Nissan Leaf 2024: Technická data, změny, cena

Nissan

Nissan Leaf 2024 se prakticky nezměnil poté, co pro modelový rok 2023 obdržel několik aktualizací interiéru a exteriéru. V automobilové hantýrce by to mohlo znamenat, že v záloze čeká zcela nový model, nebo že se značka chystá do důchodu. Bohužel se jedná o druhou možnost, protože Nissan oznámil, že v polovině desetiletí ukončí výrobu modelu Leaf.

Nissan již představil model Ariya s dojezdem přes 300 mil, o čemž si Leaf mohl nechat jen zdát. Nissan Leaf první generace, uvedený na trh v roce 2011, byl prvním sériově vyráběným elektromobilem, který zhruba o rok předběhl Chevy Volt PHEV a Teslu Model S. Přesto se Leaf navzdory několika oceněním Auto roku a zásadnímu přepracování v roce 2018 neprodával dobře. Někteří tvrdí, že je to kvůli jeho příliš bizarnímu designu hatchbacku, slabému výkonu a závratnému dojezdu.

Nissan Leaf 2024: Baterie, pohonné ústrojí a dojezd

Nissan Leaf 2024 má v závislosti na konfiguraci dva typy akumulátorů. Základní model Leaf S má lithium-iontovou baterii o kapacitě 40 kWh, která podle odhadů EPA zajišťuje dojezd 149 km. Je poháněn jedním elektromotorem umístěným vpředu, který dosahuje výkonu pouhých 147 koní.

Naproti tomu Leaf SV Plus má větší baterii o kapacitě 62 kWh a výkonnější elektromotor o výkonu 214 k. Tato kombinace dává dojezd 212 km, což je slušné, ale ne zcela ve světě, kde je 250 km u elektromobilu běžné. Jednoduše řečeno, Leaf má elektronický pedál s rekuperačními režimy volitelnými řidičem, které umožňují rekuperaci při brzdění nebo zpomalování.

Možnosti nabíjení pro Nissan Leaf 2024

Nissan Leaf S se 40kWh baterií se nabíjí 7,5 hodiny pomocí nabíječky s napětím 240 V úrovně 2. Naproti tomu Leaf SV s 62kWh baterií se nabíjí 11 hodin. Leaf podporuje rychlonabíjení stejnosměrným proudem až do kapacity 62,5 kWh, což stačí k dobití energie za 40-60 minut. Nevýhodou je zastaralý nabíjecí port CHAdeMO modelu Leaf, který stále vyžaduje samostatný adaptér a není kompatibilní s většinou stejnosměrných nabíjecích stanic.

Nissan Safety Shield 360 a ProPILOT Assist

Leaf 2024 je standardně vybaven systémem Nissan Safety Shield 360, což je sada pokročilých asistenčních funkcí pro řidiče, včetně automatického nouzového brzdění, varování při vybočení z jízdního pruhu, upozornění na mrtvý úhel, automatického brzdění zezadu a asistence v mrtvém úhlu.

Leaf SV Plus je vybaven také dalšími jízdními asistenty, jako je adaptivní tempomat, systém upozornění na pozornost a prostorová kamera. Nissan Leaf SV Plus v nejvyšší výbavě je vybaven technologií ProPILOT vyvinutou pro částečně autonomní jízdu s asistentem pro jízdu v jízdním pruhu a adaptivním tempomatem.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Nissan Leaf 2024: Technické údaje a ceny

Nissan Leaf S stojí v základní verzi od 29 235 eur, což z něj dělá druhý nejlevnější nový elektromobil po Chevroletu Bolt EV. Navzdory základní ceně necelých 30 000 eur má Leaf S slušnou výbavu, jako jsou automatické světlomety, 16palcová ocelová kola, osmipalcový dotykový displej infotainmentu, možnost připojení chytrého telefonu, audiosystém se čtyřmi reproduktory, automatická klimatizace, bezklíčový přístup. Leaf SV Plus má startovací tlačítko, čtyři USB porty a osvětlený nabíjecí port.

Ceny nejvyššího modelu Leaf SV Plus začínají na 37 285 eur. Výrazný cenový skok oproti základnímu Leafu S je způsoben standardně dodávaným tepelným čerpadlem, LED světlomety, 17palcovými koly z lehkých slitin, vyhřívanými předními sedadly, elektricky nastavitelným sedadlem řidiče, vyhřívanými koženými řídítky, navigačním systémem, audiosystémem se šesti reproduktory a vyhřívanými vnějšími zpětnými zrcátky.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.