Kia Sportage 2023: ceny, změny, technická data

S modelem Kia Sportage 2023 slaví jihokorejská automobilka pátou generaci svého nejstaršího modelu. Předchozí generace Kia Sportage byly vynikající volbou kompaktního rodinného SUV s pohodlnými sedadly, bohatou standardní výbavou a vynikající zárukou. Sportage však byl poněkud přehlížen ve srovnání s japonskými rivaly, jako jsou Toyota RAV4, Honda CR-V a dokonce i Subaru Forester – ale Sportage 2023 to chce změnit.

„Obrovský úspěch našich současných SUV se promítl do každého detailu nového Sportage, díky čemuž se stal průkopníkem díky svému inovativnímu designu, dobrodružným schopnostem a žádané automobilové technologii,“ řekl Sean Yoon, prezident a generální ředitel Kia.

Kia Sportage 2023: co je nového?

Sportage debutoval na začátku roku 2021 jako nejrozsáhlejší iterace kompaktního SUV Kia. Nyní je o celých 18 cm delší než předchozí model a má o 8,6 cm delší rozvor. Nová Sportage je navíc o 1,3 cm vyšší a širší než dříve. Zvětšení rozměrů se samozřejmě projevuje i v prostornějším interiéru. Kia tvrdí, že prostor pro nohy vzadu 105 cm a objem zavazadlového prostoru 1118 litrů (se vztyčenými zadními sedadly) z něj činí lídra třídy v tomto segmentu.

Kia Sportage 2023 je založena na nové architektuře N3 automobilky, stejně jako větší sedmimístné SUV Sorento. Podle Kia se tužší podvozek vyznačuje více díly tvářenými za tepla a vyšším podílem ultravysokopevnostní oceli. Nová Sportage má navíc lepší hlukovou izolaci, která zajišťuje hladší jízdu.

K dispozici jsou varianty výbavy LX, EX, X-Line, SX a SX-Prestige. Kia také vydává terénní verze Sportage s názvem X-Pro a X-Pro Prestige.

Pohonné ústrojí a spotřeba paliva

Kia Sportage 2023 je vybavena pouze jedním motorem bez ohledu na stupeň výbavy. Pod kapotou se nachází 2,5litrový čtyřválec s přímým a vícebodovým vstřikováním paliva (na nálepce na okně je uvedeno “GDI + MPI”). Atmosférický motor má výkon 139 kW (187 koní) a točivý moment 241 Nm.

Osmistupňová automatická převodovka je standardem, stejně jako pohon předních kol (FWD). Pohon všech kol (AWD) je volitelný pro všechny modely (a standardní u modelů X-Line a X-Pro). Verze AWD mají o 3,8 cm vyšší světlou výšku než varianty FWD.

Maximální tažná kapacita je 1134 kg pro verze Sportage s pohonem předních i všech kol, pokud jsou vybaveny volitelnými brzdami přívěsu. Spotřeba paliva se liší podle modelů:

  • FWD: 9,4 / 7,4 l/100 km město/dálnice
  • AWD: 10,2 / 8,4 l/100 km město/dálnice

✓ Můžete také zkontrolovat:

Kia Sportage 2023 Hybrid

Později v roce 2022 bude uvedena na trh Kia Sportage 2023 Hybrid se stejným hybridním pohonem jako Tucson Hybrid. Je vybaven přeplňovaným čtyřválcovým motorem o objemu 1,6 litru, elektromotorem o výkonu 44 kW a lithium-iontovou baterií o výkonu 1,49 kWh, které společně dodávají 169 kW (226 koní) na přední kola (FWD) nebo na všechna kola pomocí systému Active AWD Transfer od Kia s elektrohydraulickou spojkou a středovým diferenciálem.

Kia u nového Sportage Hybrid slibuje kombinovanou spotřebu až 6,0 l/100 km, což jej řadí mezi nejúspornější hybridy na trhu, jako jsou CR-V a RAV-4 Hybrid.

Současný design

Co se designu týče, Kia trefila hřebíček na hlavičku a Sportage 2023 není výjimkou. Ačkoli vychází z Hyundai Tucson, designový jazyk Kia „Opposites United“ je směsí čistých linií, hranatých blatníků, svalnatých ramen a „hladkých povrchů vyvážených robustními tvary,“ uvádí Kia. Má plovoucí mřížku „tygřího nosu“, která nyní pokrývá celou šířku předního nárazníku.

Bumerangová světla pro denní svícení navíc vytvářejí dramatické úhly a vytvářejí agresivní fasádu. Vzadu má nová Sportage vroubkovaná zadní světla a tenký černý panel nad víkem zavazadlového prostoru. Těžko samozřejmě přehlédnout nadrozměrné logo Kia pod zadním oknem.

Sportage X-Line 2023 má jedinečné přední a zadní nárazníky se saténově chromovaným lemováním, leskle černá boční zrcátka a rámečky oken a speciální 48,3cm kola z lehkých slitin. Sportage X-Pro se naopak vyznačuje matně černými 43,2cm terénními koly, terénními pneumatikami BF Goodrich, LED mlhovými světly a jízdními režimy pro různé terény.

Kabina s mnoha funkcemi

Jak byste očekávali, Kia Sportage 2023 bude mít zcela nový interiér s lepšími materiály a řadou luxusních prvků. K dispozici bude zakřivený panoramatický displej se dvěma 31,2cm obrazovkami, jednou pro digitální přístrojový panel a druhou pro infotainment.

Palubní deska je vybavena hranatými výdechy, které obepínají zakřivený displej pro organický pocit. Je také vybaven asymetrickou středovou konzolou s novým touchpadem (pro ovládání klimatizace a audiosystému) a masivními přihrádkami pro držáky nápojů.

Konektivita Android Auto a Apple CarPlay jsou standardní. Zároveň dlouhý seznam dostupných funkcí zahrnuje prémiový audio systém Harman Kardon, víceportové Bluetooth, bezdrátové nabíjení a 360stupňový monitor s prostorovým zobrazením.

Pokročilé bezpečnostní funkce

Každá Kia Sportage 2023 je standardně vybavena systémem předcházení kolizím, varováním před opuštěním jízdního pruhu, asistentem pro jízdu v jízdním pruhu, upozorněním na pozornost, parkovacím asistentem a dalšími.

Záruka Kia Sportage

Každá nová Kia opouští továrnu se zárukou na celý vůz 5 let/96 000 km a zárukou na pohonné ústrojí 10 let/160 000 km. Vozidla Kia mají jednu z nejlepších záruk v oboru, ale pokud hodně jezdíte, můžete využít i prodlouženou záruku Kia.

Kia Sportage 2023: Ceny podle úrovně výbavy

Zde je přehled doporučených maloobchodních cen (MSRP) pro jednotlivé úrovně výbavy modelu Kia Sportage 2023, které již zahrnují poplatek za dopravu 30 375 Kč:

  • LX: 680 125 Kč (FWD) / 725 125 Kč (AWD)
  • EX: 730 125 Kč (FWD) / 775 125 Kč (AWD)
  • X-Line: 800 125 Kč (pouze AWD)
  • SX: 817 625 Kč (FWD) / 862 625 Kč (AWD)
  • SX Prestige: 867 625 Kč (FWD) / 912 625 Kč (AWD)
  • X-Pro: 905 150 Kč (pouze AWD)
  • X-Pro Prestige: 950 125 Kč (pouze AWD)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.