Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

Lotus Emira 2024 je dlouho očekávaným nástupcem modelu Evora a posledním sériově vyráběným Lotusem se zážehovým motorem. Nový Lotus Emira je nejnovější generací malých dvoumístných sportovních vozů Lotus a navazuje na své předchůdce Elite, Elan, Europa, Esprit, Elise, Exige a Evora.

Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

Lotus Emira 2024: Nový turbo pohon

Lotus byl jedním z prvních výrobců hyperautomobilů, který se s úžasným modelem Evija EV pustil do plné elektrifikace. Jeho další elektromobil, Emira, je připraven vstoupit do nově vznikajícího segmentu elektrických SUV, čímž se Emira stane labutí písní fosilní minulosti značky Lotus.

Emira je nabízena se dvěma variantami motoru. První je známý přeplňovaný motor Toyota V6 o objemu 3,5 litru s výkonem 400 koní a 317 N.m. Má pohon zadních kol a může být vybaven šestistupňovou manuální nebo šestistupňovou automatickou převodovkou. Pokud si chcete pořídit poslední Lotus s benzinovým motorem, podívejte se blíže na model Emira First Edition. “First Edition” je označení, kterým Lotus oficiálně představuje nový celohliníkový dvoulitrový čtyřválcový turbomotor pro modelovou řadu Emira.

Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

Zatímco Emira s motorem V6 je ideální pro jízdu na dlouhé vzdálenosti, 2,0litrový turbodiesel od Mercedesu-AMG je vhodný pro příležitostné použití na závodním okruhu. Jeho základem je vysoce výkonný čtyřválec M139 německé automobilky, v současnosti nejvýkonnější vyráběný čtyřválec, a jedná se o stejnou pohonnou jednotku jako v modelech Mercedes-AMG SL 43 nebo C63 S E Performance. Motor dosahuje v modelu Emira výkonu 360 k a točivého momentu 317 N.m, což z něj činí nejvýkonnější čtyřválec v historii značky Lotus.

Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

“Emira V6 se již ukázala jako neuvěřitelně úspěšná – několik tisíc objednávek z celého světa,” řekl Mike Johnstone, viceprezident skupiny a obchodní ředitel společnosti Lotus. “Uvedením čtyřválce Emira do naší modelové řady přidáváme nový rozměr schopnostem a atraktivitě vozu, který nabízí novou úroveň efektivity a dostupnosti při zachování výkonu a agility, jež naši zákazníci očekávají.

Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

Všechny turbodieselové čtyřválce Emira mají pohon zadních kol a používají osmistupňovou dvouspojkovou převodovku od Mercedesu-AMG, kterou Lotus používá poprvé. Ve srovnání s šestistupňovou manuální a automatickou převodovkou modelu Emira V6 nabízí převodovka Mercedes-AMG DCT podle Lotusu rychlejší změny převodových stupňů bez přerušení točivého momentu při řazení.

Čtyřválcový motor: nejdůležitější specifikace

Mezi vlastnosti nového dvoulitrového přeplňovaného motoru (1 991 cm3), který Lotusu dodává Mercedes-AMG, patří hlava válců se čtyřmi ventily na válec, systém přímého vstřikování s tlakem 200 barů, sací a výfukové vačkové hřídele s proměnným časováním ventilů (přičemž ventily na výfukové straně mohou měnit dlouhé a krátké časování) a kombinace piezoelektrických vstřikovačů a vstřikovačů s portem. Turbodmychadlo je twin-scroll konstrukce, tj. skříň turbíny je rozdělena na dva samostatné kanály, které jsou sladěny s odpovídajícími kanály ve výfukovém potrubí.

Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

Blok byl vyroben takzvaným procesem “Advanced Chill Casting” na rozdíl od tradičního procesu lití do písku. Podle společnosti Lotus nabízí proces odlévání za studena lepší odolnost a pevnost pro vysoce výkonné použití. Blok motoru je inspirován motorsportem a podle společnosti Lotus má “uzavřenou palubu” pro zvýšení tuhosti, zatímco otvory válců jsou opatřeny patentovaným povlakem s nízkým třením pro úsporu hmotnosti.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Jak rychlý je Lotus Emira se čtyřmi válci?

Čtyřválcový Lotus Emira dosáhne maximální rychlosti 180 km/h za 4,4 sekundy. Čtyřválcová Emira je standardně vybavena systémem Launch Control.

Architektura sportovních vozů Lotus

Instalace těžkého čtyřválce Mercedes-AMG do modelu Emira si vyžádala zásadní změny na hliníkovém podvozku vozu. Pod elegantní karoserií modelu Emira se nachází zadní pomocný rám z litého hliníku, který snižuje hmotnost vozu o 26 kg ve srovnání s ocelovým rámem motoru V6. Tužší podvozek podpírají kovaná hliníková dvojitá ramena se speciálně vyladěnými pružinami Eibach a monotrubkovými tlumiči Bilstein. Emira je také vybavena elektrohydraulickým řízením (z modelu Evora) pro přesnější pocit z řízení.

Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

Lotus Emira je k dispozici v konfiguracích s odpružením Tour a Sport. První z nich má měkčí nastavení pružin a tlumičů pro grand-touringový komfort, zatímco druhé má tvrdší tlumiče a širší úhel náklonu pro optimalizaci ovladatelnosti a zatáčení. Podvozek Tour je standardně vybaven pneumatikami Goodyear Eagle F1 Supersport, zatímco podvozek Sport je vybaven pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 pro neústupnou přilnavost na trati.

“Pečlivě jsme vyladili nastavení odpružení pro dvoulitrovou Emiru tak, aby poskytovalo vynikající kontrolu nad karoserií, která je pro Lotus typická, aniž by vůz působil tvrdě,” říká Gavan Kershaw, ředitel pro charakteristiky vozidel a integritu produktů společnosti Lotus. “Vyladili jsme mapu motoru a převodovky v kombinaci s jízdními režimy, abychom dosáhli kultivovaného a uvolněného charakteru v režimu Touring a neuvěřitelného výkonu při startu, vynikající ovladatelnosti, ještě rychlejší reakce na plyn a kickdown v režimech Sport a Track.”

Styling hyperautomobilu

Líbí se nám, že Lotus Emira převzal některé designové prvky z drahého modelu Evija Super EV. Má tvarované dveře s otvory pro přívod vzduchu integrovanými do zakřivených zadních blatníků – aerodynamický prvek, který eliminuje potřebu aktivních aerodynamických prvků, které by mohly zničit čistý a dobře tvarovaný design. Full LED světlomety a dvojitá couvací světla dodávají modelu Emira moderní nádech, který podtrhuje jeho sportovní charakter.

Díky 13 barvám laku a volitelnému černému paketu, který zahrnuje lesklé černé prvky, jako je střecha a držáky vnějších zpětných zrcátek, upoutá Emira pozornost jako každý typický sportovní vůz evropského původu.

Prostorná kabina

Lotus vybavil model Emira elegantním, ale moderním interiérem. Je vybaven volantem s plochou spodní částí, 12,3palcovým digitálním přístrojovým štítem a 10,25palcovým dotykovým displejem infotainmentu s navigací a možností připojení chytrého telefonu. Sedadla nastavitelná elektricky ve 12 směrech jsou k dispozici v kůži Nappa nebo Alcantaře s kontrastním prošíváním, zatímco standardně dodávaný 10kanálový audiosystém KEP vám během jízdy zprostředkuje oblíbenou hudbu.

Lotus Emira 2024: Benzínový motor přichází s výkonným motorem

Na rozdíl od mnoha beznadějně nepraktických sportovních vozů nabízí Emira 208 litrů úložného prostoru za zadními sedadly a dalších 151 litrů v prostorném zavazadlovém prostoru.

Lotus Emira: Dostupnost a doporučená maloobchodní cena od

Podle Lotusu bude cena čtyřválcové Emiry začínat na přibližně 99 000 eur (po započtení výroby) a cena šestiválce na přibližně 106 000 eur. Emira V6 bude zpočátku uvedena na trh koncem roku 2023, zatímco model s turbodmychadlem bude představen začátkem roku 2024. Emira bude k dispozici ve 13 barvách: Hethel Yellow, Magma Red, Vivid Red, Dark Verdant, Seneca Blue, Atlantis Blue, Meridian Blue, Osmium Silver, Nimbus Grey, Shadow Grey, Zinc Grey, Mist White a Cosmos Black.

Fotografie a zdroj: Lotus Cars.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik