Audi Q5 2024: Technické údaje, motory, ceny

Audi Q5, celosvětově nejprodávanější model německé automobilky, vstupuje do své třetí generace. V rámci elektrifikace modelové řady bude Audi Q5 Hybrid 2024 důležitou součástí nové rodiny vozů.

Design a vybavení

Třetí generace Audi Q5 přinese výrazně více designových změn než model druhé generace. Proporce by byly velmi podobné, ale přední a zadní část modernizovaného SUV by vypadala nápadněji.

Kratší osmiúhelníkový jednoduchý rám, štíhlejší, technicky vyhlížející světlomety, vyšší spodní nasávání vzduchu a boční přívody vzduchu dodávají Audi Q5 2024 nový, sebevědomý charakter přídě. Vzadu má nová Q5 získat jasnější vzhled s výrazně štíhlejšími zadními světly a úzkým světelným pásem, který mezi nimi prochází a zdůrazňuje šířku SUV, a také s přepracovanou maskou chladiče.

Audi testuje novou generaci modelu Q5, včetně nové generace Q5 Hybrid, jejíž finální podoba včetně předních a zadních světel je určena pro sériovou výrobu, jak ukazují nejnovější špionážní fotografie. Tyto fotografie ukazují testovací vozy s různými výfukovými systémy, což naznačuje, že společnost testuje různé konfigurace, které budou nabízeny při uvedení na trh.

V interiéru mohli designéři Audi dále snížit počet fyzických ovládacích prvků a zvýšit úroveň digitalizace. Očekávejte nový systém infotainmentu s dotykovou obrazovkou a řadou nových/vylepšených funkcí konektivity.

Špionážní snímek interiéru ukazuje Audi Q5 modelového roku 2024 s volantem nové generace Audi Q4 e-tron. Ten je nahoře i dole zploštělý a designově i uspořádáním přizpůsobený přístrojové desce. Nové paprsky dodávají volantu modernější a kvalitnější vzhled než u současného modelu. Standardní volant však může být i kulatý. Na stejném snímku je vidět velký volně stojící dotykový displej v přístrojové desce, který bude k vidění také v připravovaném SUV Audi Q6 e-tron.

Autonomní řízení úrovně 2/úrovně 2+

Vylepšená verze platformy MLB umožní Audi Q5 podporovat funkce autonomního řízení úrovně 2. Očekáváme, že seznam bude zahrnovat pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS), jako je varování před opuštěním jízdního pruhu, radarový dynamický tempomat, autonomní nouzové brzdění, rozpoznávání dopravních značek, satelitní řízení rychlosti v zatáčkách atd. Řízení vyžaduje ruce na volantu a plnou pozornost řidiče a nemělo by být mylně chápáno jako plně autonomní řízení.

Audi Q5 Sportback 2024

Krátce po Audi Q5 2024 bude na trh uvedeno zcela přepracované Audi Q5 Sportback 2024. Sportback se bude vyznačovat stejným novým, dynamickým a modernizovaným designem exteriéru, který jej odlišuje od kompaktních luxusních SUV kupé na trhu.

Verze Sportback je svým elegantním designem připomínajícím kupé určena mladším zákazníkům. Zadní okno je strmě stažené dolů, což vozu dodává dynamický vzhled. Q5 Sportback 2024 se má od běžné Q5 2024 odlišovat také exkluzivními nárazníky a koly. Bude k dispozici pouze v dražších stupních výbavy s bohatou standardní výbavou.

Platforma a funkce

MLB-Evo

Audi Q5 2024 bude údajně založeno na modernizované verzi platformy MLB-evo současného modelu. Aktualizovaná platforma údajně kromě jiných vylepšení nabídne podporu řízení všech kol (zadní náprava). Při nízkých rychlostech se zadní kola natáčejí v opačném směru a zmenšují poloměr otáčení; při vysokých rychlostech se zadní kola natáčejí ve stejném směru jako přední kola a zajišťují větší stabilitu.

Prostor

Existuje podezření, že Audi plánuje prodloužit rozvor Q5. To má poskytnout cestujícím na zadních sedadlech více místa pro nohy. V současné době je Q5 dlouhý 4682 mm a má rozvor 2819 mm. Prostor pro nohy vzadu je 965 mm.

Nejlepší motor od Audi?

V rámci své strategie Vorsprung 2030 pracuje Audi na zavedení nejnovější generace spalovacích motorů. V červnu 2021 oznámil generální ředitel Markus Düsmann na klimatické konferenci v Berlíně, že “nejnovější spalovací motor Audi bude tím nejlepším, co jsme kdy vyvinuli”. Očekává se, že příští generace modelu Q5 dostane nejnovější generaci motorů. Většina zážehových a vznětových motorů v nové generaci Q5 budou 48voltové mild-hybridy.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Ауди SQ5 2024

Podle zvěstí bude nový SQ5 v příští generaci menší a přijde o šestiválec. Místo 3,0litrového motoru V6 TDI bude použit čtyřválec TDI. S větším elektromotorem však má maximální výkon vzrůst na 272 kW (365 k). Sprint z 0 na 100 km/h má proběhnout za přibližně 4,7 s, což by znamenalo výrazné zlepšení oproti 5,1 s u modelu SQ5 V6 TDI s výkonem 251 kW.

Audi Q5 Plug-in Hybrid od modelového roku 2024

Očekává se, že Audi bude nabízet benzinový motor o objemu 2,0 litru s plug-in hybridním systémem. Současný model má dojezd pouze 62 km v cyklu WLTP. U nové generace Q5 PHEV by Audi mohlo usilovat o dojezd téměř 100 km podle WLTP. Tohoto výrazného zlepšení elektrického dojezdu by společnost mohla dosáhnout díky většímu akumulátoru.

Motory nové generace Audi Q5, včetně mild-hybridní a plug-in hybridní varianty, budou účinnější a ekologičtější. Očekává se, že budou odolné vůči budoucnosti a budou splňovat emisní normu Euro 7. Podle zprávy časopisu Autocar bude mít motor EA888 o objemu 2,0 litru, který bude použit v plug-in hybridní variantě, modernizovaný systém vstřikování a nový filtr pevných částic.

Cena a datum vydání

Nové Audi Q5 by se u prodejců v České republice mohlo objevit jako model 2025 v první polovině roku 2024. Očekává se, že ceny budou začínat na přibližně 1 109 000 Kč. Audi RS Q5 a nový Q5 Sportback by mohly být uvedeny na trh v druhé polovině roku 2024.

V současnosti prodávaná druhá generace modelu Q5 se dočkala poslední aktualizace a v červnu 2023 se stala modelem 2024.

Výroba modelu Audi Q5 Electric se v Evropě neplánuje.

Audi v Evropě neuvede na trh žádné nové přestavěné elektromobily. V budoucnu bude společnost uvádět na trh modely elektromobilů navržené a vyvinuté od základu. Na evropských trzích bude uvedeno několik specializovaných elektromobilů založených na platformě PSA, do kterých společnost výrazně investovala.

Plně elektrické Audi Q5 e-tron bude vČíně kdispozici od poloviny roku 2022, ale vdohledné době pravděpodobně zůstane specifickým produktem pro danou zemi. Pro evropské zákazníky, kteří hledají plně elektrický vůz Q5, mohou mít některé požadované vlastnosti modely Audi Q4 e-tron nebo Audi Q8 e-tron. V roce 2024 společnost uvede na trh také model Audi Q6 e-tron, který bude pro značku se čtyřmi kruhy důležitým uvedením na trh v regionu.

Autobrezik.cz říká

Nová Q5, třetí generace celosvětově nejprodávanějšího modelu značky Audi, bude téměř jistě poslední Q5 se spalovacím motorem. Vše nasvědčuje tomu, že přijde s novými motory – nejlepšími, jaké kdy Audi vyrobilo – s větší elektrifikací, novým systémem hands-free, lepší bezpečností a výraznými designovými změnami. Očekáváme, že modernizované SUV nabídne lepší poměr ceny a výkonu. Hybridní a plug-in hybridní technologie v dohledné době nezmizí, protože se zpřísňují předpisy, a nová generace Q5 toho bude důkazem.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.