Lexus RZ 2023: Interiér, ceny, technická data

Lexus

Lexus RZ 2023 je vůbec prvním plně elektrickým vozidlem této luxusní automobilky. Prémiová dceřiná společnost Toyoty si klade za cíl dosáhnout do roku 2035 celosvětově 100% bateriových elektromobilů (BEV) a do roku 2030 plánuje ve svém portfoliu nabízet celou řadu nových a vzrušujících elektromobilů. Pro Lexus s RZ nastává nová éra.

„Věříme, že k dosažení uhlíkově neutrální společnosti by měl Lexus jako zavedená luxusní automobilka pokračovat ve vytváření vzrušujících vozů a zároveň respektovat přírodu a globální životní prostředí,“ řekl Takashi Watanabe, hlavní inženýr společnosti Lexus International. “Budeme i nadále čelit výzvě nabízet zákazníkům nové zážitky a jedinečný zážitek z jízdy s Lexus BEV.”

Pódium

Lexus a jeho mateřská společnost Toyota jsou průkopníky v hybridní technologii. Honda Insight je prvním sériově vyráběným hybridním vozidlem, které se prodává ve Spojených státech, ale Toyota Prius otevřela dveře k přijetí komerčních hybridních vozidel již v roce 2000. Lexus prodal svůj první hybridní vůz, RX400h, v roce 2005. Toyota a Lexus měli spoustu praxe, než se plně elektrické vozy staly mainstreamem, ale stále nechápeme, proč s uvedením masového elektromobilu tak pozdě.

Nakonec ustoupila s bZ4X a Subaru Solterra, obě založené na platformě e-TNGA od Toyoty, se stejnou architekturou, která stojí za funky designem Lexusu RZ. Konkurenti jako BMW, Mercedes-Benz, Audi a dokonce i Genesis možná táhli dopředu. Ale podle Geoffreyho Chaucera The Yeoman’s Tale of 1386: „Je příliš pozdě, lepší než nikdy; nebýt úspěšný by byl příliš dlouhý čas.

Lexus RZ 2023: Sestava vřetena BEV

Všichni známe Lexus pro jeho vřetenovou mřížku chladiče, designový jazyk, který jsme si v průběhu let oblíbili. Lexus RZ prošel faceliftem, který jej odlišuje od svých neprémiových protějšků Toyoty a Subaru, a je evidentní, že designéři Lexusu udělali krok navíc, aby dali RZ jedinečný hrnek. S láskou nazvaný „BEV Spindle Body“ od Lexusu, celá tvář RZ je jako výrazná vřetenová mřížka (pro nedostatek lepších slov), a to se nám opravdu líbí.

Lexus tvrdí, že design předního nárazníku se „zaměřuje na aerodynamickou účinnost a optimalizované proporce“, zatímco světelná lišta LED a šikmé dveře zavazadlového prostoru jsou nejvýraznějšími designovými prvky. Provedení je čistší než u bZ4X, ale vyleštěnější než u Subaru Solterra.

✓ Můžete také zkontrolovat:

DIRECT4 pohon všech kol

Lexus neuvedl podrobnosti o pohonné jednotce RZ 2023. Něco však bylo řečeno o DIRECT4 AWD a novém výkonném motoru elektronické nápravy (eAxle), který přesně řídí hnací sílu mezi předními a zadními koly a vychází z RZ450e se dvěma elektromotory, AWD a cca 308 hp.

Lexus tvrdí, že DIRECT4 přepíná mezi předními a zadními koly při zrychlení mezi 60:40 a 40:60, aby se minimalizoval sklon a zároveň napodoboval tlak sportovního vozu s pohonem zadních kol. Systém také přenáší více výkonu na přední kola při zatáčení (mezi 75:25 a 50:50 vpředu a vzadu), aby se zlepšil pocit z řízení. Při výjezdu ze zatáčky DIRECT4 střídá poměr mezi 50:50 a 20:80, aby zlepšil trakci a zároveň minimalizoval nežádoucí sklon.

K dispozici systém steer-by-wire

Lexus RZ 2023 bude vybaven systémem steer-by-wire, který eliminuje mechanické spojení mezi ojí a předními koly. Výsledkem je 150stupňový úhel natočení volantu, který snižuje pracovní zatížení a díky němuž jsou tříbodové zatáčky a parkovací manévry hračkou. A pokud závidíte volantu v Tesle, Lexus vám v novém RZ vyjde vstříc.

Pokus Toyoty o polokolo jsme poprvé viděli u bZ4X a s největší pravděpodobností bude k vidění i v novém Lexusu RZ (držíme palce). Nevadí nám volant ve stylu jha, když je úhel natočení volantu 150 stupňů, a dítěti v nás se točí hlava při pouhém pomyšlení na volant podobný vesmírné lodi v sériovém autě.

Lexus RZ 2023: Baterie, dojezd a nabíjení

Lexus nezmínil specifikace baterie a nabíjení svého nejnovějšího elektrického crossoveru RZ. V tiskové zprávě se uvádí, že RZ dosáhne odhadovaného dojezdu 225 mil s 18palcovými koly a asi 200 mil s volitelnými 20palcovými kolečky. Tato čísla zvedla naše obočí vzhledem k tomu, že nejbližší konkurenti RZ, jako je Ford Mustang Mach-E a Hyundai Ioniq 5, dokážou v průměru 300 mil na jedno plné nabití.

Lexus RZ 2023 bude mít pravděpodobně stejnou 65,6kWh baterii jako bZ4X, ale tisková zpráva říká, že bude mít 71,4kWh baterii jako Solterra. Mohl by také přijít se stejnou 6,6 kW palubní nabíječkou, i když vsadíme se, že RZ je kompatibilní s DC rychlými nabíječkami až do 150 kW, aby se urychlily doby nabíjení.

Luxusní interiér a pokročilé bezpečnostní prvky

Lexus RZ 2023 se vyznačuje nízkoúrovňovým přístrojovým panelem a palubní deskou se 14palcovou dotykovou obrazovkou infotainmentu. Pro interiér jsou k dispozici tři barevné varianty (Orage, Palomino a Dapple Grey/Black), přičemž panoramatická střecha s funkcí blackout je standardní výbavou. Dveřní panely jsou vybaveny „stínovým osvětlením“, které mění odstín světla dopadajícího na vnitřní stranu dveří při otevírání nebo zavírání. Může to znít jako trik, ale jsme zvědaví, jak to celé funguje.

Nejnovější RZ je standardně dodáván s Lexus Safety System+ 3.0, vyspělým asistenčním balíčkem řidiče, který mimo jiné zahrnuje dynamický radarový tempomat, předkolizní systém, varování před opuštěním jízdního pruhu a systém nouzového zastavení.

Záruka Lexus

Lexus RZ 2023 opouští továrnu se čtyřletou zárukou/50 000 mil na nárazník, šestiletou/70 000 mil zárukou na pohonné ústrojí, osmiletou/100 000 mil hybridně-elektrickou zárukou a bezplatnou jednoletou/10 000 mil. -servis údržby kilometrů. Prodloužená záruka se může ukázat jako výhodná, pokud najedete více kilometrů než průměrná populace. Tento komplexní průvodce vám pomůže rozhodnout, zda je pro vás prodloužená záruka Lexus vhodná.

Lexus RZ 2023: Cena a dostupnost

Lexus RZ 2023 dorazí do prodejců koncem roku 2022. Ceny a další informace zatím nebyly oznámeny, ale očekáváme základní cenu přes 55 000 eur.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.