Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

První elektrické SUV značky Acura, model Acura ZDX 2024, má být zlomovým bodem pro značku, která očekává, že do konce desetiletí budou elektromobily tvořit většinu jejích prodejů. Je možné, že Acura cílí na zákazníky Tesly Model Y 2024 s podobnými specifikacemi a nabídkou ZDX.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Pod vlivem konceptu přesnosti

Acura potvrdila, že ZDX bude “odrážet mnoho stylistických motivů” nového designového směru, který společnost představila s konceptem Precision EV. Ten je však dalším vlajkovým elektromobilem založeným na architektuře Honda e:Architecture a má být uveden na trh v roce 2026.

ZDX nebude komerční realizací konceptu Precision EV, ale testovací prototypy ukázaly, že tento koncept je slibný. Má stejnou nízkou a zakřivenou kapotu, žraločí příď a zakřivený, ale hranatý skleník. Asociace s výstavním vozem je silná.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy
Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Nedávné špionážní fotografie ukazují, že přední a zadní světla modelu ZDX budou mít podobný tvar jako u konceptu Precision EV, ale budou mít zeštíhlený design. Na snímcích je vidět černé obložení podběhů kol a hranaté zadní dveře. Ta je umístěna vlevo vpředu a má být elektricky ovládaná. To znamená, že se po stisknutí elektricky otevře. Zápustné kliky dveří jsou dnes u elektromobilů standardem, ale ZDX bude mít pravděpodobně normální kliky dveří.

Navzdory maskování lze rozpoznat některé důležité aspekty designu ZDX. Je zřejmé, že sériový model se nebude honosit bláznivým designem, ale zůstane u tradičních sloupků dveří, klik dveří a ORVM.

Interiér nové generace

Interiér modelu Acura ZDX by mohl být velkým pokrokem oproti modelu Acura se zážehovým motorem. Pro společnost by mohl představovat zcela novou úroveň sofistikovanosti a minimalismu. Očekávejte zakřivenou a elegantní přístrojovou desku, široký, ale kompaktní plně digitální přístrojový panel a velkou dotykovou obrazovku informačního a zábavního systému. Kromě více než 100 metrů krychlových vnitřního prostoru by mezi hlavní prvky první Acura EV mohly patřit digitální klíč, ovládání jedním pedálem, 5G, bezdrátové připojení Apple CarPlay a Android Auto a prémiový audiosystém. ZDX bude prvním modelem Acura s kapesní bezdrátovou nabíječkou pro chytré telefony.

Nový informační a zábavní systém

Acura ZDX 2024 bude mít nový informační a zábavní systém, do kterého Acura poprvé integrovala Google. Do informačního a zábavního systému jsou integrovány hlavní aplikace Google, které zákazníci často používají ve svých chytrých telefonech, jako jsou Google Assistant, Google Maps a Google Play.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy
Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

K dispozici bude nová verze aplikace Mapy Google, která řidičům nabídne optimalizované plánování trasy pro nabíjení a vyhledávání nabíjecích stanic po cestě. Bude také schopna odhadnout dobu nabíjení potřebnou k dosažení cíle a dokonce iniciovat přípravu baterie, pokud se jedná o rychlonabíjecí stanici DC. Zaručena je také bezdrátová kompatibilita s Apple CarPlay a Android Auto.

Zvukový systém B&O

ZDX je dobrou volbou pro milovníky audia, protože je vybaven audiosystémem Bang & Olufsen. Všechny budoucí modely Acura budou vybaveny audiosystémem B&O, ale kupující modelu ZDX budou první, kteří si jej budou moci vychutnat.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Dánská značka Bang & Olufsen byla původně divizí společnosti Harman International, která od roku 2015 vlastní další celosvětově populární značky autorádií, jako jsou Harman Kardon, Mark Levinson, AKG, Infinity, Lexicon, JBL a Revel. Od roku 2017 je vlastníkem společnosti Samsung Electronics.

AcuraWatch 360+ se sadou hands-free

Acura ZDX 2024 představuje AcuraWatch 360+ s hands-free připojením. Systém umožňuje poloautonomní jízdu po dobu až 400 000 km na kompatibilních silnicích, jako je GM Super Cruise. Poprvé u vozů Acura je součástí systému automatický parkovací asistent, který umožňuje parkování bez použití rukou.

Všechny verze modelu ZDX jsou navíc standardně vybaveny paketem AcuraWatch, který nyní zahrnuje systém Cross Traffic Braking a asistenta pro sledování mrtvého úhlu. Mezi další funkce patří asistent pro jízdu v dopravní zácpě, rozpoznávání dopravních značek, asistent pro jízdu v jízdním pruhu, adaptivní tempomat a varování před čelní srážkou.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Technické údaje

Acura ZDX je vyvíjena ve spolupráci se společností General Motors na její platformě BEV3, na které je založen i Chevrolet Blazer EV 2024. Na této platformě bude založena i podobně velká Honda Prologue EV 2024. Uvedením modelů ZDX a Prologue zahajuje japonská automobilka útok na elektromobily.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy
Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Existují důvody, proč Honda vyvíjí své první sériově vyráběné elektrické SUV na vypůjčené platformě. Japonská automobilka chce ušetřit náklady na vývoj a výrobu a chránit se před riskantními investicemi do nových technologií, dokud nebude trh připraven na masové využití elektromobilů. Využití existující platformy, v tomto případě od GM, by mělo společnosti Honda umožnit uvést modely na trh rychleji než jejich vývoj od nuly. Ušetřené náklady může Honda lépe využít pro vývoj platformy e:Architecture a modelů na ní založených.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Výkon a dosah

Nová platforma elektromobilů GM nabízí tři různé možnosti pohonu: FWD, RWD a AWD. V závislosti na požadavcích segmentu si Acura může vybrat mezi konfigurací RWD a AWD. Možnosti baterií se pohybují od 80 do 100 kWh, přičemž největší dostupná jednotka splňuje normy EPA. až do vzdálenosti přibližně 300 km.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Vzhledem k tomu, že značka potvrdila výkony modelu Acura ZDX Type S, jsme si jisti, že japonské SUV ovládne většinu platformy. Vzhledem k tomu, že bude dražší a těžší než MDX Type S, bude muset ZDX Type S disponovat výkonem 355 k a 354 N.m, aby poskytl očekávaný výkon a přitáhl pozornost zákazníků. Je samozřejmé, že nejvyššího výkonu lze dosáhnout s dvoumotorovou čtyřkolkou.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Tepelné čerpadlo

První elektrické SUV značky Acura má být vybaveno tepelným čerpadlem, které rekuperuje teplo vznikající při provozu baterie, výkonové elektroniky a dalších součástí hnacího ústrojí. Získaná energie by mohla být využita k rychlejšímu vyhřátí prostoru pro cestující v chladném počasí a k uvedení baterie na optimální teplotu před plánovanou zastávkou pro rychlonabíjení stejnosměrným proudem.

Acura ZDX 2024: Ceny a výbavy

Ceny a dostupnost

Podle společnosti Acura se ZDX objeví u prodejců na začátku roku 2024 za základní cenu pod 60 000 eur. Mezitím by mohl vysoce výkonný model ZDX Type S stát kolem 72 000 eur. Acura zavádí pro ZDX model digitálního prodeje omnichannel, který potenciálním kupujícím umožní nakupovat jak z domova, tak prostřednictvím prodejce.

Datum vydání

Acura ZDX 2024, včetně modelu Acura ZDX Type S 2024, bude uvedena na trh v roce 2023, pravděpodobně v druhé polovině roku. Předobjednávky budou zahájeny letos, ale dodávky zákazníkům začnou až počátkem roku 2024. Dostupnost bude pravděpodobně omezená, alespoň v úvodní fázi, a některé státy dostanou plně elektrické SUV jako první.

První elektromobil značky Acura bude k dispozici výhradně online. Zatímco objednávkový proces bude probíhat výhradně online, očekáváme, že dodávka zákazníkům bude probíhat prostřednictvím prodejců.

Fotografie a zdroj: Acura.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik