Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

Japonská automobilka Mazda nedávno představila svou vlajkovou loď SUV CX-90, třířadého luxusního výkonného uchazeče navrženého tak, aby konkuroval nejlepším v oboru, kdo je kdo ze sedmimístných superhvězd, jako jsou Kia Telluride, Honda Pilot, Toyota Highlander a další. Subaru Ascent. Kromě toho bude Mazda CX-90 2024 čelit tvrdé konkurenci temperamentních Němců, jako jsou BMW X5, Audi Q7 a Mercedes-Benz GLS.

Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

„S každým novým vozidlem, které uvedeme na trh, jsme výzvou, abychom se vyvíjeli prostřednictvím našeho přístupu k designu a vývoji zaměřenému na lidi,“ řekl Jeff Guyton, prezident a generální ředitel Mazda North American Operations. „CX-90 nabízí silný a citlivý výkon, atraktivní design a intuitivní technologii.

Mazda CX-90 2024: co je nového?

Mazda CX-90 je vozidlo navržené od základů. Jeho elegantní karoserie ovlivněná Kodo spočívá na nově vyvinuté velké platformě se zadním zavěšením schopným pojmout delší rozvor a větší motor. Poprvé jsme slyšeli, že příští generace Mazdy6 bude první, která spojí novou architekturu s předpětím zadní nápravy s novým řadovým motorem Skyactiv G. Mazda od té doby přestala vyrábět Mazdu6 (a CX-3), protože zájmy spotřebitelů se změnily.

Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

Pohonné jednotky e-Skyactiv mild hybrid a PHEV

Mazda CX-90 pro rok 2024 přijde se dvěma variantami elektrifikovaného pohonného ústrojí. Standardním pohonem je 3,3litrový přeplňovaný šestiválec e-Skyactiv s elektromotorem mezi zážehovým motorem a převodovkou. Mazda tomu říká systém M-Hybrid Boost, který pohání start-stop mechanismus, pomáhá s akcelerací a dokáže pohánět vozidlo v nízkých rychlostech a na krátké vzdálenosti i bez asistence zážehového motoru. Pohonné ústrojí má kombinovaný výkon 340 koní a točivý moment 369 lb-ft. s dietou prémiového paliva.

Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

CX-90 je nyní k dispozici také jako plug-in hybrid (PHEV). 2,5litrový čtyřválec a elektromotor čerpají energii z 17,8 kWh baterie, která dohromady poskytuje výkon 323 koní a točivý moment 369 lb-ft. Mazda tvrdí, že CX-90 PHEV umí jezdit i čistě elektricky, ale neuvádí jak dlouho.

Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

Obě elektrifikované pohonné jednotky jsou vybaveny pohonem všech kol i-Active a zakázkovou osmistupňovou automatickou převodovkou, která eliminuje měnič točivého momentu, což umožňuje plynulejší akceleraci a zároveň optimalizuje účinnost. Kinematická kontrola držení těla Mazda navíc pomáhá zlepšit přilnavost a ovladatelnost.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Více chromu

Mnoho lesklých chromových dílů na vnějším plášti nové Mazdy CX-90 je jasným znakem prémiového nároku vozidla. Designový jazyk Kodo od Mazdy však ukazuje svůj věk. Uvědomili jsme si to, když jsme na první pohled nedokázali rozeznat rozdíl mezi CX-5, CX-50 a dokonce i CX-90, nebýt zjevných rozdílů ve velikosti.

Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti
Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

Nejsme velkými fanoušky opakujícího se tvaru CX-90 a nelíbí se nám ani její lehce baňatá záď, která připomíná neohrabaný trup Hondy CR-V páté generace. Na druhou stranu jsme měli stejné obavy, když jsme viděli CX-50, jejíž půlkulatý design nám začal kvést v očích. Bez ohledu na stížnosti se nám líbí nový lak Mazda Artisan Red, který byl vyvinut speciálně pro CX-90.

Interiér CX-90: Elegantní se sportovním nádechem

Interiéry Mazdy se v poslední době staly velmi luxusními, stejně jako jednoduchý, ale funkční design kabiny CX-90. Výrobce slibuje luxus a pohodlí na všech třech řadách sedadel s jemnými materiály, jako je kůže napa, dřevo, chrom a látky tón v tónu. Honda může mít na palubní desce svůj voštinový vzor, ​​my preferujeme látkovou palubní desku Mazdy se závěsnými stehy inspirovanými Kumihimo.

Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti
Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

Mazda CX-90 pro rok 2024 je vybavena digitálním přístrojovým štítem a 12,3palcovým středovým displejem. Ten se ovládá pomocí otočného ovladače, ale lze jej proměnit v dotykový displej s Apple CarPlay nebo Android Auto. Líbí se nám, že Mazda neudělala z interiéru CX-90 nepořádek bez tlačítek a přeplněný obrazovkou, ale nebylo by na škodu, kdyby byl u budoucích modelů odstraněn knoflík na středové konzole.

Mazda CX-90 2024: ceny a vlastnosti

Pokud jde o bezpečnost, CX-90 je standardně vybavena jízdními asistenty i-Activesense, jako je sledování mrtvého úhlu, radarový tempomat, inteligentní brzdový asistent a asistent změny jízdního pruhu.

Mazda CX-90 2024: ceny a dostupnost

Výroba Mazdy CX-90 pro rok 2024 bude zahájena začátkem roku 2023 a očekává se, že první dodávky dorazí do prodejců v dubnu. Ceny zatím nebyly oznámeny, ale očekáváme, že budou začínat na 43 000 EUR za základní verzi CX-90 a 53 000 EUR za verzi PHEV.

Fotografie a zdroj: Mazda Motors (Německo) GmbH.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik