Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání

The Volkswagen Golf GTI 2023 byl průkopníkem žánru hot hatchback a je i dnes, o desítky let později, třešničkou na dortu kompaktních vozů, se kterými je radost řídit. Pro modelový rok 2022 bylo GTI přepracováno s novým designem a moderním interiérem, ale stále s potěšením z jízdy, které z něj dělá ikonu výkonu. Pod kapotou je přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,0 litru s výkonem 241 koní, který pohání přední kola prostřednictvím sedmistupňové automatické nebo na přání dodávané šestistupňové manuální převodovky.

Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Interiér je prostorný vpředu i vzadu a jako u každého GTI od jeho počátku je pod zadními dveřmi dostatek místa pro zavazadla. Ať už jste ve světě rychlých boxů na kolech nováčkem nebo jste od začátku zarytým fanouškem GTI, tato nejnovější verze je stejně zábavná jako ta původní, když byla uvedena na trh. Každý, kdo hledá špičkové GTI, by se měl podívat na Golf R (samostatný test), který se může pochlubit výkonem 315 koní, standardním pohonem všech čtyř kol a stejně brilantním ovládáním.

Co je nového pro rok 2023?

Pouze novinkou pro rok 2023 je 40th Anniversary Edition, oslavující 40. výročí Golfu GTI v USA. Limitovaná edice je nabízena ve výbavových liniích S, SE a Autobahn a stojí nad S. Jinak zůstává Golf GTI oproti modelovému roku 2022 beze změn.

Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Při rozhodování o výbavě GTI se nám jako nejlepší poměr cena/výkon jeví prostřední výbava SE. Standardní 6stupňovou manuální převodovku lze za příplatek 800 eur vyměnit za 7stupňovou dvouspojkovou převodovku. Upřednostňujeme řazení sami, a proto bychom se zřekli příplatku. Ve srovnání se základní verzí nabízí SE 480wattový audiosystém Karman/Hardon, chladně osvětlenou mřížku chladiče, pokročilé funkce infotainmentu a střešní okno. Lze jej dodat i koženým interiérem, odvětrávanými předními sedadly a funkcí paměti pro sedadlo řidiče, pak se ale musíte vzdát tradičních látkových sedadel GTI a jejich kostkovaného vzoru. To bychom nikdy neudělali.

✓ Můžete také zkontrolovat:

motoru, převodovky a výkonu

Golf GTI 2023 pohání 2,0litrový čtyřválcový turbomotor s výkonem 241 koní a točivým momentem 273 Nm. To je o 13 koní a 15 Nm více než u předchůdce, ale výkon je stále posílán na přední kola přes standardní šestistupňovou manuální převodovku nebo volitelnou sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku.

Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Testovali jsme GTI s automatickou převodovkou, která dobře řadí a zrychlí GTI na 100 km/h za 5,1 sekundy – o 0,7 sekundy rychleji než králík poslední generace s automatem. Nové GTI je nejen rychlejší na rovinkách, ale díky přepracovanému zavěšení kol, elektronicky řízenému samosvornému diferenciálu a vektorování točivého momentu na základě brzd nabízí také větší potěšení z jízdy na venkovských silnicích a závodních tratích.

Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Větší chválu než kdy předtím si zaslouží dobře naladěný podvozek VW s ostrou odezvou a jízdním chováním, které není příliš utažené, ale ani příliš měkké. To druhé jsme zažili u vrcholného modelu “Autobahn”, který přichází s nastavitelnými adaptivními tlumiči a sadou 19palcových ráfků (standardně 18palcové) s letními pneumatikami. Nic nezpomalí temperamentní jízdu tak jako měkký brzdový pedál, ale GTI nabízí dobrou zpětnou vazbu a pozoruhodnou brzdnou sílu, která automobil z rychlosti 70 mil na zastávku za pouhých 151 stop.

Spotřeba paliva a MPG v praxi

Nejhospodárnější variantou Golfu GTI je automatická převodovka se spotřebou 25 mpg v městském provozu a 34 mpg na dálnici. Se šestistupňovou manuální převodovkou je spotřeba paliva při jízdě ve městě snížena o 1 mpg. Když jsme testovali automatický Golf GTI v rámci našeho rozsáhlého testovacího programu na naší trase s úsporou paliva při rychlosti 75 km/h na dálnici, překonal odhad EPA na 38 mpg.

Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Interiér, pohodlí a nakládka

Golf GTI se uvnitř prezentuje v modernějším designu než dříve s některými tradičními prvky. Přístrojové desce dominují dvě velké obrazovky – 10,3palcový displej a 10,0palcový dotykový displej – které sdílejí rámeček v klavírní černi. Tříramenný volant GTI má silně tvarovaný věnec a dotykové ovládání. Vyztužená přední sedadla mají červené akcenty na vnějších hranách a ikonické kostkované vložky na horních a spodních polštářích – charakteristický znak GTI v průběhu desetiletí. Bohužel, na rozdíl od prémiových sedadel předchozí generace, nový interiér kazí některé levné povrchové úpravy a tvrdé plasty. Viditelnost na silnici je vylepšena nižší kapotou, ale dáváme přednost jednoduché sadě analogových měřidel spíše než příliš konfigurovatelným digitálním měřidlům. Nové GTI celkově narostlo o centimetr a má o 0,6 centimetru delší rozvor, což jen dále zlepšuje působivé proporce prostoru pro cestující a nákladu.

Volkswagen Golf GTI 2023: Specifikace, cena, datum vydání

infotainment a konektivita

Informační a zábavní systém GTI se ovládá prostřednictvím standardní 10,0palcové dotykové obrazovky. Bohužel se ovládá hlavně přes dotykové posuvníky a ne přes intuitivnější tlačítka a knoflíky. Kromě některých nabíjecích zásuvek má systém Apple CarPlay a Android Auto. Tyto známé telefonní aplikace a struktury menu pomáhají kompenzovat jinak hektické a potenciálně rušivé uživatelské rozhraní VW.

bezpečnost a asistenci řidiče

GTI má řadu standardních a volitelných asistenčních systémů řidiče. Zejména systém IQ.Drive od VW je k dispozici pro všechny varianty výbavy a kromě klasických funkcí, jako je automatické nouzové brzdění a varování před opuštěním jízdního pruhu, obsahuje také Emergency Assist, který přivede vozidlo do klidu a zapne nebezpečí výstražná světla, pokud řidič nezasáhne. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Golfu GTI navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění s detekcí chodců
  • Lane Departure Warning a Lane Departure Warning jako standard
  • K dispozici adaptivní tempomat

záruka a údržba

VW nabízí nadprůměrnou omezenou záruku, ale ochrana hnacího ústrojí zaostává za většinou konkurentů. Společnost oslazuje obchod bezplatnou plánovanou údržbou, podobnou té, kterou nabízí Toyota .

  • Omezená čtyřletá záruka nebo 50 000 mil
  • Záruka na pohonnou jednotku je čtyři roky nebo 50 000 mil
  • Bezplatná údržba platí dva roky nebo 20 000 mil

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik