Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Zde najdete vše, co potřebujete vědět o dalším elektromobilu Porsche: Porsche Macan Electric (pracovní název), který bude od roku 2024 konkurovat Tesle Model Y a BMW iX.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Porsche Macan EV Design

Prototypy Porsche Macan EV 2024 jsou až do prezentace silně maskovány, aby diváka zmátly. Siluetu maskovat nelze, takže máme jasnou představu o stylu karoserie a celkovém tvaru připravovaného elektromobilu Porsche.

První generace modelu Macan, uvedená na trh v roce 2013, je moderní SUV s nízkou linií střechy. Ačkoli bude i nadále nabízen spolu s novou generací modelu, dokud nebudou elektromobily plně zavedeny na klíčových trzích Porsche, Porsche Macan Electric bude SUV s hrbem.

HD maticový LED světlomet s HD světlem

Dne 24. srpna 2023 sdílel Wilco Block, který se věnuje sledování vozů, fotografii, na níž je vidět instalace dvojitých světlometů. Soudě podle komentářů k tomuto příspěvku jsou někteří fanoušci značky Porsche netradičním uspořádáním světlometů zklamáni.

Na kapotě by měl mít Macan Electric kryt světlometů ve stylu Porsche Mission R, tvořený pouze couvacími světly uspořádanými v charakteristickém čtyřbodovém provedení. Potkávací a dálková světla jsou pravděpodobně umístěna v samostatném krytu přímo nad bočními vstupy vzduchu uprostřed předního nárazníku.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Macan EV je vybaven novými LED světlomety Porsche HD Matrix Beam. Ve srovnání s předchozími systémy jsou tyto světlomety dvakrát jasnější na čtyřikrát větší ploše. Mají dosah až 600 metrů a zapínají pouze ty pixely, které jsou potřeba, čímž šetří energii. Porsche vybavilo světlomety rozšířenými funkcemi, jako je animace vítání a vyjíždění, osvětlení jízdních pruhů, osvětlení staveniště a zúžení jízdního pruhu, a také adaptivní dálková světla na dálnicích. Kromě toho mají novou funkci neoslňujících dálkových světel, která zdvojnásobuje světlo modulu HD Matrix na velkých plochách vpravo a vlevo od neoslňující oblasti.

Větší pozornost aerodynamice

Vzhledem k tomu, že Porsche od počátku navrhovalo novou generaci modelu Macan jako elektromobil, můžeme v jeho konstrukci provést několik zásadních změn, které by mohly výrazně zlepšit aerodynamiku a energetickou účinnost. Například by se mohla snížit příď vozu. Julian Baumann, šéf prodeje a marketingu řady SUV u Porsche, prozradil, že design karoserie se od první generace Macanu liší a že tým Taycanu pracuje na aerodynamice.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Karoserie kupé SUV se nejen liší od benzinového Macanu, ale také pomůže elektromobilu dosáhnout lepší aerodynamiky. Aktivní spoiler doplní svažující se linii střechy, zlepší proudění vzduchu a zvýší dojezd. Andreas Huber, vedoucí oddělení digitálního prototypování ve společnosti Porsche, prozradil, že jeho tým pracoval na aerodynamice modelu Macan speciálně přibližně pět let. Nízký odpor vzduchu je “zásadní” pro zajištění dlouhého dojezdu nové generace plně elektrického modelu, uvedl Huber.

Porsche by mohlo nabídnout možnost virtuálních zrcátek, což je funkce, kterou potenciální zákazníci očekávají také od “každodenní” alternativy z portfolia VW, Audi Q8 e-tron Sportback. Elegantní virtuální zrcátka by mohla dále snížit odpor vzduchu a zvýšit dojezd v závodě s Teslou. Macan EV bude mít místo konvenční řadicí páky otočný spínač.

Nové logo Porsche

Macan EV dostal nové logo značky a je tak pravděpodobně prvním sériovým vozem s novou identitou. Porsche představilo nové logo u příležitosti svého 75. výročí. Společnost používá znak od roku 1952 a v průběhu let jej mírně měnila. Jak je vidět na druhém obrázku v galerii, verze 2023 má novou texturu a nápis “Stuttgart” nad vzpínajícím se koněm.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava
Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Interiér a funkce

Interiér modelu Porsche Macan EV je údajně přehledný, zaměřený na řidiče a plně digitální – což je něco, co Porsche postupně zavádí s přechodem do éry elektromobilů, jak již bylo zmíněno. V modelu Macan EV očekávejte minimalistickou a elegantní přístrojovou desku, zakřivený, plně digitální přístrojový štít, velkou dotykovou obrazovku infotainment centra a displej na straně spolujezdce.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Zakřivený sdružený přístroj

Porsche je jednou z mála značek, které jsou známé svou tradicí. Protože však doba elektromobilů vyžaduje radikální změny, společnost si uvědomila, že je třeba v některých oblastech porušit pravidla. Jedním z příkladů je plně digitální přístrojová deska v modelu Porsche Taycan.

Špionážní snímky ukázaly zakřivený přístrojový panel. Vypadá jako ten v Porsche Taycan, a pokud je tomu skutečně tak, měl by mít úhlopříčku 16,8 palce. Stejně jako v Taycanu se Porsche obešlo bez masky chladiče, aby byla tato oblast štíhlá a moderní, srovnatelná se špičkovými smartphony a tablety. Přístrojová deska může být vybavena skutečným sklem a nastříkaným polarizačním filtrem, který zajistí dobrou viditelnost i za slunečného počasí.

Hodinky

Na nové sérii špionážních fotografií, které zveřejnil InsideEVs 9. prosince 2022, je zachycen Macan EV s hodinami, které mohou sloužit i jako počítadlo kol, na palubní desce a speciálním volantem. Tyto prvky budou součástí volitelného paketu Sport Chrono Package.

Nový informační a zábavní systém

Porsche Macan Electric bude vybaveno zcela novým informačním a zábavním systémem založeným na operačním systému Google Android Automotive. CARIAD, softwarové oddělení koncernu Volkswagen, vyvíjí novou softwarovou architekturu vozidla založenou na open-source verzi operačního systému Android Automotive. Použití bezlicenční verze znamená, že na rozdíl od skupiny Volvo Car Group nebude německý koncern do svého informačního a zábavního systému integrovat obchod Google Play.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Systém nazvaný One.Infotainment bude obsahovat nový obchod s aplikacemi vyvinutý ve spolupráci se společností Harman, která patří do skupiny Samsung. O zábavu cestujících během jízdy se budou starat aplikace Spotify, Tidal, Amazon Music, Tubi, TikTok, Stingray Karaoke, FRVR atd. Mezi komfortní a informační aplikace dostupné v novém obchodě s aplikacemi patří Home Assistant, The Weather Channel, Vivaldi, Yelp, Parkwhiz a Plugshare. Pro ty, kteří potřebují na cestách pracovat, bude v obchodě s aplikacemi k dispozici i služba Webex.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Porsche použije stejný nový panel ovládání klimatizace jako v modelu Porsche Cayenne 2024 s analogovými ovládacími prvky (voliči), které jsou jednodušší a méně rušivé. Ovládací panel bude černý, aby byly dobře viditelné osvětlené funkce klimatizace.

✓ Můžete také zkontrolovat:

ADAS

Očekává se, že Macan EV bude vybaven celou řadou pokročilých asistenčních systémů pro řidiče od společnosti Mobileye. Porsche oznamuje, že budoucí modely, mezi něž bude pravděpodobně patřit i Macan Electric, budou vybaveny automatickými asistenčními a navigačními funkcemi společnosti Mobileye založenými na technologické platformě SuperVision tohoto poskytovatele prémiových řešení ADAS. SuperVision umožňuje vozům sledovat navigační trasy, samostatně měnit jízdní pruhy a automaticky předjíždět pomalejší vozidla na víceproudých silnicích. Systém využívá jednu konvenční a jednu širokoúhlou kameru, jeden širokoúhlý radar vpředu, dva rohové radary vpředu, čtyři kamery po stranách a několik kamer vzadu.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Platforma PSA

Porsche Macan Electric bude založeno na nové speciální platformě pro elektromobily určené pro luxusní modely, takzvané Premium Platform Electric (PPE) neboli architektuře PPE. Tuto platformu společně vyvíjejí společnosti Porsche a Audi. Na této platformě mají být založeny nejméně tři modely Audi, včetně technického bratra modelu Macan, Audi Q6 e-tron, a Audi A6 e-tron. Platforma PPE je podobná platformě MEB (Modular Electric Drive Toolkit), nabízí však vyšší výkon a nové technologie, a tím i vyšší úroveň výkonu.

Cena a nekompromisnost

Společnost Porsche nepřestavuje stávající platformy pro vozidla s vnitřním spalovacím motorem na elektromobily. “Vždy se jedná o určitý kompromis, pokud jde o hmotnost, balení a další rozměry,” řekl Michael Steiner, člen představenstva společnosti pro výzkum a vývoj.

Lutz Meschke, náměstek generálního ředitele a člen představenstva Porsche pro finance a IT, řekl časopisu Autocar, že využití platformy PSA namísto vývoje nové vlastní platformy by umožnilo ušetřit 30 % nákladů.

Porsche Torque Vectoring Plus s elektronicky uzamykatelným diferenciálem

Macan Electric má zcela přepracovanou přední nápravu s dvojitým ramenem a samostatnou pružicí vzpěrou vpředu a zadní nápravu s víceprvkovým zavěšením. Ve vyšších stupních výbavy je standardně vybaven systémem Porsche Torque Vectoring Plus s elektronicky uzamykatelným diferenciálem. Bez ohledu na volbu odpružení – ocelové nebo vzduchové – mohou zákazníci ve výbavě Macan Electric vyzkoušet elektronický systém Porsche Active Suspension Management (PASM).

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava
Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Řízení zadní nápravy

Na rozdíl od benzinového motoru má Macan Electric řízení zadní nápravy. Při rychlosti přibližně 80 km/h se zadní kola natáčejí o pět stupňů v opačném směru než přední, což zkracuje poloměr otáčení přibližně o jeden metr. Při vyšších rychlostech se zadní kola natáčejí ve stejném směru jako přední kola.

22palcová kola

Když už jsme u kol: Porsche bude nabízet kola o velikosti až 22 palců. Samozřejmě se smíšenými pneumatikami, ale šířka přední a zadní nápravy se podle společnosti bude lišit ještě více než u benzinového vozu.

Porsche Macan EV Range

Lepší dojezd než Taycan

Jestli Porsche vzalo vážně nějakou zpětnou vazbu od zákazníků modelu Taycan, pak je to absence věrohodné výkonové rezervy. Steiner novinářům řekl, že dojezd modelu Macan Electric bude “výrazně větší” než u Taycanu.

Dojezd Porsche Macan Electric překoná dojezd modelu Taycan, který má v závislosti na konfiguraci dojezd až 504 km nebo 313 mil (WLTP). Cílové maximum by mohlo být 550 kilometrů nebo 341,7 míle (WLTP).

Špionážní fotografie pořízené v prosinci 2022 ukazují přístrojovou desku modelu Macan EV s dojezdem 391 km na téměř plné nabití. Tyto snímky však byly pořízeny během testovací jízdy na závodním okruhu, takže styl jízdy nemusel být nutně zaměřen na efektivitu! Oficiální dojezd (WLTP) by měl být výrazně lepší, jak bylo uvedeno výše.

V dubnu 2022 se na nové sérii špionážních fotografií ukázalo, že přístrojová deska testovacího vozu Macan Electric ukazuje zbývající dojezd 234 km se zbývajícím nabitím 82 %. To znamená, že na plné nabití lze ujet pouze 285 kilometrů. Testovací vozidlo se však pohybovalo v blízkosti polárního kruhu, což znamená, že chladné počasí mohlo vést k neobvykle vysoké spotřebě energie. Řidič navíc mohl vozidlo vystavit různým zátěžovým testům. Během vývoje vystavují společnosti své prototypy driftům, jízdě v terénu a dalším náročným podmínkám, ale běžný zákazník se s tak extrémními podmínkami setká jen zřídka.

Baterie

Výkon ~100 kWh

Porsche Macan Electric je vybaveno akumulátorem o celkové kapacitě přibližně 100 kWh. Podle zprávy InsideEVs ze dne 13. listopadu 2022 se využitelná kapacita této sady akumulátorů blíží instalované kapacitě 96-98 kWh. Tato kapacita poskytuje dobrý sladký bod pro dojezd a výkon, takže společnost tuto možnost nepotřebuje ani v jedné z variant.

Porsche nepoužívá technologii cell-to-cell jako Tesla a některé další automobilky, které jsou v tomto ohledu pokročilejší. Přibližně 100kWh akumulátorová sada se skládá z 12 bateriových modulů s prizmatickými lithium-iontovými články NCM. Směšovací poměr aktivních materiálů (niklu, kobaltu a manganu) je 8:1:1, tj. kobalt a mangan chybí pouze z 10 %. Porsche hovoří o vysoké energetické hustotě, ale neuvádí žádné číselné údaje.

Porsche odebírá baterie pro Macan EV od společnosti Draxlmaier. Německý dodavatel automobilů v současnosti vyrábí baterie pro Taycan ve svém závodě o rozloze 100 000 m2 v Sachsenheimu u Stuttgartu, který bude otevřen v roce 2019.

Dobíjení

Stejnosměrný nabíjecí výkon 275-300 kW

Díky 800voltové technologii nabízí Porsche Macan Electric rychlé nabíjení stejnosměrným proudem při vysokých rychlostech. Porsche neuvedlo přesný údaj, ale potvrdilo, že výkon bude vyšší než u modelu Taycan (270 kW). Očekáváme, že výkon bude blíže 275 kW než 300 kW. Špionážní fotografie uživatele Redditu VegarHenriksen ukazuje Macan EV nabíjený na sněhu v severním Norsku výkonem 172 kW.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Rychlonabíječky DC s technologií nabíjení 800 V nabije baterii o kapacitě ~100 kWh z 5 na 80 % za méně než 25 minut. Takové nabíječky se však těžko shánějí a Porsche to ví. Společnost vybavila Macan Electric funkcí “nabíjení z banky”.

U nabíjecích stanic, které používají standardní 400voltovou technologii, se příslušné vysokonapěťové spínače (brány) v akumulátoru automaticky přepínají předtím, než je do vozidla dodáno napájení. V podstatě je 800voltový akumulátor rozdělen na dvě části, z nichž každá má jmenovité napětí 400 V, takže je lze nabíjet paralelně na stejné 400voltové nabíjecí stanici bez dalšího vysokonapěťového zesilovače.

Nabíječka na střídavý proud s výkonem 22 kW

Integrovaná střídavá nabíječka, vysokonapěťové topení a DC/DC měnič jsou součástí patentované “integrované napájecí skříně” modelu Macan Electric. Tato skříňka nejen šetří místo spojením těchto tří komponent, ale také snižuje kabeláž, hmotnost a náklady. Sériově se montuje 11kW nabíječka (střídavý proud); na přání je k dispozici 22kW nabíječka, která umožňuje plné nabití akumulátoru přes noc.

Exkluzivní nabíjecí stanice

Společnost Porsche spolupracuje se společností Ionity na vytvoření exkluzivních nabíjecích stanic, které budou přístupné pouze zákazníkům Porsche. Exkluzivní síť nabíjecích stanic Porsche doplňuje prodejny Ionity a nabízí zákazníkům jedinečný zážitek z nabíjení prémiových elektromobilů a SUV značky Porsche.

Do roku 2025 se má počet poboček společnosti Ionity zvýšit na 1 000. Vizí je zvýšit dostupnost na více než 7 000 nabíjecích míst. Kromě toho plánujeme rozvoj nabíjecí infrastruktury ve vlastnictví společnosti Porsche. Výkonné nabíjecí stanice určené výhradně pro zákazníky značky Porsche doplní síť Ionity.” Dr. Oliver Blum, předseda představenstva společnosti Porsche.

Porsche plánuje zřídit své dobíjecí stanice podél hlavních dopravních tras a dálnic v Evropě. Na každé nabíjecí stanici bude až 12 nabíjecích míst, přičemž nabíjecí výkon zásuvek bude minimálně 350 kW.

Tyto lokality postavíme podél hlavních dopravních os a dálnic v Evropě. Plánujeme až 12 nabíjecích stanic na jednu stanici s nabíjecím výkonem 350 kW a více. První stanici plánujeme otevřít koncem roku v jižním Německu.” Dr. Oliver Blum, předseda představenstva společnosti Porsche.

Společnost Porsche si stanovila ambiciózní cíl převést do roku 2030 více než 80 % svých prodejů na elektromobily.

V roce 2025 má být přibližně polovina všech prodaných nových vozů Porsche elektrifikovaná, tedy plně elektrická nebo plug-in hybridní. V roce 2030 by měl podíl všech nových vozů s čistě elektrickým pohonem přesáhnout 80 %. V současné době připravujeme uvedení plně elektrického modelu Macan na trh. Za tímto účelem chceme z modelu 911 vytvořit velmi sportovní variantu, kterou známe z motoristického sportu.” Dr. Oliver Blum, předseda představenstva společnosti Porsche.

Power

Pohon všech kol

Porsche potvrdilo, že všechny konfigurace modelu Macan Electric budou mít dva motory: konvenční motor vpředu a výkonnější motor vzadu, což znamená, že pohon všech kol bude standardem. V některých konfiguracích společnost umístí zadní motor mimořádně daleko dozadu, což se nazývá “výkonná zadní náprava”. Důvodem je zvýšení hmotnosti vzadu a dosažení rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu v poměru 48:52.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

603 k a 1 000 Nm.

Porsche bude “zpočátku” nabízet Macan Electric s pohonnými jednotkami o výkonu až 450 kW (603 k) a točivém momentu přes 1 000 Nm. Použity budou trvale buzené synchronní motory (PSM) s chlazením vodním pláštěm a dvojitou V-laminací (uspořádání permanentních magnetů uvnitř rotoru).

V oblasti výkonové elektroniky využívá pulzní měnič (PWR) na zadní nápravě modelu Macan Electric místo obvyklého polovodičového materiálu křemíku součástky z karbidu křemíku (SiC). Podle Porsche se tím výrazně snižují spínací ztráty v PWR a umožňují vyšší spínací frekvence.

Žádná jízda pouze s jedním pedálem

Podle zprávy InsideEVs nebude možné Macan Electric řídit pouze jedním pedálem. Porsche bude i nadále nabízet “smíšený brzdný systém s mírnou až lehkou rekuperací při kontaktu s vozovkou” jako v modelu Taycan. Porsche využije zkušenosti získané z modelu Taycan a nabídne pro Macan Electric pokročilejší pohonné ústrojí. Podle téže zprávy bude společnost ve výkonové elektronice používat polovodiče SiC.

Výroba

Výroba modelu Porsche Macan EV bude probíhat v závodě Porsche v Lipsku. Dne 14. září 2020 společnost Porsche oznámila, že byly zahájeny přípravy na výrobu dalšího elektromobilu značky Porsche. Očekává se, že závod v Lipsku bude připraven na výrobu modelu Macan EV v polovině roku 2023.

Nový plně elektrický Macan se bude vyrábět bez emisí také v závodě Porsche v Lipsku. Stejně jako samotný vůz budou i vysokonapěťové bateriové moduly pro nový Macan vyráběny v Německu. V plánu je vyrábět moduly článků výhradně na bázi obnovitelných zdrojů energie.

Datum vydání

Porsche Macan Electric se bude zákazníkům dodávat od roku 2024.

V rozhovoru Reimold uvedl, že on a jeho kolegové udělají vše pro to, aby dodávky zákazníkům začaly v roce 2024. Vyjádřil přesvědčení, že vývoj softwaru pro elektromobil je na dobré cestě a že jej již začali dolaďovat.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Po četných zpožděních způsobených vnějšími faktory, jako je pandemie COVID 19, problémy s polovodičovými čipy a dodavatelským řetězcem, jakož i interními problémy s vývojem softwaru, představenstvo společnosti Porsche oznámilo uvedení modelu Macan Electric na trh v roce 2024, aby posílilo důvěru zákazníků a investorů. Generální ředitel Dr. Oliver Blum několikrát potvrdil revidovaný harmonogram uvedení na trh. Na výroční tiskové konferenci společnosti 13. března 2023 řekl.

Naším cílem je, aby do roku 2030 bylo více než 80 % nových vozidel, která dodáváme našim zákazníkům, čistě elektrických. K tomu směřuje celá naše produktová strategie. Začínáme s plně elektrickým modelem Macan: Ten by se měl k našim zákazníkům dostat v roce 2024.Dr. Oliver Blum, předseda představenstva společnosti Porsche.

Na Dnu kapitálových trhů koncernu Volkswagen 2023, který se konal 21. června 2023 na Hockenheimringu, Blum potvrdil, že Macan EV bude uveden na trh v příštím roce:

Po velmi úspěšném uvedení prvního plně elektrického modelu Taycan na trh se nyní zaměřujeme na vývoj plně elektrického modelu Macan. První dodávky zákazníkům jsou plánovány na příští rok.Dr. Oliver Blum, předseda představenstva společnosti Porsche.

Na výroční valné hromadě Porsche 2023, která se koná 28. června 2023 v Porsche Areně ve Stuttgartu, Blum znovu hovořil o uvedení plně elektrického modelu Macan na trh v roce 2023.

Naším cílem je do roku 2030 dodávat více než 80 % nových vozidel našim zákazníkům čistě na elektrický pohon. Naše produktová strategie je zcela zaměřena na tento cíl. Začněme plně elektrickým modelem Macan. Jeho uvedení na trh je naplánováno na rok 2024.” Dr. Oliver Blum, předseda představenstva společnosti Porsche.

Porsche Macan 2024: Ceny a výbava

Autobrezik.cz říká

Macan s benzinovým motorem je celosvětově druhým nejoblíbenějším modelem značky Porsche. Vůbec první Macan EV by mohl být stejně úspěšný v Číně a USA, dvou největších trzích společnosti na světě, a otevřít nové dveře v evropských zemích, které aktivně vyvíjejí prémiová elektrická SUV. Přestože se Macan EV potýká s problémy se softwarem, které oddalují jeho uvedení na trh, až se v roce 2024 konečně dostane na trh, mohl by přinášet šestimístné částky ročně a stát se pro Porsche dojnou krávou.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik