Nissan Z 2024: spotřeba, technická data, cena

Znovuzrozený Nissan Z splňuje přání a potřeby milovníků sportovních vozů, kteří touží po nostalgii. Přestože se jedná o sedmou generaci jednoho z nejikoničtějších japonských sportovních vozů, Nissan Z 2024 vychází ze základní architektury předchozího modelu. Má také hladký a výkonný 3,0litrový motor V6 se dvěma turbodmychadly, který si vypůjčil z modelu Infiniti Q60 Red Sport 400, ale z hlediska výkonu není Z tak drsný jako Toyota GR Supra 2024.

Od uvedení první generace modelu Fairlady Z na trh v roce 1970 a druhé generace v roce 1978 však model Z nikdy nevypadal tak dobře. Vůz je standardně vybaven šestistupňovou manuální převodovkou nebo doplňkovou devítistupňovou automatickou převodovkou, takže je vhodný pro příležitostné jízdy, jízdu na okruhu nebo přeshraniční grand touring.

Nissan Z 2024: Co je nového?

Nissan Z 2024 debutuje ve výbavě Z NISMO se všemi technickými vymoženostmi, ale se zpestřením. Nissan tvrdí, že Z NISMO “zdvojnásobuje vzrušující výkon” tím, že nabízí “vzrušující zážitek z jízdy na okruhu”, ale je k dispozici pouze s devítistupňovou automatickou převodovkou. S automatickou převodovkou lze bez námahy zlepšit čas Z-nula až o 60 sekund (přibližně 4,5 sekundy místo 4,3 sekundy s manuální převodovkou). Přesto by manuální převodovka byla pro nejvýkonnější moderní vůz Z v historii skvělou záležitostí.

Nissan vylepšil dvakrát přeplňovaný motor V6 o objemu 3,0 litru a zlepšil jeho chlazení, zvýšil přeplňování novým elektronickým obtokovým ventilem, vylepšil chladič oleje motoru a aktualizoval strategii nezávislého časování zapalování převzatou přímo z modelu GT-R NISMO. Výsledkem je výkon 420 koní a točivý moment 384 Nm, což je o 20 koní a dalších 34 Nm točivého momentu více než u sériové verze.

Výkonovou modernizaci doprovází mírně vylepšená karoserie s upravenou přední částí ve tvaru písmene G, voštinovou mřížkou chladiče, aerodynamicky optimalizovanými předními blatníky, širším zadním spoilerem, novými bočními prahy, upraveným zadním nárazníkem a červenými vnějšími akcenty.

Programování převodovky Sport+

Absenci manuální převodovky v modelu Z NISMO Nissan kompenzuje novým jízdním režimem Sport+ a funkcí Launch Control pro devítistupňovou automatickou převodovku. Ta obsahuje závodně vyladěný program řazení, který umožňuje plynulejší řazení dolů a nahoru. Nissan tvrdí, že nový software “řadí tak rychle, že řidič již nemusí na závodním okruhu používat pádla řazení”. Kromě toho aktualizované spojkové pakety zajišťují bleskurychlé řazení.

Optimalizované odpružení a naladění podvozku

Nissan Z NISMO 2024 dostal několik vylepšení na svém podvozku, aby nabídl vyšší výkon a přilnavost. Má nové stabilizátory pro zajištění boční stability, tužší vinuté pružiny, tlumiče s větším průměrem, lesklá černá 19palcová kola RAYS s designem NISMO a pneumatiky Dunlop SP Sport MAXX GT600.

Více předních, zadních a spodních vzpěr zavěšení, tužší pouzdra zavěšení a vylepšené pouzdro ložiska řízení zvyšují torzní tuhost o 2,5 %. Kromě toho vzpěry nyní používají 15palcové přední a 13,8palcové zadní kotouče a brzdové destičky jsou vyrobeny z vysoce výkonné směsi.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Sportovní a výkonné modely Nissan Z

Pokud chcete vůz s manuální převodovkou, podívejte se na výbavy Nissan Z Sport a Performance z roku 2024. Pod kapotou je stejný dvakrát přeplňovaný motor V6 jako v modelu Z NISMO, ale s výkonem 400 koní a točivým momentem 350 Nm. K dispozici je stále devítistupňová automatická převodovka, ale standardní šestistupňová manuální převodovka s uzavřeným převodem je vybavena vysoce výkonnou spojkou od společnosti Exedy. Z Sport je vybaven například 18palcovými koly, pneumatikami Yokohama Advan Sport, osmipalcovou dotykovou obrazovkou infotainmentu s možností připojení chytrého telefonu, dvěma porty USB, tlačítkem pro startování motoru a koženými řídítky.

Nissan Z Performance má 19palcová kola z lehkých slitin RAYS, pneumatiky Bridgestone Potenza S007, sportovní brzdový systém, mechanický samosvorný diferenciál, devítipalcový dotykový displej, navigaci, vyhřívaná sedadla, kožené čalounění a vyhřívaná zpětná zrcátka. Novinkou pro rok 2024 bude systém Amazon Alexa integrovaný do všech variant Nissan Z Performance a NISMO.

Bezpečnostní prvky Nissanu Z

Všechny vozy Nissan Z z roku 2024 mají působivý seznam standardních pomocných prvků pro řidiče. Zahrnuje automatické nouzové brzdění (s detekcí chodců), varování před slepým úhlem, varování před opuštěním jízdního pruhu, varování před křížením, varování před nárazem zezadu a asistenta dálkových světel.

Doporučená maloobchodní cena Nissanu Z 2024 od doporučené maloobchodní ceny

Nissan Z 2024 se u prodejců objeví letos na podzim. Základní ceny začínají na přibližně 43 500 eur (Sport), 53 500 eur (Performance) a od 66 000 eur za NISMO.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.