Dodge Hornet 2023: Ceny, informace, technická data

Dodge

Dodge Hornet 2023 je prvním elektrifikovaným vozidlem značky s dostupným plug-in hybridním pohonem. Dodge jej také nazývá „bránou do bratrstva svalů“, protože jde o nejvýkonnější a nejrychlejší kompaktní crossover v tomto segmentu. Hornet odvozuje svůj název od Hudson Hornet z roku 1951, automobilu plné velikosti vyráběného společností Hudson Motor Car Company v Detroitu. Připomíná to také špatně načasovaný koncepční vůz Dodge Hornet, který se poprvé objevil v roce 2006.

Dodge Hornet 2023 je nejmenším vozidlem v aktualizovaném portfoliu americké automobilky, u kterého se v roce 2023 postupně vyřadí Charger a Challenger a začátkem roku 2024 bude debutovat plně elektrický svalový vůz Dodge.

„Nový Dodge Hornet R/T je prvním elektrifikovaným výkonným vozidlem Dodge,“ řekl Tim Kuniskis, generální ředitel značky Dodge – Stellantis. “Dodge Hornet je připraven narušit tradiční segment kompaktních užitkových vozů vzhledem, dojmem a výkonem, které jsou nepochybně Dodge.”

Pódium

Dodge Hornet 2023 je založen na derivátu platformy Fiat 199 SCCS, poprvé představené v roce 2005 s Fiatem Grande Punto. Svou malou širokou základnu 4×4 sdílí s Jeep Commander a Alfa Romeo Tonale. To druhé je zvláště pozoruhodné, protože Hornet sdílí většinu částí exteriéru a interiéru s kompaktním SUV Alfa, z čehož italská automobilka není nadšená, hlásí některé průmyslové zdroje. Někteří zasvěcenci z oboru říkají, že nový Hornet je „compliance car“, který má zvýšit korporátní skóre průměrné spotřeby paliva (CAFE) značky, protože Dodge vyrábí pouze žíznivá auta a SUV.

Ať je to jak chce, nejnovější verze Hornetu je předzvěstí elektrické budoucnosti Dodge, konkrétně Hornet R/T s hybridním pohonem.

Dodge Hornet R/T: Vedoucí včelího úlu

Špičkový Dodge Hornet je plug-in hybrid R/T s přeplňovaným 1,3litrovým čtyřválcem, elektromotorem a 15,5 kWh lithium-iontovou baterií. Dodge hovoří o výkonu více než 285 koní a točivém momentu až 383 lb-ft. s čistě elektrickým dojezdem 30 mil. Standardní pohon všech čtyř kol má šestistupňovou automatickou převodovku. Zajímavé je, že Alfa Romeo Tonale je k dispozici s podobnou pohonnou jednotkou PHEV, která nabízí dojezd na čistě elektrický pohon 30 mil, i když s méně koňmi než Hornet R/T.

Dodge Hornet R/T má navíc funkci PowerShot, o které jsme poprvé slyšeli, když byl oznámen koncept Charger Daytona SRT. Aktivace PowerShot dodá 25 koňských sil navíc z elektrifikovaného hnacího ústrojí po dobu 15 sekund, což je dost na to, aby Hornet R/T zrychlil z nuly na 100 km/h za 6,1 sekundy. Systém obsahuje nabíjecí modul o výkonu 7,4 kW a vysokovýkonný invertor pro nabití baterie za pouhé 2,5 hodiny pomocí nabíječky úrovně 2.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Dodge Hornet GT

Největší pozornost může získat Head of Hive, ale základní Dodge Hornet GT má stále ránu. Má přeplňovaný 2,0litrový zážehový čtyřválec, který produkuje 265 koní a 295 lb-ft. točivého momentu díky přímému vstřikování paliva. Má standardní pohon všech kol a devítistupňovou automatickou převodovku. Motor je také vybaven technologií stop-start, která snižuje spotřebu paliva a emise. S tlačítkem sportovního režimu na volantu zrychlí Hornet GT z nuly na 100 km/h za 6,5 ​​sekundy.

Komponenty orientované na výkon

Dodge Hornet 2023 je kompaktní rodinný crossover s DNA svalového vozu. Důkazem toho je dlouhý seznam vysoce výkonných prvků, které jsou exkluzivní ve své třídě, jako jsou frekvenčně selektivní tlumiče Koni, čtyřpístkové přední třmeny Brembo a dynamické vektorování točivého momentu – to vše je standardem pro Hornet GT a R/T. R/T je také vybaven kotvami pro brzdění po drátě, inteligentními brzdami a 18palcovými koly (GT se standardně dodává se 17palcovými kolečky). Paket Blacktop obsahuje černá 18palcová kola, černé odznaky a černé kryty zrcátek, zatímco paket Track přidává 20palcové ráfky.

Aktualizovaná technologie v kabině

Nový Dodge Hornet je standardně dodáván s 12,3palcovým digitálním přístrojovým štítem a 10,25palcovým dotykovým displejem infotainmentu Uconnect5 s bezdrátovým připojením Android Auto, Apple CarPlay a Amazon Alexa. Hornet GT a R/T jsou vybaveny 465wattovým audiosystémem Harman-Kardon se 14 reproduktory, bezdrátovým nabíjením, stěrači s dešťovým senzorem a upozorněním na zadní sedadla. Palubní deska a interiér působí sportovním dojmem, ale je těžké popřít, že se velmi podobá interiéru Alfy Romeo Tonale inspirovaném Itálií.

Pokud jde o bezpečnost, Dodge Hornet pro rok 2023 má působivou řadu pokročilých řidičských pomůcek, jako je detekce mrtvého úhlu, Cross Traffic Alert, Lane Departure Warning a automatické nouzové brzdění. Tech Pack odemyká úroveň 2 autonomie s adaptivním tempomatem, rozpoznáváním dopravních značek, inteligentním asistentem rychlosti, asistentem pro jízdu v dopravní zácpě a asistentem pozornosti, abychom jmenovali alespoň některé.

Dodge Hornet 2023: Cena a dostupnost

Dodge v současné době přijímá objednávky na Hornet GT. Cena a další informace zatím nebyly oznámeny, ale Dodge slibuje základní cenu 30 000 EUR za Hornet GT, který bude podle výrobce v prodejnách od prosince 2022. Na druhou stranu Hornet R/T PHEV bude k dispozici na jaře 2023 s odhadovanou doporučenou cenou 36 000 eur.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.