Ford Super Duty 2023: Technická data, změny, cena

Ford

Ford představil svůj Super Duty 2023 krátce poté, co Chevy představil své aktualizované Silverado HD. Není žádným tajemstvím, že mezi těmito dvěma americkými značkami je dlouhodobá rivalita v tom, kdo prodá nejvíce kamionů. Ford vedl s 380 000 prodanými nákladními vozy více než Chevrolet v roce 2021 a zdá se, že dominance bude pokračovat s Fordem Super Duty 2023.

„Zákazníci Super Duty jsou stavitelé – páteř našich komunit a naší ekonomiky,“ řekl Jim Farley, prezident a generální ředitel Fordu. Výkonnější, plná chytrých funkcí a technologií.“

Ford Super Duty 2023: Co je nového?

Ford Super Duty 2023 je od základu nový a představuje pátou generaci ikonického tahouna značky. Začíná to novou fasádou s charakteristickými LED světlomety ve tvaru C, které najdete na F-150 a Mavericku, zatímco většina aktualizací se více zaměřuje na extra výkon pod kapotou a geniální nové technologie. Ford zatím nezveřejnil žádné údaje o výkonu, točivém momentu ani tažné kapacitě. Ford přesto slibuje, že všechny motory nabídnou nejlepší hodnoty ve své třídě.

Základní 6,2litrový motor V8 z předchozího Super Duty je pryč. Podle Fordu je nahrazen výkonnějším 6,8litrovým motorem V8, který poskytuje více točivého momentu v nízkých otáčkách, aby „usnadnil rozjezdy z kopce a výjezdy z dálnice.“ Motor V8 je vybaven přepracovaným sáním vzduchu, který podle Fordu poskytuje nejvyšší výkon a točivý moment v svou třídu.

Ford dodává, že 6,7litrový vznětový motor V8 má nyní delší intervaly výměny, ale co nás opravdu zaujalo, je zcela nová, vysoce výkonná verze 6,7litrového vznětového motoru V8. Ford tvrdí, že hot-rod diesel má nejvyšší výkon a točivý moment s novým turbodmychadlem, aktualizovaným výfukovým potrubím a přizpůsobeným laděním ECU. Pohon všech kol je standardní výbavou XLT a vyšší a všechny varianty motorů jsou standardně vybaveny 10stupňovou automatickou převodovkou TorqShift.

Aktualizované tažné technologie

Větší točivý moment pro přenášení hor je jedna věc, ale suverénní tah druhá. Podle Fordu více než 96 procent majitelů těžkých nákladních vozidel používá svá vozidla k přepravě velkých nákladů. Proto Ford vybavil Super Duty 2023 sofistikovanými asistenčními systémy pro tažení. „Naším cílem bylo eliminovat mrtvé úhly řidiče při tažení i těch nejdelších přívěsů,“ říká Andrew Kernahan, hlavní inženýr pro Ford Super Duty 2023. „Zapřažení a tažení nebylo nikdy jednodušší.“

Nejnovější Ford Super Duty je vybaven 360stupňovou kamerou přívěsu, která ukazuje pohled na přívěs z ptačí perspektivy a pomáhá eliminovat slepá místa při řízení nebo manévrování. K dispozici je také připojitelný informační systém mrtvého úhlu pro sedlové přívěsy nebo přívěsy s husím krkem. Palubní váha zároveň dokáže odhadnout hmotnost nákladu v reálném čase a zobrazit zbývající kapacitu prostřednictvím centrální dotykové obrazovky, v zadních světlech nebo prostřednictvím aplikace FordPass.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Mezi další pozoruhodné funkce patří zadní kamera a snímání zadních výklopných dveří, Pro Trailer Hitch Assist (který automaticky zacouvá nákladním vozidlem a vyrovná kouli tažného zařízení se zásuvkou přívěsu) a nová funkce navigace přívěsu, která vypočítává nejrychlejší a nejbezpečnější trasy na základě na rozměrech a hmotnosti přívěsu.

Bezpečnost je na prvním místě

Ford Super Duty 2023 nabízí řadu špičkových bezpečnostních prvků a nejmodernějších asistenčních systémů pro řidiče. Je vybaven plnobarevným head-up displejem (HUD), inteligentním adaptivním tempomatem, centrováním jízdních pruhů, alarmem proti krádeži přívěsu, senzory vpřed a vzad a předním a zadním brzdovým asistentem. Nová funkce Fleet Start Inhibit umožňuje zákazníkům Ford Pro nastavit časová okna pro operace vozového parku.

Nový Ford Super Duty je prvním pickupem připraveným pro 5G, který využívá síť AT&T 5G a 5G modem od Qualcomm Technologies. Systém umožňuje připojení Wi-Fi až pro 10 zařízení a poskytuje tak vynikající konektivitu pro práci i zábavu. Konektivita 5G samozřejmě znamená, že standardem jsou bezdrátové aktualizace pro optimalizaci nákladního vozu pomocí softwarových vylepšení po celou dobu jeho životnosti.

Sedm designů mřížky

Ford, který chce odlišit každou úroveň výbavy Super Duty 2023, vyvinul nejméně sedm nových designů mřížky, aby bylo každé nákladní vozidlo jedinečné. Pro všechny modely jsou navíc k dispozici LED světlomety. Jsme rádi, že boční průduchy nejsou jen designovým prvkem, zlepšují odpor vzduchu vozu tím, že snižují tlak vzduchu v motorovém prostoru.

Ford navíc nabízí pakety STX, Sport a Black s různými kombinacemi laku, kol a výbavy, které vozidlu dodají individuální nádech. Novinkou pro rok 2023 je paket XL Off-Road pro F-250 a F-350, který přidává 33palcové hrbolaté pneumatiky, odvzdušňovací trubky nápravy, kluzné desky, zvýšenou vzduchovou hráz a elektronicky uzamykatelný diferenciál zadní nápravy. Konečně paket Tremor Off-Road obsahuje nastavení odpružení na míru (se zvýšenou přední částí), přední nápravu Dana s LSD a ventilačními trubkami, 18palcová kola s 35palcovými pneumatikami Goodyear a volitelné jízdní režimy.

Uvnitř je nový Super Duty vybaven osmipalcovou obrazovkou infotainmentu (XL) a 12palcovým displejem dostupným u modelů s vyšší výbavou. Standardní výbava zahrnuje 12palcový digitální přístrojový štít, čtyři USB porty, sedadla Ford Max Recline, audiosystém Bang & Olufsen s 8 reproduktory a výkonem 640 wattů (k dispozici je prémiový audiosystém B&O s 18 reproduktory) a konektivitu Alexa.

Ford Super Duty 2023: Cena a dostupnost

Ford Super Duty 2023 dorazí k americkým dealerstvím začátkem roku 2023. Další varianty výbavy a funkcí budou následovat od jara 2023. Cena zatím nebyla oznámena, ale očekáváme, že základní XL začne kolem 43 500 EUR a nejvyšší Super Duty Limited až 96 000 EUR.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.