Porsche Taycan 2024: Interiér, ceny, technická data

Porsche

Porsche pracuje na faceliftu modelu Taycan, který 7. listopadu 2022 dosáhne milníku 100 000 vyrobených kusů za pouhé tři roky. Osvěžení v polovině cyklu, plánované na modelový rok 2024, výrazně zmodernizuje první plně elektrický vůz společnosti Porsche Taycan 2024.

Aktualizace celé série

Porsche představilo sedan Taycan 4. září 2019, následovaný modelem Taycan Cross Turismo 4. března 2021 a konečně Taycan Sport Turismo 19. ledna 2022. Deriváty jsou nové, ale společnost je může aktualizovat spolu se sedanem, aby zachovala konzistentní modelovou řadu Taycan.

Design

Jak ukazují špionážní snímky částečně maskovaných prototypů, Porsche Taycan 2024 dostane ve všech karosářských variantách úpravy nárazníku, světlometů a masky chladiče. Současný model bude nabízen ve variantách Sedan, Cross Turismo a Sport Turismo. Sedan se nabízí ve variantách Base, 4S, GTS, Turbo a Turbo S. Cross Turismo je k dispozici ve verzích 4, 4S, Turbo a Turbo S. Sport Turismo je k dispozici ve variantách Base, 4S, GTS, Turbo a Turbo S. Porsche by mohlo pro Taycan 2024 nabídnout několik nových variant kol.

Nedávné špionážní fotografie odhalily, že Porsche testuje novou vrcholnou variantu sedanu Taycan. Kromě známého výsuvného zadního spoileru, úzkých pneumatik a masivních brzd je tato varianta vybavena také pevným zadním křídlem, což naznačuje ještě silnější výkonové zaměření než u varianty Turbo-S, která byla dosud vrcholem modelové řady. S takovou variantou by Porsche mohlo usilovat o to, aby se Taycan stal nejrychlejším elektromobilem na světě. Podle zpráv by společnost mohla tuto variantu nazvat “Turbo GT”.

Interiér a funkce

Taycan posloužil společnosti Porsche jako zkušebna, na které si mohla vyzkoušet radikální změny v interiéru. Elektromobil je například prvním vozem společnosti s plně digitální přístrojovou deskou, což by puristé u ikony sportovních vozů, jako je 911, považovali za tabu. Další novinkou Porsche je kožený interiér. Postupem času bude společnost schopna tyto prvky integrovat do více modelů, jak je budou zákazníci postupně akceptovat. Aktualizace nejenže zkouší některé nové prvky Porsche, ale také vylepšuje ty stávající.

ADAS

Špionážní fotografie ukazují, že by Porsche mohlo pro Taycan představit nové funkce ADAS, které by umožnil nový radarový systém za čelním sklem. Očekáváme, že společnost nabídne nové čalounění a možnosti interiéru.

Nová technologie světlometů.

Porsche bude pro nový Taycan nabízet také nově vyvinuté maticové světlomety HD LED. Ve srovnání s předchozí specifikací je nový světelný systém dvakrát jasnější a čtyřikrát širší. Skládá se ze dvou LED čipů (celkem čtyř) a každý čip obsahuje 16 384 individuálně ovládaných mikro-LED diod pokrývajících plochu o velikosti lidského nehtu na palci. V závislosti na situaci lze jednotlivé pixely zapínat nebo vypínat, díky čemuž je systém s vysokým rozlišením mimořádně energeticky úsporný.

Dálková světla v případě potřeby osvětlují silnici na vzdálenost 600 metrů a ztlumí část světel, pokud systém detekuje protijedoucí vozidla. Porsche do těchto LED světlometů integrovalo mnoho dalších funkcí, které pomáhají řidiči. Patří mezi ně osvětlení úzkých jízdních pruhů, osvětlení jízdních pruhů a již zmíněná adaptivní dálková světla.

Nejnovější špionážní fotografie ukazují, že Porsche již testuje nový Taycan se světlomety HD Matrix LED. Nové světlomety mají také podobný tvar a design jako ty, které jsou zobrazeny v sekci Design. Je pravděpodobné, že nový Taycan Cross Turismo a nový Taycan Sport Turismo budou rovněž vybaveny světlomety HD Matrix LED. Viděli jsme, že společnost testuje Taycan s novou technologií.

Technické údaje

Oblast

Stávající varianty Taycanu by mohly dostat delší dojezd, což je v současnosti největší problém a velké zklamání, zejména ve srovnání s americkou konkurencí. Tesla Model S dokáže na plné nabití ujet až 396 mil a Lucid Air má maximální dojezd 520 mil, což splňuje normy EPA. Porsche Taycan má maximální dojezd pouze 246 mil. Maximální dojezd Porsche Taycan v roce 2024 by mohl činit 275 mil, což je stále daleko od konkurence, ale přinejmenším lepší než u současného vozu.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Připravujeme novou třímotorovou verzi?

Tváří v tvář tlaku společností Tesla a Lucid Motors si Porsche muselo uvědomit, že musí naplánovat technické aktualizace pro revidovaný Taycan. Proslýchá se, že varianta nového Porsche Taycan Turbo GT bude vybavena třímotorovým pohonným ústrojím s výkonem přes 1 000 koní. Očekává se, že Porsche Taycan Turbo GT bude konkurovat Tesle Model S Plaid a Lucid Air Sapphire.

Špionážní fotografie pečlivě maskovaného vývojového prototypu třímotorového modelu Taycan byly pořízeny během zimních testů. Na fotografiích je vidět testovací vůz s širším a sportovnějším předním splitterem, velkým pevným zadním křídlem a agresivním zadním difuzorem s křidélky na nárazníku.

Je možné, že Porsche nabídne třímotorovou variantu Taycanu s pevným zadním křídlem pro zvýšení přítlaku. Pochybujeme však, že bude standardně montováno do sériového modelu, protože by mohlo mít negativní dopad na aerodynamiku, a tedy i dojezd. Stejně jako u jiných faceliftů značka pravděpodobně nabídne kupujícím nové barvy interiéru a možnosti výbavy, stejně jako nový design kol z lehkých slitin.

Zatímco dvoumotorový Taycan Turbo S zrychlí na 100 km/h za pouhých 2,6 s (Cross-Turismo za 2,7 s), třímotorový Taycan ujede stejnou vzdálenost za něco málo přes dvě sekundy. Britská zpráva také vyzdvihuje novou verzi s většími brzdami a vylepšeným chladicím systémem. Porsche mezitím pravděpodobně upraví také podvozek a odpružení, aby zlepšilo výkonové charakteristiky, aktualizuje digitální displeje, které budou zobrazovat další informace o pohonném ústrojí, a případně zlepší účinnost převodovky.

Dobíjení

Taycan lze nabíjet střídavým proudem o výkonu až 19,2 kW a stejnosměrným proudem o výkonu až 270 kW. Nabíjení z 0 na 100 % trvá u střídavé nabíječky pouze 4,8 hodiny a z 5 na 80 % u stejnosměrné nabíječky pouhých 22,5 minuty.

Modernizovaný Taycan by mohl mít o něco vyšší kapacitu nabíjení stejnosměrným proudem, a to přibližně 300 kW. Důležitější je, že dokáže nabíjet vysokým výkonem po delší dobu. Nedávno zveřejněné špionážní fotografie ukázaly, že nový model ve variantě Turbo GT dokáže nabíjet při 64 % SoC dokonce výkonem 251 kW. Výkon současného Taycanu přitom při 65% nabití nepřesahuje 170 kW. Očekáváme, že rychlé nabíjení nového Taycanu při konstantním proudu (5 až 80 %) bude trvat 18 až 20 minut).

Cena a datum vydání

Porsche Taycan 2024 by se u prodejců mohlo objevit v posledních měsících letošního roku. Očekává se, že ceny budou začínat na necelých 90 000 eur. Světová premiéra je pravděpodobně plánována na IAA 2023, který se bude konat v Mnichově od 4. do 10. září 2023. Porsche je na webových stránkách akce uvedeno jako jeden z vystavovatelů, ale svou účast zatím neoznámilo.

Autobrezik.cz říká

Nový Taycan má údajně výrazně vyšší výkon, vylepšený software, další komfortní prvky a mírně zvýšený dojezd. Přestože aktualizovaný Taycan zaostává za konkurencí, pokud jde o výkonové rezervy, pravděpodobně zůstane hlavním soupeřem mezi výkonnými elektromobily.

Fotografie a zdroj: Porsche.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.