Ford F-150 2023 Raptor R: Cena, interiér, technická data

Ford

Ford F-150 Raptor R pro rok 2023 je nejvýkonnějším Raptorem, jaký byl kdy vyroben, a plní slib daný při uvedení třetí generace Raptoru v únoru 2021. Pravda, nový EcoBoost V6 Raptor s výkonem 450 koní a 510 lb-ft. Co se točivého momentu týče, žádné lumpárny, ale v krajině monster trucků je nový druh bestie, Ram 1500 TRX.

Budeme první, kdo připustí, že TRX zastínil stále schopný Ford F-150 Raptor druhé a třetí generace s motorem V6, ale to vše se s Raptorem R změní.

“Raptor R je náš konečný Raptor,” řekl Carl Widmann, hlavní inženýr společnosti Ford Performance. “Když zákazníci zažijí Raptor R v poušti i mimo ni, vstanou jim chlupy na zátylku – a budou milovat každou jeho vteřinu.”

Predator V8 se hlásí do služby

Nikdy jsme si vážně nemysleli, že Ford nechá Ram TRX předstihnout Raptora. Protože znak R je zabudován v DNA raptora. Prvním Raptorem, který nesl odznak R, byla první generace F-150 SVT R, závodní verze standardního Raptora postavená exkluzivně pro Baja 1000. Můžete se tedy vsadit, že Ford jde naplno se zcela novým Raptorem R.

Pod kapotou je stejný 5,2litrový přeplňovaný motor V8 jako v Mustangu Shelby GT500, Big Daddy of Blue Oval Muscle Cars. Tento motor, kterému Ford s láskou přezdívá „Predator“, je nejvýkonnějším v dlouhé a nejslavnější historii automobilky, v Shelby GT500 poskytuje výkon 760 koní a 625 lb-ft. točivého momentu.

S Fordem F-150 2023 Raptor R máte 700 koní a 640 lb-ft. dostupného točivého momentu. Výkonný motor podává maximální výkon v nízkých až středních otáčkách a zajišťuje razantní akceleraci, která se přes 10stupňovou automatickou převodovku SelectShift přenáší na všechna čtyři kola.

Ford aktualizoval motor překalibrovaným kompresorem a řemenicí s menším průměrem, aby produkoval více točivého momentu než maximální výkon. Přibylo také vlastní nerezové výfukové potrubí, aktualizovaný chladič oleje a hlubší olejová vana. Na straně sání je nyní V8 vybaven větším nasáváním vzduchu a neomezujícím vzduchovým filtrem, který vdechuje o 66 procent více vzduchu ve srovnání s EcoBoost V6 Raptor.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Ford F-150 Raptor R vs Ram 1500 TRX

Věděli jsme, že dříve nebo později tato otázka přijde a je nutné dát jasnou odpověď. Která je největší a nejtěžší? Ford F-150 Raptor R nebo Ram 1500 TRX?

Ram TRX s přeplňovaným 6,2litrovým motorem Hellcat V8 o výkonu 702 koní a 650 lb-ft. točivý moment dodává, zvedl laťku ještě výše. TRX má větší výkon, ale Hellcat má silnější litinový blok. Predator od Raptora R má na druhou stranu lehčí hliníkový blok, což má za následek pohotovostní hmotnost 5 950 liber.

Mezitím Ram TRX naklání váhu na asi 6 350 liber. Pokud si to spočítáte, Raptor R má o něco lepší poměr výkonu k hmotnosti (8,5 lbs/hp) než TRX (9 lbs/hp), což také znamená, že by mohl Raptor R svrhnout druhého v závodě dragster – ne že tyto náklaďáky jsou o závodech dragsterů samy o sobě, ale rozumíte tomu.

Stále čekáme na oficiální údaje Raptor R z nuly na 60 km/h a čtvrt míle, ale jsme si jisti, že budou blízko. Pro srovnání: RAM TRX sprintuje z nuly na 100 km/h za 4,5 sekundy a čtvrt míle zvládne za 12,9 sekundy při rychlosti 108 km/h.

Závody osvědčené základy

Ford F-150 Raptor R pro rok 2023 je vybaven vylepšenou přední nápravou se silnějším pouzdrem nosníku a hliníkovým krytem žeber pro zvládnutí zvýšeného točivého momentu. Standardem je také hliníkový hnací hřídel s větším průměrem a na míru vyrobený měnič točivého momentu s robustním turbínovým tlumičem, stejně jako čtyřpastorkový pohon zadních kol, který zajišťuje neutuchající pohon na silnici i v terénu.

Raptor R také používá pětiprvkové zadní zavěšení (s extra dlouhými vlečenými rameny), 24palcové vinuté pružiny a Panhardskou tyč pro zlepšení stability. Skladové tlumiče jsou zakázkové tlumiče FOX Live Valve s výškovými a terénními senzory, které monitorují terén a upravují tlumicí síly až stokrát za sekundu.

Kromě toho je Raptor R vybaven jedinečnými 37palcovými pneumatikami BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 pro zdvih až 13 palců vpředu a 14,1 palce vzadu (k jízdě po skalách a dunách, jako by tam nebyly. ).

Odolný styling

Ford F-150 Raptor R z roku 2023 vypadá podobně jako obyčejný Raptor (pokud dokonce můžete Raptor nazvat obyčejným), ale ten první má na míru šitý exteriér a interiér, který jej odlišuje. Má větší mohutnou kopuli kapoty, objemnější blatníky a nápis Code Orange R na grafice karoserie.

Otevření dveří odhalí skutečné akcenty z uhlíkových vláken, přední sedadla Recaro potažená černou kůží a tlačítko R na volantu. Standardní výbava zahrnuje 12palcovou dotykovou obrazovku s konektivitou Apple CarPlay a Android Auto a také aktualizace softwaru OTA (over-the-air).

Ford F-150 2023 Raptor R Cena a dostupnost

F-150 Raptor R začíná na 109 145 eurech, což je zhruba o 37 000 eur více než Raptor V6 a o 32 000 eur dražší než Ram 1500 TRX. Knihy objednávek jsou otevřené a zahájení výroby je naplánováno na konec roku 2022 ve Ford Dearborn Truck Plant v Michiganu.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.