Mini Cooper 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Znovuzrození Mini Cooper 2023 debutoval v Severní Americe před 20 lety a dnes je stejně stylový a zábavný jako tehdy. Jeho retro-moderní styl stále otáčí hlavou a jeho sportovní nastavení podvozku dává řidičům na co se těšit pokaždé, když usednou za volant. Cooper jako 2-dveřový hatchback, 4-dveřový hatchback nebo kabriolet nemusí být nijak zvlášť praktický, ale nejmenší model Mini je stále atraktivní pro jednotlivce nebo páry.

Mini Cooper 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Standardní modely pohání tříválcový přeplňovaný motor o výkonu 134 koní. Toho u modelu S nahrazuje přeplňovaný čtyřválec o výkonu 189 koní, který nabízí výrazně lepší akceleraci. Bohužel to také výrazně zvyšuje cenu Cooperu a přibližuje se tak luxusním vozům bmw Řada 2 Gran Coupé a Mercedes Benz Třída. Potřebujete větší výkon než běžný Cooper? Pak je Cooper JCW (testováno samostatně) s přeplňovaným motorem o výkonu 228 k tou správnou volbou.

Co je nového pro rok 2023?

Pro modelový rok 2023 bude nová Resolute Edition Mini Cooper. Lakovaný v barvě Rebel Green má bronzové vnější povrchy, žluté a krémové tvídové potahy sedadel a speciální nášlapné desky z edice Resolute. Paket je k dispozici také pro kabriolet, ale nahrazuje bílou střechu a kryty zrcátek pevné střechy černou skládací střechou a černými kryty zrcátek.

Mini Cooper 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Chtěli bychom použít manuální převodovku a namontovat ji na silnější pevnou střechu Cooper S s výkonem 189 k, abychom maximalizovali zábavu. Pětidveřová pevná střecha stojí o něco více, ale my bychom zvolili třídveřovou, protože ani Mini není nijak zvlášť prostorné. Existuje také mnoho žádoucích možností přizpůsobení.

motoru, převodovky a výkonu

Standardním motorem je 1,5litrový přeplňovaný tříválec s výkonem 134 k, který nabízí dostatek výkonu pro toto malé a lehké vozidlo s pohonem předních kol. Preferujeme modely S, které přicházejí s 2,0litrovým přeplňovaným čtyřválcem a výkonem 189 koní. S větším motorem bylo S o něco málo přes sekundu rychlejší na 100 km/h za 6,2 sekundy než základní 1,5litrový motor.

Mini Cooper 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Zjistili jsme, že automatická převodovka je řazena dobře, ale manuální zůstává naším oblíbeným, protože umožňuje více zapojit řidiče. Pevné odpružení se hodí k nadšené jízdě, díky čemuž je Mini Cooper vzrušující, ale ovladatelnost může být na nerovných silnicích nemilosrdná.

Spotřeba paliva a MPG v praxi

Modely s pevnou střechou a kabriolety se základním tříválcovým motorem dosahují 29 mpg ve městě a 38 mpg na dálnici s automatickou převodovkou a 27 mpg ve městě a 37 mpg na dálnici s manuální převodovkou. S tříválcovým motorem a šestistupňovou manuální převodovkou jsme na naší testovací trase při rychlosti 75 km/h na dálnici dosáhli spotřeby 38 mpg. Výkonnější 2,0litrový motor modelu Cooper S má podle EPA o něco nižší hodnocení na 28 mpg ve městě a 38 mpg na dálnici pro automatickou verzi a 23 mpg pro město a 33 mpg na dálnici pro manuální verzi.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Interiér, pohodlí a nakládka

Interiér Mini je okouzlující a svérázný, ale na úkor použitelnosti. Prostoru na zadních sedadlech je těsno, ale cestující na předních sedadlech nemají moc důvodů ke stížnostem. Elektrická střecha kabrioletu se složí za 18 sekund a nabízí neomezený prostor pro hlavu. Škoda, že kufr je malinký. Modely s pevnou střechou nabízejí více prostoru v karoserii hatchback – ale stále to není mnoho vzhledem k malé velikosti vozidla.

Mini Cooper 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Kufr modelu s pevnou střechou je poměrně malý a v našem testu nabízel místo pouze pro tři příruční zavazadla. Po sklopení zadních sedadel je místo pro 12 příručních zavazadel. Pětidveřová pevná střecha nabízí při sklopených zadních sedadlech větší zavazadlový prostor, kabriolet méně. Standardní výbava Mini Cooper zahrnuje kůží obšitý volant a vyhřívaná přední sedadla.

infotainment a konektivita

Všechny modely Mini Cooper jsou standardně vybaveny 8,8palcovou obrazovkou infotainmentu a digitálním přístrojovým štítem. Satelitní rádio SiriusXM je také standardem, ale kdo chce Apple CarPlay, palubní navigaci nebo bezdrátové nabíjení telefonu, bude si muset připlatit. Android Auto není k dispozici.

Mini Cooper 2023: Specifikace, cena, datum vydání

bezpečnost a asistenci řidiče

Mini Cooper je standardně dodáván s automatickým nouzovým brzděním a volitelným adaptivním tempomatem a parkovacími asistenty. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Coopera navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění
  • Standardní varování před opuštěním jízdního pruhu
  • K dispozici adaptivní tempomat

záruka a údržba

Mini nabízí o něco lepší záruku než ostatní výrobci malých aut, zejména pokud jde o bezplatnou plánovanou údržbu. Volvo a BMW nabízejí podobné bezplatné plány údržby jako Mini.

  • Omezená záruka 4 roky nebo 50 000 mil
  • Záruka na pohonné ústrojí platí 4 roky nebo 50 000 mil
  • Bezplatná plánovaná údržba je pokryta na 3 roky nebo 36 000 mil.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik