Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Dlouho očekávaný Cadillac Escalade IQ 2024, plně elektrický Escalade, je konečně tady. Po pick-upech a SUV GMC Hummer EV, pick-upech Chevrolet Silverado EV a GMC Sierra EV a sedanu Cadillac Celestiq se jedná o šestý elektromobil společnosti GM.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Dokonalé SUV Cadillac s elektrickým pohonem je dalším důkazem, že elektromobily jsou již k dispozici a že se stanou populárními v nejnáročnějších segmentech vozidel rychleji, než se očekávalo.

Design

Cadillac Escalade IQ dostojí svému jménu Escalade a ztělesňuje typické znaky amerického luxusního sedanu: velký, hranatý a velkolepý. Escalade IQ je oproti svému benzinovému protějšku relativně menší a vyznačuje se lepší aerodynamikou a odvážnějším vzhledem.

Díky menší a štíhlejší karoserii je Cadillac Escalade IQ méně náchylný na vítr, což snižuje spotřebu energie a zvyšuje dojezd. Díky menším rozměrům se s elektrickým modelem lépe manévruje ve městě a o něco snadněji se s ním parkuje. Pro mladé kupce budou elegantní tvary modelu Escalade IQ pravděpodobně přitažlivější než hranatý benzinový Escalade, který má stejné proporce už od dob televizního seriálu Klan Sopránů!

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Společnost GM odhaduje, že Escalade IQ je nejlépe aerodynamickým SUV plné velikosti vůbec, protože jeho součinitel odporu vzduchu je přibližně o 15 % nižší než u předchozích generací. K tomuto zlepšení přispívají aktivní lamely mřížky chladiče, které se zavírají, když není potřeba proudění vzduchu, speciální tvar a profil kol, hladší linie střechy, hladší spodní část karoserie a ostrá odtoková hrana zadních světel. Linie střechy je hladší než u benzinového modelu a zadní okno je výrazně více skloněné.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Futuristický design modelu Escalade IQ je patrný z prvků, jako je černý křišťálový štít s osvětleným znakem značky, vertikální světlomety s efektem “digitálního deště”, 24palcová high-tech kola (s 35palcovými pneumatikami LT275/50R24) a dělená vertikální zadní světla s animací světla směrem dolů. Dlouhá dynamická kapota, více dozadu se svažující linie střechy, hladké kliky dveří a boční okna, velká prosklená střecha a krásně tvarované povrchy dodávají elektrickému SUV stylový exteriér.

Vnitřní

Cadillac Escalade IQ má luxusní digitální interiér, který je minimalistický a elegantní. Elegantní přístrojová deska je vybavena dvěma čtvercovými reproduktory na obou koncích a dvěma obrazovkami v horní části, které jsou zakřivené a vytvářejí zaoblený efekt. Pod nimi jsou tenké výdechy vzduchu, které jsou stylově integrovány, aniž by dělaly příliš velký hluk. Volant je typický exotický volant se dvěma rameny a několika dotykovými ovládacími prvky.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

V plovoucí středové konzole je umístěn dotykový displej ve tvaru tabletu, který opticky překlenuje přístrojovou desku a slouží k ovládání různých funkcí elektromobilu. Na středové konzole je také otočný ovladač, kterým se dotykový displej ovládá. Přímo pod ním se nachází odkládací prostor, který nabízí místo pro malou nákupní tašku nebo kabelku.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Pro druhou řadu sedadel jsou k dispozici sedadla Executive s masážní funkcí a reproduktory v opěrkách hlavy, stejně jako vyhrazená středová konzola s dotykovým displejem. Do opěradla první řady sedadel je integrována 12,6palcová zábavní obrazovka pro cestující ve druhé řadě. Escalade IQ pojme až sedm cestujících, přičemž další řada sedadel se dá sklopit (elektricky) a zvětšit tak úložný prostor.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce
Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Tónovaná pevná panoramatická střecha s UV ochrannou fólií propouští do velkého interiéru dostatek denního světla. Ve tmě systém ambientního osvětlení se 126 barvami zvýrazňuje různé klíčové prvky interiéru a vytváří teplé, příjemné světlo.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Zabezpečení

HD Surround Vision, Advanced Automatic Parking Assist, Intersection Automatic Emergency Braking, Blind Spot Assist a Predictive Pedestrian and Cyclist Braking jsou jen některé z pozoruhodných prvků aktivní bezpečnosti a asistence řidiče modelu Escalade IQ. Zatímco Celestiq je vybaven systémem Ultra Cruise, Escalade IQ si vystačí se systémem Super Cruise. Je však vybaven senzory LiDAR, takže by mohl být v budoucnu aktualizací softwaru rozšířen o pokročilejší technologii autonomního řízení bez použití rukou.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce
Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Systém Ultra Cruise je údajně lepší než systém Super Cruise a dokáže rozpoznat situace, kdy starší systém potřebuje aktualizaci. Bude využívat kamery, radar a LiDAR k vytvoření přesného 360stupňového statistického trojrozměrného zobrazení prostředí. Modely vybavené systémem Ultra Cruise budou mít LiDAR za čelním sklem a kromě funkcí systému Super Cruise nabídnou nové funkce autonomního řízení pro následující oblasti

  • Sledování rychlosti, vymáhání dodržování rychlostních limitů.
  • Podpora automatických změn jízdních pruhů a změn jízdních pruhů na vyžádání.
  • Podporuje odbočování vlevo a vpravo.
  • Podporuje vyhýbání se blízkým objektům.
  • Podporuje parkování ve vjezdech do budov.
  • Sleduje vnitřní navigační trasy
  • Reaguje na zastavená zařízení pro řízení dopravy
  • Poskytuje uživateli informace prostřednictvím dynamického displeje Ultra Cruise, volně umístěného displeje přímo v zorném poli řidiče.

Technické údaje

Cadillac Escalade IQ je technologicky o několik let napřed oproti modelu s benzinovým motorem a hlavním důvodem tohoto pokroku je základní platforma. Společnost GM údajně postavila model Escalade na platformě BT1, která je v současnosti základem pro všechny její elektrické vozy plné velikosti. V tiskové zprávě GM se uvádí, že základem nového elektrického SUV Cadillac je platforma Ultium.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Z hlediska velikosti zaujímá Escalade IQ mezipolohu mezi Escaladem s benzinovým motorem a Escaladem ESV. Je 224,3 palce dlouhý, 85,3 palce široký, 76,1 palce vysoký a má rozvor 136,2 palce. Světlá výška elektrického SUV je 6,9 palce.

Escalade IQ má přední zavazadlový prostor eTrunk, jak tuto funkci nazývá společnost GM. Zavazadlový prostor pod kapotou je poměrně velký, nabízí 12 krychlových stop úložného prostoru a místo pro dva golfové bagy. Za třetí řadou sedadel je 23,7 krychlových stop úložného prostoru, který lze rozšířit na 119,2 krychlových stop.

AspektCadillac Escalade IQ Rozměry/kapacita
Délka224,3 palce.
Šířka85,3 palce
Výška76,1 palce
Rozvor136,2 palce
Světlá výška6,9 palce.
Volný objem12,2 krychlových stop
Objem zavazadlového prostoru119,2 cm3 (druhá a třetí řada po sklopení)
69,1 cm3 (třetí řada sklopená)
23,7 m3 (za třetí řadou)
VýškaPrvní řada: 43,5 palce
Druhá řada: 39,9 palce
Třetí řada: 37,2 palce
Prostor pro nohyPrvní řada: 45,2 palce
Druhá řada: 41,3 palce.
Třetí řada: 30,1 palce.
Prostor pro ramenaPrvní řada: 65,4 palce
Druhá řada: 63,6 palce.
Třetí řada: 56,5 palce.
Módní prostorPrvní řada: 61,1 palce.
Druhá řada: 60,3 palce.
Třetí řada: 49,4 palce.
Tažná hmotnost8 000 liber.

Cadillac Escalade IQ Rozměry a výkon (Zdroj: GM)

Lithium-iontový akumulátor NCMA s 24 moduly a kapacitou přes 200 kWh pohání dva synchronní motory s permanentními magnety, jeden na přední nápravě a druhý na zadní nápravě. Pohonná jednotka se dvěma motory obvykle dosahuje výkonu 680 k a točivého momentu 615 N.m. S dostupným režimem Supercharger může řidič dočasně zvýšit kombinovaný výkon a točivý moment na 750 k a 785 Nm. S aktivovaným režimem akcelerace trvá zrychlení na 100 km/h méně než pět sekund. Escalade EV je vybaven typickými funkcemi elektromobilů, jako je provoz s jedním pedálem, variabilní rekuperační brzdění a tepelné čerpadlo.

GM očekává, že Escalade IQ bude mít podle EPA dojezd 450 mil, takže zákazníci budou moci bez obav jezdit po celých Státech. Escalade IQ může být napájen 800voltovými nabíječkami na stejnosměrný proud, které prodlouží jeho dojezd na 100 mil za pouhých 10 minut. Escalade IQ lze nabíjet v obou směrech a GM jej vybavuje funkcí doručení až do domu. Funkce car-to-load umožňuje zákazníkům napájet externí zařízení energií uloženou v baterii.

Cadillac Escalade IQ 2024: Ceny a funkce

Escalade IQ je vybaven systémem Magnetic Ride Control 4.0 a adaptivním vzduchovým odpružením, které vyrovnává nerovnosti a další nežádoucí nerovnosti vozovky a poskytuje zákazníkům maximální jízdní komfort. Adaptivní vzduchové odpružení umožňuje snížit vůz až o 2 palce a zvýšit jej až o 1 palec.

Jedním z pozoruhodných high-tech systémů podvozku je také standardní řízení všech kol. Při nízkých rychlostech snižuje průměr náklonu na 39,4 stopy. Při vyšších rychlostech zlepšuje ovladatelnost a stabilitu, zejména při tažení. Plně elektrický Escalade může táhnout až 8 000 kg.

AspektCadillac Escalade IQ Specifikace
Uspořádání převodovkyPohon všech kol
SystémDva pohony, každý s PMSM (jeden vpředu a jeden vzadu)
Výkon680 k (normální provoz)/750 k (maximální rychlost)
Točivý moment615 lb-ft. (normální režim)/785 lb-ft. (maximální rychlost)
Doba zrychlení 0-60 mph<5 sekund
Chemické složení baterieLithium-iontová katoda NCMA, směsná grafitová anoda
Kapacita baterie200+ kWh
GM skóre. Dojezd450 mil.
Rychlost nabíjení240 V (7,7 kW, včetně dvoustupňového nabíjecího kabelu) – 14,8 km/h
240 V (19,2 kW AC) – 37 mph
800 V – 100 mil/10 minut

Cadillac Escalade IQ Specifikace (Zdroj: GM)

Budoucí Escalade IQL by mohl být verzí s lepšími funkcemi

Cadillac Escalade IQL by mohl být modelem s dlouhým rozvorem a možná nejdražším SUV společnosti GM.

Escalade IQL by mohl být jedním z největších vozidel. Escalade EV s dlouhým rozvorem by mohl dosáhnout délky téměř 240 palců a jeho rozvor by mohl dosahovat téměř 150 palců.

Modely Escalade IQL a IQ se mohou mírně lišit od modelů Escalade a Escalade ESV. U elektrického modelu s dlouhým rozvorem může dojít k výrazným změnám ve výbavě, takže si jej kupující vybírají nejen kvůli většímu prostoru, ale také kvůli funkčnosti. Může mít také další možnosti personalizace.

Cena a datum vydání

Společnost GM bude od léta 2024 vyrábět Cadillac Escalade IQ v montážním centru Factory Zero v Detroitu-Hamtramcku v Michiganu. V tomto závodě se bude vyrábět také pick-up GMC Hummer EV , SUV Hummer EV a Sierra EV, jakož i elektromobil GMC Silverado EV. značky Chevrolet. Výroba modelu Sierra EV však zatím nebyla zahájena.

Společnost GM uvedla na trh Cadillac Escalade IQ ve výbavových stupních Luxury 1, Luxury 2, Sport 1 a Sport 2 s cenami od 130 000 USD. Společnost plánuje zahájit dodávky koncem roku 2024. Plně elektrický Escalade bude konkurovat elektrickému SUV Range Rover a Mercedesu EQS.

Autobrezik.cz říká

Escalade IQ je připraven stát se nejluxusnějším elektrickým SUV v Americe, které je ještě chladnější a inovativnější než SUV Mercedes EQS. Jako jeden z mála starších modelů přechází do elektrické budoucnosti a výrazně se zlepšuje ve všech oblastech bez kompromisů.

Fotografie a zdroj: Cadillac.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik