Rolls-Royce Cullinan 2022: Technické údaje, cena, motory

Rolls-Royce

18. května Rolls-Royce oficiálně představil luxusní crossover Cullinan. Šéf britské značky Thorsten Muller-Otvos při představení modelu pojmenovaného po největším diamantu světa uvedl, že vývoj vozu iniciovali přímo zákazníci značky.

Rolls-Royce stanovil cenu svého prvního SUV Cullinan na 325 000 EUR (bez mnoha možností).

vnější

Velké SUV Rolls-Royce Cullinan (fotografie a obrázky) má aristokratický a poněkud zdrženlivý exteriér, ačkoli design modelu obsahuje charakteristická řešení, která vůz neomylně identifikují s britskou značkou.

První, co upoutá, je strohá příď tvořená složitě tvarovaným hranatým nárazníkem a masivním chromovaným obdélníkem masky chladiče s šklebícími se svislými lištami. Přední část se vyznačuje elegantním, hranatým nárazníkem a masivní chromovanou mřížkou chladiče se svislými lištami.

Podlouhlá kapota s hlubokými symetrickými hrbolky navíc upoutá pozornost. A samozřejmě nechybí soška Duch extáze na „nosu“. Z boku není nový Rolls-Royce Cullinan 2022 o nic méně reprezentativní než zepředu.

Výrazný profil se vyznačuje množstvím přímých linií, zatímco vůz má chromované lišty a kliky dveří a hliníkové rámy oken. Podběhy mají 22palcová ocelová kola s dvojitým paprskovým designem a logem značky uprostřed.

Až na to, že RR Cullinan je poněkud „nevýrazný“. Vyznačuje se téměř hladkým nárazníkem s ochranným panelem a bočními výfuky. Pozoruhodné je také víko zavazadlového prostoru vyhloubené sekerou a malé světlomety.

interiér vozu

Stejně jako u osobního vozu Rolls-Royce se boční dveře Cullinanu otevírají v různých směrech a zcela zakrývají prahy, aby se dovnitř nedostala nečistota. Když se dveře otevřou, elektronika automaticky sníží kabinu o 40 mm pro snadnější nastupování a vystupování.

Jako každý jiný model britské značky má i SUV Rolls-Royce Cullinan luxusní a bohatě vybavený interiér, ve kterém dominuje kůže různých barev, chrom a přírodní dřevěné vložky.

Přední část je navržena ve dvou barvách a má elegantní kulaté ventilační štěrbiny. Podobný design torpéda najdeme i u osmé generace sedanu Phantom, ale zvláštností tohoto SUV je multimediální dotykový displej, který dosud nebyl k vidění u žádného z modelů výrobce.

Multimediální obrazovka je integrována do horní části středové konzoly, na jejíž pravé straně jsou miniaturní analogové hodiny. I přes dotykový displej RR neopustilo tradiční ovladač na středovém tunelu, kterým lze ovládat i funkce zábavního komplexu.

Zvláštní zmínku si zaslouží interiér. Ve druhé řadě crossoveru je standardně umístěna třímístná pohovka, jejíž opěradlo je rozděleno na dvě nestejné části a lze jej elektricky sklopit do nákladového prostoru dlouhého 2 245 mm.

Na přání je k dispozici čtyřmístná verze. V tomto případě jsou vzadu dvě elektricky nastavitelná dělená sedadla, mezi nimiž je masivní středová konzola. Za sedadly je také skleněná přepážka, která chrání cestující od nákladového prostoru a snižuje hladinu hluku v kabině.

Charakteristika

Nový Rolls-Royce Cullinan 2022 je založen na vlajkové lodi Phantom sedan. Luxusní britský crossover má celkovou délku 5 341 mm a rozvor 3 295 mm. Model dosahuje 2 164 mm a 1 835 mm na šířku a výšku.

Celohliníková platforma „Architecture of Luxury“ vlastní konstrukce udržela hmotnost na přijatelné úrovni (2 660 kg) s dvojitým lichoběžníkovým zavěšením vpředu a pětiprvkovým zavěšením vzadu.

Vzduchem odpružený podvozek byl převzat ze sedanu Phantom VIII, ale u Culiny bylo použito trochu jiné nastavení. Mají zejména větší světlou výšku a větší zdvih odpružení.

Přesná světlá výška nebyla zveřejněna, ale je známo, že vzduchové odpružení je schopno se snížit nebo zvednout o 40 mm ze své původní úrovně, s nárokovanou hloubkou brodu 540 mm.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Inteligentní odpružení dokáže zvýšit světlou výšku v terénu, a pokud jedno z kol ztratí kontakt se zemí, nafoukne příslušný vzduchový válec a spustí kolo při hledání paty. Kufr crossoveru má kapacitu 560 litrů, ale lze jej zvětšit na 600 litrů vyjmutím spodní police.

V pětimístné verzi se zadní pohovka složí k podlaze (poprvé v historii Rolls Royce) a vznikne nákladový objem 1930 litrů. Pozoruhodné je dvoudílné víko kufru, které je rozděleno na spodní a horní křídlo, přičemž obě jsou elektricky ovládané.

Pod kapotou Rolls-Royce Cullinan je 6,75-litrový, dvěma přeplňovaný motor V12 spojený s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF. Agregát poskytuje výkon 571 koní a vyvine točivý moment 850 Nm. Nejvyšší rychlost SUV s pohonem všech kol a pohonem všech kol je elektronicky omezena na 250 km/h.

Off-Road je uveden jako off-road preset, ale auto nemá uzávěrky diferenciálů ani podřazování, takže se moc nehodí na zdolávání plného terénu.

O bezpečnost jízdy se stará adaptivní tempomat, automatické brzdění s detekcí chodců, noční vidění s všestrannými kamerami a mnoho dalšího. Společnost se rozhodla nepoužívat nyní módního autopilota.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.