Kia EV3 2024: spotřeba, technická data, cena

Kia plánuje do roku 2027 rozšířit svou nabídku elektromobilů na 15 modelů. Většina těchto elektromobilů budou SUV, očekávají se však nejméně tři modely s nízkou střechou, včetně dvou sedanů. Podle zpráv z Jižní Koreje by první z budoucích elektrických sedanů Kia mohl mít podobu modelu velikosti Forte a na trh by mohl být uveden jako “Kia EV3 2024”.

Z

Dne 24. února 2023 zveřejnil Asia Economic exkluzivní článek, v němž uvádí, že na plánu je nový elektrický sedan značky Kia s kódovým označením Kia CT. Kia CT bude patřit do jihokorejské střední třídy a bude srovnatelná s modely Hyundai Avante a Kia K3.

Pro ty, kteří se neorientují ve světě automobilů: Avante a K3 jsou názvy vozů Hyundai Elantra a Kia Forte na asijských trzích. V Číně si nyní mohou zákazníci koupit kompaktní sedan značky Kia také jako elektromobil. Ale zatímco K3 EV je nabízen pouze v Číně, Kia CT má globální ambice.

Technické údaje

Nový elektrický sedan Kia bude údajně založen na platformě Electric Global Modular Platform (E-GMP) společnosti Hyundai Motor Group nebo na platformě eM, která je její evolucí. Elektromobil má mít údajně zjednodušený design a speciální aerodynamická opatření, díky nimž je aerodynamicky účinnější než Forte nebo Sonata. Na přesné údaje je zatím příliš brzy, ale očekáváme, že nejlepší hodnoty EPA budou 325 km. Tento dojezd by měl být při současném stavu technologie HMG snadno dosažitelný. Očekáváme, že elektrický sedan Kia nabídne ultrarychlé nabíjení (10 až 80 % SoC za přibližně 20 minut), podporu Plug & Charge a obousměrné nabíjení.

Pro milovníky jízdy může být k dispozici také Kia EV3 GT se dvěma motory a individuálním nastavením vozidla.

Výroba

Výroba sedanu Kia CT bude probíhat v závodě AutoLand 2 v Gwangmyeongu. Společnost Kia uzavřela závod 2 1. června 2023 a zůstane uzavřen do 31. prosince 2023. Závod 2, který dříve vyráběl hatchbacky Rio a Stonic, bude modernizován a přeměněn na závod na výrobu plně elektrických vozidel. Společnost bude v budoucnu vyrábět dva elektromobily: Kia CT a Kia SV. Druhý jmenovaný, menší crossover než EV6 2024, by mohl být uveden na trh v roce 2024 jako Kia EV4.

Závod Gwangmyeong 2 společnosti AutoLand začne vyrábět elektromobily v červnu 2024. Není známo, zda prvním modelem bude Kia CT nebo Kia SV, ale podle dřívějších zpráv má větší šanci druhý jmenovaný. Nicméně i Kia CT by se mohla začít vyrábět již příští rok. Oficiální plán Kia potvrzuje, že Korejci plánují do roku 2024 uvést na trh elektromobil – pravděpodobně sedan – a elektrické SUV.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Datum vydání

O uvedení modelu Kia EV3 na trh zatím není nic známo, ale předpokládáme, že by se tak mohlo stát do konce roku 2024. Kia se pravděpodobně postará o to, aby byl elektrický model uveden na trh v rozumném počtu. Očekáváme, že cena se bude pohybovat mezi 862 000 Kč a 1 109 000 Kč.

Během konferenčního hovoru o výsledcích společnosti Kia za 2. čtvrtletí 2023, který se konal 27. července 2023, finanční ředitel Ju Woo Jung uvedl, že se společnost musí u elektromobilů zaměřit spíše na zvyšování tržního podílu než na ziskovost, informoval ve stejný den deník The Korea Herald. V případě potřeby musí společnost snížit ceny (stávajících elektromobilů), dodal Woo Jeong. Během rozhovoru finanční ředitel rovněž nadnesl otázku budoucího elektrického sedanu:

Po uvedení modelů EV9 a EV5 v letošním roce jsme v silné pozici, abychom v příštím roce uvedli na trh C-SUV a sedan a vytvořili tak kompletní produktovou řadu. To nám poskytne konkurenční výhodu oproti ostatním značkám, které čelí cenové konkurenci více modelů.” Ju Woo Jung, finanční ředitel společnosti Kia (konferenční hovor k výsledkům za 2. čtvrtletí 2023, 27. července 2023)

Autobrezik.cz říká

Nový elektrický sedan značky Kia by mohl být dobrou volbou pro mladé zákazníky a malé rodiny, kteří hledají stylový a technologicky vyspělý tříprostorový vůz za dostupnou cenu. Určitě by mohl oslovit segment a kupující, kteří jsou znuděni vozy SUV. Kia by jej mohla koncipovat jako jeden z energeticky nejúspornějších elektromobilů na trhu, který by v tomto ohledu překonal Hyundai Ioniq 6 2024.

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.