Toyota Land Cruiser 2024: Informace, ceny, technická data

Toyota

Fanoušci Toyoty Land Cruiser si mohou oddechnout. S modelem Toyota Land Cruiser 2024 se vrací legendární terénní vůz značky z 50. let minulého století.

Místo toho se bude prodávat Land Cruiser Prado, o něco menší verze velkého Land Cruiseru. Většina prvků, díky nimž se Big Daddy stal legendou mezi off-roady, však zůstane zachována.

“Tento ikonický vůz patří do naší nabídky,” říká Dave Christ, viceprezident a generální ředitel skupiny Toyota. “Pro rok 2024 se Land Cruiser vrací ke svým kořenům s designem inspirovaným svým dědictvím, ve spojení s legendárním výkonem a odolností, kterými je Land Cruiser známý, a bude vozit ještě více zákazníků na dobrodružné cesty po celém světě, stejně jako tomu bylo po celé generace.”

Pódium

Ano, Toyota Land Cruiser 2024 je v jiných částech světa Prado, ale to neznamená, že je méně výjimečný. Je založen na podobné architektuře rámu TNGA-F jako Lexus LX, Lexus GX, Toyota Tacoma a Land Cruiser J300, což poskytuje tužší a pevnější platformu než současný Land Cruiser J200. Toyota navíc dbala na to, aby Land Cruiser 2024 byl fyzicky menší než řada 200 LC, která je podle Toyoty oficiálně o 1,2 cm kratší a asi o 4,4 cm užší.

Toyota Land Cruiser 2024: Co je nového?

Land Cruiser přišel o svou evolučně zakřivenou karoserii a nahradil ji krabicovitý styl připomínající staré modely J40 a J70 LC. V našich očích nese Land Cruiser známé stylistické prvky jako Lexus GX 2024. K dispozici jsou také dva designy přední části v závislosti na úrovni výbavy, což znamená, že zábava je opět v táboře Toyoty. Základní verze Land Cruiser 1958 má kulaté LED světlomety a masku chladiče s podpisem TOYOTA, zatímco další varianty jako J60 a J80 LC dostanou hranaté světlomety.

Pod stylem inspirovaným minulostí se skrývá přední náprava s dvojitými rameny a dvoutrubkovými tlumiči a zadní víceprvková náprava s vinutými pružinami, díky čemuž jsou tuhé řídicí nápravy předchůdců zbytečné. Elektrický posilovač řízení a 17palcové přední a zadní kotoučové brzdy jsou standardem všech modelů a všechny Land Cruisery mohou při správném vybavení táhnout až 6 000 kg.

Hybridní pohon i-Force Max

Land Cruiser 2015 jsme do našeho seznamu nejlepších ojetých velkých SUV zařadili díky jeho spolehlivosti a výkonnému (ale žíznivému) motoru V8. Protože však Toyota Land Cruiser J300 debutovala s hybridním motorem V6, očekávali jsme, že nový LC bude mít podobný motor nebo dvoulitrový šestiválec jako Lexus GX.

Místo toho dostane čtyřválcový hybridní motor i-FORCE MAX z modelu Tacoma. Skládá se z výkonného 2,4litrového přeplňovaného čtyřválce, nikl-metalhydridové baterie s kapacitou 1,87 kWh a malého elektromotoru, který dosahuje výkonu 326 koní a točivého momentu 465 newtonmetrů.

Výkon je přenášen na všechna čtyři kola prostřednictvím stálého pohonu všech kol se standardně uzamykatelným středovým a zadním diferenciálem a dvoustupňovou převodovkou s vysokým a nízkým převodovým poměrem. Když jde do tuhého, dokáže hnací ústrojí rozdělit točivý moment v poměru 50:50 mezi přední a zadní kola a automatický diferenciál s omezenou svorností a kontrolou stability vozidla brání slunci v záři.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Hvězdné reference pro terénní vozidla

Toyota Land Cruiser 2024 se svým hranatým zevnějškem nevypadá v divočině nijak nepatřičně. Ostřejší hrany znamenají úhel náklonu 31 stupňů, náklon 25 stupňů a maximální úhel náklonu 22 stupňů, zatímco světlá výška činí až 8,7 palce.

Je také vybaven přepracovaným systémem Multi-Terrain Select, který nyní funguje v režimech 4WD High i 4WD Low a aktivuje funkci Crawl Control, která v terénu funguje jako tempomat. Kromě toho je nový Land Cruiser vybaven asistentem pro sjíždění prudkých svahů. Ostatní varianty dostaly vypínatelný přední stabilizátor pro lepší kontrolu nad koly.

Rozsáhlé technické vybavení

Nenechte se zmást retro stylem. Toyota Land Cruiser 2024 je vybavena všemi technickými vymoženostmi. Základní verze LC 1958 s pětimístnou kabinou je vybavena osmipalcovým dotykovým displejem, bezdrátovým připojením k chytrému telefonu a aktualizacemi OTA (Over-the-Air). Základní verze Land Cruiseru má navíc 18palcová kola z lehkých slitin, vyhřívaný volant a LED mlhová světla.

Ve střední výbavě je Land Cruiser vybaven vyhřívanými a odvětrávanými sedadly SofTex, 12,3palcovým dotykovým displejem infotainmentu a audiosystémem s 10 reproduktory. Limitovaná výbava Land Cruiser First Edition zahrnuje kožené čalounění, bezdrátové nabíjení a dva nabíjecí porty USB-C vpředu a vzadu. K dalším doplňkům patří blatníky, střešní ližiny, střešní nosič a ty krásné kulaté LED světlomety.

Toyota Land Cruiser 2024 Bezpečnostní výbava

Všechny vozy Land Cruiser jsou vybaveny pokročilým asistenčním paketem Toyota Safety Sense 3.0, který zahrnuje funkce, jako je systém pro předcházení kolizím, asistent pro jízdu v jízdním pruhu, dynamický tempomat s radarem, varování před opuštěním jízdního pruhu, asistent pro rozpoznávání dopravních značek, proaktivní asistent pro jízdu a automatická dálková světla.

Tovární záruka Toyota Land Cruiser

Všechny Land Cruisery 2024 opouštějí závody Toyota Tahara a Hino v Japonsku se zárukou na nárazník v délce tří let a 36 mil, zárukou na pohonné ústrojí v délce pěti let a 60 000 mil a zárukou na korozi v délce pěti let bez omezení počtu ujetých kilometrů.

Land Cruiser má navíc záruku na hybridní pohon v délce osmi let/100 000 mil a na baterii v délce deseti let/150 000 mil. ToyotaCare je rovněž standardní součástí výbavy všech nových vozů Toyota Land Cruiser. Zahrnuje dva roky nebo až 25 000 mil plánované tovární údržby a dva roky silniční asistence bez omezení počtu ujetých kilometrů.

Toyota Land Cruiser 2024 Původní doporučená prodejní cena

Toyota oznamuje, že základní model Land Cruiser 1958 pro rok 2024 bude začínat na 50 000 eur, což je cena, která se dosud vztahovala pouze na model LC200. Přesné informace o cenách budou teprve oznámeny.

Fotografie a zdroj: Toyota Deutschland GmbH.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.