Tesla Model X 2023: ceny, spotřeba, technická data

Tesla

První SUV z Tesla , Model X, uvedený na trh v roce 2016 a byl jediným plně elektrickým SUV se třemi řadami sedadel. To se nyní mění, když konkurenti jako Rivian R1S a další Mercedes EQS SUV přichází na trh. Co se však nezměnilo, je to, že Tesla Model X 2023 je stále měřítkem pro SUV na baterie.

Ačkoli Tesla neaktualizuje svá vozidla v rytmu modelového roku jako ostatní výrobci automobilů, Tesla Model X 2023 dostává hardware, který umožňuje otáčení obrazovky infotainmentu.

Co si myslíme o Tesla Model X 2023

Model X je v některých ohledech kazen triky, ale v jiných dokazuje, že konkurenti Tesly budou mít problém postavit lepší plně elektrické SUV.

Pojďme řešit problémy. Jestřábí dveře ve druhé řadě přitahují pozornost, ale netrvá dlouho a zjistíte, že méně divadelních uzávěrů funguje lépe. Držák řízení dovybavený v roce 2022 je prostě otravný. Nemusíte se dívat daleko, abyste si uvědomili, že kvalita sestavení Tesly není konzistentně srovnatelná s ostatními výrobci automobilů. Bezvýhradně nelze věřit ani asistenčním systémům pro řidiče značky. A pak je tu chování zakladatele společnosti, které je nesmazatelnou součástí pověsti Tesly.

Nyní k výhodám. Model X jezdí extrémně dobře a nabízí dobrou rovnováhu mezi jízdními vlastnostmi a ovladatelností. Jeho zrychlení je dechberoucí – standardně rychlé jako sporťák a téměř mistr světa ve výbavě Plaid. Dojezd a možnosti nabíjení Modelu X jsou působivé a jsou podporovány rozsáhlou sítí Supercharger společnosti Tesla.

A pak je tu skutečnost, že Model X je již mnoho let nejlepším plně elektrickým třířadým SUV – čest, které se mu dostalo, protože neexistovalo žádné vozidlo, které by se mu podobalo. To se ale nyní mění, když se zámořští konkurenti objevují, obrazně řečeno, za rohem. Ale i když jsou tato vozidla lepší, Model X zůstane vozidlem, které jej zplodilo.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Model X nabíjení a dojezd

Model X má 100 kWh baterii a lze jej poměrně rychle nabít výkonem až 250 kW. Dojezd se liší v závislosti na úrovni výbavy a kolech.

Model X Dual Motor (50,8cm kola): 565 km (odhad)

Model X Dual Motor (55,9cm kola): 534 km (odhad)

Model X Plaid (50,8cm kola): 536 km (odhad)

Model X Plaid (55,9cm kola): 499 km (odhad)

Nejvýkonnější SUV na světě – prozatím

S výkonem 494 kW a uváděným zrychlením z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy není standardní Model X Long Range v žádném případě pomalý. Ale u Tesly „není pomalu“ stále neznamená dostatečně rychle. Proto byl vytvořen Model X Plaid vybavený trojitým motorem, který poskytuje neuvěřitelných 750 kW a točivý moment 1424 N⋅m. Tesla uvádí, že Model X Plaid zrychlí z 0 na 100 km/h za 2,5 sekundy, což může být konzervativní s ohledem na 2,1 sekundy, které jsme naměřili u podobně výkonného Modelu S Plaid. Zatímco Model X Plaid může být dnes nejvýkonnějším a nejrychlejším SUV na světě, nemyslíme si, že konkurenti Tesly mu tento titul přenechají navždy.

Je Model X samořídící SUV?

Tesla nazývá svůj balíček asistenčních funkcí řidiče a prvků aktivní bezpečnosti, které jsou součástí každého Autopilota Modelu X. Autopilot zahrnuje technologie jako adaptivní tempomat, varování před opuštěním jízdního pruhu, sledování mrtvého úhlu a automatické nouzové brzdění. Dostupný rozšířený autopilot také nabízí automatické změny jízdního pruhu a také poloautonomní řízení a parkování.

Volitelným systémem je tzv. Full Self-Driving (FSD), který má umožnit autonomní řízení bez použití rukou. Četné senzační skoronehody a tragické nehody s autopilotem nebo FSD však zpochybňují připravenost k použití těchto systémů na veřejných komunikacích. Dokud se to neprokáže, je nejlepší mít neustále plnou kontrolu nad Modelem X, i když je zapnutý Autopilot nebo FSD.

nákladový prostor a interiér

Model X je k dispozici v pěti, šesti a sedmi sedadlech, které se mírně liší rozměry cestujících a zavazadel. Všechny modely mají prostorný kufr, který mírně zvyšuje nosnost.

Prostor pro nohy (první/druhá/třetí řada) [mm]: Nákladový prostor (kufr/za třetí/druhou/první řadou) [l]:
Tesla Model X (5 míst) 1044, 983, ‘N/A’ 184/N/A/2408
Tesla Model X (6 míst) 1044, 1011, 818 184/425/934/2426
Tesla Model X (7 míst) 1044, 983, 757 184/425/956/2311

technika

17,0palcovou dotykovou obrazovku infotainmentu Modelu X nelze přehlédnout. Téměř všechny funkce vozu se ovládají přes obrazovku, od navigace přes klimatizaci až po média – dokonce i řízení a couvání. Možné jsou i videohry. Apple CarPlay a Android Auto nejsou k dispozici, ale systém stále funguje velmi dobře. Nejnovější verze modelu X mají otočný nastavovač, který usnadňuje ovládání 43,2cm obrazovky.

K dispozici je plně digitální displej pro řidiče a menší dotyková obrazovka na zadní straně středové konzoly pro ovládání zadních sedadel. V každé řadě sedadel jsou dva porty USB typu C a jeden v odkládací schránce. V první a druhé řadě sedadel jsou navíc bezdrátové nabíječky. Kamery instalované všude kolem zajišťují dodatečné zabezpečení.

Kolik stojí Model X? Velký dosah vs. jednoduchost

Ceny vozů Tesla nezůstanou dlouho konstantní, ale od nynějška stojí každý nový Model X až sedmimístné částky. Pro rok 2023 začíná verze s dlouhým dosahem na částce kolem 2 981 000 Kč, Plaid stojí kolem 3 454 000 Kč. Za naše peníze bychom odolali kostkovanému humbuku a zůstali u Modelu X Long Range. To je nejen levnější, ale také extrémně výkonné a na jedno nabití může jít dále. Model X Plaid je také k dispozici pouze v šestimístných konfiguracích, zatímco Long Range je k dispozici v pěti, šesti nebo sedmimístných konfiguracích.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.