Kia Sorento 2024: ceny, spotřeba, technická data

Čtvrtá generace modelu Kia Sorento, která bude uvedena na trh v únoru 2020, prošla rozsáhlými změnami. Kia Sorento 2024 se vyznačuje řadou aktualizací interiéru i exteriéru a bude i nadále k dispozici jako hybridní a plug-in hybridní verze.

Co očekáváme od elektrifikovaného SUV příštího modelového roku. Upozorňujeme, že některé údaje a obrázky v tomto článku se mohou týkat jihokorejské verze modelu Sorento. Jakmile budou k dispozici nové informace a fotografie, budeme tuto stránku aktualizovat.

Design

Sorento má strohé, ale moderní tvary a jeho designové prvky vyjadřují stejný pocit středu mezi tradicí a moderností. Při faceliftu se designéři snažili, aby byl vůz odvážnější a kultivovanější.

Vizuální změny modelu Kia Sorento 2024 se týkají především přední části vozu. Má nové vertikální světlomety inspirované modelem Kia EV9, které vozu dodávají větší sílu. Skládají se ze čtyř vertikálně uspořádaných modulů potkávacích a dálkových světel a dvou hvězdicovitých pásů denního svícení, které tvoří tvar písmene T. Maska chladiče má mírně odlišný tvar a nové vložky a na rozdíl od předchozího modelu nenese logo značky. Chybí také nenápadný přídavný otvor přímo pod mřížkou chladiče, díky čemuž nový model působí upraveným dojmem.

Nový nárazník má po stranách svislé otvory pro přívod vzduchu, i když zatím není jasné, zda jsou funkční nebo estetické. Panel větrného deflektoru byl rovněž přepracován a spodní přívod vzduchu má v horní části novou černou vodorovnou lištu. Kapota motoru má štíhlejší tvar a zdobí ji logo značky.

Na boční straně Kia v rámci aktualizace v polovině výrobního cyklu změnila design kol z lehkých slitin modelu Sorento. Na zádi jsou dělená zadní světla spojena hvězdicovým tvarem, který vytváří obrácený tvar písmene U. Upraveny byly nárazníky a blatníky, zvenčí se toho příliš nezměnilo. Kia naštěstí upustila od dnes již klišovitého psaní názvu modelu velkými písmeny.

Celkově očekáváme u rodiny Kia Sorento 2024 standardní prvky, jako jsou oranžová parkovací světla.

Vnitřní

Kia Sorento 2024 má přepracovanou palubní desku, která vypadá elegantněji a moderněji. Vertikální výdechy vzduchu na vnějších koncích již nejsou oddělené jako u předchozího modelu a středové výdechy vzduchu jsou zcela nové horizontální jednotky. Nová, elegantní, černě lakovaná palubní deska obsahuje dva otočné voliče s integrovanými tlačítky a také dotyková tlačítka pro ovládání automatické klimatizace a informačně-zábavního systému.

Kia spojila displeje v interiéru do plynulé křivky. Nové obrazovky obklopující řidiče působí panoramatickým dojmem a vyzařují nádech minimalismu. Místo 26cm středového displeje má nové Sorento větší 31,2cm středový displej. Nový však není pouze dotykový displej. Kia uvádí, že v modelu Sorento 2024 používá informační a zábavní systém nové generace ccNC.

Středová konzola se od předchozího modelu mírně liší. Místo řadicí páky má nové SUV otočný ovladač. Kvalitnější interiér podtrhuje nový systém ambientního osvětlení. Úzký pás světla se táhne přes celou šířku palubní desky, těsně pod rámečky klimatizace. Stejnou barvou je osvětlen i zdobný vzor výplní dveří.

Další technickou novinkou je větší vícebarevný projekční displej, který promítá obraz odpovídající 25,4cm obrazovce (předchozí model: 21,6 cm). A konečně, nový model může být vybaven také digitálním klíčem.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Kia nabízí Sorento PHEV jako 5, 6 a 7místný vůz. Sedadla druhé řady jsou individuálně nastavitelná křesla, která cestujícím nabízejí vysokou úroveň pohodlí. U modelu pro rok 2024 zde neočekáváme žádné změny.

Technické údaje

Kia Sorento 2024 přenesla 1,6litrový motor T-GDi do hybridní verze a totéž očekáváme i u plug-in hybridní verze. Z oznámení o uvedení na trh v Jižní Koreji můžeme potvrdit, že hybridní verze dostane chladnější motor a výkonnější elektromotor. Plug-in hybridní verze by měla mít podobně vylepšené parametry a delší elektrický dojezd, ale na potvrzení si budeme muset počkat na oficiální oznámení.

Motor modelu Sorento Hybrid 2024 má výkon 130 kW a točivý moment 265 N⋅m, zatímco elektromotor má výkon 47 kW a točivý moment 195 N⋅m. Celkový výkon a točivý moment zatím Kia neoznámila. Stejně jako u předchůdce je standardem šestistupňová automatická převodovka, zatímco pohon všech kol je volitelný.

V současném modelu Sorento Hybrid má motor výkon 130 kW a točivý moment 195 N⋅m, zatímco elektromotor dosahuje výkonu 44 kW a točivého momentu 195 N⋅m. Kombinovaný výkon a točivý moment pohonné jednotky činí 168 kW a 258 N⋅m. Plug-in hybridní varianta s pohonem všech kol disponuje pouze výkonem 192 kW a točivým momentem 258 N⋅m, který by se měl v rámci aktualizace modelu zvýšit.

V současném SUV pracuje elektromotor hybridní varianty s baterií o kapacitě 1,5 kWh, elektromotor plug-in hybridní varianty s baterií o kapacitě 14 kWh. Plug-in hybridní varianta splňuje požadavky EPA na čistě elektrický dojezd 51 km. Současný model Sorento Hybrid má certifikaci EPA. Kombinovaná spotřeba paliva je 6,4 l/100 km (pohon předních kol) / 6,9 l/100 km (pohon všech kol), zatímco aktuální plug-in varianta Sorento Hybrid má certifikát EPA. kombinovaná spotřeba paliva je 2,9 l/100 km. Technické specifikace nového modelu budeme aktualizovat, jakmile od společnosti Kia obdržíme nové informace.

Datum vydání

Kia Sorento bude v Jižní Koreji uvedena na trh v roce 2024 v benzinovém/naftovém a hybridním provedení. Uvedení na trh očekáváme na podzim 2023.

Cena a konkurence

Ceny začínají na přibližně 938 000 Kč za Kia Sorento Hybrid 2024 a přibližně 1 257 000 Kč za Kia Sorento Plug-in Hybrid 2024. Starší hybridní a plug-in hybridní SUV se budou prodávat v příslušných základních výbavových stupních za 906 000 Kč a 1 232 000 Kč.

Menší a levnější Mitsubishi Outlander 2024 bude pro potenciální zákazníky značky Kia atraktivní volbou, zejména díky třem řadám sedadel. Dalšími konkurenty jsou Hyundai Santa Fe 2024, Honda CR-V 2024 a Toyota Highlander 2024.

Autobrezik.cz říká

Kia vdechuje modelu Sorento nový život díky odvážnějšímu exteriéru, modernizovanému interiéru a vylepšeným komfortním, konektivním a bezpečnostním prvkům. Tato produktová opatření mají udržet konkurenceschopnost modelu až do uvedení zcela nového Sorenta na trh na konci desetiletí.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.