MINI Countryman 2024: Technická data, ceny, změny

Nové MINI Countryman bude třetí generací největšího modelu britské značky a stane se z něj skutečné SUV. První MINI Countryman Electric bude k dispozici v roce 2024.

Design

Nová generace MINI Countryman vychází z konceptu MINI Aceman. Například kapota, která je plošší a elegantnější než u předchozího modelu. To platí i pro hranaté světlomety, osmiúhelníkovou masku chladiče, protáhlá vnější zpětná zrcátka a do roviny zapuštěné kliky dveří. Největší podobnost je v designu masivních šestipaprskových kol z lehké slitiny, která imitují dvacetipalcové ráfky výstavního vozu.

Mnoho výrobců automobilů, včetně MINI, se ve své filozofii designu zaměřuje na redukcionismus. Nový Countryman ztělesňuje nový designový jazyk MINI “charismatickou jednoduchost”, která je doplněna rafinovanými akcenty pro přehledný exteriér a interiér. Například světlomety nemají žádný rámeček, zatímco kliky dveří a aerodynamická kola navazují na nové téma.

Díky absenci chromu na exteriéru je MINI šetrnější k životnímu prostředí. Spodní přívod vzduchu je užší a širší, zatímco kompaktní přívody vzduchu na bocích mají nový hranatý design, který dobře ladí se vzhledem SUV.

Kromě čtvercového zadního bočního okna jsou na boční stěně další jedinečné detaily. Silné plastové obložení jako by se svisle táhlo od střechy dolů a zvýrazňovalo oblast zadních sloupků. Větší dveře a delší zadní boční okna naznačují nárůst velikosti.

Záď nové generace modelu Countryman se zdá být širší a rovnější díky hranatějším zadním dveřím. Poznávací značka je integrována do nárazníku, nikoli do víka zavazadlového prostoru. Zadní světla jsou ostřejší a mnohem štíhlejší, takže vypadají vyšší a dobře zapadají do ostřejšího vzhledu nového designu. Nový masivní blatník podtrhuje výrazně robustnější design.

Kola z lehkých slitin vyrobená z materiálů šetrných k životnímu prostředí

Kola z lehké slitiny nové generace MINI EV ztělesňují nový designový jazyk. Místo skulpturální struktury paprsků se zaměřují na grafický design s výraznými barevnými kontrasty. Spolu s paprsky směřujícími ven vytváří iluzi velikosti. Design nových kol z lehké slitiny je dvourozměrný a koresponduje tak s novým designovým jazykem vozů značky MINI Charismatic Simplicity.

V roce 2023 bude Countryman nové generace prvním modelem BMW Group, který bude mít litá kola z lehkých slitin vyrobená až ze 70 % z recyklovaného hliníku.Sníží emise CO2.

Od roku 2024 bude BMW Group vyrábět pro všechny modely MINI (a BMW) zcela ekologická litá hliníková kola. Jedná se o jedno z několika opatření, kterými chce společnost do konce desetiletí snížit emise v celé dodavatelské síti BMW Group o 20 % ve srovnání s rokem 2019.

Barvy

Countryman Electric bude údajně k dispozici v sedmi níže uvedených barvách:

  1. Červená chilli paprička II
  2. Nanook White
  3. Půlnoční černá
  4. Britská závodní zelená
  5. Frozen Portimao Blue
  6. Silver Melt III
  7. Legend Grey

Poznámka. Dostupnost barev se může lišit v závislosti na trhu.

Interiér a funkce

Špionážní snímky odhalily část interiéru nové generace MINI Countryman a očekává se, že první MINI Countryman Electric bude uvnitř vypadat podobně. Podlouhlý digitální přístrojový panel a masivní kulatý dotykový displej dodávají palubní desce modernizovaného crossoveru čistý a minimalistický vzhled. Výrazné spínače na středové konzole pomáhají interiéru působit důvěrně a tradičně jako MINI. Jeden z těchto přepínačů je věnován položce “Impressions”.

Tradiční ovládací prvky

Mnoho výrobců automobilů se obejde bez fyzického ovládání hlasitosti, ale MINI mezi ně nepatří. Nová generace modelu Countryman má fyzické ovládání hlasitosti. To je nejen pohodlné, ale také bezpečnější než si za jízdy pohrávat s posuvníkem citlivým na dotyk. Přístrojová deska na straně řidiče se zdá být vybavena obzvláště širokým výdechem vzduchu.

Udržitelné materiály

Countryman Electric má být vyroben převážně z udržitelných materiálů. Interiér má být zcela veganský, alespoň na přání. Přístrojová deska, volant, stropní a podlahové obložení i rohože jsou vyrobeny z recyklovaného polyesteru získaného z PET lahví a zbytků koberců. Kromě toho se v interiéru upustilo od chromu.

Interní kamera

Countryman nové generace bude vybaven vnitřní kamerou, podobně jako nejnovější BMW. Předpokládáme, že tato stropní kamera bude k dispozici také v Countrymanu Electric. Je pravděpodobné, že ji cestující budou moci využívat k pořizování snímků a jejich sdílení se svými blízkými během jízdy prostřednictvím hlasového příkazu nebo dotykové obrazovky.

Výhodou interní kamery je ochrana proti krádeži. Kamera bude pravděpodobně fungovat s funkcí dálkového záznamu krádeže. Měla by se aktivovat automaticky při aktivaci funkce proti krádeži.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Technické údaje

Podle tehdejšího šéfa MINI Bernda Körbera bude třetí generace Countrymanu v roce 2020 o půl segmentu výše, ve třídě BMW X1 (kompakt nebo třída C). Jakmile Countryman vyroste do další generace, uvolní místo MINI Aceman, který zaujme místo pod ním.

Rozměry

Countryman Mk2 je 4 310 mm dlouhý, 1 011 mm široký, 1 557 mm vysoký a má rozvor 2 670 mm. Elektrická verze Countrymanu třetí generace je 4 429 mm dlouhá a 1 613 mm vysoká, tj. o 119 mm delší a 56 mm vyšší. ) Vyšší. Alespoň podle evropské klasifikace se jedná o skutečné kompaktní SUV.

AspektMINI Earthman 2023MINI Countryman Electric 2024Rozdíl
Délka4310 mm (169,7 palce)4429 mm (174,4 palce)119 mm (4,7 palce)
Šířka2001 mm (78,8 palce)pro zadáníupřesnit
Výška1557 mm (61,3 palce)1613 mm (63,5 palce)56 mm (2,2 palce)
Rozvor2670 mm (105,1 palce)pro upřesněníupřesnit

MINI Countryman 2023 a MINI Countryman Electric 2024 – rozměry (Zdroj: BMW Group)

Třetí generace Countrymanu, včetně prvního Countrymanu Electric, bude prostornější než předchozí model. Větší rozměry mají umožnit větší prostor pro nohy a kolena i větší objem zavazadlového prostoru. Třešničkou na dortu je charakter SUV, který bude rovněž výrazně upraven a spíše než charakter crossoveru nabude charakteru SUV.

Delší rozvor

Příští generace modelu Countryman by mohla mít o 200 mm delší rozvor (současný model: 2 670 mm, tj. 105,1 palce). Větší vzdálenost mezi nápravami vytváří větší prostor pro cestující a zavazadla a umožňuje instalaci velkého akumulátoru pod podlahu kabiny.

Výkon a dosah

Nová generace MINI Countryman bude založena na nové víceenergetické platformě FAAR, která je aktualizovanou verzí platformy UKL současného modelu. Nebude se jednat o čistě skateboardový elektromobil jako Hyundai Ioniq 5 nebo Mercedes EQS.

MINI Countryman Electric bude k dispozici ve variantách “E” 2WD a “SE ALL4” AWD. Countryman Electric E je vybaven jednomotorovým pohonem o výkonu 140 kW (188 k), Countryman SE ALL4 pak dvoumotorovým pohonem o výkonu 230 kW (308 k).

MINI Countryman Electric bude vybaven baterií o kapacitě 64,7 kWh a podle WLTP se očekává dojezd až 450 km. Předpokládáme, že maximální dojezd podle EPA se bude pohybovat kolem 225 kilometrů.

Dojmy z první cesty

Než budou moci Countryman Electric vyzkoušet média, bude to ještě chvíli trvat, ale MINI poskytlo vybraným novinářům možnost posadit se na sedadlo spolujezdce během silničních testů. První dojmy z Countryman Electric jsou slibné. Ve variantě ALL4 s výkonem 308 koní se zdá být po aktivaci nejvýkonnějšího jízdního režimu Go Kart docela svižný. Elektromobil je také poměrně stabilní v ostrých zatáčkách, což je pravděpodobně způsobeno nízkým těžištěm. Dvoumotorový pohon všech kol zajišťuje dobrou trakci. Přestože Countryman značně vyrostl, zdá se, že si zachoval svůj charakter, alespoň ve své první elektrické verzi.

Výroba modelu MINI Countryman Electric

Výroba třetí generace modelu MINI Countryman, včetně prvního MINI Countryman Electric, bude probíhat v saském Lipsku od konce roku 2023. Bude to poprvé, kdy se model MINI bude vyrábět v domovské zemi BMW Group. Výroba v Německu znamená, že zákazníci přecházející z druhé generace Countrymanu na model třetí generace budou těžit z vyšší kvality.

Countryman je druhým nejprodávanějším modelem MINI na světě, v roce 2022 se ho prodalo 76 700 kusů. Jeho podíl na prodejích značky by mohl být ještě významnější díky dodatečnému prostoru a zavedení elektrického pohonu ve třetí generaci. V roce 2022 dodá BMW Group 9 489 kusů tohoto crossoveru.

Datum vydání

Světová premiéra nové generace MINI Countryman (model se spalovacím motorem) se uskuteční na veletrhu IAA 2023, který se novinářům otevře 4. září 2023. BMW Group pokračuje v propagaci přepracovaného SUV pomocí testovacích prototypů ještě před jeho premiérou. Naposledy společnost zveřejnila fotografie (výše) prototypu s pohonem všech kol a terénními pneumatikami pořízené na skotské vysočině. Countryman se cítí jako doma při překonávání křišťálově čistých jezer nebo při zvládání snadných terénních cest uprostřed přírodních divů Skotska.

Očekává se, že MINI Countryman Electric bude v prodejnách po celém světě od léta 2024.

Výroba variant Countryman Electric S a SE bude zahájena v dubnu 2023, přičemž Countryman se spalovacím motorem sjede z výrobní linky před plně elektrickým modelem v listopadu 2023.

MINI přechází na elektrický pohon

Ze tří značek BMW Group bude MINI první, která bude jezdit čistě na elektřinu. Německá automobilová skupina oznámila, že od počátku roku 2030 budou všechny modely MINI poháněny výhradně elektřinou. Vývoj modelů se spalovacími motory plánuje společnost ukončit v roce 2025. K dispozici bude také elektrifikovaná varianta posledního MINI se spalovacím motorem.

MINI bude první značkou BMW Group s čistě elektrickým pohonem. MINI je ideální pro město a elektromobilitu. Poslední model se spalovacím motorem bude uveden na trh v roce 2025. Počátkem roku 2030 pak bude MINI čistě elektrické.” Oliver Zipse, předseda představenstva BMW Group, na výročním zasedání v březnu 2021.

Oliver Zipse, předseda představenstva BMW Group, na výroční konferenci 15. března 2023 zopakoval ambici společnosti vytvořit z MINI čistě elektrickou značku:

MINI bude v příštích letech skutečně nabírat na obrátkách. Na začátku roku 2030 bude značka jezdit čistě na elektřinu. To je to, co nová průkopnická rodina Mini představuje. V příštím roce budou na trh uvedeny celkem tři nové elektrické modely.” Oliver Zipse, předseda představenstva BMW Group.

Plán e-mobility BMW Group

BMW Group chce do roku 2030 přesunout více než polovinu svých ročních prodejů na plně elektrická vozidla, uvedl Zipse na výroční konferenci společnosti 15. března 2023. Německá automobilka se stále více zaměřuje na elektromobily a dokonce usiluje o nabídku výklenkových vozidel, jako jsou například plně elektrická bezpečnostní vozidla. Na konci roku 2023 bude na trh uvedeno obrněné BMW i7 s názvem “BMW i7 Protection”. Vyvíjeny jsou také elektromobily určené pro specifické trhy, například BMW iX1 L a BMW i5 L, které budou rovněž uvedeny na trh v prvním čtvrtletí roku 2024 a jsou určeny pro Čínu.

Po letošním uvedení nového BMW řady 5 a plně elektrického BMW i5 na trh bude mít BMW Group nabídku BEV téměř ve všech klíčových oblastech podnikání. Nabídku doplní koncem roku plně elektrické BMW iX2 a absolutní premiéru si odbude příští rok, kdy bude na trh uvedeno BMW řady 5, vůbec první plně elektrický model Touring.

Do začátku příštího desetiletí očekává BMW Group kumulativní prodej přibližně deseti milionů BEV.

Autobrezik.cz říká

MINI Countryman Electric vychází z největšího modelu MINI a má být kompaktním prémiovým elektrickým SUV s elegantním designem, velkým prostorem a cenovkou, která nesahá tak hluboko do kapsy jako BMW iX1. Countryman Electric bude nejpraktičtějším modelem značky, který nabídne pohodlnější cestování a nižší provozní náklady než Countryman s benzinovým motorem.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.