Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Věděli jsme, že se chystají velké věci, když Chevy konečně ustoupil a přešel Corvette z konvenční konstrukce s předním motorem na formát s motorem uprostřed. Výsledkem je zcela nový C8 Corvette Stingray. A co mnozí nevěděli, je, že nová Corvette Z06 – konkrétně její atmosférický motor V8 s plochým hřídelem – nám celou dobu ležela přímo pod nosem v podobě závodního vozu Chevy C8.R, který má být představen v roce 2020. .

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Staré legendy a nové začátky

Nyní, když se opona na Chevy Corvette Z06 2023 zvedla, puristé ocení hlavní důvod přemístění motoru. „Prakticky každá součást, která charakterizuje Z06, je navržena tak, aby podporovala nebo vylepšovala její schopnosti,“ řekl Tadge Jüchter, hlavní inženýr Corvette. „Závodění bylo důvodem, proč byl model Z06 koncipován v roce 1963 a nadále podporuje vývoj pouličních modelů, díky nimž jsou lepší na silnici a na dráze.“

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Chevrolet vyvinul první Corvette Z06 v roce 1963, aby ovládla závodní dráhu. Postupem času však Z06 ztělesňuje symbiózu supervozu připraveného na trať. „Nová Corvette Z06 definuje americký supersport,“ řekl prezident General Motors Mark Reuss. „Staví na výrazném designu a průkopnické dynamice představené u Corvette s motorem uprostřed a vylepšuje je tak, aby nabízely rafinovanou, ale nekompromisní sledovatelnost s výkonem světové třídy.“

Chevy Corvette Z06 2023: Vše o motoru

Chevy Corvette Z06 2023 má zcela nový 5,5litrový LT6 V8 s přirozeným sáním, který produkuje 670 koní a 460 lb-ft. dodává točivý moment. Není tu žádná manuální převodovka, ale Chevy dal standardní osmistupňové dvouspojkové převodovce kratší konečný poměr 5,56:1 pro ještě rychlejší akceleraci.

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Díky tomu je LT6 nejvýkonnějším motorem V8 s přirozeným sáním, jaký byl kdy vyroben. Ještě důležitější je, že motor poskytuje špičkový výkon při stratosférických 8400 ot./min (pouhých 200 ot./min pod 8400 ot./min. čerpací redline) a maximální točivý moment při 6300 ot./min.

Spíše než instalovat kompresor na ventilový rozvod typu pushrod, GM trvá na tom, že plochý klikový hřídel, titanové ojnice a sací ventily potlačují vratnou hmotu nebo „chvění“, které se vyskytuje u převrtaných plochých osmiválců. Všech 32 ventilů je navíc vybaveno dvojitou pružinou, aby se předešlo vyplavení ventilů při vyšších otáčkách motoru, zatímco přímo působící „poháněče prstů“ nevyžadují po dobu životnosti motoru žádné nastavení vůle ventilů.

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

A protože nový motor LT6 dosahuje téměř 9 000 otáček za minutu, vydává vzrušující zvuk podobný tomu, jaký má závodní vůz C8.R. Chevrolet vydal film s názvem Putting the World On Notice na oslavu debutu Corvette Z06, kde můžete slyšet LT6 křičet z plných plic.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Výkon v jádru

2023 Chevy Corvette Z06 je v podstatě Corvette C8.R, a to je dobrá věc. Z06 jezdí na stejném podvozku a má podobné vnější proporce jako Corvette C8.R. Získává však o 3,6 palce širší tělo s přizpůsobenými předními a zadními nárazníky pro zlepšení chlazení a aerodynamiky. Je také vybaven rekonfigurovatelným zadním křídlem s nastavitelnými zadními hranami (nebo vrbovými konci) pro maximalizaci přilnavosti a přítlaku.

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

„Využitím architektury uprostřed motoru jsme dosáhli o šest procent většího přítlaku než u sedmé generace ZR1 s o osm procent nižším aerodynamickým odporem,“ pokračoval Jüchter.

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Z06 je standardně dodáván s kovanými 20palcovými předními a 21palcovými zadními koly z lehké slitiny, které jsou k dispozici v pěti různých povrchových úpravách, z nichž každý je zabalen do pneumatik Michelin Pilot Sport 4S ZP na míru. Pokud to máte rádi ještě tvrdší, je k dispozici volitelná sada kol z uhlíkových vláken, která snižuje neodpruženou hmotu až o 40 liber.

Výkonový balíček Z06

Z06 Performance Package obsahuje závodní pneumatiky Michelin Sport Cup 2 ZR P (speciálně vyvinuté pro Corvette Z06), šestipístkové přední brzdy Brembo (15,7″ přední kotouče a 15,4″ zadní kotouče), odpružení Magnetic Ride Control 4.0 a uhlíková vlákna aero paket s předním splitterem z uhlíkových vláken, skluznicí, předními rohy a zadním křídlem z uhlíkových vláken.

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Zakázkové řemeslné zpracování pro interiérový design

Dřívější Corvette nebyly zrovna známé svými vysoce kvalitními interiéry, ale C8 Corvette to vše změnila. Pryč jsou fádní plasty, místo nich jsou na dotek měkké a prémiové materiály, které se běžně vyskytují v německých nebo italských superautech.

Z06 zprostředkovává auru syrové síly a výkonu s řemeslným zpracováním na míru,“ řekl Phil Zak, výkonný ředitel designu Chevrolet, „od široké řady s cizelovanými povrchy až po prémiové materiály a materiály z uhlíkových vláken.

Chevy Corvette Z06 2023: Specifikace, cena, datum vydání

Kupující má na výběr ze sedmi barev interiéru (rozšiřitelných na tisíce barevných kombinací), tří možností sezení, šesti možností postrojů a dvou dostupných možností karbonového interiéru. Dostupný karbonový interiérový paket nabízí také karbonový volant, karbonové pádla řazení a karbonové ozdobné díly. Z06 je také k dispozici až ve dvanácti barvách exteriéru, sedmi paketech kol a šesti barvách brzdových třmenů, aby bylo zajištěno, že žádné dva modely Corvette Z06 nebudou stejné.

2023 Chevy Corvette Z06 Cena a dostupnost

Cena za 2023 Chevy Corvette Z06 ještě nebyla stanovena, ale očekáváme, že účet bude začínat na 92 ​​000 EUR za MSRP. Výroba bude zahájena v létě 2022 v montážním závodě Bowling Green v Kentucky. Nová Corvette Z06 je k dispozici v konfiguracích kupé a kabriolet (s pevnou střechou) v konfiguraci s levostranným a pravostranným řízením.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Auto Březík Servis