Dodge Deora: Koncept, který oživuje legendu a inspiruje budoucnost

Dodge Deora je ikonický vůz, který si prošel dvěma velmi odlišnými životními etapami. Nejprve jako koncepční vůz na autosalonech v 60. letech a poté jako jeden z prvních modelů Hot Wheels od Mattela v roce 1968. V roce 2022, u příležitosti 55. výročí původního Deora, představil designér Frederik Steve Kristensen nový koncept, který kombinuje retro prvky s futuristickými technologiemi.

Historie původního Dodge Deora

Původní Deora nebyl dílem Chrysleru, ale soukromým projektem bratří Alexanderových z Detroitu. Zajímavostí je, že ačkoli nesl značku Dodge, obsahoval mnoho dílů od Fordu, včetně zadní části, masky chladiče a zadních světel. Chrysler si vůz na dva roky pronajal a poté jej prodal. Vůz se později objevil na výstavě Detroit Autorama v roce 2002.

Nový koncept Dodge Deora

Nový koncept zachovává mnoho nezapomenutelných prvků originálu, jako jsou dveře otevírané směrem nahoru a futuristický interiér. Kristensenův koncept je teoreticky autonomní, s ovládacími prvky, které lze sklopit do podlahy. Interiér je vybaven retrofuturistickými sedadly a dřevěným obložením.

Design a pohon

Stejně jako model Hot Wheels nabízí i Deora prostor pro surfovací prkna. Vpředu se nacházejí prvky původní kabiny, ale také LED světla a výrazné prolisy v blatnících. Koncept je založen na kompaktním pick-upu Dodge A-100, který kombinuje prvky pick-upu a osobního automobilu.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Původní Deora měl šestiválcový motor s vylepšeným sáním a dvojitými karburátory. Nový koncept by mohl být poháněn elektromotorem, ale fanoušci spalovacích motorů by si jistě přáli vidět pod kapotou například V10 z Viperu.

Technické údaje (koncept)

  • Platforma: Dodge A100
  • Pohon: Elektrický (předpokládaný)
  • Výkon: Není k dispozic
  • Dojezd: Není k dispozici

Cena a dostupnost

Dodge Deora je pouze designový koncept a není určen k prodeji. V současné době neexistují žádné informace o tom, zda bude tento koncept někdy uveden do výroby.

Závěr

Dodge Deora 2022 je vzrušujícím pohledem do budoucnosti automobilového designu. Přestože se jedná pouze o koncept, ukazuje, že i v dnešní době je možné inovovat a přicházet s originálními nápady. Možná, že jednoho dne uvidíme Deoru na silnicích, ale prozatím zůstává pouze zajímavou vizí.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.