VW Tayron 2024: ceny, přehled, technická data

Po řadě velkoprostorových vozů, jako jsou T-Roc, T-Cross a Taigo, plánuje Volkswagen v roce 2024 pro Evropu další nové SUV, VW Tayron. Chystané SUV, které se umístí pod model Touareg, bude větší a kvalitnější.

Potvrzení

V březnu 2022 Volkswagen potvrdil, že se připravuje globální verze VW Tayron. Při oznámení schválení výstavby nového závodu VW Trinity ve Wolfsburgu-Warmenau (plány se v současné době přezkoumávají) společnost vysvětlila rozhodnutí vyrábět budoucí elektrický sedan v novém závodě, a nikoli v hlavním závodě ve Wolfsburgu. Důvodem je snaha vyhnout se narušení probíhající výroby a náběhu výroby klíčových modelů, jako jsou Tiguan a Tayron nebo “facelift Golfu” plánovaný na několik příštích let v závodě ve Wolfsburgu.

Karl-Heinz Hell, člen představenstva společnosti Volkswagen pro vývoj střední a luxusní třídy, potvrdil, že nová generace Tayronu bude globálním modelem. Očekává se, že příští Tayron bude ve verzi kupé, podobně jako jeho protějšek první generace, čínský Tayron X. Kromě toho bude modernizované SUV k dispozici také v České republice, čímž se rozšíří jeho působnost.

Polohování

Podle zpráv z médií bude VW Tayron nástupcem modelu Tiguan Allspace, který se na některých trzích nazývá Tiguan XL a v České republice se prodává jednoduše jako Tiguan. Tiguan Allspace, uvedený na trh v lednu 2017, je delší a prostornější verzí modelu Tiguan s prodlouženým rozvorem a možností sedmi sedadel. S více než 1,7 milionu prodaných kusů v období od roku 2017 do listopadu 2021 se podle Volkswagenu jedná o “absolutní úspěch”.

Volkswagen není pod tlakem, aby ukončil výrobu modelu Tiguan Allspace, ale chce využít jeho nedávného úspěchu k uvedení samostatného modelu. Tayron se bude zřetelně lišit od pětimístných modelů Tiguan a Tiguan Allspace. Ačkoli zatím nejsou k dispozici žádné upoutávky ani špionážní fotografie prototypu, očekáváme, že nové SUV se bude od Tiguanu odlišovat objemným vnějším designem a prémiovým, praktickým interiérem.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Technické údaje

Platforma

Nová generace VW Tayron bude sdílet platformu MQB A2 s novou generací Škody Kodiaq 2024. Karl-Heinz Hell prozradil, že Volkswagen chce mezi Tayronem nové generace a Tayuanem nové generace nabídnout stejný velikostní rozdíl jako mezi Tiguanem a Tiguanem Allspace. Budoucí modely by tak mohly mít rozdíl v délce přibližně 219 mm a rozvoru přibližně 109 mm.

Systém PHEV nové generace

V Evropě bude VW Tayron vybaven novou generací plug-in hybridního systému Volkswagen, který kombinuje 1,5litrový motor TSI Evo s elektromotorem a splňuje tak novou emisní normu Euro 7. Očekává se, že kombinovaný výkon nového systému bude výrazně vyšší než 177 kW současné kombinace. Podle zpráv budou k dispozici dvě výkonové varianty: 148 kW a 198 kW.

Volkswagen používá v modelu PHEV s aktuálním kompaktním elektrifikovaným pohonem baterii o kapacitě 13 kWh. Tiguan eHybrid (PHEV) má dojezd 48 km v plně elektrickém režimu (WLTP). U nové generace PHEV s kompaktním elektrifikovaným pohonem, včetně modelu VW Tayron eHybrid, bude společnost revidovat pohonné ústrojí, protože cílem pro novou generaci PHEV je dojezd v elektrickém režimu až 100 km v cyklu WLTP. Očekává se, že verze kupé bude mít delší elektrický dojezd než verze SUV.

Datum vydání

Dne 2. dubna 2023 byly zveřejněny úryvky z rozhovoru s generálním ředitelem společnosti Volkswagen Passenger Cars Thomasem Schäferem, který prozradil, že nový (evropský) VW Tayron bude uveden na trh v roce 2024. “Letos uvedeme na trh nový Passat, příští rok nový Tiguan 2024, Tayron a pak v roce 2024 nástupce úspěšného T-Rocu,” cituje se Schäfer.

Nová generace modelu VW Tayron se má v České republice objevit v roce 2025. Nejbližšími konkurenty Tayronu by mohly být Mitsubishi Outlander 2024 plug-in hybrid a Hyundai Tucson 2024 plug-in hybrid. Výroba bude probíhat v hlavním závodě společnosti Volkswagen Passenger Cars v německém Wolfsburgu.

Autobrezik.cz říká

Na rozdíl od Tiguanu bude mít Tayron samostatný interiér a prémiovější interiér. SUV se třemi řadami sedadel bude také prostornější a praktičtější, takže bude vhodnější volbou pro rodiny a jednotlivce cestující s velkým množstvím vybavení. Dalším plusem bude plug-in hybridní systém, který nabídne působivý elektrický dojezd a umožní zákazníkům používat vůz jako elektromobil v každodenním životě.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.