Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání

The Alfa romeo Stelvio 2023 nejen dobře vypadá. Kompaktní luxusní SUV, pojmenované podle klikatého průsmyku Stelvio v severní Itálii – jedné z nejoblíbenějších italských silnic – má podvozek, který se hodí na klikaté silnice, jako je Pecorino Romano se špagetami. Základní verze Sprint je dodávána s pohonem zadních kol, všechny ostatní úrovně výbavy mají standardně pohon všech čtyř kol – ale všechna Stelvio mají čtyřválcový přeplňovaný motor o výkonu 280 k a osmistupňovou automatickou převodovku.

Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Doporučujeme zakoupit 505hp Quadrifoglio, které jsme testovali samostatně, abychom našli synapse horké Stelvio. Interiér standardní verze je dobrým pokusem o luxus, ale 8,8palcový dotykový displej infotainmentu je jedním z nejmenších v segmentu s štědřejší nabídkou. Díky malým zadním sedadlům a nákladovému prostoru je Stelvio spíše cestovním než transportním vozem, ale jeho ikonický vzhled tradiční masky chladiče Alfa znemožňuje srovnání s konkurenčními SUV, jako je např. BMW X3 nebo Porsche zmást Macana.

Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Co je nového pro rok 2023?

Alfa Romeo upgraduje svůj top model Stelvio Veloce pro rok 2023 o limitovanou edici Estrema. Estrema dostává adaptivní tlumiče a zadní svorný diferenciál z 505 hp Stelvio Quadrifoglio. Vnější styling zahrnuje kryty zpětných zrcátek z uhlíkových vláken a lišty masky chladiče, stejně jako 21palcová lesklá černá kola. Volitelně dostupná verze s offsetovými koly dodává modelu Stelvio Estrema ještě vzrušující vzhled. Estrema je k dispozici ve čtyřech barevných variantách: Alfa White, Alfa Rosso, Misano Blue a Vulcano Black.

Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Myslíme si, že Stelvio Ti je správnou volbou. Standardně je vybaven pohonem všech kol, který je volitelně k dispozici v základní verzi Sprint za 2000 eur. Ti také nabízí žádoucí standardní prvky, jako jsou větší 19palcová kola, integrovaná navigace, střešní okno a další dostupné možnosti. Většina barev laku stojí příplatek a na výběr je široká škála designů kol. Zůstali bychom u sériových ráfků a rozhodli bychom se pro paket Performance (hliníkové pádla řazení, diferenciál s omezenou svorností) a balíček Premium (14reproduktorové stereo Harman/Kardon, kožená palubní deska a horní dveře).

Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání

motoru, převodovky a výkonu

Čtyřválcový turbomotor Stelvia produkuje 280 koní a je spárován s osmistupňovou automatickou převodovkou. Pohon zadních kol je standardem u základního modelu, pohon všech kol je volitelný a standardní u ostatních modelů. Zatímco motor byl v našem testu bez námahy rychlý a zněl dobře, jediná výbava Stelvia – kromě vysoce výkonného Quadrifoglia – zužuje výběr kupujícího a omezuje tažnou kapacitu na maximálně 3000 liber. Při každodenní jízdě na nás udělala dojem především citlivá odezva na plyn a plynulý přísun výkonu.

Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Jeho rachotící výfuk zní nadšeně a vhodně pro tuto misi. Kromě krásného designu nabízí Stelvio sportovní ovladatelnost a plynulou jízdu. I s 20palcovými koly dokázala námi testovaná verze dobře tlumit všechny nerovnosti kromě těch nejtvrdších. Zatímco maximální přilnavost v zatáčkách je srovnatelná s konkurencí, Alfa je alfa zvíře, pokud jde o zábavu z jízdy. Podvozek shodný s tím u sedanu Giulia má tiché a komfortní tlumení. Řízení Stelvia, i když není tak ostré jako Giulia, je stále výjimečně lehké a citlivé – zvláště na crossover.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva a MPG v praxi

Spotřeba a dojezd Stelvia sice nejsou v praxi nijak pozoruhodné, ale jsou na úrovni čtyřválcové konkurence. Model s pohonem zadních kol spotřebuje 22 mpg ve městě a 29 mpg na dálnici. S pohonem všech kol toto číslo na dálnici klesne o 1 mpg. Stelvio, se kterým jsme v rámci našeho rozsáhlého testovacího programu jeli po dálnici rychlostí 75 km/h, dosáhlo na naší testovací trase spotřeby 26 mpg. Díky bezkonkurenčnímu výkonu a jedinečnému šarmu Alfy je to pro nás zanedbatelný faktor, ale alternativy jako X3 a Lexus RX jsou hospodárnější u čerpadla. Pro více informací o spotřebě paliva Stelvia navštivte webové stránky EPA.

Alfa Romeo Stelvio 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Interiér, pohodlí a nakládka

Stejně jako Giulia sedan nabízí i Stelvio elegantní interiér a pohodlnou pozici za volantem. Sportovnější modely jsou k dispozici s ozdobnými lištami z uhlíkových vláken, zatímco ti, kteří preferují něco sofistikovanějšího, mohou zvolit povrchovou úpravu dřeva. Kromě vynikající polohy sezení nabízí Stelvio kožené čalounění pohodlných předních sedadel a krásné hliníkové akcenty na palubní desce, dveřích a středové konzole. Stelvio má v rukávu několik užitečných úložných triků, ale s malým nákladovým prostorem za zadním sedadlem to není nejprostornější crossover v nabídce. Zatímco ostatní odkládací přihrádky Alfy jsou jen průměrné, ocenili jsme šikovnou kapsičku na smartphone mezi držáky nápojů a poličkou vedle levého kolena řidiče. Středová konzola má také praktickou vyjímatelnou přihrádku ve spodní části.

infotainment a konektivita

Informační a zábavní systém je k dispozici pouze v 8,8 palcích a reaguje na dotykové vstupy a na praktický otočný ovladač na středové konzole jako redundantní ovladač. Integrovaná navigace, Apple CarPlay a Android automobil Integrace jsou standardní. Zjistili jsme, že informační a zábavní systém je vizuálně přitažlivý, nicméně navigační pokyny byly někdy opožděné, což vedlo k vynechání zatáček. Použití jednoho ze dvou standardních rozhraní pro integraci smartphonu pro navigaci řeší tento drobný problém.

bezpečnost a asistenci řidiče

Italský crossover má ve standardní výbavě řadu asistenčních systémů pro řidiče. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Stelvia navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Varování před kolizí a automatické nouzové brzdění jako standard
  • Adaptivní tempomat jako standard
  • Standardní sledování mrtvého úhlu

záruka a údržba

Navzdory pověsti Alfy Romeo pro spolehlivost nabízí společnost pro Stelvio průměrnou záruční ochranu.

  • Čtyřletá nebo omezená záruka 50 000 mil
  • Záruka na pohonnou jednotku je čtyři roky nebo 50 000 mil.
  • Bezplatná údržba po dobu jednoho roku nebo 10 000 mil

Doporučená maloobchodní cena pro Alfa Romeo Stelvio 2023 je 55 440 EUR.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik