Cadillac Escalade IQ 2024: Prezentace, ceny, technická data

Dlouho očekávaný Cadillac Escalade IQ 2024, plně elektrický Escalade, je konečně tady. Po pick-upech a SUV GMC Hummer EV, pick-upech Chevrolet Silverado EV a GMC Sierra EV a sedanu Cadillac Celestiq se jedná o šestý elektromobil společnosti GM.

Dokonalé SUV Cadillac s elektrickým pohonem je dalším důkazem, že elektromobily jsou již k dispozici a že se stanou populárními v nejnáročnějších segmentech vozidel rychleji, než se očekávalo.

Design

Cadillac Escalade IQ dostojí svému jménu Escalade a ztělesňuje typické znaky amerického luxusního sedanu: velký, hranatý a velkolepý. Escalade IQ je oproti svému benzinovému protějšku relativně menší a vyznačuje se lepší aerodynamikou a odvážnějším vzhledem.

Díky menší a štíhlejší karoserii je Cadillac Escalade IQ méně náchylný na vítr, což snižuje spotřebu energie a zvyšuje dojezd. Díky menším rozměrům se s elektrickým modelem lépe manévruje ve městě a o něco snadněji se s ním parkuje. Pro mladé kupce budou elegantní tvary modelu Escalade IQ pravděpodobně přitažlivější než hranatý benzinový Escalade, který má stejné proporce už od dob televizního seriálu Klan Sopránů!

Společnost GM odhaduje, že Escalade IQ je nejlépe aerodynamickým SUV plné velikosti vůbec, protože jeho součinitel odporu vzduchu je přibližně o 15 % nižší než u předchozích generací. K tomuto zlepšení přispívají aktivní lamely mřížky chladiče, které se zavírají, když není potřeba proudění vzduchu, speciální tvar a profil kol, hladší linie střechy, hladší spodní část karoserie a ostrá odtoková hrana zadních světel. Linie střechy je hladší než u benzinového modelu a zadní okno je výrazně více skloněné.

Futuristický design modelu Escalade IQ je patrný z prvků, jako je černý křišťálový štít s osvětleným znakem značky, vertikální světlomety s efektem “digitálního deště”, 24palcová high-tech kola (s 35palcovými pneumatikami LT275/50R24) a dělená vertikální zadní světla s animací světla směrem dolů. Dlouhá dynamická kapota, více dozadu se svažující linie střechy, hladké kliky dveří a boční okna, velká prosklená střecha a krásně tvarované povrchy dodávají elektrickému SUV stylový exteriér.

Vnitřní

Cadillac Escalade IQ má luxusní digitální interiér, který je minimalistický a elegantní. Elegantní přístrojová deska je vybavena dvěma čtvercovými reproduktory na obou koncích a dvěma obrazovkami v horní části, které jsou zakřivené a vytvářejí zaoblený efekt. Pod nimi jsou tenké výdechy vzduchu, které jsou stylově integrovány, aniž by dělaly příliš velký hluk. Volant je typický exotický volant se dvěma rameny a několika dotykovými ovládacími prvky.

V plovoucí středové konzole je umístěn dotykový displej ve tvaru tabletu, který opticky překlenuje přístrojovou desku a slouží k ovládání různých funkcí elektromobilu. Na středové konzole je také otočný ovladač, kterým se dotykový displej ovládá. Přímo pod ním se nachází odkládací prostor, který nabízí místo pro malou nákupní tašku nebo kabelku.

Pro druhou řadu sedadel jsou k dispozici sedadla Executive s masážní funkcí a reproduktory v opěrkách hlavy, stejně jako vyhrazená středová konzola s dotykovým displejem. Do opěradla předních sedadel je integrována 32cm zábavní obrazovka pro cestující ve druhé řadě. Escalade IQ pojme až sedm cestujících, přičemž třetí řadu sedadel lze sklopit (elektricky) a zvětšit tak úložný prostor.

Tónovaná pevná panoramatická střecha s UV ochrannou fólií propouští do velkého interiéru dostatek denního světla. Ve tmě systém ambientního osvětlení se 126 barvami zvýrazňuje různé klíčové prvky interiéru a vytváří teplé, příjemné světlo.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Zabezpečení

HD Surround Vision, Advanced Automatic Parking Assist, Intersection Automatic Emergency Braking, Blind Spot Assist a Predictive Pedestrian and Cyclist Braking jsou jen některé z pozoruhodných prvků aktivní bezpečnosti a asistence řidiče modelu Escalade IQ. Zatímco Celestiq je vybaven systémem Ultra Cruise, Escalade IQ si vystačí se systémem Super Cruise. Je však vybaven senzory LiDAR, takže by mohl být v budoucnu aktualizací softwaru rozšířen o pokročilejší technologii autonomního řízení bez použití rukou.

Systém Ultra Cruise je údajně lepší než systém Super Cruise a dokáže rozpoznat situace, kdy starší systém potřebuje aktualizaci. Bude využívat kamery, radar a LiDAR k vytvoření přesného 360stupňového statistického trojrozměrného zobrazení prostředí. Modely vybavené systémem Ultra Cruise budou mít LiDAR za čelním sklem a kromě funkcí systému Super Cruise nabídnou nové funkce autonomního řízení pro následující oblasti

  • Sledování rychlosti, vymáhání dodržování rychlostních limitů.
  • Podpora automatických změn jízdních pruhů a změn jízdních pruhů na vyžádání.
  • Podporuje odbočování vlevo a vpravo.
  • Podporuje vyhýbání se blízkým objektům.
  • Podporuje parkování ve vjezdech do budov.
  • Sleduje vnitřní navigační trasy
  • Reaguje na zastavená zařízení pro řízení dopravy
  • Poskytuje uživateli informace prostřednictvím dynamického displeje Ultra Cruise, volně umístěného displeje přímo v zorném poli řidiče.

Technické údaje

Cadillac Escalade IQ je technologicky o několik let napřed oproti modelu s benzinovým motorem a hlavním důvodem tohoto pokroku je základní platforma. Společnost GM údajně postavila model Escalade na platformě BT1, která je v současnosti základem pro všechny její elektrické vozy plné velikosti. V tiskové zprávě GM se uvádí, že základem nového elektrického SUV Cadillac je platforma Ultium.

Z hlediska velikosti se Escalade IQ řadí mezi Escalade s benzínovým motorem a Escalade ESV. Je dlouhý 570 cm, široký 216,7 cm, vysoký 193,3 cm a má rozvor 346 cm. Světlá výška elektrického SUV je 17,5 cm.

Escalade IQ má přední zavazadlový prostor eTrunk, jak tuto funkci nazývá společnost GM. Prostor pod kapotou je poměrně velký a nabízí 340 litrů úložného prostoru, kam se vejdou dva golfové bagy. Za třetí řadou sedadel je 670 litrů úložného prostoru, který lze rozšířit na 3374 litrů.

AspektCadillac Escalade IQ Rozměry/kapacita
Délka570 cm
Šířka216,7 cm
Výška193,3 cm
Rozvor346 cm
Světlá výška17,5 cm
Volný objem345 litrů
Objem zavazadlového prostoru3374 litrů (a 3. řada sklopena)
1958 litrů (řada sklopena)
670 litrů (za 3. řadou)
VýškaPrvní řada: 110,5 cm
Druhá řada: 101,3 cm
Třetí řada: 94,5 cm
Prostor pro nohyPrvní řada: 114,8 cm
Druhá řada: 104,9 cm
Třetí řada: 76,5 cm
Prostor pro ramenaPrvní řada: 166,1 cm
Druhá řada: 161,5 cm
Třetí řada: 143,5 cm
Módní prostorPrvní řada: 155,2 cm
Druhá řada: 153,7 cm
Třetí řada: 125,7 cm
Tažná hmotnost3629 kg

Cadillac Escalade IQ Rozměry a výkon (Zdroj: GM)

Lithium-iontový akumulátor NCMA s 24 moduly a kapacitou přes 200 kWh napájí dva synchronní motory s permanentními magnety, jeden na přední nápravě a druhý na zadní nápravě. Pohonná jednotka se dvěma motory obvykle dosahuje výkonu 507 kW (680 koní) a točivého momentu 834 Nm. S aktivovaným režimem Velocity Max může řidič dočasně zvýšit kombinovaný výkon a točivý moment na 559 kW (750 koní) a 1064 Nm. S aktivovaným režimem akcelerace trvá zrychlení na 100 km/h méně než pět sekund. Escalade IQ je vybaven typickými funkcemi elektromobilů, jako je provoz s jedním pedálem, variabilní rekuperační brzdění a tepelné čerpadlo.

GM očekává, že Escalade IQ bude mít podle EPA dojezd 724 km, takže zákazníci budou moci bez obav cestovat po celé zemi. Escalade IQ lze nabíjet 800voltovými nabíječkami na stejnosměrný proud, které prodlouží jeho dojezd o 161 km za pouhých 10 minut. Escalade IQ lze nabíjet obousměrně a GM jej vybavuje funkcí Vehicle-to-Home. Funkce Vehicle-to-Load umožňuje zákazníkům napájet externí zařízení energií uloženou v baterii.

Escalade IQ je vybaven systémem Magnetic Ride Control 4.0 a adaptivním vzduchovým odpružením, které vyrovnává nerovnosti a další nežádoucí nerovnosti vozovky a poskytuje zákazníkům maximální jízdní komfort. Adaptivní vzduchové odpružení umožňuje snížit vůz až o 2 palce a zvýšit jej až o 1 palec.

Jedním z pozoruhodných high-tech systémů podvozku je také standardní řízení všech kol. Při nízkých rychlostech snižuje průměr náklonu na 39,4 stopy. Při vyšších rychlostech zlepšuje ovladatelnost a stabilitu, zejména při tažení. Plně elektrický Escalade může táhnout až 8 000 kg.

AspektCadillac Escalade IQ Specifikace
Uspořádání převodovkyPohon všech kol
SystémDva pohony, každý s PMSM (jeden vpředu a jeden vzadu)
Výkon507 kW (680 koní) (normální provoz) / 559 kW (750 koní) (Velocity Max)
Točivý moment834 Nm (normální režim) / 1064 Nm (Velocity Max)
Doba zrychlení 0-60 mph<5 sekund
Chemické složení baterieLithium-iontová katoda NCMA, směsná grafitová anoda
Kapacita baterie200+ kWh
GM skóre. Dojezd724 km
Rychlost nabíjení240 V (7,7 kW, včetně dvoustupňového nabíjecího kabelu) – 23,8 km/h

Cadillac Escalade IQ Specifikace (Zdroj: GM)

Budoucí Escalade IQL by mohl být verzí s lepšími funkcemi

Cadillac Escalade IQL by mohl být modelem s dlouhým rozvorem a možná nejdražším SUV společnosti GM.

Escalade IQL by mohl být jedním z největších vozidel na trhu. Escalade EV s dlouhým rozvorem by mohl dosáhnout délky téměř 610 cm a jeho rozvor by mohl dosáhnout téměř 381 cm.

Modely Escalade IQL a IQ se mohou mírně lišit od modelů Escalade a Escalade ESV. U elektrického modelu s dlouhým rozvorem může dojít k výrazným změnám ve výbavě, takže si jej kupující vybírají nejen kvůli většímu prostoru, ale také kvůli funkčnosti. Může mít také další možnosti personalizace.

Cena a datum vydání

Společnost GM bude od léta 2024 vyrábět Cadillac Escalade IQ v montážním centru Factory Zero v Detroitu-Hamtramcku v Michiganu. V tomto závodě se bude vyrábět také pick-up GMC Hummer EV , SUV Hummer EV a Sierra EV, jakož i elektromobil GMC Silverado EV. značky Chevrolet. Výroba modelu Sierra EV však zatím nebyla zahájena.

Společnost GM uvedla na trh Cadillac Escalade IQ ve výbavových stupních Luxury 1, Luxury 2, Sport 1 a Sport 2 s cenami od 3 250 000 Kč. Společnost plánuje zahájit dodávky koncem roku 2024. Plně elektrický Escalade bude konkurovat elektrickému SUV Range Rover a Mercedesu EQS.

Autobrezik.cz říká

Escalade IQ je připraven stát se nejluxusnějším elektrickým SUV v České republice, které je ještě chladnější a inovativnější než SUV Mercedes EQS. Jako jeden z mála starších modelů přechází do elektrické budoucnosti a výrazně se zlepšuje ve všech oblastech bez kompromisů.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.