Audi A4 2024: ceny, prezentace, technické údaje

Audi

Audi plánuje v příštích letech vytvořit širokou škálu elektromobilů, které budou pokrývat různé prémiové segmenty od Audi E3 (Audi A3 e-tron) až po nástupce Audi R8. Důležitým uvedením na trh bude kompaktní elektrický sedan Audi A4 Electric 2024 (Audi E4 nebo Audi A4 e-tron).

Elektromobily Audi budou do roku 2027 zastoupeny ve všech důležitých segmentech

Audi uvede do roku 2025 na trh přibližně 25 nových modelů, včetně více než deseti elektromobilů, uvedl generální ředitel Markus Düsmann na výroční tiskové konferenci společnosti 16. března 2023. nabídne elektromobil v každém hlavním segmentu, dodal Düsmann.

Do hlavního segmentu patří A4. S 215 227 dodanými kusy tří modelů (sedan, Avant a allroad quattro) se kompaktní luxusní sedan v roce 2021 umístil na čtvrtém místě v celosvětovém žebříčku prodejů společnosti.

Oliver Hoffmann, člen představenstva společnosti Audi pro technický vývoj, již dříve pro Auto Express uvedl, že elektrická verze modelu A4 bude založena na speciální platformě pro elektromobily. Dodal, že Audi uvažuje také o víceenergetické architektuře (ICE-BEV), která by však vyžadovala kompromisy.

Platforma PSA

Příští generace Audi A4 bude mít plně elektrickou verzi. Pro mild-hybridní a plug-in hybridní varianty bude Audi používat platformu Premium Platform Combustion (PPC) a pro Audi A4 e-tron platformu Premium Platform Electric (PPE), vyvinutou společně s Porsche.

Koncept A6 e-tron byl představen na autosalonu v Šanghaji 2021, kde bylo oznámeno, že tento prémiový sedan bude založen na nové architektuře PPE. Očekává se, že v roce 2024 bude na stejné architektuře založeno Audi A4 e-tron, ale s kratším rozvorem a užším rozchodem kol. Elektromobily založené na platformě PPE mohou pojmout baterii s kapacitou až 100 kWh a nabídnout dojezd podle WLTP až 435 km. Díky systémovému napětí 800 V mohou podporovat rychlé nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 270 kW.

Poprvé budou použity v modelu Audi Q6 e-tron a následně v modelu Porsche Macan EV, které budou uvedeny na trh v roce 2024. Následovat budou modely A6 e-tron (Audi E6) a A6 e-tron Avant. Cílem společností Audi a Porsche je do roku 2030 prodat 7 milionů elektromobilů na platformě PSA.

Konstrukční prvky

Původně se očekávalo, že Audi A4 Electric bude pětidveřový hatchback ve stylu modelu A5 Sportback. A4 e-tron bude mít podobný design jako A4 se zážehovým motorem.

Spekulovaná budoucí verze modelu A4 bude vypadat jako konvenční čtyřdveřový vůz poháněný bateriemi. Přebírá designové prvky ze studie A6 e-tron, jak ukazuje tvar a vzor velké uzavřené masky chladiče s jedním rámečkem. Dvoudílné světlomety se skládají ze štíhlých plochých obrysových světel a potkávacích a dálkových světel umístěných diskrétně pod nimi, přímo nad bočními vstupy vzduchu. Připomínají světlomety prototypů E6.

Mezi klíčové funkce Audi A4 Electric by mohlo patřit také adaptivní vzduchové odpružení, autonomní jízda úrovně 2 a bezkontaktní platby ve voze za tankování, parkování, objednávání jídla a mýtné.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Audi A4 Electric Avant/allroad quattro (elektrický)

Zatímco kombíky prohrávají boj s vozy SUV, Audi zůstává věrné tradičnímu designu karoserie. Audi je Avant a Avant je Audi,” prozradil Hoffmann a naznačil, že kombíky budou mít u Audi své místo i v éře elektromobilů.

Technická data Audi A4 Electric

Zákazníci si mohou vybrat mezi variantami s jedním motorem RWD a dvěma motory Quattro AWD. Očekává se, že Audi RS 4 e-tron s výkonem až 496 k a 590 Nm bude vévodit nabídce. O kapacitě baterií a dojezdu zatím není nic známo, ale schopnosti PPE ano. Je možné, že Audi u modelu A6 e-tron cílí na dojezd 435 mil (700 km) v cyklu WLTP. U modelu A4 e-tron se očekává dojezd kolem 600 kilometrů, protože relativně kratší rozvor umožňuje použití o něco menší baterie. Díky rychlonabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 270 kW je možné ujet 300 kilometrů za 10 minut a nabití z 5 na 80 procent za méně než 25 minut.

Výroba

Audi vyrábí model A4 se zážehovým motorem v německých závodech v Ingolstadtu a Neckarzulmu. Společnost již potvrdila, že v závodě v Ingolstadtu bude vyrábět plně elektrický model A4 e-tron a v budoucnu možná oznámí také výrobu elektrického sedanu v Neckarzulmu.

Podle Gerda Walkera bude Ingolstadt, hlavní výrobní závod elektrických nástupců Audi A3 a Audi A4, modelem transformace.

V oznámení z 20. prosince 2022 Audi naznačilo, že by mohlo vyrábět elektromobily, pravděpodobně včetně A4 e-tron, na stejné lince ve svém závodě v Ingolstadtu jako A4 (a A5) se spalovacími motory. Společnost tak reagovala na Walkerův komentář o přechodu na elektromobily, když řekl:

Například nové Audi Q6 e-tron se bude zpočátku vyrábět v Ingolstadtu na stejné lince jako Audi A4 a A5. Elektrické modely postupně nahradí na montážních linkách vozy se spalovacími motory.Tisková zpráva Audi (20. prosince 2022)

Koncem desetiletí bude v závodě Audi v Neckarzulmu zahájena výroba druhé generace modelu Audi A6 e-tron. Výrobní rada však volá po dalších elektrických modelech a chce je dříve:

Naléhavě potřebujeme nástupce Audi A8 a další elektromobil (vedle elektrického nástupce Audi A8), abychom zaplnili mezeru do uvedení Audi A6 e-tron. Nemůžeme nečinně přihlížet, jak jiní přinášejí na silnice budoucnost. Musíme být u toho!” Člen výrobní rady Rainer Schirmer na zasedání závodu Neckarsulm 2022, 1. prosince 2022.

Audi A4 se spalovacím motorem se stává modelem A5

Nástupcem páté generace modelu A4 s benzinovým motorem bude v roce 2024 zcela nový model A5. Dne 16. března 2023 Duesmann při prezentaci plánů Audi do budoucna uvedl, že elektromobily budou mít lichá čísla a spalovací motory sudá.

Právě probíhá restrukturalizace našich názvů. Sudá čísla označují vozidla BEV, lichá čísla spalovací motory nebo PHEV. Změna názvů již začala. Model e-tron jsme přejmenovali na Q8 e-tron. Markus Duesmann, generální ředitel Audi (výroční mediální konference Audi 2023, 16. března 2023).

Autobrezik.cz říká

Pokud se Audi podaří model A4 e-tron pro rok 2024, může se stát jedním z nejprodávanějších elektromobilů všech dob. Aby se Audi A4 Electric odlišilo od benzinového vozu, bude muset být kompaktním luxusním sedanem s vyspělejšími technologiemi, prostorem a komfortem než A4. Možná nenabídne takové výkonové rezervy nebo úroveň výkonu jako Tesla Model 3, ale mohl by překonat nejprodávanější model z hlediska luxusních prvků, kvality a kultivovanosti.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.