Peugeot 308 SW 2022: technická data, cena, datum vydání

Společnosti byl představen nový Peugeot 308 SW 2022 . Nová generace kompaktního rodinného vozu Peugeot je již realitou a přináší s sebou velmi důležité novinky. Praktičtější a bezpečnější než kdy dříve konečně využívá elektrifikaci se dvěma důležitými plug-in hybridními variantami.

Čekání je u konce. Třetí generace Peugeotu 308 SW je již realitou a je tady. Krátce poté, co jsme se seznámili s novým Peugeotem 308 s karoserií pětidveřového hatchbacku, je čas na nejpraktičtější a nejznámější alternativu, jakou můžeme v nabídce najít. Model, který se přizpůsobí nové době. Časy, ve kterých jsou hlavními hrdiny elektrifikace, konektivita a automatizace.

Peugeot 308 SW 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Oproti předchozímu modelu je změn četné. 308 SW přebírá nový designový jazyk Peugeotu a těží z nejnovějších technologických pokroků francouzské značky. Je to nastavení, které bude znamenat komerční vývoj jednoho z nejrelevantnějších kompaktních rodinných vozů, které v Evropě najdeme. Pojďme si rozebrat všechny klíče.

Vnější design

Po estetické stránce jsou změny oproti předchozímu modelu velmi radikální. Na   n ew generace 308 SW 2022   vypadá dynamický, elegantní a moderní. Rozhodující je pro to designový jazyk, který Peugeot ve svých nových modelech používá a který jsme poznali již u nové 308. Vzhled nepřekvapí, připomíná totiž pětidveřovou.

Veškerou pozornost musíme věnovat bokům a zádi. Nová 308 SW ukazuje svou osobnost na obou stranách. Konstrukce rámu bočního okna má větší sklon než střecha. Vzadu vynikají full LED světla štíhlým designem a horizontálním uspořádáním. Během výrobního procesu jsme se snažili optimalizovat proudění vzduchu pro lepší aerodynamickou penetraci.

Peugeot 308 SW 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Existuje také mnoho možností přizpůsobení. Tělo nového 308 SW je k dispozici v sedmi barvách: modrá Avatar, červená Elixir, bílá Pearl, bílá Banquise, šedá Artense, šedá Platinum a černá Nera Pearl Black. Máme také výběr designů kol ve velikostech od 16 do 18 palců. A jak je zřejmé, přináší s sebou nové logo Peugeot.

Interiér Peugeot 308 SW 2022

Pokud ponecháme venku stranou, když se odvážíme dovnitř, budeme obklopeni prostředím, kde je vdechováno teplo a pohodlí. Musíme vycházet z premisy, že nová 308 SW je založena na rozšířené verzi platformy EMP2, což znamená zisk místa jak pro cestující na zadních sedadlech, tak pro kufr. Navíc, a jak si rozebereme dále v tomto článku, použití této architektury umožnilo vsadit na elektrifikaci.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Důraz je kladen na nový i-cockpit. Máme kompaktní designový volant a za ním 10palcový digitální přístroj. Ve středové konzole se nachází 10palcová dotyková obrazovka, která funguje jako „nervové centrum“ pro ovládání nového informačního a zábavního systému. Zvýšila se také konektivita, protože lze využívat různé digitální online služby a také Android Auto a Apple CarPlay.

Peugeot 308 SW 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Oproti předchozímu modelu byla navýšena technologická výbava, jak to jinak nešlo. Některé detaily tohoto vybavení jsou bezdrátová nabíječka pro kompatibilní mobilní telefony, připojení USB Type-C a nový balíček Drive-Assist 2.0 sestávající z nových a pokročilých asistenčních systémů řidiče. Adaptivní tempomat s funkcí stop-and-go, asistent pro udržení v jízdním pruhu, poloautomatická změna jízdního pruhu, včasné doporučení rychlosti a úprava rychlosti v zatáčce.

Oblast motoru

Ani v mechanické oblasti se nekoná žádné překvapení. Nová generace 308 SW 2022 bude představena ve spolupráci s mechanickou nabídkou, která následuje po pětidveřovém modelu. Na výběr jsou benzinové a naftové motory a také dvě plug-in hybridní varianty. Pojďme do detailu.

Peugeot 308 SW 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Benzinová řada zahrnuje výběr ze dvou 1,2litrových tříválcových motorů PureTech s výkony 110 k, respektive 130 k. Jako vznětový motor je k dispozici 1,5litrový motor BlueHDi o výkonu 130 k. Podle zvoleného motoru najdeme šestistupňovou manuální převodovku nebo možnost rozhodnout se pro osmistupňovou automatickou převodovku. Všechny motory jsou mimochodem s pohonem předních kol.

Pro milovníky elektrifikace a udržitelné mobility byly představeny dvě plug-in hybridní varianty. Základní s názvem Hybrid 180 e-EAT8 a vyšší Hybrid 225 e-EAT8. V nejlepším případě dosahuje elektrický dojezd po cyklu WLTP 60 kilometrů. Jádrem je 12,4 kWh lithium-iontová baterie.

Peugeot 308 SW 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Uvedení na trh a výroba nového Peugeotu 308 SW 2022

První jednotky nového 308 SW budou dodány jejich příslušným vlastníkům na začátku příštího roku v roce 2022. Výrobní proces bude probíhat v zařízeních, které má Stellantis v Mulhouse (Francie). Značka počítá s tím, že v závislosti na trhu bude možné dokončit proces nákupu online prostřednictvím webových stránek. Španělsko je jednou ze zemí, kde se dá koupit online.

V programu Peugeot je nový 308 SW výzvou, aby sehrál vedoucí roli, protože musí konkurovat tak důležitým modelům, jako jsou SEAT León Sportstourer a Ford Focus Sportbreak. Se svou elektrifikovanou mechanikou se také staví jako atraktivní alternativa k nejlepším plug-in hybridním SUV v segmentu C.