McLaren Artura Spider 2025: prezentace, ceny, technické údaje

McLaren Artura Spider je novinkou pro modelový rok 2025 a následuje svého bratra, Artura Coupe, který bude uveden na trh v roce 2021. Je to první hybridní kabriolet supercar značky a nabízí řadu vylepšení a upgradů oproti již tak vynikajícímu Artura Coupe.

Nejnápadnější změnou je jednodílná zatahovací pevná střecha Spideru, kakofonie karbonových vláken a kompozitních materiálů, osm elektromotorů a volitelný elektrochromatický panel, který využívá technologii suspendovaných částic k udržení chladu v kabině. Střechu lze zvednout nebo sklopit za 11 sekund při rychlosti až 82 km/h.

Rozpoznávání dopravních značek a varování před opuštěním jízdního pruhu jsou standardní součástí McLarenu Artura Spider 2025, zatímco varování v mrtvém úhlu, adaptivní tempomat a detekce příčného provozu jsou volitelné.

Překalibrovaná hybridní pohonná jednotka V6

Inženýři McLarenu pracovali na hybridním pohonném ústrojí Artura nové generace. Z benzínového motoru V6 přeplňovaného dvěma turby, který nyní produkuje 515 kilowatt, vymáčkli dalších 14 kilowatt. Točivý moment zůstává nezměněn na hodnotě 720 Nm. Zvýšení výkonu se netýká pouze Artura Spider, protože změny se týkají stávajících majitelů Artura Coupé.

Podle McLarenu přichází většina dodatečného výkonu od 4 000 do 8 500 otáček za minutu, přičemž nárůst otáček doprovází crescendo hluku motoru a výfuku, který je znatelnější při stažené střeše nebo zadním okně.

Hybridní část však zůstává nezměněna a tvoří ji 7,4 kWh baterie a kompaktní axiální elektromotor, který produkuje 70 kilowatt a 225 Nm točivého momentu, to vše v lehkém balení, které váží méně než 130 kg.

Všechny tyto změny se přenášejí výhradně na zadní kola prostřednictvím optimalizované osmistupňové automatické převodovky s elektronickým diferenciálem (E-Diff), která mění rozložení točivého momentu na zadní nápravu. Převodovka je vybavena vnořenou spojkou (na rozdíl od paralelní spojky), převodovkou s těsným převodem (délka převodovky se zkrátila o 4 cm) a funkcí předřazení, která má za následek o 25 procent rychlejší řazení.

Artura Spider dokázala ujet 34 km tiše na čistě elektrický pohon, ve srovnání s čistě elektrickým dojezdem 31 km pro Artura Coupé.

Jak rychlý je McLaren Artura Spider 2025?

Skvělé na McLarenu Artura Spider je, že i přes výsuvnou pevnou střechu jezdí stejně rychle jako Artura Coupé. McLaren zrychlí z nuly na 100 km/h za tři sekundy a z nuly na 200 km/h za 8,4 sekundy. Zrychlení z nuly na 300 km/h trvá 21,6 sekundy.

McLaren Artura Spider 2025 je poprvé vybaven novou funkcí „Spinning Wheel Pull-Away“, která při rozjezdu vytváří oblak kouře z pneumatik. Artura Coupé i Spider mají stejnou maximální rychlost 330 km/h.

3,0litrový zážehový motor V6 se suchou vanou M630 z hliníku váží 160 kg (o více než 45 kg méně než McLaren V8). Mezi klíčové vlastnosti patří 120stupňový V-hřídel, tužší klikový hřídel pro omezení otáček na 8 500 ot./min a dvojitá turba umístěná v poloze „horké V“ pro zlepšení odezvy na plyn.

Architektura elektrického Ethernetu

Když bylo v roce 2021 představeno kupé Artura, říkali jsme mu brána k hybridním superautům. To je způsobeno monokokovým rámem z hliníku a uhlíkových vláken, hybridním hnacím ústrojím a unikátní elektrickou architekturou Ethernetu, která snižuje nároky na kabeláž o 25 procent, výrazně zlepšuje kapacitu a rychlost přenosu dat a zároveň snižuje hmotnost.

Elektronika založená na Ethernetu si našla cestu do odpružení, které nyní obsahuje pokročilou řídicí jednotku domény (DCU), která řídí proaktivní systém řízení tlumení Monroe. Výsledkem je 90procentní zlepšení výkonu tlumení a ovladatelnosti v jízdních režimech Comfort, Sport a Track.

Stejně tak pneumatiky Pirelli Cyber ​​​​​P Zero jsou součástí propojené architektury vozu. Každá pneumatika je vybavena senzory, které generují data v reálném čase a umožňují řidiči maximálně využít potenciál pneumatiky.

Nyní ukotveny karbonovými keramickými kotouči s hliníkovými brzdovými třmeny a novými chladicími kanály brzd. Brzdový systém spolupracuje s kinematikou zadní nápravy a upravenou odezvou motoru a tlumením pro prodloužení životnosti kotoučů a destiček v náročnějších traťových podmínkách. Díky aktualizované kalibraci ABS je brzdná dráha Artura Spider ze 100 km/h na nulu 31 metrů a z 200 km/h na nulu je 124 metrů.

Vzrušující design

McLaren Artura Spider 2025 se vyznačuje přepracovanou zádí se štíhlejšími sloupky, aerotermálními průduchy a vyhřívaným zadním oknem, které se zvedá nebo stahuje stisknutím tlačítka. Navzdory změnám Spider svým svařovaným designem karoserie, otvory pro světlomety a kladívkovou přídí nezaměnitelně připomíná McLaren Artura.

Kabina je vybavena standardními klubovými sportovními sedadly (elektricky vyhřívaná komfortní sedadla s pamětí jsou bezplatnou možností) a informačním a zábavním systémem McLaren MIS II se dvěma HD obrazovkami, audiosystémem s pěti reproduktory a beztlačítkovým volantem.

Artura Spider 2025 debutuje s novým aerotermálním chladicím systémem pro chlazení hnacího ústrojí, poskytuje lepší uložení na pevné střeše a snižuje nápor vzduchu. Aerotermální design se vyznačuje čtyřmi samostatnými systémy vzduchových kanálů, které se od kupé liší dvěma zadními přívody vzduchu umístěnými na vnějších částech jednodílné, za tepla tvarované hliníkové zadní části. Obsahují vstupy vzduchu pro chlazení převodovky a střešní úložiště i výstup horkého vzduchu. Mezi nimi je „převodní komín“ a také vstupy a výstupy pro řízení proudění vzduchu.

Záruka 2025 McLaren Artura Spider

McLaren Artura Spider z roku 2025 opouští továrnu ve Wokingu v Surrey v Anglii s pětiletou zárukou bez omezení najetých kilometrů, šestiletou zárukou na baterii a desetiletou zárukou proti proražení. Balíček zahrnuje tři roky údržby vozidla a pět let silniční asistence.

RRP McLaren Artura Spider 2025

McLaren Artura Spider 2025 začíná na 6 845 000 Kč, což je výrazně nad základní cenou kupé 5 625 000 Kč. Možnosti zahrnují tři možnosti obložení interiéru (Performance, TechLux a Vision), z nichž každá stojí 235 000 Kč.

Artura Spider je k dispozici v pěti standardních barvách exteriéru, 20 elitních odstínech a až 18 barvách na míru od zákaznického oddělení McLarenu MSO.

Výsledky McLaren Artura Spider 2025

  • McLaren Artura Spider 2025 je prvním hybridním kabrioletem britské automobilky.
  • Na základě lehké architektury z uhlíkových vláken Artura Coupé je Spider s hmotností 1 560 kg jedním z nejlehčích kabrioletů v oboru. Pohotovostní hmotnost.
  • McLaren Artura Spider 2025 nabízí o 19 koní více ze svého přeplňovaného V6, ale stávající majitelé Artura Coupe mají nárok na vylepšení výkonu bez dalších nákladů.
  • „Přepracovali jsme systémy pohonu a podvozku, abychom nabízeli větší výkon, více dynamiky a ještě vyšší úroveň interakce s řidičem – bez kompromisů při každodenním řízení,“ ~ Michael Leiters, generální ředitel McLaren.

McLaren Artura Spider 2025 Gallery

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.