Nejlepší malá SUV a crossovery (průvodce kupujícími 2023)

Existuje více malých SUV a crossoverů než kdy dříve. To, co bylo kdysi říší sedanů, nyní patří kompaktním SUV, které se mohou pochlubit výhodnými funkcemi, prostornými kabinami a lehkými terénními schopnostmi. Sepsali jsme pět nejlepších malých SUV a crossoverů, které si i přes svou kompaktní platformu zaslouží pochvalu jako schopné všestranné vozy.

Mazda CX-30 2023

Mazda CX-30 je crossover verze již oceněná Mazda3 a je ideální pro kupující, kteří hledají něco, co se cítí jako sportovní sedan nebo hot hatch.

CX-30, poprvé představený v roce 2020, má standardní pohon všech kol a volitelný 2,5litrový přeplňovaný motor, který využívá palivo s oktanovým číslem 93 k produkci až 250 koní a 320 lb-ft. dodává točivý moment. Další standardní výbavou jsou LED světlomety, audiosystém s osmi reproduktory a 16palcová litá kola.

profesionálové

 • Pohodlná kabina
 • Standardní pohon všech kol
 • Výkonný turbomotor

Nevýhody

 • Průměrný nákladový prostor
 • Vyšší MSRP pro turbomotor
Nejlepší malá SUV a crossovery (průvodce kupujícími 2023), Auto Březík Servis

Pohonné ústrojí a spotřeba paliva

The Mazda CX-30 je standardně dodáván s atmosférickým 2,5litrovým čtyřválcem o výkonu 191 koní a 186 lb-ft. točivého momentu. Všechny CX-30 jsou vybaveny pohonem všech kol a šestistupňovým automatem. Vrcholem je však výkonný turbomotor v CX-30 2.5 Turbo Premium a 2.5 Turbo Premium Plus. Přeplňovaný čtyřválec produkuje 250 koní a 320 lb-ft točivého momentu.

S těmito hodnotami je Mazda CX-30 Turbo jedním z nejrychlejších vozidel ve svém segmentu. Z nuly na 100 km/h sprintuje za 6,4 sekundy, zatímco motor bez turbo k tomu potřebuje devět sekund.

Nevýhodou tohoto výkonu je lepší spotřeba paliva. EPA odhadovaná spotřeba paliva pro CX-30 Turbo je 22 město, 30 dálnice a 25 dohromady. Atmosférický 2,5litrový motor si na druhou stranu vede lépe s hodnocením EPA 26 město, 33 dálnice a 29 dohromady.

Podvozek a odpružení

Mazda CX-30 se vyznačuje šasi z ultra-vysokopevnostní oceli, které snižuje hmotnost vozidla bez obětování tuhosti. Je také vybaven vzpěrami McPherson vpředu a odpružením torzními nosníky vzadu s kulovými vnitřními pouzdry. Vozidla Mazda jsou známá svou pohotovou a agilní dynamikou a CX-30 poskytuje tyto kvality s velkou dávkou kultivovanosti.

Interiér: Stylový, ale menší nákladový prostor

Skutečně prémiový interiér Mazdy CX-30 je silným prodejním argumentem, ale pokud často převážíte spoustu věcí, může být problém s nákladovým prostorem. Při zvednutých zadních sedadlech je k dispozici 20,2 kubických stop úložného prostoru a sklopením druhé řady sedadel můžete kapacitu rozšířit na 45,2 kubických stop. Přesto CX-30 zaostává za Kia Seltos a Honda HR-V, co se týče nákladového prostoru.

Vpředu a uprostřed je 8,8palcový informační a zábavní systém s konektivitou Apple CarPlay a Android Auto. Ale místo dotykového displeje má CX-30 otočný knoflík.

Mazda CX-30 Bezpečnostní hodnocení a vlastnosti

Mazda CX-30 dostala jeden od NHTSA v roce 2022 Pětihvězdičkové celkové hodnocení bezpečnosti (nejnovější dostupné údaje v době psaní tohoto článku). IIHS zahrnuje CX-30 do svého seznamu Top Safety Pick+ pro rok 2022 a hodnotí jej jako dobrý ve všech šesti nárazových testech.

Každá Mazda CX-30 má automatická dálková světla, ochranu proti kolizi, varování před opuštěním jízdního pruhu, detekci únavy a adaptivní tempomat. Vyšší úrovně výbavy mají pokročilejší jízdní pomůcky, jako je monitor mrtvého úhlu, prostorová kamera, upozornění na příčnou dopravu a parkovací senzory.

Záruka Mazda CX-30

Každá CX-30 je dodávána s tříletou zárukou na nárazníky do ujetí 36 000 mil, pětiletou zárukou na pohonné ústrojí do ujetí 60 000 mil a tříletým asistenčním programem 24/7 po ujetí 36 000 mil. Pro CX-30 jsou k dispozici možnosti rozšířené záruky.

Mazda CX-30 2023 Vstupní doporučená cena

Mazda CX-30 je k dispozici v sedmi úrovních výbavy: Base (24 225 eur), Select (26 675 eur), Preferred (29 825 eur), Carbon Edition (30 565 eur), Premium (32 775 eur), Turbo Premium (35 075 eur) a Turbo Premium Plus (36 675 eur).

Hyundai Kona 2023

Pokud je Mazda CX-30 sportovně-luxusním konkurentem na našem seznamu nejlepších malých SUV, pak je Kona něco jako zvýrazňovač chuti (nebo koření) ve vaší oblíbené polévce. Na styl je potřeba si trochu zvyknout, ale je těžké vyčítat Koně výraznou fasádu v moři homologovaných imitátorů – kromě toho, že šéfredaktor hh-auto Carl Anthony jednu má.

„V květnu 2020 byly navzdory pandemii Midwest Automotive Media Association a Hyundai schopny zorganizovat individuální testovací jízdy pro novináře a redaktory a Kona byla jedním z vozidel na seznamu,“ vzpomíná Anthony. „Podařilo se mi získat jeden v rámci tohoto programu místo jízdy , ale přeplňovaná Kona byla mnohem zábavnější a zajímavější.“

2022 Kona právě prošla rozsáhlým faceliftem a je stále k dispozici ve výkonné variantě N s 2,0litrovým přeplňovaným motorem o výkonu 276 k. Standardem je pohon předních kol, pohon všech kol je volitelný (kromě Kona N s pohonem všech kol).

profesionálové

 • spotřeba paliva
 • AWD k dispozici
 • Cenově dostupná MSRP

Nevýhody

 • Hluk z dopravy
 • držet
 • Meh základní motor
Nejlepší malá SUV a crossovery (průvodce kupujícími 2023), Auto Březík Servis

Pohonné ústrojí a spotřeba paliva

Nižší úrovně výbavy získají 2,0litrový čtyřválcový motor o výkonu 147 k, 132 lb-ft. točivého momentu a plynule měnitelný automat (CVT). Odhadovaná spotřeba paliva EPA je 30 město, 35 dálnice a 32 dohromady pro modely s pohonem předních kol. I když je sériový motor Kony velmi hospodárný, při akceleraci se může zdát pomalý.

Kona N Line a Limited mají přeplňovaný 1,6litrový čtyřválcový motor, který produkuje 195 koní a 195 lb-ft. točivého momentu. Turbodmychadlem přeplňovaný motor je spojen se sofistikovanou sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou (DCT), převodovkou, která získala pochvalu od našeho šéfredaktora, který miluje zvířata.

„Mé místní zastoupení Fordu v centru Detroitu bylo úžasné a vyřešilo problémy s převodovkou mého Focusu z roku 2013,“ řekl Anthony. „Jakmile bylo jasné, že Focus bude propast peněz, vážně jsem se v létě 2022 podíval na Konu. Sedmistupňová automatická převodovka DCT mé nové Kona je vítaným potěšením, protože je citlivá a rychlá.”

EPA odhaduje spotřebu paliva pro 1,6litrový přeplňovaný motor s pohonem všech kol 27 měst, 32 dálnic a 29 dohromady. Modely s předním náhonem jsou o něco vyšší na 29 ve městě, 35 na dálnici a 32 kombinované.

Kona N: Pohonné ústrojí a spotřeba paliva

Pokud chcete Konu, která se nerozbije ani po dni stráveném na trati, Kona N je těžké porazit. Je vybaven 2,0litrovým přeplňovaným čtyřválcem, který produkuje 276 koní a 289 lb-ft. točivého momentu. Motor posílá svůj výkon na přední kola přes osmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovku.

Přestože je jízda s Konou N zábavná, na pumpě se přidá. Hodnocení EPA je 20 město, 27 dálnice a 23 dohromady.

Podvozek a odpružení

Hyundai Kona má přední odpružení MacPherson a zadní odpružení s torzním nosníkem, ale varianty AWD mají aktualizované víceprvkové zadní odpružení. Celkově nabízí plynulou a odladěnou jízdu. „Někdy při nárazu do hrbolu při rychlostech na dálnici se Kona trochu zatřese,“ říká Anthony. “Jezdil jsem s jinými malými crossovery a SUV, kde se to stalo, takže to není neobvyklé, ale je třeba si toho být vědom.”

Design interiéru: technologicky orientovaný, úzký ložný prostor

Hyundai kompenzuje plastový interiér modelu Kona skvělými technickými a komfortními prvky. Základní Kona SE je vybavena osmipalcovým dotykovým displejem infotainmentu, audiosystémem se šesti reproduktory a bezdrátovým Apple CarPlay a Android Auto. Kona Limited je vybavena 10,3palcovým dotykovým displejem infotainmentu a audio systémem Harman Kardon.

„Na dálnici se musíte vypořádat s hlukem z vozovky, ale vyhřívaná sedadla, navigace, přizpůsobitelné profily řidiče a stereo Harmon Kardon jsou příjemné funkce pro malý crossover v této cenové hladině,“ řekl Anthony. „Navzdory digitálnímu dotykovému displeji stále existují fyzické knoflíky pro topení a klimatizaci, což se mi líbí.

Kona pojme pět dospělých, ale čtyři budou pohodlnější v ergonomické kabině vozidla. Také se složenými zadními sedadly nabízí Kona pouze 19,2 kubických stop úložného prostoru, což může být problém, pokud vezete hodně zavazadel.

Bezpečnostní recenze a funkce Hyundai Kona

The Hyundai Kona 2023 obdržel jeden od NHTSA Pětihvězdičkové celkové hodnocení bezpečnostia od IIHS známku „dobrý“ v nárazových testech.

Všechny Kony mají varování před srážkou vpřed, asistent udržování v jízdním pruhu a asistent udržování v jízdním pruhu. Vyšší stupně výbavy mají varování před mrtvým úhlem, varování v příčném provozu, adaptivní tempomat a další.

Záruka Hyundai Kona

Na Kona se vztahuje pětiletá záruka/60 000 mil na nárazník, záruka 10 let/100 000 mil na hnací ústrojí a sedmiletá záruka proti proražení. Bezplatná údržba, která zahrnuje výměnu oleje a rotaci pneumatik, je platná po dobu tří let nebo 36 000 mil. Pro vozidla Hyundai jsou k dispozici další možnosti pokrytí.

Hyundai Kona vstupní doporučená cena 2023

Hyundai Kona je k dispozici ve čtyřech úrovních výbavy: SE (23 285 eur), SEL (25 095 eur), N Line (28 995 eur) a Limited (30 095 eur). Výkonná Kona N začíná na 35 995 eurech.

Subaru Crosstrek 2023

The Subaru Crosstrek má robustní chování a standardně pohon všech kol, což je ideální pro kupující s aktivním životním stylem. K dispozici je také Crosstrek Hybrid, který nabízí až 17 mil plně elektrického dojezdu. Není těžké pochopit, proč si Subaru Crosstrek zaslouží místo na našem seznamu nejlepších malých SUV. Jako jeden z mála nabízí volitelnou šestistupňovou manuální převodovku. Navzdory svým SUV tvrzením jezdí díky Architektura hatchbacku Impreza jako auto. Nejlepší ze všeho je, že základní Crosstrek začíná pod 25 000 $.

profesionálové

 • Standardní pohon všech kol
 • Pohodlné chování při jízdě
 • světlá výška

Nevýhody

 • Těsný nákladový prostor
 • Letargický základní motor
Nejlepší malá SUV a crossovery (průvodce kupujícími 2023), Auto Březík Servis

Pohonné ústrojí a spotřeba paliva

Subaru Crosstrek je standardně dodáván s 2,0litrovým atmosférickým boxerem, který produkuje 152 koní. Crosstrek Sport a Limited dostanou 2,5litrový boxer-čtyři o výkonu 182 koní, 176 lb-ft. Všechny Crosstreky mají standardně pohon všech kol s bezestupňovou automatickou převodovkou (CVT), ale pro modely Base a Premium je k dispozici i šestistupňová manuální převodovka.

Standardní 2,0litrový motor má podle odhadu EPA 28 měst, 33 dálnic a 30 dohromady. O něco větší 2,5litrový motor (motor, který doporučujeme) má naopak hodnocení EPA 27/34 při jízdě ve městě a 29 ve smíšeném režimu. Extra výkon z 2,5litrového motoru boxer stačí k vyrovnání malého rozdílu ve spotřebě paliva.

Všechny modely s manuální převodovkou mají motor o objemu 2,0 litru. EPA odhadovaná spotřeba paliva pro manuální Crosstrek je 22 město, 29 dálnice a 25 dohromady.

Podvozek a odpružení

Subaru Crosstrek má nezávislé zavěšení čtyř kol s dvojitými příčnými rameny na zadní nápravě. Crosstrek je hladký a tichý jako každé moderní Subaru, ale vyšší světlá výška znamená větší naklánění karoserie v zatáčkách a zatáčkách. Navzdory svému venkovnímu vzhledu a trakci na čtyřech kolech není Crosstrek seriózním terénním vozidlem, ale nebudete mít problémy s pískem, sněhem, sypkým štěrkem nebo trávou.

Interiér: Dobrá viditelnost a technické vybavení

Subaru Crosstrek nabízí díky vysokému sedu vynikající výhled ven. Přestože se do prostorné kabiny vejde až pět dospělých osob, problémem by mohl být dostupný nákladový prostor vzadu. Crosstrek nabízí za zadními sedadly objem 20,8 metru krychlového, který se po sklopení sedadel rozšíří na 55,3 metru krychlového. Tato čísla jsou lepší než u Kona a CX-30, ale za Seltem.

Vybavení jako kožený volant, vyhřívaná přední sedadla, adaptivní světlomety a osmipalcový dotykový displej jsou standardní výbavou napříč modelovou řadou. Nižší úrovně výbavy získají audiosystém se čtyřmi reproduktory a 6,5palcový dotykový displej infotainmentu s konektivitou Apple CarPlay a Android Auto.

Hodnocení bezpečnosti a vlastnosti Subaru Crosstrek

Každý Crosstrek je z výroby vybaven paketem Subaru EyeSight. Zahrnuje adaptivní tempomat, varování před opuštěním jízdního pruhu, asistent rampy a asistent pro sjíždění kopce, zatímco ostatní výbavy přicházejí s upozorněním na mrtvý úhel a upozorněním na přejezd.

Subaru Crosstrek 2023 dostal jeden od NHTSA Pětihvězdičkové celkové hodnocení bezpečnosti . Stejně jako Mazda CX-30 je Crosstrek 2022 špičkovým bezpečnostním výběrem IIHS.

Záruka Subaru Crosstrek

Crosstrek opouští továrnu s tříletou zárukou na nárazník 36 000 mil a pětiletou zárukou na pohonné ústrojí 60 000 mil. Každé vozidlo Subaru, včetně Crosstreku, má možnosti prodloužení záruky.

Vstupní doporučená cena Subaru Crosstrek 2023

Subaru Crosstrek je k dispozici v šesti úrovních výbavy: Base (24 870 eur), Premium (26 220 eur), Special Edition (27 970 eur), Sport (29 220 eur), Limited (30 720 eur) a Hybrid (38 070 eur).

Kia Seltos 2023

Hyundai Kona je nejpodivnější z modelů. Na druhou stranu, pokud chcete, aby váš crossover měl styl správného SUV, je vhodnější Kia Seltos.

Tento faktor může být dobrý nebo špatný v závislosti na kupujícím, ale jeho vzhled mini-SUV také přináší zážitek z jízdy jako SUV. Pozitivní je, že Seltos je větší než Hyundai Kona a nabízí prostorný interiér se spoustou nákladového prostoru. Základní model Seltos S má pohon předních kol a volitelný pohon všech kol, zatímco ostatní modely jsou standardně dodávány s pohonem všech kol.

profesionálové

 • Vnější styling
 • Prvotřídní interiér
 • Dobrý nákladový prostor

Nevýhody

 • Opraveno chování při jízdě
 • Hluk z dopravy
 • Slabý základní motor
Nejlepší malá SUV a crossovery (průvodce kupujícími 2023), Auto Březík Servis

Pohonné ústrojí a spotřeba paliva

Kia Seltos je k dispozici se dvěma benzínovými motory. První je 2,0litrový atmosférický čtyřválec s výkonem 146 koní a bezestupňovou převodovkou (CVT). Hodnocení EPA s pohonem předních kol je 29/35 při jízdě ve městě a 31 při jízdě ve smíšeném režimu. Naproti tomu modely s pohonem všech kol dosahují hodnocení EPA 27/31 při jízdě ve městě a 29 v kombinaci.

I když preferujeme 1,6litrový přeplňovaný motor, je omezen na Nightfall Edition a SX, které mají vyšší počáteční cenu než ostatní úrovně výbavy. Přeplňovaný motor poskytuje výkon 175 koní, 195 lb-ft. točivého momentu a výhody pohonu všech kol. Hodnoty EPA jsou 25/30 v městském provozu a 27 ve smíšeném provozu.

Podvozek a odpružení

Seltos je založen na upravené architektuře sdílené se svými bratranci Hyundai Kona a Kia Soul sdílí a obsahuje nezávislé přední zavěšení MacPherson a víceprvkové zadní zavěšení. Možná to zní sportovně, ale větší světlá výška dodává Seltosu na silnici klidné chování.

Design interiéru: nákladový prostor je král

Díky delšímu rozvoru nabízí Kia Seltos místo pro pět dospělých osob a zavazadla, což má za následek více místa pro oba. Nabízí jeden z nejprostornějších kufrů v segmentu kompaktních SUV s objemem 26,6 m3 se vzpřímenými zadními sedadly. Pokud sklopíte zadní sedadla, máte kapacitu 62,8 kubíků.

V základní výbavě Kia Seltos je rozsáhlý seznam funkcí, jako je 8palcový dotykový displej infotainmentu, konektivita Apple CarPlay a Android Auto, audiosystém se šesti reproduktory, automatické světlomety a další.

Bezpečnostní hodnocení a funkce Kia Seltos

The Kia Seltos 2023 získal 4 z 5 hvězdiček v celkovém hodnocení bezpečnosti NHTSA. Je to také jeden z nejlepších bezpečnostních tipů IIHS spolu s Mazdou CX-30 a Subaru Crosstrek.

Každá Kia Seltos je standardně vybavena varováním před opuštěním jízdního pruhu, varováním před opuštěním jízdního pruhu, varováním před čelní kolizí a asistentem pozornosti. Další jízdní pomůcky, jako je varování před mrtvým úhlem, varování v příčném provozu a adaptivní tempomat, jsou standardem u vyšších úrovní výbavy.

Záruka Kia Seltos

Seltos přichází s 10letou/100 000 mil zárukou na hnací ústrojí, 5let/60 000 mil zárukou na nárazníky, 5let/100 000 mil zárukou na ochranu proti defektu a asistenčním plánem na 5 let/60 000 mil. I přes dlouhou tovární záruku je možné prodloužit záruku na jakékoli vozidlo Kia.

Kia Seltos 2023 Vstupní doporučená cena

Kia Seltos je k dispozici v pěti úrovních výbavy: LX (24 135 eur), S (24 185 eur), EX (27 435 eur), Nightfall Edition (28 335 eur) a SX (29 635 eur).

Honda HR-V 2023

HR-V je na hony vzdálen svému předchůdci založenému na Fit. Je asi o tři palce delší a má o dva palce delší rozvor než staré HR-V, to vše díky novému podvozku Civic. Delší korba nabízí dostatek místa pro cestující a nákladový prostor přes 50 metrů krychlových po sklopení sedadel druhé řady. Navíc se nám líbí prémiový interiér nového HR-V s měkčími dotykovými body a kvalitnějšími materiály než dříve.

profesionálové

 • držet
 • Prostorná kabina
 • Umírněný styling

Nevýhody

 • nepohodlná sedadla
 • Slabé hnací ústrojí
Nejlepší malá SUV a crossovery (průvodce kupujícími 2023), Auto Březík Servis

Pohonné ústrojí a spotřeba paliva

HR-V má atmosféricky plněný 2,0litrový čtyřválcový motor, který produkuje 158 koní a 138 lb-ft. točivého momentu. Na papíře by se tato čísla mohla zdát dostatečná (s pouhými dvěma cestujícími na palubě), ale motor se potýká s nákladem lidí a zboží. Toto dilema má na svědomí bezestupňová automatická převodovka (CVT), ale ve městě je výkon motoru adekvátní. HR-V se standardně dodává s pohonem předních kol, volitelně je pohon všech kol.

Modely s pohonem předních kol mají hodnocení EPA 26/32 při jízdě ve městě a 28 při smíšeném provozu. Modely s pohonem všech kol jsou o něco nižší na 25/30 v městském provozu a 27 ve smíšeném provozu.

Podvozek a odpružení

Podle Hondy zprostředkovávají přední vzpěry MacPherson a víceprvková zadní náprava sportovní zážitek z jízdy. I když to může být pravda, největším prodejním argumentem pro nás je architektura ACE (Advanced Compatibility Engineering) HR-V. ACE je vlastní design karoserie Honda vyrobený z vysokopevnostní oceli. Zahrnuje a Síť předních rámových konstrukcí , které absorbují a rozptylují energii vznikající při čelním nárazu.

Interiér: Technicky orientovaný a prostorný

Díky nové architektuře Civic je HR-V jedním z nejprostornějších vozů na našem seznamu nejlepších malých SUV. Nabízí nákladový prostor o velikosti 24,4 metru krychlového se zvednutými zadními sedadly a 55,1 metru krychlového se sklopenými sedadly. Široko se otevírající dveře navíc usnadňují nastupování a vystupování nebo instalaci dětské sedačky.

Standardní výbava zahrnuje klimatizaci, startování tlačítkem, LED světlomety, sedmipalcový dotykový displej, konektivitu Apple CarPlay a Android Auto a audiosystém se čtyřmi reproduktory.

Bezpečnostní hodnocení a vlastnosti Honda HR-V

Honda HR-V je zcela nové vozidlo a v době psaní tohoto článku se stále stavělo není hodnoceno NHTSA . Nedávno však byl uznán jako IIHS Top Safety Pick+ pro rok 2023 spolu s Mazdou CX-30, Subaru Crosstrek a Kia Seltos.

The Honda HR-V 2023 je standardně vybavena adaptivním tempomatem, systémem varování před opuštěním jízdního pruhu a systémem varování před kolizí. Vyšší bezpečnostní prvky, jako je varování před mrtvým úhlem, varování v příčném provozu a parkovací senzory, jsou standardem u vyšších úrovní výbavy.

Záruka Honda HR-V

HR-V přichází s tovární zárukou na nárazník v délce tří let, 36 000 mil, zárukou na pohonné ústrojí v délce pěti let, 60 000 mil a pětiletou zárukou proti korozi bez omezení počtu najetých kilometrů. Možnosti dodatečného pokrytí jsou k dispozici pro všechna vozidla Honda.

Honda HR-V 2023 Vstupní MSRP

Honda HR-V je k dispozici ve třech úrovních výbavy: LX (25 045 eur), Sport (27 145 eur) a EX-L (29 145 eur).

Nejlepší malá SUV a crossovery: Závěr

Není těžké pochopit, proč se SUV a crossovery staly normou pro většinu kupujících. Ve většině případů jsou crossovery praktičtější než tradiční sedan a nabízejí podobnou úroveň komfortu a technických vlastností – některé dokonce umožňují jízdu po hladkém asfaltu. A přestože na trhu není nouze o možnosti, tento seznam pěti nejlepších malých SUV a crossoverů je skvělým místem, kde začít při nákupu nového vozidla.