Škoda Enyaq Coupe iV 2022: technická data, cena, datum vydání

V tiskové zprávě z 5. září 2021 Škoda potvrdila, že uvedení Škody Enyaq Coupé iV na trh je plánováno na začátek roku 2022. Pojďme se podívat, co o tomto elektrickém SUV kupé víme.

Škoda se potýká s problémy dodavatelského řetězce, zejména s nedostatkem kritických dílů, jako jsou polovodiče. V automobilovém průmyslu po celém světě je masový nedostatek polovodičů, což má za následek zpoždění uvedení mnoha produktů všech značek na trh. Škoda dokončuje silniční testování připravovaného elektromobilu, aby jej mezitím vylepšila, v Mladé Boleslavi máme výrobní kapacitu 350 Enyaqů denně, která se časem zvýší na 500 a poté na 800 (jednotky/den). V tuto chvíli nevíme, co dělat, protože zpětná vazba z trhu je úžasná. Dostali jsme rozkazy, jako by nebylo zítra! A ten úspěch, myslím, věděli jsme, že je to skvělé auto, ale ten úspěch nás ve skutečnosti překvapil. V tuto chvíli je potřebujeme pro Evropu a jakmile budou kapacity, můžeme vyrazit na další trhy. V tuto chvíli máme vážný problém s dodávkami.

Škoda Enyaq Coupe iV 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Do 5. září registrace přesáhly 70 000 Enyaqů (rezervace zahájeny v září 2020) a elektrické SUV učarovalo šéfům Škody. Nadšení z nadcházejícího debutu Enyaq Coupe iV vzrostlo. Počáteční úspěch modelu bude záviset na tom, kolik vozů dokáže dodat a jak se bude vyvíjet situace s nedostatkem čipů.

návrh

Škoda Enyaq kupé iV 2022 je přímý překlad konceptu Vision IV z roku 2019. I když je přední však zůstává stejná, zadní padá jemně do kufru a působí dojmem vyvýšené sportovní sedan. Podle tiskové zprávy Škody z 5. září 2021 naroste kupé o 4 mm na délku na 4 653 mm a na výšku o 1 mm na 1 617 mm. Šířka a rozvor zůstaly stejné, 1 879 mm a 2 765 mm, a panoramatická posuvná střecha je standardem na palubě.


Kupé dostane výběr ráfků na výběr mezi 19″ a 21″ Coupé je volitelně dostupné také s plně LED maticovými světlomety. Palubní počítač je může ovládat individuálně, což umožňuje dobrý výhled pro řidiče a menší oslňování protijedoucích vozidel. Dalším volitelným prvkem je Crystal Face, který v masce kupé integruje 131 LED diod.

Škoda Enyaq Coupe iV 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Škoda sází na praktické a prostorné modely pro rodiny a Enyaq Coupé iV je jedním z jejích vzácných lifestylových modelů. I když by to mohlo vypadat jako další SUV kupé, alespoň pro Škodu jde o něco výjimečného. Oliver Stefani, šéf designu Škody, byl nedávno na cestě s Thomasem Schäferem, generálním ředitelem Škody, v připravovaném modelu. Stefani sdílela stejný názor, když o projektu diskutovala za jízdy.


Stefani řekl, že jeho oblíbeným rohem Enyaq Coupe iV jsou zadní tři čtvrtiny. Díky krátkým převisům, velkým kolům, nízké linii střechy a silným ramenům vypadá z tohoto úhlu velmi dobře.

Vnitřní

Interiér Enyaq Coupé iV by měl do značné míry korespondovat s Enyaq iV, a to především z hlediska designu a uspořádání. Škoda může využít různé kombinace výbavy a čalounění, které lépe odpovídají dynamickému charakteru verze kupé. Společnost používá udržitelné materiály, jako jsou recyklované PET lahve, výtažky z olivových listů a panenskou vlnu na palubní desku, dveře a sedadla.


Enyaq Coupe iV by byl srovnatelně vysoce kvalitní produkt. Společnost nabídne kupé s „Výběry designu“, které nahrazují klasické varianty výbavy. Interiéry výběru „Loft“ jsou podle Škody domácké a rodinné se směsí šedého a černého čalounění. Vyšší úrovně výbavy Lodge a ecoSuite také přidají funkce šetrnější k životnímu prostředí. Na druhou stranu se objem kufru mírně zmenší ze standardních 585 litrů na 570 litrů.

Škoda Enyaq Coupe iV 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Varianty kupé se obvykle dodávají plně naložené. Verze SUV nabízí dvouzónovou klimatizaci, 13palcový dotykový informační a zábavní systém se SmartLink pro integraci chytrého telefonu, KESSY GO (pasivní bezklíčový vstup) a ambientní osvětlení. Ve výbavové linii jsou dostupné standardní / volitelné funkce jako head-up displej s rozšířenou realitou, bezdrátová nabíječka smartphonu, zvukový systém Canton s 12 reproduktory, připojení USB-C a další.


bezpečnost

Enyaq iV získal 5hvězdičkové hodnocení bezpečnosti Euro NCAP a na stejný počet bodů míří Škoda pro Enyaq Coupé iV. Verze kupé by měla mít stejný typ bezpečné instalace baterie ve spodní části karoserie a zároveň by měla být vodotěsná. V případě závady nebo nehody by se elektrické komponenty během milisekund automaticky odpojily od baterie, aby bylo zajištěno, že cestující nebudou ohroženi vysokonapěťovým systémem. V případě nehody by až devět airbagů tvořilo bezpečnostní kokon pro cestující.

Škoda Enyaq Coupe iV 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Recenze prototypu

Auto Express dostalo šanci otestovat prototyp Enyaq Coupe a podle zprávy má karoserie kupé mnohem méně nevýhod, než byste čekali.

Co se týče designu, kupé je od přídě po sloupek B shodné se standardním SUV, ale svažující se linie střechy umožňuje provést změny vzadu. Zpráva říká, že tyto změny lze nejlépe zažít zevnitř. Škoda na střechu použila průběžnou, teplo odrážející tabuli skla, která vytváří prostor pro rolety. Podle britské publikace se střechy dotýkají pouze osoby vyšší než 1,80 m a díky platformě MEB neexistuje žádný hnací vlak, takže i středně velcí cestující s velkorysým prostorem pro kolena se cítí naprosto pohodlně. Kufr se zmenší, ale jen z 585 na 570 litrů u kupé.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Pokud jde o řízení, auto Express se zaměřuje především na to, aby byl zážitek z jízdy k nerozeznání od ostatních Enyaqů, které řídili. Odpružení a podvozek působí ztuha, ale ne nepohodlně. To však bylo částečně způsobeno kluzkými silnicemi a adaptivními tlumiči prototypu. Podle publikace je řízení oproti konkurentům na těžké straně, ale také postrádá jemnost nebo ostrost, kterou byste viděli u něčeho jako Ford Mustang Mach-E .

Auto Express odhaduje sprint z 0-62 mph za osm sekund a maximální rychlost asi 100 mph, ale tato čísla nebyla potvrzena. Po technické stránce je na tom stejně jako standardní Enyaq. Uspořádání je povědomé a řada přizpůsobení Škody bude i nadále k dispozici ve výbavách Loft, Suite, Lounge, EcoSuite a Sportline. Dostane také 19palcové ráfky, které jsou pro větší volitelné.

Specifikace

Škoda říká, že kupé dostane stejné kombinace motoru a baterie jako SUV Enyaq iV. Patří mezi ně iV 60 s 58 kWh akumulátorem a 132 kW motorem, který pohání zadní nápravy, iV 80 s 77 kWh akumulátorem a 150 kW motorem pro pohon zadních kol. Nechybí ani iv 80x, aktuální vrcholná výbava s baterií s vyšší kapacitou a 195 kW na všech čtyřech kolech. Zpráva AutoExpress uvádí, že později je plánována varianta vRS, výkonná varianta v řadě Enyaq Coupe.

Škoda také pro Auto Express uvedla, že kupé uvede na trh nový software ME3, který umožňuje rychlejší špičkové nabíjení. Čísla nebyla zveřejněna, ale podle publikace by doba načítání mohla být o 10 až 80 procent pod současnými 34 minutami. AC wallbox s výkonem až 11 kW by mohl podle oznámení plně nabít Coupé za šest až osm hodin. Lze použít i veřejné stejnosměrné nabíječky s výkony až 125 kW. Dojezd iV 80 Coupé je 535 km na jedno nabití podle cyklu WLTP.

Škoda Enyaq Coupe iV 2022: technická data, cena, datum vydání, Autobrezik

Přechod výkonu

Zákazníci Škody Enyaq Coupe iV budou pravděpodobně využívat Powerpass, nabíjecí službu od Elli – Volkswagen Group Charging GmbH. S dobíjecí kartou Powerpass mohou zákazníci dobíjet elektromobily kdekoli v dobíjecí síti různých operátorů, včetně Ionity. Navíc není vyžadována samostatná registrace ani jednorázová platba.

Jediná karta umožňuje nabíjení na více než 210 000 dobíjecích stanicích na 30 trzích v Evropě. Zákazníci jsou povinni provádět platby jednou měsíčně hromadnou fakturou, včetně malého poplatku za používání služby. Představte si Powerpass jako službu kreditní karty pro nabíjení elektromobilů.