Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Pokud hledáte středně velký crossover, měli byste jít od Toyota Od 4Runner 2023 ruce pryč – vůbec nejde o crossover. Jde spíše o opravdový off-road v konstrukci karoserie na rámu s pevnou zadní nápravou. 4Runner, který byl poprvé představen v roce 1983, byl navržen tak, aby nabízel skutečné terénní schopnosti, které překonávají své konkurenty crossoverů orientovaných na ulice. Současná, pátá generace 4Runneru přišla na trh v modelovém roce 2010, čímž se stala jedním z nejstarších nových vozů, které jsou dosud k dispozici.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Co je nového?

  • Představena speciální jubilejní 40. edice s nálepkami pro jízdní kola
  • Nově nabízený odstín Solar Octane Orange pro TRD Pro
  • Sledování mrtvého úhlu, upozornění na příčnou dopravu a funkce připomenutí cestujících na zadních sedadlech jsou standardní součástí všech úrovní výbavy.

co si myslíme

Toyota se v dnešní době ani nesnaží skrývat věk 4Runnera. Spíše se zdá, že oslavuje věk 4Runneru a umísťuje jej jako funkci, kterou u jiných SUV jen tak nenajdete. Ve skutečnosti není nic jako 4Runner – v dobrých i zlých časech.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

4Runner se za 13 let své výroby osvědčil. Svou rámovou konstrukcí, skutečným pohonem všech čtyř kol a off-roadovými pomocnými funkcemi je 4Runner předurčen pro použití v terénu. Velký motor V6 a pětistupňová převodovka jsou spolehlivé a pomohly 4Runneru opakovaně získat hodnocení IntelliChoice Good a Excellent.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

K horšímu – vlastně všechno ostatní. Přilnavost 4Runneru je pomalá, čemuž zrovna nepomáhá pomalá pohonná jednotka. Také spaluje palivo hrubým tempem. Toyota se pokusila vybavit 4Runner novějšími technologiemi a asistenčními systémy pro řidiče, ty jsou však minimálně o generaci pozadu za nejnovějšími systémy společnosti. Nosnost je dobrá, prostor pro nohy ve druhé řadě ne.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Závěr: Pokud hledáte nekomplikované, všestranné a efektivní vozidlo pro každodenní použití, neměli byste se rozhodnout pro 4Runner, ale pro jednoho z mnoha novějších crossoverových konkurentů. Pokud však hledáte vozidlo, které je schopné jízdy v terénu hned po vybalení, je 4Runner dobrou volbou. Některá crossoverová vozidla ho však mohou vyzvat, když asfalt skončí.

✓ Můžete také zkontrolovat:

výkon a spotřeba paliva

4Runner je poháněn 4,0litrovým motorem V6, který produkuje 270 koní a 278 lb-ft točivého momentu, který je řízen starou pětistupňovou automatickou převodovkou. Standardem je pohon zadních kol, k dispozici je ale i pohon všech kol. Testovací tým MotorTrendu v průběhu let naměřil u různých variant 4Runner časy z 0-60 mph v rozmezí 7,5 až 8,0 sekund. Říká se, že spotřeba paliva 4Runneru bude v roce 2023 stejně špatná jako loni: 16/19 mpg město/dálnice.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Speciální edice Retro 4Runner ke 40. výročí

První 4Runner byl představen v roce 1983 jako model z roku 1984. Výpočty Toyoty se tedy nemusí úplně sčítat, když rok 2023 nazvete rokem 40. výročí 4Runneru, ale bez ohledu na to tento milník připomíná speciální model. 4Runner 40th Anniversary Special Edition 2023 vychází z SR5 Premium a standardně se dodává s pohonem všech kol a střešním oknem. Co ho ale opravdu odlišuje, jsou dobově nalepené pruhy na boku. Nápadná jsou také 17palcová kola v bronzové barvě, převzatá z 4Runner TRD Pro. Bronzově zbarvené ozdobné švy procházejí i interiérem. Bude vyrobeno pouze 4 040 kusů 40th Anniversary Edition 4Runner a budou k dispozici v červeném, černém a bílém provedení.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Kdy bude uvedena 6. generace 4Runneru?

Nostalgie může 4Runnera přenést pouze do určitého bodu. V určitém okamžiku musí Toyota znovu objevit svůj klasický terénní vůz. Nadcházející šestá generace 4Runner se bude i nadále zaměřovat na terénní technologie, ale jinak snad Toyota 4Runner modernizuje skrz naskrz. Hybridizace bude problémem, jak je vidět v nedávno revidované verzi Toyota Tundra a Sequoia SUV může vidět. Vylepšit by se měl vnitřní prostor a balení. K dispozici by měly být moderní technické vybavení, jako je větší dotyková obrazovka infotainmentu a digitální přístrojový štít. Toyota také nepochybně využije nejnovější bezpečnostní a asistenční systémy pro řidiče. Není jasné, kdy se další generace 4Runneru skutečně dostane na trh – Toyota vypadá spokojeně s prodejem současného modelu. Očekáváme, že bude k dispozici v modelovém roce 2025 nebo 2026.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Bezpečnostní hodnocení a vlastnosti

NHTSA již řadu let soustavně hodnotí 4Runner ve středním rozsahu: čtyři hvězdičky za celkové hodnocení, které se skládá ze čtyř hvězdiček za přední část, pěti hvězdiček za boční část a tří hvězdiček za převrácení. Hodnocení IIHS se také dlouho nezměnilo: nejvyšší hodnocení „Dobré“ ve čtyřech testech a druhé nejnižší hodnocení „Okrajové“ v pátém testu.

Toyota 4Runner 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Do roku 2023 bude u všech modelů standardem varování před mrtvým úhlem, varováním před příčným provozem a varováním cestujících na zadních sedadlech. Tyto funkce doplňují další asistenční systémy Toyota Safety Sense (TSS), které zahrnují automatické přední nouzové brzdění, varování před opuštěním jízdního pruhu, automatická dálková světla a adaptivní tempomat. Poslední jmenovaný je však zastaralý systém, který nefunguje pod 25 mph. Všechny 4Runner 2023 mají osm airbagů.

Je 4Runner 3-řadé SUV?

4Runner se standardně dodává s dvouřadým uspořádáním sedadel pro pět osob. Některé úrovně výbavy jsou nabízeny s třetí řadou sedadel, která má sedm míst. Prostor pro nohy ve druhé a třetí řadě není nic moc, ale alespoň objem nákladu je velkorysý.

Prostor pro nohy (první/druhá/třetí řada) Nákladový prostor (za třetí/druhou/první řadou)
Toyota 4Runner 41,7/32,9/29,3 palce 9,0/47,2/89,7 kubických stop
Kia Sorento 41,4/40,7/29,6 palce 12,6/45,0/75,5 kubických stop
Ford Bronco (pevná střecha) 43,1/36,1/NA palce NA/35,6/77,6 kubických stop

technika

Všechny úrovně výbavy 4Runner jsou dodávány s 8,0palcovým dotykovým displejem infotainmentu. Apple CarPlay a Android automobil jsou součástí, ve vyšších výbavových variantách je integrovaná navigace. Mezi sedačkami je rozmístěno pět USB portů. Standardem je audiosystém s osmi reproduktory, volitelně systém JBL Premium s 15 reproduktory.

Je TRD Pro nejlepší 4Runner?

Náš výběr v rámci řady 4Runner je SR5 Premium, který je o krok výš od základního SR5. Nabízí vybavení, jako je koženkové čalounění, vyhřívaná a elektricky nastavitelná přední sedadla, dělená sklopná sedadla ve druhé řadě a samostmívací zpětné zrcátko. SR5 Premium je trochu jednodušeji vybavena, ale výbava je dostatečná. Volba pohonu všech kol je nutností – vždyť jde o 4Runner.

Proč ne jeden z vyšších, údajně lepších, úrovní výbavy 4Runner? TRD Pro zaujme svým mohutným vzhledem a schopnostmi, ale nestojí za šílenou prémii u prodejce, pokud to s terénem nemyslíte vážně (nebo zoufale nechcete vypadat jako vy). Pokud máte zájem o nadstandardní výbavu Limited, měli byste se porozhlédnout po pohodlnějším a ekonomičtějším crossoveru od konkurence.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik