Hyundai Santa Fe 2024: ceny, prezentace, technické údaje

Za pouhých pět let, tedy kratší dobu, než je obvyklé, nahradil Hyundai čtvrtou generaci modelu Santa Fe pátou generací. Jihokorejská automobilka byla vždy poměrně agresivní při aktualizacích v polovině cyklu a kompletních změnách modelů, ale představení modelu Santa Fe 2024 představuje novou úroveň odvahy a ochoty měnit aktualizace produktů.

Stejně jako jeho předchůdce bude Hyundai Santa Fe 2024 k dispozici s hybridním a plug-in hybridním pohonem.

Design

Hyundai Santa Fe 2024 je třída sama pro sebe, která se odlišuje od čtvrté generace a všech ostatních modelů ve svém segmentu. Vykazuje charakter Land Roveru, který z něj dělá luxusní model. Na rozdíl od elektromobilů Ioniq je toto elegantní a zároveň robustní SUV střední třídy podle našeho názoru důkazem výrazného pokroku značky Hyundai v oblasti designu exteriéru. Je to působivé, ale nikoli překvapivé, pokud pozorně sledujete vývoj společnosti v posledních 15 letech.

Hyundai uvádí, že Santa Fe 2024 přebírá designovou koncepci první generace Santa Fe, která spojuje přírodu a město. Předpokládáme však, že skutečnou inspirací byl Hyundai Galloper, přebudované Mitsubishi Pajero, které bylo k dispozici v letech 1991 až 2003.

Představitel designového centra Hyundai ještě před oficiálním oznámením potvrdil, že pátá generace modelu bude vzdávat hold SUV střední třídy z minulosti, aby vyvolala pocit nostalgie i identity značky. Hyundai tak sleduje trend neo-retro designu a oblibu ostrých SUV se správnými proporcemi a vizuální silou. Sám zakládající předseda společnosti kdysi řídil model Galloper.

Přední strana

Santa Fe páté generace se od modelu, který je v současnosti v prodeji, výrazně liší. Má přímočarou tvář, kterou tvoří čtvercová obdélníková mřížka chladiče a světlomety, vysoko se zvedající plochá kapota a světlomety ve tvaru písmene “H”. Horní část masky chladiče rozděluje na dvě poloviny tenký světelný pás, který spolu s vnitřními světlomety pro denní svícení pomáhá vytvářet mimořádně široký tvar písmene H. V horní části masky chladiče je umístěna světelná lišta, která je součástí světlometu.

Stránka

Santa Fe 2024 má tradičnější boční profil. Výplně dveří jsou plošší a připomínají různé modely Land Roveru. Na rozdíl od předchozího modelu jsou podběhy kol nového modelu ostře ohraničené. Prosklené plochy jsou hranatější (připomínají modely Defender a Discovery 4 značky Land Rover), linie střechy je rovnější a střešní ližiny jsou spíše konvenční než zapuštěné. Hyundai uvádí, že přední převis je kratší a rozvor delší, a my se domníváme, že delší je i zadní převis. Luxusní vzhled dodávají modelu Santa Fe 2024 53,3cm vícepaprsková kola z lehké slitiny s lesklým povrchem.

Zadní strana obálky

V zadní části je víko zavazadlového prostoru větší a elegantnější. Díky zatmaveným D-sloupkům má sklo zaoblený vzhled. Jednotná zadní světla ve tvaru písmene H jsou integrována do spodní části zadních dveří, což modernizovanému SUV střední třídy dodává na silnici výrazný vzhled. Formát psaní názvů značek/modelů velkými písmeny začíná být nepříjemný, protože se přenáší z luxusních modelů do běžných vozů. Zde Hyundai použil stejný typ písmen pro název modelu.

Santa Fe 2024 má žebrovanou linii střechy pro robustní styl a anténu se žraločí ploutví na zádi. Dokonce i drsňácký Jeep Wrangler se v roce 2023 zbaví staromódní kolíkové antény – takže žádné překvapení. K dispozici jsou dvě střešní okna, včetně panoramatického vzadu.

Plug-in hybridní varianta

Před světovou premiérou modelu Santa Fe 2024 provádí Hyundai v Jižní Koreji závěrečné silniční testy. Společnost při testech prototypů nepoužívá maskování ani převleky. To vzbudilo zájem zákazníků, protože kolemjdoucí mohou vidět, co bude brzy k dispozici u prodejců. Kromě toho influenceři na sociálních sítích neztrácejí čas sdílením fotografií a videí.

Na jednom z videí vidíme plug-in hybridní variantu modelu Santa Fe 2024. Kromě krytu nabíjecího portu na pravém zadním bočním panelu není z tohoto úhlu možné poznat, že se jedná o PHEV. Na zadních dveřích, těsně nad pravým zadním světlem, je ovšem umístěn štítek plug-in.

Barvy

Hyundai bude Santa Fe 2024 nabízet v řadě jednobarevných a metalických barev, některé dokonce s kontrastní černou střechou. Modernizovaný model vypadá díky černé barvě karoserie, zatmaveným světlometům a černým kolům z lehkých slitin jako elegantní Range Rover.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Vnitřní

Současný Hyundai Santa Fe je chválen pro svůj vnitřní a nákladový prostor, stejně jako pro vysokou úroveň komfortu a pohodlí. Pátá generace modelu se proto potýkala s velkými problémy. Nicméně Hyundai obvykle dokázal zákazníky překvapit tím, že v polovině cyklu aktualizací a kompletních změn modelu zvýšil svůj standard o stupeň výš, a to se mu podařilo i tentokrát.

Přístrojová deska

Hyundai Santa Fe 2024 je kombinací tradičnějších tvarů a modernějších prvků, které spolu příjemně kontrastují. Má plochou, vertikální palubní desku, která při sledování lesklých aplikací s integrovaným ambientním osvětlením vytváří tvar písmene H. Dokonce i tvar výdechů ventilace připomíná tento vzhled. Interiér sdílí mnoho podobností s modelem Grandeur (Azera), včetně digitálního přístrojového panelu a 31,2cm středového displeje, oba sloučené a s ostrou grafikou, a zvláštního sloupkového volantu s připojenou řadicí pákou.

Středová konzola

Pod středovou konzolou je úložný prostor s dostatkem místa pro malé nákupní tašky nebo kabelky. K dispozici jsou dvě bezdrátové nabíjecí stanice a elegantní klimatizace s dotykovým panelem a ovládáním teploty. Výplně dveří jsou zřetelně odděleny od palubní desky, takže tyto prvky netvoří kolotoč jako v předchozím modelu.

Materiály

Hyundai použil pro Santa Fe 2024 vysoce kvalitní materiály, jako je kůže Nappa a dřevěné obložení s příjemným pocitem, aby zákazníci měli pocit luxusního SUV. Použita byla také řada ekologicky šetrných materiálů. Semišové čalounění hlavy, podlahové rohože a opěradla zadních sedadel jsou vyrobeny z recyklovaného plastu. Ochranné čalounění a výplně dveří jsou vyrobeny z ekologické syntetické kůže.

Sedadla

Špionážní fotografie a videa ukazují Santa Fe 2024 s grafikou na sedadlech, která nahrazuje denní světla – prvky ve tvaru písmene H na vnějších koncích spojené vodorovnou světelnou lištou – vyražené do opěradla. Kromě toho tvary opěradel a opěrek hlavy připomínají hranatější a tradičnější vzhled modernizovaného modelu. Světlé barevné provedení jsme již viděli, ale očekáváme, že budou k dispozici i tmavší varianty na bázi hnědé a černé.

Cestující ve druhé řadě mají dostatek místa pro nohy a vynikající výhled ven skrze velká okna, která se zdají být větší než v předchozím modelu. Zadní dveře nabízejí prostor pro dva držáky nápojů, polstrovanou loketní opěrku a kliky dveří s kovovým obložením. Hyundai bude Santa Fe 2024 mezinárodně nabízet v 5, 6 a 7místné verzi.

Agregát

Hyundai Santa Fe 2024 by si mohl zachovat současné hybridní systémy založené na motoru 1,6 litru TGDI a plug-in hybridní systémy. V dokumentu se uvádí, že nové Santa Fe Hybrid a nová generace Santa Fe Plug-in Hybrid budou využívat motor 1,6 l TGDI a šestistupňovou automatickou převodovku. Druhý jmenovaný model bude mít pohon všech kol.

Hybridní a plug-in hybridní systém současného modelu Santa Fe jsou již poměrně slušné – 166 kW, resp. 192 kW. Baterie plug-in hybridu s kapacitou 13,8 kWh zajišťuje dojezd 48 km podle odhadu EPA.

Dieselové varianty se neplánují

Všechny čtyři generace modelu Santa Fe uvedené na trh od roku 2000 mají vznětový motor. Zdá se však, že Hyundai neplánuje uvést Santa Fe v roce 2024 na trh se vznětovým motorem. Ve výše uvedeném dokumentu není žádný vznětový motor zmíněn.

Hyundai nerozšíří nabídku vznětových motorů v modelu Santa Fe 2024. Podle zprávy se obchodní důvody pro Santa Fe se vznětovým motorem zhoršují kvůli klesající poptávce, přísnějším ekologickým předpisům a stále se snižujícímu cenovému rozdílu mezi benzinem a naftou. V důsledku toho mohou být zákazníci, kteří chtějí úspornější Santa Fe, nuceni zvolit hybridní nebo plug-in hybridní model.

Datum vydání

Hyundai Santa Fe 2024 má širokou škálu výchozích cen v závislosti na úrovni výbavy, pohonné jednotce a zda zvolíte pohon všech kol. Například základní Santa SE s pohonem předních kol začíná na 872 000 Kč, zatímco Calligraphy Hybrid s pohonem všech kol začíná na 1 237 000 Kč.

Autobrezik.cz říká

Díky robustnímu exteriéru a větším rozměrům nabízí Hyundai Santa Fe 2024 řidičům více prostoru a větší sebevědomí na silnici. Nové rozměry jsou navrženy tak, aby cestujícím nabídly větší komfort a pohodlí na cestách. SUV střední třídy bude ve své nové generaci ještě atraktivnější díky novým prvkům, jako je vylepšená elektrifikace pro nižší náklady na palivo a delší dojezd, luxusní interiér a vyspělé bezpečnostní technologie. Jednou z nevýhod, na kterou je třeba si dát pozor, je možné zvýšení ceny kvůli modernizacím.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.