VW ID.3 GTX 2022: specifikace, cena, datum vydání

V květnu 2021 představil Volkswagen svůj první hot hatch koncept, koncept ID X. Zatímco vůz byl v té době považován za jednorázový, výkonný ředitel Ralf Brandstätter řekl, že nápady z projektu byly převzaty. Na IAA Mobility 2021 však Brandstätter potvrdil, že ID X se bude vyrábět jako VW ID.3 GTX. „Zábava z jízdy je součástí mobility,“ citoval Brandstätter a potvrdil, že elektrický Hot Hatch založený na ID. je na cestě.

VW ID.3 GTX 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Nový hatchback Go-Fast nebude stejný jako koncept ID X odhalený šéfem Volkswagenu na LinkedIn, ale poskytne inspiraci pro pohon všech kol ID.3. VW ID.3 2022 GTX se připojí k řadě vozů Volkswagen GTX, včetně ID.4 GTX a ID.5 GTX.

VW ID.3 GTX 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

Koncept VW ID X

Z omezených detailů, které Brandstätter sdílel minulý rok na LinkedIn, si ID X slibuje výrazné zlepšení specifikací ve srovnání se současnou řadou ID.3. Zatímco aktuální hatchback přichází s pohonem zadních kol, ID X přidává motor na přední nápravu, což mu dává schopnosti AWD. Oproti nejvýkonnější verzi ID.3 se tak zvyšuje o 128 koní, čemuž odpovídá systémový výkon 329 koní. To je výkonnější než ID.4 GTX, nejvyšší SUV Volkswagenu. Vůz je o 200 kg lehčí než originál, což mu umožňuje sprint z nuly na 100 km/h za pouhých 5,3 sekundy.

✓ Můžete také zkontrolovat:

ID X má navíc režim driftu, podobně jako nejnovější generace Golfu R. Mezi další změny na autě patří snížené odpružení a velké slitiny zabalené do nízkoprofilových pneumatik. Na exteriéru i interiéru bylo použito matně černé barevné provedení s neonově zelenými akcenty. Upravena byla palubní deska a byly použity sportovní sedačky s Alcantarou.

VW ID.3 GTX 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

VW ID.3 GTX

Brandstätter neprozradil mnoho podrobností o produkční verzi vozu, ale zpráva Autocar z 24. ledna 2022 potvrzuje, že VW ID.3 GTX dostane pohonnou jednotku o výkonu 293 k, která bude odpovídat výkonu ID. 4 GTX. Z toho vyplývá, že Volkswagen použije dvoumotorové nastavení modelu ID.4 GTX, díky čemuž bude VW ID.3 GTX správným hot hatchem s pohonem všech čtyř kol.

I když produkuje méně výkonu než SUV, bude Hot Hatch fungovat lépe díky nižší hmotnosti. SUV požaduje 6,2 sekundy na zrychlení na 100 km/h (62 mph), ale ID.3 GTX by mohlo být blíže k 5 sekundám. Maximální rychlost ID.4 GTX je 180 km/h, takže je možné, že jeho lehčí bratr dosáhne o něco vyšší topwhack.

VW ID.3 GTX 2022: specifikace, cena, datum vydání, Autobrezik

ID.4 GTX má 77 kWh baterii, která umožňuje dojezd 480 km (298 mil) v cyklu WLTP. Běžný ID.3 má v Evropě také tři možnosti baterie (45 kWh, 58 kWh a 77 kWh). Očekávejte tedy, že VW ID.3 GTX přijde s 77kWh baterií, která by mohla nabídnout dojezd kolem 500 km (311 mil). Vzhledem k tomu, že šéf VW potvrdil, že VW ID.3 GTX půjde do výroby, očekáváme, že o hot hatchi uslyšíme více později v tomto roce.