zábavnou. Ostré řízení a plynulé pohyby karoserie dělají z jízdy na klikatých silnicích potěšení a navozují pocit stability při jízdě.

Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis
Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Na naší testovací dráze zrychlil CX-30 na 100 km/h za 8,1 sekundy. Díky tomu byl pomalejší než soupeři, jako je přeplňovaná Kona, ale výrazně rychlejší než ostatní SUV bez přeplňování. Nissan Rogue sport a Subaru Crosstrek . CX-30 s volitelným turbomotorem výrazně rychleji zrychlil z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva a MPG v praxi

CX-30 má odhadovanou spotřebu paliva 26 km/h při jízdě ve městě, 33 km/h na dálnici a 29 km/h ve smíšeném provozu u modelů bez přeplňování a 22 km/h při jízdě ve městě, 30 km /h na dálnici a 25 km/h v kombinovaném provozu u modelů s turbodmychadlem. Na naší testovací trase při rychlosti 75 mph na dálnici naše testovací vozidlo CX-30 Premium dosáhlo hodnoty EPA 31 mpg.

Interiér, pohodlí a náklad

2023 CX-30 má pěkný, dobře zpracovaný interiér, který sdílíme s Mazdou 3, která se nám hodně líbí. Uprostřed palubní desky je obrazovka infotainmentu, ovládaná otočným knoflíkem na středové konzole. Kupující má na výběr mezi audio systémem s osmi nebo dvanácti reproduktory a na přání si může objednat vyhřívaná přední sedadla.

Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis
Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Prémiové vybavení zahrnuje kožený interiér, elektricky ovládané zadní výklopné dveře a další luxusní prvky, které řadí CX-30 do souladu s vozy vyšší třídy, jako je např. Lexus UX a Mini tvář krajana Co se týče nákladového prostoru, CX-30 není nejprostornější SUV, které si můžete koupit, ale za zadní sedadla jsme mohli uložit šest kufrů a celkem 16 kufrů se sklopenými zadními sedadly.

Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

infotainment a konektivita

CX-30 je standardně dodáván s 8,8palcovým displejem a službami Mazda Connected Services, které zákazníkům umožňují zamykat a odemykat, na dálku startovat a sledovat své vozidlo prostřednictvím aplikace MyMazda. CX-30 se standardně dodává také s Bluetooth, dvěma USB vstupy na přední straně a funkcí Wi-Fi hotspot. Mezi dostupné funkce patří integrace Apple CarPlay/Android Auto a satelitní rádio SiriusXM.

Mazda CX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

bezpečnost a asistenci řidiče

CX-30 je standardně dodáván s několika působivými asistenčními systémy pro řidiče, včetně adaptivního tempomatu, asistenta pro udržování v jízdním pruhu s varováním před opuštěním jízdního pruhu a systému automatického nouzového brzdění. Jako volitelné příslušenství je k dispozici head-up displej a upozornění na mrtvý úhel. Pro více informací o výsledcích nárazových testů CX-30 navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění s detekcí chodců
  • Lane Departure Warning s Lane Departure Warning standardně
  • Standardní adaptivní tempomat

Záruka a krytí údržby

Konkrétní informace o záruce nebyly zveřejněny, ale předpokládáme, že pokrytí bude stejné jako u ostatních vozů Mazda. Jakož i Hyundai jakož i kia daleko převyšují záruku Mazda, protože oba nabízejí záruku na hnací ústrojí 10 let nebo 100 000 mil.

  • Omezená tříletá záruka nebo 36 000 mil
  • Záruka na pohonné ústrojí je pět let nebo 60 000 mil
  • Žádná bezplatná plánovaná údržba

Doporučená maloobchodní cena pro Mazda CX-30 2023 je 29 075 eur.