Cadillac Lyriq 2023: spotřeba, technická data, cena

Nechápejte mě špatně, Cadillac Lyriq z roku 2023 se mi opravdu líbí, a to hlavně kvůli jeho vzhledu. Bože, udělal Cadillac tentokrát všechno správně, co? Ale z mého pohledu existují dva problémy. Za prvé, Lyriq, který zde vidíte, se začne vyrábět až v roce 2022, a to je problém, protože trh s elektrickými vozy se již rychle vyvíjí.

Lyriq je také předváděcí vůz – nebo koncept, chcete-li – a Cadillac to dává jasně najevo ve své tiskové zprávě. Měli byste se tedy obrnit trpělivostí, protože produkční model by se mohl od futuristického designu konceptu mírně lišit. Víme však, že předváděcí vůz Lyriq je z 95 až 98 procent připraven k výrobě (držíme si palce). Jak již bylo řečeno, to, co vidíme zde ve studii, je možná relativně blízko tomu, co uvidíme, až bude Lyriq uveden na trh koncem roku 2022 jako model 2023.

Jedna věc je však jistá: Lyriq je prvním plně elektrickým vozidlem Cadillacu a pro General Motors zahajuje novou éru luxusu, technologií a nulových emisí. „Cadillac pod vedením Lyriq předefinuje americký luxus v průběhu příštího desetiletí s novým portfoliem transformativních elektrických vozidel,“ řekl Steve Carlisle, výkonný viceprezident a prezident GM České republice. “Budeme dodávat zážitky, které zapojí smysly, předvídají touhy a umožní našim zákazníkům zažít mimořádné cesty.”

Cadillac Lyriq 2023: co se skrývá za jménem?

Jméno „Lyriq“ má hudební kořeny. Po Mercedesu-Benz je Cadillac druhou nejčastěji zmiňovanou automobilovou značkou v textech písní, odtud název Lyriq. Ale jak je to s pravopisem? Cadillac chce odlišit své elektromobily od modelů na plynový pohon s názvy končícími na „iq“, a tak se z Lyricu stal Lyriq. Další plně elektrický model Cadillacu se nazývá Celestiq, aby držel krok s názvem „iq“.

Nepochybně Cadillac

Lyriq si s žádnou jinou značkou auta nespletete, to je jisté. Lyriq má esenci moderního Caddy s ostrými liniemi, čistými povrchy, elegantně se svažující linií střechy a širším postojem. „Lyriq představuje další iteraci stylu ikonické značky, kterou umožňuje elektrifikace, jak ji dokáže vyjádřit pouze Cadillac,“ řekl Andrew Smith, výkonný ředitel Cadillac Global Design.

Nejvýraznějším prvkem je černá křišťálová mřížka Lyriqu (foto viz galerie níže). Bez spalovacího motoru pod kapotou mohli designéři Cadillacu začlenit výraznou masku chladiče s osvětlovacími prvky na míru. Vyznačuje se také tenkými vertikálními LED světlomety s dělenými zadními LED světly. Vše odstartuje dramatická choreografie světel, která vás pozdraví, když se k vozidlu blížíte. Vítejte v budoucnu!

✓ Můžete také zkontrolovat:

Zvuk ticha

Interiér je stejně moderní jako exteriér. Téměř celou palubní desku se táhne 33palcová LED obrazovka, která dokáže zobrazit přes miliardu barev. Podle Cadillacu má nejvyšší hustotu pixelů ze všech displejů v moderním autě. Je také vybaven dvouplošným head-up displejem s rozšířenou realitou a systémem Cadillac Super Cruise se vzdáleným parkováním. „Uvnitř i zvenku je Lyriq promyšlenou integrací designu a technologie navržený tak, aby byla každá jízda zážitkem,“ pokračoval Smith.

Cadillac Lyriq také představuje nový druh technologie potlačení hluku pro maximalizaci ticha interiéru. Nový systém staví na současné technologii aktivního potlačení hluku, ale Cadillac jde ještě o krok dále tím, že využívá více mikrofonů a akcelerometrů. To umožňuje systému specificky detekovat a rušit nežádoucí hluk z vozovky a frekvence hluku z pneumatik, což vede k hladší jízdě.

Lyriq je standardně dodáván se studiovým audio systémem AKG s 19 reproduktory, který dodává moderní nádech svými osvětlenými mřížkami reproduktorů. „S Lyriq jsme chtěli nabídnout zvukový zážitek, který by řidiče přenesl z auta do nahrávacího studia,“ řekl Hussein Khalil, hlavní zvukový designový inženýr Cadillac. “Se zvukovým systémem AKG můžeme poskytnout tento zážitek spolu s kvalitou a spolehlivostí, kterou luxusní spotřebitelé očekávají.”

Platforma Cadillac Lyriq

Cadillac Lyriq je založen na zcela nové, zakázkové modulární architektuře Ultium EV. Lyriq bude k dispozici buď s pohonem zadních kol (jeden motor) nebo s pohonem všech kol (duální motor). Elektřinu dodává akumulátor Ultium umístěný v nejnižším bodě podvozku, aby se snížilo těžiště a zároveň se zlepšila ovladatelnost a stabilita. Cadillac slibuje rozložení hmotnosti pro Lyriq téměř 50/50, takže očekáváme, že se bude chovat jako sportovní sedan, i když jde o crossover.

Baterie Ultium jsou vyrobeny z nikl-kobaltmanganového hliníku nebo plochých článků NCMA. Nabízejí energetickou kapacitu až 100 kWh a mají schopnosti stejnosměrného rychlého nabíjení přes 150 kW. Cadillac říká, že baterie obsahují až o 70 procent méně kobaltu a jsou šetrnější k životnímu prostředí než současné baterie GM EV.

čekání na slunce

Všichni jsme čekali na vzkříšení Cadillacu od konce 80. let a nový Lyric je zralý na výběr. Do výroby se však dostane až koncem roku 2022 a do té doby se toho může ještě hodně stát.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.