Volvo EX90 2024: motory, ceny, technické údaje

Dlouho očekávané Volvo EX90 2024 je konečně tady a nabízí zákazníkům plně elektrickou alternativu k modelu XC90, který je k dispozici jako mild-hybrid a plug-in hybrid.

Design

Většina výrobců automobilů používá pro svá elektrická SUV na míru radikálně odlišné konstrukce, aby využila mnoha výhod speciálních platforem pro elektromobily. Společnost Volvo Cars však navrhla model EX90 stejným způsobem jako model XC90. Elektrický model je uhlazenější a techničtější, ale podobnost s benzinovým modelem je nepopiratelná. Jak si ukážeme dále v této části, není to až tak špatné.

EX90 nerozptyluje vzduch příliš efektivně kvůli svému vysokému a hranatému tělu. Jeho součinitel odporu vzduchu je 0,29 cw, což je pouze o 0,01 cw lepší hodnota než u modelu XC90. Vozy SUV Mercedes-Benz EQE a EQS jsou mnohem aerodynamičtější, jejich hodnoty cw jsou 0,25, resp. 0,26.

Přední strana

Ačkoli se EX90 od XC90 zásadně neliší, má mnoho odlišných designových prvků. Přední světlomety mají tvar písmene T a jsou štíhlejší a nápis Thorovo kladivo je lépe viditelný v denních světlech. EX90 je také vybaven podsvícením s vysokým rozlišením 1,3 megapixelu.

O světlometech EX90

Zatím jsme viděli luxusní elektromobily se světlomety s parádními animacemi a projekčními prvky. Při pohledu na design modelu EX90, který připomíná XC90, byste to nečekali, ale v tomto ohledu nastavuje nová měřítka. Horizontální segmenty zpětných světel se zvedají a vyklápějí dozadu, čímž teatrálně odhalují hlavní světlomety (potkávací a dálková světla). Tento prvek, který napodobuje otevírání očí, dodává modelu EX90 lidský a realistický vzhled.

Šest prvků nové čelovky “Thorovo kladivo” tvoří hlavu čelovky, dalších deset prvků tvoří rukojeť. Těchto deset světelných zdrojů tvoří světlo pro denní svícení. Ty “prezentují” hlavní světlo, když je potřeba. Podle Kalsaria je k fungování těchto světlometů zapotřebí mnoho mechanické práce.

Uvítací a odjezdové animace se stávají stále častějším trendem ve světlometech luxusních vozidel. Nové světlomety Hammer od společnosti Thor tento trend následují. Jeden po druhém se rozsvítí všechny prvky DCD, poté rychle následují hlavní světlomety. Dalo by se dokonce říci, že EX90 zdraví sebevědomým mrknutím. Zákazníci, jak říká Kalsaria, by mu rádi ukázali, že mrkat umí.

Přední světlomety mají ve spodní části na zakázku vyrobený svislý nástavec, který podle Robina Page, vedoucího oddělení globálního designu a uživatelských zkušeností společnosti Volvo Cars, symbolizuje blesk z kroužícího Thorova kladiva. Místo tradiční mřížky chladiče je zde čistá maska chladiče, protože nároky na chlazení jsou mnohem nižší než u zážehového motoru, jako je XC90. Nejsou zde ani žádné boční přívody vzduchu. Kapota je nízká a nárazník hladký jako čistý štít.

Boční profil

Boční profil Volva EX90 má správný vzhled moderního SUV. Zákazníci, kteří dávají přednost tradičnímu designu, ocení sebevědomý, svalnatý charakter tohoto plně elektrického Volva, nemluvě o velkých, praktických oknech, která nabízejí vynikající výhled do okolí.

Kliky dveří jsou v jedné rovině a při ovládání se elektronicky vysouvají. Dvaadvacetipalcová kola dodávají EX90 na silnici mohutný, ale elegantní vzhled, nejsou však větší než u modelu XC90. Jsou však aerodynamičtější a mají vložky, které snižují turbulence vzduchu kolem nich (a skrývají šrouby). Celkově jde o výrazný boční profil, ale nijak zvlášť působivý.

Zadní strana obálky

Zadní část modelu EX90 vypadá velmi povědomě. Ve srovnání s XC90 došlo k mírným vylepšením. Zadní okno je nejen kratší, ale také hranatější, takže je opticky jasně odděleno od zbytku zadních dveří. Svislá sdružená světla jsou rozdělena na dvě části. Horní část tvoří segmentový, technicky vyhlížející, vertikálně uspořádaný světelný pás po stranách zadního okna. Spodní část tvoří světlo ve tvaru písmene C, které uzavírá konkávní plochu uprostřed zadních dveří.

V horní části je neobvyklá vyboulenina, ve které je umístěn snímač LiDAR společnosti Luminar. Společnost Volvo Cars jej plánuje montovat do modelu EX90 jako standardní výbavu, takže každý prodaný vůz bude hardwarově připraven na plně autonomní jízdu s funkcí Highway Pilot. Nemusí tomu tak být hned od začátku, ale o tom až později.

Barvy

Volvo Cars nabízí model 2024 EX90 v sedmi barvách:

  • Modrý denim
  • Písečná duna
  • Křišťálově bílá
  • Černý onyx
  • Platinová šedá
  • Stříbrný úsvit
  • Paro Grey

Vnitřní

Volvo EX90 má futuristický interiér ve stylu obývacího pokoje s plochou palubní deskou, velkým, volně stojícím, vertikálně orientovaným 15palcovým dotykovým displejem, elegantním, kompaktním přístrojovým panelem a samostatnou středovou konzolou. Menší přístrojová deska, volant a přístrojový panel, štíhlý a široký tvar deflektorů vzduchu v první řadě a několik dalších moderních designových prvků pomáhají EX90 výrazně odlišit od modelu XC90. Přesto jsou kořeny okamžitě rozpoznatelné, protože uspořádání je podobné.

Operační systém Android Automotive ovládá sdružené přístroje a informační a zábavní systém. Integrovány jsou funkce Google Assistant, Google Maps a Google Play. Android Automotive OS je součástí rodiny operačních systémů VolvoCars.OS. Page uvádí, že přístrojová deska a informační a zábavní systém modelu EX90 nabízejí dvaapůlkrát vyšší rychlost než současný vůz (XC90). Informační a zábavní systém podporuje Apple CarPlay, Android Auto, 5G a aktualizace over-the-air (OTA).

Společnost Volvo Cars se spojila se společností Epic Games, aby pomocí enginu Unreal Engine vyvinula rozhraní HMI pro své vozidlo nové generace. Využití nástroje pro 3D generování přesahuje rámec her a zahrnuje i elektroniku vozidla. Unreal Engine čerpá svůj výpočetní výkon z platformy Snapdragon třetí generace pro kokpit. Díky tomu se zákazníci ve Volvu EX90 setkají s ostřejším obrazem, sytějšími barvami a zcela novými 3D animacemi.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Vysoce kvalitní a ekologické materiály

Model EX90 nabízí skandinávskou jednoduchost v moderním designu a vysoce kvalitní materiály šetrné k životnímu prostředí. Volvo Cars používá dřevěné panely s certifikátem FSC s teplým osvětlením na palubní desce na straně spolujezdce i jinde, potahy sedadel z vlny Nordico (biopryskyřice z borovicového dřeva a recyklovaných materiálů včetně plastů) nebo certifikované Sativy a podlahové koberce a vložky vyrobené částečně z recyklovaného polyamidu.

V modelu EX90 je použito téměř 50 kg recyklovaných plastů a biologických materiálů. To je nejvyšší podíl materiálů na bázi jiných než fosilních paliv, který Volvo nabízí. K dispozici je sedm “prostorových” variant, které jsou kombinací dekorů, čalounění a barev karoserie. Barvy interiéru zahrnují různé možnosti osvětlení, které poskytují uklidňující a zároveň stimulující pocit.

Solární LED diody

Vzhledem k tomu, že společnost Volvo Cars pokračuje ve zdokonalování interiéru s cílem zajistit cestujícím pohodlí a komfort, je EX90 vybaven světlomety SunLike LED od společnosti Seoul Semiconductor, druhého největšího výrobce LED na světě. Každé nedekorativní světlo ve voze EX90, ať už na stropě nebo na podlaze, v kapsách dveří nebo v zavazadlovém prostoru, je standardně vybaveno diodami SunLike LED. Celkem 72 těchto LED diod je rozmístěno po celém interiéru a podle společnosti Volvo Cars mu dodávají téměř sluneční svit.

Svítidla LED SunLike reprodukují barvy co nejpodobnější přirozenému slunečnímu světlu. Běžná LED svítidla s indexem podání barev (CRI) 90 mají barevný gamut 90 % ze 14 barev s vysokým CRI 90. LED svítidla SunLike mají barevný gamut 95 % z 90 barev. Objekty, na které promítají světlo, vypadají velmi přirozeně díky velmi nízkému odrazu světla a vysokému indexu barev.

Dlouhodobé vystavení běžným LED lampám může způsobit únavu očí a bolesti hlavy. Protože LED diody SunLike nebliká a potlačuje modré světlo, nedráždí oči.

Technické údaje

Jim Rowan, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars, vysvětluje, že Volvo EX90 je založeno na zcela nové platformě, která maximalizuje kapacitu pro ukládání energie a zvyšuje stabilitu. Z technického hlediska nemá společnost Volvo Cars s platformou SPA modelu XC90 žádnou spojitost. Rowan říká, že návrh a vývoj nových měničů, nových motorů a nového systému řízení baterií pro model EX90 byl proveden ve vlastní režii.

Rozměry

EX90 měří na délku 198,3 palce, na šířku 77,3 palce, na výšku 68,7 palce a má rozvor 117,5 palce (2 985 mm). Pro srovnání, Volvo XC90 Recharge měří na délku 195,0 palců, na šířku 79,1 palců, na výšku 69,9 palců a jeho rozvor náprav je 117,5 palců.

Design a rozměry modelu XC90 zmiňujeme proto, abychom poukázali na jeho extrémní podobnost s modelem EX90, což naznačuje, že jeho platforma je příbuzná s platformou SPA prvního modelu a není, jak se oficiálně tvrdí, zcela nová, alespoň po technické stránce. Sedm sedadel je v elektrickém SUV standardní výbavou.

MěřeníMěření Volva EX90
Délka198,3 palce.
Šířka77,3 palce
Výška68,7 palce
Rozvor2985 mm (117,5 palce)
Zavazadlový prostor (po sklopení sedadel druhé a třetí řady)365 l (12,9 cm3)
Zavazadlový prostor (po sklopení sedadel třetí řady)1010 litrů (35,7 cm3)
Zavazadlový prostor (sklopená sedadla druhé a třetí řady)67,6 cm3
Frank37 litrů (1,3 cm3)

Rozměry Volva EX90 (Zdroj: Volvo Cars)

Power

Společnost Volvo Cars vybavila model EX90 dvěma synchronními motory s permanentními magnety a technologií dvojité spojky, která zlepšuje účinnost a schopnost rozdělování točivého momentu. Pohonné ústrojí EX90 se dvěma motory je poháněno směrem dopředu, což znamená, že hnací síla pochází z předního motoru, nikoliv ze zadního motoru. To také vyvolává otázku, zda společnost Volvo Cars vyvinula tuto platformu od základu, jak tvrdí a označuje ji za “zcela novou”. Pokud byste to nevěděli, platforma SPA XC90 je rovněž s pohonem předních kol.

Ve výchozím nastavení se EX90 rozjíždí s motorem vpředu, ale když řidič sešlápne plynový pedál, může použít oba motory, aby se lépe rozjel. Proto se zadní motor běžně zapojuje, když je potřeba vyšší výkon. Skládá se z jednotky vektorování/odpojování točivého momentu, která umožňuje jeho vypnutí a snižuje spotřebu energie, když není potřeba. K dispozici je nastavení trvalého pohonu všech kol, které umožňuje, aby zadní motor pracoval neustále.

Společnost Volvo Cars nabízí model EX90 ve verzích Twin Motor a Twin Motor Performance. Varianta Twin Motor dosahuje výkonu 300 kW (402 k) a točivého momentu 568 lb-ft, zatímco varianta Twin Motor Performance má výkon 370 kW (496 k) a točivý moment 671 lb-ft. První varianta zrychlí na 100 km/h za 5,7 s, druhá za 4,7 s. Maximální rychlost je 112 km/h. Volvo Cars vybavilo model EX90 jednostopým řízením.

Nabíjení baterie

Volvo EX90 je vybaveno 17modulovou baterií o kapacitě 107 kWh od společnosti CATL. Společnost Volvo Cars čeká na odhady EPA. Varianta Twin Motor bude mít dojezd 482 km (300 mil), ale EPA zatím neoznámila cílovou hodnotu dojezdu modelu ve variantě Twin Motor Performance.

Plné nabití střídavé baterie modelu EX90 s maximálním výkonem 11 kW trvá 11 hodin. Maximální podporovaný výkon nabíjení stejnosměrným proudem je 250 kW a při tomto výkonu trvá nabití SoC z 0 na 80 % pouhých 30 minut.

Obousměrné nabíjení

Volvo EX90 je prvním modelem značky s obousměrným nabíjením. Zákazníci mohou energii uloženou ve vysokonapěťové baterii modelu EX90 využít k napájení svých domácností, spotřebičů a strojů, k nabíjení jiných elektrických vozidel a k dodávce elektřiny do sítě.

Aspekt/specifikaceDva motory Volvo EX90Výkonný dvouválcový motor Volvo EX90
Uspořádání převodovkyPohon všech kolv
Počet motorůDvaDva
Typ motoruTřífázový synchronní motor s permanentními magnety3fázový synchronní motor s permanentními magnety
Kombinovaný výkon370 kW (402 k)300 kW (495 k)
Kombinovaný točivý moment568 lb-ft.671 lb-ft.
Doba zrychlení 0-60 km/h5,7 s4,7 s.
Maximální rychlost112 mil za hodinu.112 mil za hodinu.
Kapacita baterie (netto)107 kWh107 kWh
Max. Nabíjecí výkon střídavého proudu11 kW11 kW
Doba nabíjení střídavým proudem (0-100 % SoC)11 hodin11 hodin
Max. Stejnosměrný nabíjecí výkon250 kW250 kW
Doba nabíjení konstantním proudem (0-80 % SoC)30 minut30 minut
Odhad EPA. Dojezd (předběžně)482 km (300 mil)Je ohlášeno

Technické údaje Volva EX90 (Zdroj: Volvo Cars)

Bezpečnost a asistence řidiče

Senzory

Volvo EX90 překonává všechny ostatní vozy Volvo z hlediska bezpečnosti. Třicet senzorů, včetně senzoru LiDAR, osmi kamer, 16 ultrazvukových senzorů a pěti radarů, poskytuje 360stupňový přehled o okolí v reálném čase. Tyto senzory zajišťují nejen vysokou úroveň pasivní bezpečnosti, ale po absolvování bezpečnostních testů společnosti Volvo Cars a získání všech potřebných schválení umožňují také autonomní jízdu.

Senzor LiDAR vidí malé objekty na stovky metrů dopředu. Tato technologie, která bude později standardizována, dokáže rozpoznat něco tak malého a tmavého, jako je pneumatika na černé silnici, na 120 metrů dopředu. Chodce dokáže detekovat až na vzdálenost 250 metrů. To vše je možné, i když elektromobil jede vysokou rychlostí.

Snímač LiDAR není marketingový trik, ale může mít význam v reálných situacích. Podle studie švédské automobilky by mohl snížit počet vážných nehod o 20 % a zlepšit celkové předcházení nehodám o 9 %. Podle Joachima de Verdiera, vedoucího oddělení bezpečné automatizace vozidel, je EX90 nejbezpečnějším vozem, jaký kdy Volvo vyrobilo.

Snímač přítomnosti

EX90 je vybaven prvním radarovým systémem v interiéru na světě, který zajišťuje, že v interiéru nebo v zavazadlovém prostoru nezůstane nikdo, zejména děti nebo domácí zvířata. Senzory jsou integrovány do střešní konzoly, střešních poklopů a zavazadlového prostoru!

Vnitřní radarový systém se aktivuje pokaždé, když řidič zamkne vůz, a před zamknutím vozu zkontroluje, zda se uvnitř nenachází nějaké osoby nebo domácí zvířata. Pokud zjistí, že v autě někdo zůstal, vůz zůstane odemčený a na dotykovém displeji informačního a zábavního systému se zobrazí upozornění, že je třeba prohledat interiér a najít cestující. Kromě toho zůstává zapnutá klimatizace, aby chránila osoby nebo domácí zvířata před úpalem nebo podchlazením.

Systém informovanosti řidiče

Volvo EX90 dokáže vyhodnotit nejen své okolí, ale také stav řidiče. Standardem je systém monitorování interiéru v reálném čase, který pomůže elektromobilu zjistit, kdy řidič není v optimálním stavu, a přijmout příslušná opatření.

Systém rozpoznávání řidiče se skládá ze dvou kamer a kapacitního volantu. Kamery měří, jak dlouho se řidič dívá na silnici, a detekují známky kognitivní nesoustředěnosti. Kapacitní volant detekuje, kdy řidič sundá ruce z volantu. Pokud řidič nereaguje, systém Volvo EX90 zcela zastaví.

Travel Pilot

Volvo EX90 je vybaveno novou funkcí Ride Pilot pro autonomní jízdu bez obsluhy. Společnost Volvo Cars zpočátku nabízí Ride Pilot pouze v Kalifornii. Společnost plánuje prodávat tuto funkci jako volitelné předplatné, což znamená, že zákazníci v jiných státech a zemích si ji budou moci aktivovat později, až bude k dispozici. Společnost Volvo Cars může nabízet další balíčky pro aktivaci prémiových funkcí ADAS EX90, včetně autonomního řízení.

Funkce autonomního řízení nového elektromobilu umožňuje zákazníkům relaxovat a užívat si jízdu po dálnici, aniž by museli sundat ruce z volantu. Mohou si číst, konverzovat, psát nebo pracovat, a lépe tak využít svůj čas. Software pro systém autonomního řízení společně vyvinuly společnosti Zenseact, Volvo Cars a Luminar.

Cena a datum vydání

Společnost Volvo Cars chce uvést dobře vybavený model EX90 na trh za cenu pod 80 000 eur a zahájit jeho dodávky na začátku roku 2024. To s velkým náskokem překonává konkurenty, jako je BMW iX 2024 a Tesla Model X 2024.

Autobrezik.cz říká

Volvo EX90 vypadá jako dobře navržený rodinný vůz z Evropy. Nabízí řadu nových pokročilých bezpečnostních a asistenčních prvků, vysoký výkon, nízkou spotřebu energie, dlouhý dojezd a mnoho možností připojení – to vše s vynikajícím komfortem a prostornými sedadly ve třetí řadě.

Fotografie a zdroj: Volvo Car Corporation.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.