Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Pátá generace modelu Lexus RX oslavila 31. května 2022 své první narozeniny. O několik měsíců později se má dočkat aktualizace pro modelový rok 2024.

Zde je vše, co od Lexusu RX 2024 očekáváme. Upozorňujeme, že obrázky a informace v tomto článku se vztahují k současnému modelu a budou upraveny podle nejnovějších verzí, jakmile budou k dispozici aktualizace.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Design

Jak bylo uvedeno v úvodu, rok 2024 bude druhým rokem výroby páté generace Lexusu RX. Zákazníkům se design líbí a chtějí, aby zůstal takový, jaký je. Maximálně může dojít k nějakým změnám v barevné paletě. Výbavové linie – Standard, Premium, RX-first Premium+, Luxury, F SPORT Handling a RX-first F SPORT Performance – budou pravděpodobně zachovány, možná s některými změnami ve standardní výbavě.

Název RX, který Lexus vymyslel při uvedení modelu na začátku tisíciletí, znamená Radiant Crossover, přičemž slovo Radiant představuje tehdejší vizi značky o její nové budoucnosti. Pátá generace přinesla drobné designové změny, které byly nejvíce patrné na přídi. Designéři Lexusu posunuli kapotu RX dopředu a dali jí agresivní, žraločí příď. Zmizelo tlusté chromované okolí masky chladiče a vznikl zcela jiný design.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Přední světlomety jsou více zakřivené a jsou doplněny novými zpětnými světly ve tvaru písmene L. Zatímco ve čtvrté generaci jsou kryty světlometů a couvacích světel sníženy směrem k masce chladiče, nové světlomety jsou celkově vzpřímenější a štíhlejší.

Ve svislém prodloužení kapoty jsou malé otvory ve tvaru kosočtverce. Součástí vizuálních změn na přídi jsou také svislé boční otvory pro přívod vzduchu a chromovaná aplikace na spodním konci předního nárazníku. Celkově vypadá přední část páté generace Lexusu RX dominantněji a kultivovaněji než u jeho předchůdce.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Dalšími prvky jsou zatmavený D-sloupek a vodorovné zadní světlo LED, které se táhne po celé šířce SUV. Nad panelem LED se uprostřed zadních dveří nachází úzký leskle černý pruh se světlým nápisem Lexus. Zadní okno je mírně více skloněné, což novému modelu dodává sportovnější vzhled než jeho předchůdci.

Zákazníci se mohou rozhodnout pro výbavu F Sport Performance, která vychází ze známého designového paketu F Sport. Tento paket dodává modelu RX ještě sportovnější a výkonnější styl. Zahrnuje mřížku chladiče s designem mesh, 21palcová kola, protiběžné šestipístkové brzdové třmeny, obložení F Sport, volant obšitý perforovanou kůží s pádly řazení, výplně dveří obšité semišem, hliníková pádla řazení a další prvky.

Vnitřní

Interiér modelu Lexus RX 2024 by se měl rovněž podobat předchozímu modelu. Ačkoli v některých výbavových liniích může dojít ke změnám standardní výbavy, očekává se, že všechny prvky zůstanou zachovány. Uvnitř si zákazníci budou moci v závislosti na modelu vybrat ze šesti různých barev a čtyř variant dekorů. Barvy jsou Red Rioja, Macadamia, Pyrja, Palomino, Black a Pepper Pea, zatímco dekorační vložky budou k dispozici v barvách Dark Graphite Aluminium, Ash Bamboo, Open Pore Black a Black Cascade.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Uvnitř je Lexus RX páté generace o něco modernější, s hladšími povrchy a nádechem minimalismu v některých prvcích. Nejvítanější novinkou v interiéru je zavedení 14palcového dotykového displeje informačního a zábavního systému Lexus Interface.

Společnost Toyota Motor vyvinula pro pátou generaci modelu RX nový informační a zábavní systém. Systém má pětkrát vyšší výpočetní výkon než předchozí generace a nabízí odezvu jako chytrý telefon. Cloudová navigace, OTA aktualizace, standardní bezdrátová kompatibilita s Apple CarPlay a Android Auto, nově vyvinutý virtuální asistent, duální mikrofony, uživatelské profily, digitální klíč atd. jsou některé z hlavních prvků nového infotainment systému. – to jsou jen některé z nejvýznamnějších prvků nového informačního a zábavního systému Lexus Interface.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Mezi další vlastnosti páté generace modelu RX patří projekční displej, vícebarevné podsvícení a 1800wattový audiosystém Mark Levinson PurePlay s 21 reproduktory.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Zabezpečení

Lexus RX 2024 je standardně vybaven bezpečnostním systémem Lexus Safety System+ 3.0. Jednou z hlavních funkcí systému LSS+ 3.0 je tempomat v zatáčkách. Je-li aktivní dynamický tempomat s radarem, může vozidlo udržovat nastavenou rychlost i v zatáčkách.

LSS+ 3.0 obsahuje následující funkce aktivní bezpečnosti:

  • Systém prevence kolizí (PCS) s detekcí chodců
  • Podpora křižovatek s detekcí motocyklů
  • Dynamický radarový tempomat pro všechny rychlosti s novým systémem kontroly rychlosti v zatáčkách (DRCC)
  • Varování před opuštěním jízdního pruhu s asistentem řízení (LDA)
  • Systém varování před nouzovým opuštěním vozovky (EDSS)

Pátá generace modelu RX je vybavena funkcí Advanced Park s možností parkování vzad a dokonce i vpřed, takže můžete vyjet vpřed i vzad. Dalším bezpečnostním prvkem je tlačítkový elektronický zámek dveří, který brání spolujezdci otevřít dveře směrem k vozidlům nebo cyklistům.

Platforma

Pátá generace modelu Lexus RX je založena na platformě GA-K, která byla poprvé použita v modelu Lexus ES. Nová platforma nabízí nízké těžiště a optimální rozložení hmotnosti. Díky optimalizaci materiálů klíčových komponent podvozku a platformy GA-K je modernizované SUV v závislosti na konfiguraci o 198 kg lehčí než předchozí generace.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Jízdní komfort a hlučnost nového modelu se zlepšily. Kromě toho se rozvor prodloužil o 2,36 cm, ale protože zadní převis je o 2,36 cm kratší, celková délka 192,5 cm zůstala oproti čtvrté generaci nezměněna. Novinkou páté generace je také zcela nové víceprvkové zavěšení zadní nápravy.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Podle společnosti Lexus se díky platformě GA-K zvětšila vzdálenost mezi předními a zadními páry sedadel, takže cestující vzadu mají více místa na nohy. Zlepšil se také zavazadlový prostor, ale společnost zatím neuvedla žádné údaje.

Agregát

Očekává se, že Lexus bude model RX 2024 nabízet ve variantách RX 350h a RX 500h převzatých z předchozího modelu a také ve verzi RX 450h+. RX 450h+ je plug-in hybridní varianta, kterou Lexus do modelu 2023 nezařadí.

Lexus RX 350h

RX 350h má hybridní systém založený na 2,5litrovém nepřeplňovaném motoru, zatímco RX500h má hybridní systém založený na 2,4litrovém přeplňovaném motoru. Zážehový motor RX 350h o objemu 2,5 litru dosahuje výkonu 246 k a vyvíjí točivý moment 233 Nm. Je vybaven variátorem. Na 100 km/h zrychlí za 7,4 sekundy. Spotřeba paliva této verze předchozího modelu je podle odhadů EPA 36 mil na galon.

Lexus RX 450h+

RX 450h+ je vybaven stejným plug-in hybridním systémem jako NX 450h+. Jedná se o kombinaci 2,5litrového motoru a dvou elektromotorů (jeden na předních a jeden na zadních kolech) o celkovém výkonu 227 kW (304 k).

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Motor dosahuje výkonu 182 k a točivého momentu 227 Nm. Motor vpředu dosahuje výkonu 134 kW (180 k) a točivého momentu 270 Nm, zatímco motor vzadu, který umožňuje stálý pohon všech kol modelu E-Four, dosahuje výkonu 40 kW (54 k) a točivého momentu 121 Nm. Plug-in hybridní systém poskytuje celkový výkon 227 kW (304 k). Zrychlení na 100 km/h je dosaženo za 6,5 sekundy a nejvyšší rychlost je 200 km/h.

Elektromotory pohání lithium-iontová baterie s kapacitou 18,1 kWh. V režimu EV má RX 450h+ dojezd na elektřinu 68 kilometrů a maximální rychlost 80 kilometrů za hodinu. Po vyčerpání nabíjecí kapacity se RX 450h+ přepne do hybridního režimu. Lexus vybavil RX 450h+ palubní nabíječkou o výkonu 6,6 kW. Plné nabití lithium-iontové baterie o kapacitě 18,1 kWh trvá přibližně 2 hodiny a 45 minut. Všechny údaje o výkonu a účinnosti modelu RX 450h+ uvedené v tomto článku se týkají evropských modelů.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Očekává se, že Lexus oznámí podrobnosti o americké verzi modelu RX 450h+ během několika měsíců. Předpokládáme, že údaje o výkonu a nabíjení budou totožné, ale dojezd podle EPA se bude pohybovat kolem 35 mil.

Lexus RX500h

Zážehový turbomotor o objemu 2,4 litru je v modelu RX500h kombinován se šestistupňovou automatickou převodovkou, měničem a elektromotorem. Systém eAxle kombinuje druhý elektromotor, měnič a převodovku. Druhý motor pohání zadní kola a mění RX500h na SUV s pohonem všech kol. Pátá generace modelu RX je prvním vozem Lexus s výkonným elektromotorem a systémem eAxle v zadní části vozu.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

Zážehový turbomotor modelu RX500h dosahuje výkonu 367 koní a točivého momentu 406 newtonmetrů. Jack Hollis, senior viceprezident skupiny Automotive Operations Group společnosti Toyota Motor North America, při oznámení modelu RX500h pronesl zajímavou poznámku, že točivý moment dokonce překonává točivý moment modelu Lexus LFA. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvá u nejvýkonnější varianty pouhých 5,9 sekundy. Spotřeba paliva modelu RX500h činí podle údajů EPA 27 mil na galon.

Lexus RX 2024: Ceny a výbavy

RX500h nabízí rychlejší akceleraci a rovnoměrněji rozložený točivý moment, takže poskytuje více výkonu, když ho potřebujete – ať už nakupujete na dálnici, nebo projíždíte malebnou horskou silnicí. Je také vybaven stejnou technologií pohonu všech kol DIRECT4, kterou jsme zmínili u RZ a která kombinuje kontrolu trakce a brzdné síly, kterou najdete pouze v Lexus Driving Signature.

Lexus RX 2024 datum vydání a cena

Lexus RX 2024 by mohl být představen v létě 2023 a jeho dodávky zákazníkům jsou plánovány na čtvrté čtvrtletí roku 2023. Základní hybridní verze (RX 350+) by však mohla stát přibližně 54 000 eur nebo více. Tuto sekci budeme aktualizovat, jakmile budeme mít k dispozici oficiální informace.

Autobrezik.cz říká

Pátá generace Lexusu RX nabízí novou platformu, více prostoru a výbavy, včetně zcela nového informačního a zábavního systému a plug-in hybridní technologie.

Fotografie a zdroj: Toyota Deutschland GmbH (divize Lexus).

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik