Audi A6 2024: Ceny a výbavy

Další vlnou elektromobilů Audi bude Audi A6 Electric, model, který představuje vážnou hrozbu pro Teslu Model S. Tento vůz bude produkční verzí konceptu Audi A6 e-tron z Auto Shanghai 2021 a bude konkurovat i modelům Lucid Air, Mercedes EQE, Nio ET7 a BMW i5.

Audi A6 2024: Ceny a výbavy

Branding

Audi změnilo své názvosloví, aby jasně odlišilo elektromobily od modelů se spalovacími motory. Společnost používá sudá čísla pro čistě elektrické modely a lichá čísla pro verze se spalovacím motorem.

Právě měníme naše názvosloví. Sudá čísla tedy označují vozidla BEV a lichá čísla spalovací motory nebo PHEV. Začátek přejmenovávání již začal. Změnili jsme název modelu e-tron na e-tron Q8.

Markus Duesmann, generální ředitel společnosti Audi (Výroční mediální konference Audi 2023, 16. března 2023).

Design

Sascha Heide, vedoucí týmu designu exteriéru společnosti Audi AG, uvedl, že přibližně 95 % designových prvků studie bude začleněno do sériového modelu. Heide a jeho tým se zaměřili na šířku a délku elektrického sedanu, nikoli na výšku. Díky tomu mohli designéři Audi prodloužením rozvoru vytvořit dostatečný prostor pro baterii mezi nápravami.

Očekává se, že Audi bude nabízet technologii Matrix LED pro přední světlomety a technologii OLED druhé generace pro zadní světla jako volitelnou výbavu. Součástí příplatkové výbavy světlometů by mohla být nová generace světel pro denní svícení, která mají v přední části přesnou hranolovou strukturu a jsou obklopena trojrozměrným metalizovaným rámečkem. Zadní světla OLED nevyžadují další reflektory, světlovody ani optiku, a jsou proto velmi účinná. Poskytují spojení mezi vozem a X a umožňují mu komunikovat s jeho bezprostředním okolím.

Audi A6 2024: Ceny a výbavy

Audi A6 e-tron se na první pohled svými proporcemi podobá modelovým řadám Audi A6 a A7. Elektrické Audi je však výrazně aerodynamičtější než jeho benzínoví sourozenci – jeho součinitel odporu vzduchu je 0,22, což je na úrovni vozů, jako je Mercedes EQE (0,22 cw) a Lucid Air (0,20 cw). Přilnavý povrch sedanu minimalizuje odpor vzduchu a zvyšuje dojezd. Podle Audi se díky jemnému ladění v aerodynamickém tunelu podařilo dosáhnout organického tvaru, který je funkční a elegantní zároveň.

Pro A6 Electric bude k dispozici jedna nebo více výkonových variant, včetně varianty RS. Varianta RS e-tron GT se od sériové verze výrazně neliší. Audi Sport však chce, aby se varianta RS modelu A6 Electric odlišovala výraznějším designem. Dr. Sebastian Grams, generální ředitel Audi Sport, zdůraznil, že je důležité vyvíjet divočejší a vizuálně výraznější modely, aby se odlišily od běžných vozů Audi.

Změny oproti konceptu

Špionážní fotografie standardního Audi A6 Electric odhalují změny na přední části vozu, jako jsou upravené světlomety, větší spodní přívod vzduchu a nové boční přívody vzduchu. Dělené světlomety ve stylu SUV vypadají ve finální verzi praktičtěji. Skládají se z širší spodní části, v níž jsou umístěny dálkové a potkávací světlomety. Jinak vypadají i samotné světlomety DCD. Tvoří je světelný pás, nikoli skupina drahokamů uspořádaných do tří řad, jak tomu bylo ve studii.

Pochybujeme, že sériové vozidlo bude mít LED světlomety s vysokým rozlišením, které budou promítat vizuální pozdravy nebo varování na zem. Další změnou na bocích je použití konvenčních skleněných zrcátek namísto virtuálních zrcátek založených na kamerách. Zdá se, že Audi u sériového vozu použije pevné, do roviny zapuštěné kliky dveří, které skrývají elektronické odjišťovací tlačítko.

Zadní světla Audi A6 Electric jsou poněkud méně jasná. Na šířku se jeví poněkud užší a ne tak široká jako ve studii.

Johannes Arnet, technický ředitel projektu Audi A6 Electric, uvedl, že značka chce “jasně ukázat spojení elektromobilu s rodinou A6”. Dodal, že podle zprávy časopisu Autocar je A7 “dostatečně samostatný, aby si zasloužil své jméno”. Uvedl také, že vůz bude mít pro PSA typickou vysokou světlou výšku a nízkou světlou výšku. Nejzajímavějším aspektem elektromobilu je však jeho osvětlení. Jedná se o festival světel na kolech.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Vnitřní

Interiér Audi A6 Electric bude přehlednější a prostornější než u současného modelu A6. Plánuje se štíhlejší přístrojová deska s diskrétně integrovanými výdechy vzduchu, velký volně stojící dotykový displej ve formátu na šířku a širokoúhlý digitální přístrojový panel. Hned vedle přístrojové desky by mohl být do výplní dveří po obou stranách integrován dotykový displej, který by zobrazoval obraz virtuálních vnějších zpětných zrcátek vozu založený na kameře.

Volant by mohl být stejný jako u modelu Q4 e-tron a k dispozici ve dvou verzích: zcela kulatý nebo nahoře a dole zploštělý. Vzhledem k tomu, že vůz nebude mít převodový tunel, může Audi namontovat hluboký a velmi prostorný převodový tunel. Očekáváme také, že podlaha bude plochá, což zákazníkům poskytne více prostoru a pohodlí.

Audi A6 2024: Ceny a výbavy

Koncern Volkswagen potvrdil, že informační a zábavní systém Automotive Operation System s operačním systémem Android je určen pro Audi Q6 e-tron a že stejný systém bude využívat i Audi A6 Electric. Softwarová divize koncernu CARIAD vyvíjí novou softwarovou platformu Premium 1.2 (E³ 1.2) pro budoucí modely Audi a Porsche. Společnost plánuje používat verzi automobilového operačního systému Android Open Source Project (AOSP), která standardně neobsahuje služby Google. Místo známého obchodu Google Play může být dokonce k dispozici obchod s aplikacemi třetích stran.

Společnost CARIAD se potýká s velkými problémy při vývoji nového softwaru, což zpozdilo vydání vozidel Audi a Porsche na platformě PPE. Je možné, že jedním ze zpožděných modelů je i A6 Electric.

(E³ 1.2) nabídne zcela nový zážitek pro vozidla Audi a Porsche. Nabídne novou, jednotnou platformu infotainmentu založenou na systému Android Automotive.

Dirk Hilgenberg, generální ředitel společnosti CARIAD (Volkswagen Group New Auto)

Technická data Audi A6 Electric

Na základě platformy PPE

Audi A6 Electric je založeno na platformě Premium Electric (PPE) vyvinuté společně s Porsche. Tato platforma nabízí standardně pohon zadních kol, zákazníci se však mohou rozhodnout pro pohon všech kol, který zlepšuje trakci a výkon díky druhému motoru na přední nápravě (PSM nebo ASM v závislosti na modelu). Dva elektromotory konceptu dosahují kombinovaného výkonu 470 k a 800 Nm.

Audi A6 2024: Ceny a výbavy

Koncept je snadno rozšiřitelný, takže je vhodný pro různé segmenty vozidel. Přestože je kratší než platforma MLB, nabízí díky krátkým převisům a prodlouženému rozvoru více vnitřního prostoru. Očekává se, že rozvor Audi A6 Electric bude delší než 119palcový rozvor modelu A6L. Bez převodového tunelu by bylo možné získat také více prostoru pro nohy.

Rozměry sériového modelu A6 e-tron by neměly být daleko od konceptu. Audi A6 e-tron concept měří 195,2 palce na délku, 77,1 palce na šířku a 56,7 palce na výšku, což je zhruba stejně jako A6/A7. Rozvor náprav se může pohybovat mezi 117 a 121 palci.

Adaptivní vzduchové odpružení

Audi A6 Electric může být vybaveno adaptivním vzduchovým odpružením, řízením všech kol a vektorováním točivého momentu. Všechny tři systémy odpružení jsou standardem u vyšších konfigurací vozu.

Adaptivní vzduchové odpružení vyrovnává nerovnosti na špatných silnicích a zajišťuje vysoký jízdní komfort a dává řidiči možnost zvýšit jízdní komfort, když chce na dobře udržovaných klikatých silnicích jet svižněji.

Řízení všech kol

Řízení všech kol zapojuje do procesu řízení také zadní kola. Při nízkých rychlostech se zadní kola natáčejí v opačném směru než přední, což snižuje poloměr otáčení a zákazníci to ocení v úzkých městských ulicích a na parkovištích. Při vyšších rychlostech se zadní kola otáčejí ve stejném směru, což umožňuje plynulejší průjezd zatáčkou a zlepšuje stabilitu v zatáčkách.

Vektorizace točivého momentu

S funkcí Torque Vectoring mění elektronicky řízená uzávěrka diferenciálu na zadní nápravě točivý moment na každém zadním kole podle potřeby. Například při zvláště rychlém průjezdu zatáčkou dostává vnější kolo dodatečný točivý moment, zatímco vnitřní kolo brzdí, což zlepšuje ovladatelnost a jízdní stabilitu.

Audi A6 2024: Ceny a výbavy

TopElectricSUV má k dispozici dokument zveřejněný čínskou vládou, který ukazuje, že A6 Electric má neobvykle vysoký součinitel odporu vzduchu 0,318 C d. Audi zveřejnilo hodnotu 0,22 pro koncept a předpokládáme, že sériový model bude téměř stejně aerodynamický. Kromě toho se objem zavazadlového prostoru elektrického Audi podle čínských údajů odhaduje na 550 litrů.

Power

Audi očekává, že základní verze A6 e-tron zrychlí z 0 na 100 km/h za méně než sedm sekund.

Audi A6 2024: Ceny a výbavy

Čínský vládní dokument navrhuje tři varianty nazvané Entry, Main I a Main II. Varianta Entry by měla zrychlit z 0 na 100 km/h za 7,6 sekundy, ostatní dvě varianty za 6,5, resp. 5,7 sekundy. Maximální rychlost bude u všech modelů elektronicky omezena na 130 km/h.

Aspekt/specifikaceAudi A6 Elektrický vstup (standardně RWD)Audi A6 Electric Main I (dálkový RWD)Audi A6 Electric Main II (dálkový RWD)
Kapacita baterie83 kWh100 kWh100 kWh
Konstrukce převodovkyPohon zadních kolPohon zadních kolPohon všech kol
Dojezd341,7 mil (550 km)372,8 mil (600 km)372,8 mil (600 km)
Doba zrychlení 0-100 km/h (0-62 mph)7,6 sekundy6,5 sekundy5,7 sekundy
Doba rychlého nabíjení (5-80 % SoC)Méně než 25 minutMéně než 25 minutMéně než 25 minut
Koeficient odporu0,318 cd0,318 cd0,318 cd
Hmotnost2301 kg2502 kg2502kg

Technické údaje Audi A6 Electric podle čínského vládního dokumentu.

Jak vidíte výše, hmotnost verze RWD pro dálkovou jízdu (jeden motor) a verze pro dálkovou jízdu (dva motory) je stejná. Konečné specifikace se mohou lišit, protože pohon všech kol samozřejmě znamená vyšší hmotnost. Verze AWD má vyšší výkon, ale kratší dojezd, zatímco verze RWD maximalizuje dojezd s nižším (ale do značné míry dostatečným) výkonem.

Nabíjení a dojezd

Předpokládá se, že akumulátory modelu A6 e-tron budou mít kapacitu 100 kWh (brutto), což je dostatečné pro dojezd podle WLTP více než 700 km. Provozní napětí bude 800 V, což umožní bleskurychlé nabíjení až 270 kWh. Očekává se, že rychlé nabíjení při konstantním proudu 5-80 % bude trvat méně než půl hodiny, případně jen asi 21 minut. Rychlonabíjení stejnosměrným proudem, připojené na pouhých 10 minut, umožní dojezd až 300 kilometrů.

Audi A6 2024: Ceny a výbavy

Audi postupně buduje takovou dobíjecí síť, která v současné době zahrnuje dobíjecí stanice v německém Norimberku a Berlíně a ve švýcarském Curychu. Na těchto firemních rychlonabíjecích stanicích lze již nyní nabíjet elektromobily s výkonem 320 kW. Celostátní rychlonabíjecí síť stejnosměrného proudu společností Ionity a Electrify America v Evropě, resp. v USA, umožňuje nabíjení kompatibilních elektromobilů s ještě vyšším výkonem 350 kW.

Datum vydání

Očekává se, že Audi uvede A6 Electric na evropský trh v roce 2024.

Autobrezik.cz říká

Skupina Volkswagen plánuje do konce desetiletí prodat 7 milionů elektromobilů. Velkou část těchto prodejů budou tvořit sériové vozy, jako je Audi A6 Electric, Audi Q6 e-tron, Audi A4 electric a Audi compact EV.

Audi A6 Electric bude jednou z nejdůležitějších novinek značky od uvedení SUV e-tron v roce 2018. Nový čtyřdveřový elektromobil bude dlouho očekávaným soupeřem ingolstadtské Tesly Model S, ale teprve čas ukáže, zda dokáže být konkurentem. “Zabijákem Tesly”, jak jej vidí někteří nadšenci Audi. Tento model se stane základem pro další vysoce výkonný vůz Audi, který bude elektrickou alternativou k RS 7/RS 6 Avant. Audi to bude mít těžké, protože německá konkurence se zdá být silná a po uvedení A6 Electric na trh pravděpodobně nastaví nová měřítka.

Fotografie a zdroj: Audi.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik