Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Jeden může přestat Tesla a jeho šéf Elon Musk si říkají, co chcete – a je toho hodně co říct – ale elektromobil Tesla Model 3 2023 změnil pravidla hry o elektromobily. Jeho relativně dostupná cena, působivý dojezd a silný výkon z něj udělaly velkého prodejce a udržely jej konkurenceschopný s rostoucím přílivem novějších elektromobilů, jako je tento. Hyundai Ioniq 6 a polestar 2. Naše vlastní dlouhodobá studie Modelu 3 a několika testovacích vozů ukázala, že kvalita konstrukce je průměrná.

Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání

V zemi SUV by někteří řidiči jistě dali přednost SUV Model Y, ale Model 3 je snadno ovladatelný a řízení je zábavné. Model Long Range má dojezd 358 mil. Myslíme si, že je to správný model, i když nás výkonové specifikace oslovují větším výkonem a uhlazenějším vzhledem.

Co je nového pro rok 2023?

Pro modelový rok 2023 z nejdostupnějšího modelu Tesly zůstává zatím vše při starém. Zprávy však naznačují, že elektrický sedan by mohl brzy získat nový styl – ačkoli vzhledem k historii Tesly nebude aktualizovaný Model 3 pravděpodobně k dispozici až do modelového roku 2024.

Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Základní model s pohonem zadních kol je dobrý návrh, ale jeho odhadovaný dojezd EPA 272 mil nemusí stačit k tomu, aby zmírnil obavy některých řidičů o dojezd. Doporučujeme model s dlouhým dojezdem s odhadovaným dojezdem 358 mil na jedno nabití. Všechny Modely 3 jsou standardně vybaveny vyhřívanými předními sedadly, navigací a semi-autonomním systémem řízení Autopilot od Tesly.

EV motor, výkon a ovladatelnost

Jako většina elektromobilů se Model 3 rozjíždí rychle, hladce a téměř neslyšně, přičemž elektromotor podává silnou pomocnou ruku, i když dojde k zastavení. A je to rychlé – v některých verzích extrémně rychlé. Námi testovaný model Long Range s pohonem zadních kol sprintuje z 0 na 100 km/h za 5,1 sekundy. Model 3 Performance zrychlí na 100 km/h za pouhé 3,5 sekundy – o 0,5 sekundy rychleji než náš odolný Model 3 Long Range. Stejně jako všechny Tesly má Model 3 baterii pod podlahou, což má za následek nízké těžiště. To přispívá k rychlé změně směru a vysoké stabilitě v zatáčkách.

Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Řízení je přesné a dobře vyvážené, se třemi různými nastaveními síly řízení. Ovládání je pevné, aniž by bylo drsné, ale bez zvuku zážehového motoru je v kabině slyšet spousta hluku ze silnice, když pneumatiky drnčí a vrčí přes nerovnosti na silnici.

Dojezd, nabíjení a výdrž baterie

Model 3 je nabízen ve třech úrovních výbavy, které se liší rozsahem. Základní model s pohonem zadních kol je nejdostupnějším modelem s dojezdem 272 mil. Upgrade na model Long Range nebo Performance zvyšuje dojezd Modelu 3 na 315 mil u modelu Performance a působivých 358 mil u modelu s dlouhým dojezdem. Samozřejmě, že tohoto dojezdu není snadné dosáhnout, jak jsme zjistili u našeho testovacího vozidla Model 3 s dlouhým dojezdem.

Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Model 3 nabízí různé možnosti nabíjení: síť rychlonabíjecích stanic (supernabíječek) od Tesly, adaptéry pro veřejné stejnosměrné nabíjecí stanice, zásuvky 240 a 120 V a domácí nabíjecí stanici.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva a MPGe v praxi

Různé verze Modelu 3 jsou hodnoceny EPA s hodnotami mezi 113 MPGe a 138 MPGe. Naše testovací vozidlo však v našem testu spotřeby na dálnici při rychlosti 75 km/h dosáhlo pouze 84 MPGe. Model 3 je standardně dodáván s hliníkovými koly s aerodynamickými plastovými kryty nábojů. Chtěli jsme vědět, jak tyto kryty ovlivní dojezd vozidla, a tak jsme je otestovali.

Interiér, pohodlí a nakládka

Nepřeháníme, když řekneme, že interiér Tesly Model 3 se nepodobá žádnému jinému vozu na trhu. Interiér je překvapivě jednoduchý. Téměř vše se ovládá přes monolitický dotykový displej uprostřed palubní desky. Tlačítka na volantu ovládají věci, jako jsou vnější zpětná zrcátka a poloha sloupku řízení – a přejeme si, aby tyto ovládací prvky byly konvenčnější.

Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání
Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Nízká a rovná podlaha Tesly dodává interiéru prostorný a vzdušný pocit. Přední sedadla jsou pohodlná, ale zadní jsou nízká, stísněná a nepohodlná, takže by tam dospělí neměli dlouho sedět. Zadní sedadla dělená v poměru 60:40 se snadno skládají, čímž se výrazně zvětší prostor zavazadlového prostoru. Opěradla zadních sedadel modelu 3 se také sklopí a vytvoří souvislý nákladový prostor pro přepravu větších předmětů. Se sklopenými zadními sedadly nabízí Model 3 místo pro 15 příručních zavazadel. V celém interiéru jsou navíc velkorysé police a odkládací přihrádky.

infotainment a konektivita

Navigace, Bluetooth a USB porty jsou standardní, ale Model 3, kupodivu, není k dispozici s AM rádiem nebo satelitním rádiem SiriusXM. Standardem je několik možností internetového rádia. K dispozici nejsou ani Android Auto nebo Apple CarPlay. Aby byl pobyt u nabíjecí stanice snesitelnější, nabízí Model 3 na svém centrálním displeji četné možnosti zábavy, včetně Netflix, YouTube a řady arkádových her.

Tesla Model 3 2023: Specifikace, cena, datum vydání

bezpečnost a asistenci řidiče

I když pochybujeme, že název Autopilot je zavádějící, asistenční systém pro řidiče nabízí jeden z nejlepších balíčků funkcí v oboru s plynulým provozem a působivými funkcemi, jako je automatická změna jízdního pruhu. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Modelu 3 navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění
  • Standardní varování před opuštěním jízdního pruhu
  • Standardní adaptivní tempomat

záruka a údržba

Celková záruka Tesly je jednou z nejdelších v segmentu EV, ale je zklamáním, že nezahrnuje ochranu proti korozi. Model Long Range nabízí dodatečnou záruku 20 000 mil na baterii a komponenty pohonu.

  • Omezená čtyřletá záruka nebo 50 000 mil
  • Záruka na pohonné ústrojí je platná po dobu osmi let nebo 100 000 mil
  • Žádná bezplatná plánovaná údržba

Doporučená maloobchodní cena za Tesla Model 3 2023 je 44 600 eur.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik