Škoda Octavia 2022: specifikace, cena, datum vydání

V naší recenzi na novou Škodu Octavia 2022 najdete výbavu a ceny vozu, technické údaje, fotku hatchbacku a video z testovací jízdy a mezi tím malý exkurz do vzhledu modelu.

V listopadu devatenáctého na speciální akci v Praze Češi deklasovali Škodu Octavia 4 generace. Veřejnosti byl představen jak jako liftback, tak i jako kombi, posledně jmenované má v názvu tradičně předponu „kombík“.

Škoda Octavia 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Technické specifikace

Nová karoserie vozu Škoda Octavia 2022 se mírně zvětšila. Model má délku 4 689 mm (+19), šířku 1 829 mm (+15) a rozvor náprav je nezměněn na 2 686 milimetrech.

Zvětšení velikosti se také pozitivně projevilo na kapacitě zavazadlového prostoru. Nákladový objem liftbacku je nyní 600 litrů (+10) a kombíku 640 litrů (+30), přičemž zadní sedadla se skládají do podlahy, což toto číslo výrazně zvyšuje.

Škoda Octavia 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Na evropském trhu lze vozidlo objednat s jednou ze čtyř variant podvozku. Kromě standardního podvozku je k dispozici také sportovní podvozek (snížený o 15 mm) a adaptivní DCC (snížený o 10 mm). Čtvrtou možností je takzvaný paket pro špatné silnice (+ 15 mm).

Nabídka pohonu nové Škody Octavia 2022 zahrnuje tři zážehové motory. Základem je 1,0litrový tříválec TSI s výkonem 110 koní a 200 Nm. Na řadu přichází 1,5litrová turbo čtyřka s výkonem 150 koní (250 Nm). Tyto motory lze spárovat buď se šestistupňovou manuální převodovkou, nebo se sedmistupňovým robotem DSG.

Vrcholem nabídky je benzinový motor o objemu 2,0 litru s výkonem 190 k a točivým momentem 320 Nm. Je výhradně vybaven sedmiřemenovým robotem a vozidla s tímto motorem mají standardně pohon všech čtyř kol. Zrychlení z jednoho místa na stovku této verzi trvá 6,9 sekundy, přičemž maximální rychlost dosahuje 232 km/h.

Škoda Octavia 4. generace liftback a kombi je k dispozici také s 2,0litrovým vznětovým motorem TDI, který je nabízen ve třech výkonových stupních: 116, 150 a 200 k. Zde je pohon všech kol nabízen pouze pro varianty 150 a 200 k a pouze jako volitelná výbava.

Škoda Octavia 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Existují tzv. „elektrifikované“ varianty e-TEC, full hybrid na bázi motoru 1.4 TSI, varianta 1.5 TSI G-TEC s benzínovým motorem a konečně „nabitá“ Octavia RS.

V Rusku bychom neměli počítat s tak širokou škálou modelů. S velkou pravděpodobností bude Octavia pro náš trh vybavena starými agregáty známými ze třetí generace. Bavíme se o 1,6litrovém atmosférickém motoru a 1,4litrovém turbomotoru.

vnější

Navenek nová Škoda Octavia A8 připomíná vlajkovou loď české značky, přepracovaný Superb. Vůz má zejména podobné proporce, podobně tvarované nárazníky a stejný design světlometů. Připomínáme, že jednou z nejdiskutovanějších vlastností předchůdce byly dvoudílné světlomety.

Protože se toto konstrukční řešení nelíbilo všem, rozhodli se vývojáři poprvé v historii české automobilové značky zpřístupnit Octavii opět „dvouokou“ s volitelnými matricovými světlomety s dynamickými směrovkami.

Škoda Octavia 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Designéři také upravili tvar masky chladiče. Mřížka chladiče má stále chromované okraje a černěné vertikální žaluzie, ale vypadá pevněji. Přední nárazník je prakticky beze změn, dokonce si zachoval úzké vodorovné pruhy mlhovek v bočních panelech.

Nová Škoda Octavia A8 má strukturovanější kapotu a to samé platí o lištách bočních panelů. Výrazná je především tzv. ramenní linie, která začíná u předních podběhů a táhne se až k úzkým zadním svítilnám.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Zajímavé je, že Češi se na zádi zbavili tradičního znaku značky, takže víko kufru hrdě nese nápis „Škoda“. Auto ztratilo šikmé čáry na okrajích oblasti SPZ, což umožnilo čistší příď.

Všechny tyto úpravy umožnily výrobci snížit koeficient aerodynamického odporu modelu o 0,05: na 0,24 u hatchbacku a 0,26 u kombi.

interiér vozu

Stejně jako u dříve představených modelů Škoda Kamiq a Scala je přední maska ​​Octavie 2021 navržena ve „dvoupatrovém“ stylu, přičemž se společnost snaží omezit počet fyzických tlačítek na minimum. K dispozici je již digitální přístrojová deska s 10,25palcovou obrazovkou.

Mimochodem, nový Volkswagen Golf 8 má stejnou palubní desku: na středové konzole je monitor multimediálního systému ve tvaru tabletu. Jeho standardní úhlopříčka je 8,25 palce, zatímco dražší verze mají 10,0palcový displej.

Škoda Octavia 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Samotné multimediální zařízení disponuje přístupem k internetu (technologie eSIM) a hlasovou asistentkou Laura. Pod displejem hlavní jednotky je blok s klávesovými zkratkami a malým dotykovým panelem. Řidič a spolujezdec si odtud mohou upravovat hlasitost hudby nebo přibližovat mapy navigačního systému.

Další zvláštností v interiéru Škody Octavia 2022 je dvouramenný víceramenný volant s tlačítky, kterými lze ovládat čtrnáct různých funkcí. Vozidlo je také vybaveno audio systémem Canton a standardně má pět USB portů.

Škoda Octavia 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Všimněte si, že s generační obměnou se interiér nového modelu stal o něco prostornějším. Takže vzdálenost k opěradlům předních sedadel vzadu je nyní 78 cm, což znamená zvýšení kolen cestujících ve druhé řadě o 5 mm.

Dostupné možnosti zahrnují přední sedadla s masážními a ventilačními funkcemi, prémiový audiosystém Harman&Kardon, projekční plátno, třízónovou klimatizaci, zásuvku 230 V a paket spánku, který obsahuje opěrky hlavy se sklopnými výstupky a přikrývkami.