KIA XCeed 2022: Interiér, motor a úpravy

V naší recenzi nového KIA XCeed 2022 se dozvíte o výbavě a cenách vozu, jeho specifikacích, najdete fotky hatchbacku s pohonem všech kol a video z testovací jízdy a prozatím i malý pohled na vzhled modelu.

Na podzim roku 2002 Korejci poprvé představili Kia X Ceed. Vůz je založen na konvenčním podvozku Ceed, ale karoserie tohoto modelu je zcela originální. Vůz k nám přichází se dvěma přeplňovanými zážehovými motory a robotizovanou převodovkou.

KIA XCeed 2022: Interiér, motor a úpravy

Technické specifikace

V tabulce jsou uvedeny nejdůležitější parametry: vnější rozměry, spotřeba paliva (benzín), světlá výška, hmotnost, objem kufru a nádrže, motory, převodovky, typ pohonu, jízdní výkony atd.

KIA XCeed 2022: Interiér, motor a úpravy

Tělo

anatomiecrossover
třída vozidlakompaktní crossover
délka / šířka / výška, mm4395 / 1826 / 1483 (1495)*
rozvor, mm2650
Světlá výška (světlá výška), mm172 — 184
objem ložného prostoru, l426/1378
Prázdná hmotnost kg1300 — 1342
Objem palivové nádrže, l50

Pro stroje se světlou výškou 184 mm


motor a převody

typ motorubenzínbenzín
objem, l1.41.6
výkon, HP140200
Točivý moment, Nm242265
Typ převodovkyrobotrobot
počet převodových stupňů77
říditpřednípřední
Zrychlení 0-100 km/h, s9.57.5
Nejvyšší rychlost, km/h200220
spotřeba paliva, l  
– Město8,09.2
– vzdálenost5.65.8
– smíšené6.57.1
typ paliva9595

přehled

Při jízdě nemáte pocit, že se převracíte: sedadlo je mírně nízko. Nádherná sedadla jsou pevná, ale jemná a na druhých dvě stě kilometrů člověka jen mrzí absence bederní opěrky v testovacím voze Prestige.

Viditelnost je dobrá kromě „děravého“ čelního skla způsobeného vlákny. Ergonomie, přístroje, mediální systém – žádné velké otázky. Nastupte a odjeďte. Nebo dokonce řídit! Duo turbomotoru 1.4 T-GDI a sedmistupňového předvolebního robota se po našem střetnutí před dvěma lety v obvyklém Sidu záplatovalo. Motor naskočí, rozjede se a ovládá plynový pedál téměř na pětku.

KIA XCeed 2022: Interiér, motor a úpravy

Při umístění blízko dobrého hydromechanického „automatu“ jsou posuny patrné; dochází také k škubání při střídavém „šlapání“. S volkswagenskou dvojicí 1.4 TSI a DSG známou z mnoha modelů se ale srovnávat nedá. Kia je mnohem plynulejší a dynamika dobrá. 140 hp, které jsou k dispozici, nikdy nevyvolaly žádnou lítost nad 200 hp špičkového motoru.

Zejména proto, že motor 1.6 T-GDI je vybaven 18palcovými koly. A otázky ohledně hladkého chodu vyvstaly u základní verze na 16palcových ekologických pneumatikách Michelin Energy Saver+. Odpružení Iksidu se od běžného zadního trochu liší: pružiny jsou o pár procent měkčí a nárazníky předních tlumičů hydraulické. Při jízdě po městě je jízda v evropském stylu pohodlná. Pokud jde o dojezd, můžete cítit absorpci energie při přejíždění nerovností.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Na dálnici se však Kia XCeed 2022 najednou jakoby připomněla své korejské geny a poskakovala po typicky hladkém asfaltu, jako by byla poseta vlnkami. Vysoké rychlosti neuhlazují povrch. Jinak tomu není ani v nízkých rychlostech. Řekněme, že na štěrkové cestě auto podrobně přepočítá všechny kameny a zopakuje profil výmolů. S tím se dá žít, ale pokud musíte hodně jezdit po polních cestách, je lepší se poohlédnout po crossoverech. Navíc nejsou nabízeny žádné terénní režimy ani asistenti.

KIA XCeed 2022: Interiér, motor a úpravy

Ovládání vozu předčí mnohé crossovery. Volant je velmi lehký: dvě a půl otáčky od zámku k zámku. Reaktivní akce je vyžadována jak v normálním režimu, tak ve sportovním režimu, který se téměř nezhoršuje. Auto obvykle drží přímý směr a přiměřeně zatáčí, pokud není drzé s rychlostí. Jinak eko-Michelin pípá docela brzy i se „Hitchem“ a sám XCeed svou nelibost podkládá znatelným náklonem. I zde se ale hatchback řídí zajímavě, neboť spoléhá na přední i zadní nápravu.


Cena

Jak vysoké jsou náklady? Cena nové Kia XCeed 2022 je podle oficiálních stránek prodejce 43 390 eur.

Autobrezik